Jump to content
Dogomania

PZŁ chce wilka na liście zwierząt łownych !!!


Manu

Recommended Posts

Informacja ze [U]Stowarzyszenia dla Natury "Wilk"[/U]:

Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego wystąpił do Ministerstwa Środowiska z propozycją przywrócenia wilka na listę zwierząt łownych. Mysliwi proponują ustanowinie okresu polowań na wilki od 1 września do 31 marca, z limitem odstrzału wynoszącym 10% liczebności populacji (60 osobników).
Stowarzyszenie dla Natury WILK przesłało na ręce Ministra Środowiska stanowczy protest przeciwko propozycji PZŁ.
Jeżeli zależy Ci na dalszej ochronie wilków prześlij listy protestacyjny na adres Ministerstwa Środowiska.

[URL="http://www.wolf.most.org.pl"]http://www.wolf.most.org.pl[/URL]

Link to comment
Share on other sites

A mogę wysłać do Ministerstwa Środowiska propozycję ustanowienia okresu polowań na myśliwych??:ak-shot: Limit odstrzału ok. 50 %, sezon na myśliwych w tym samym okresie co proponowany przez nich sezon polowań na wilki:cool3:.
Hmmm..muszę spróbować..a nuż przy całej biurokracji ktoś to podpisze:p.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Manu']Jeżeli zależy Ci na dalszej ochronie wilków prześlij listy protestacyjny na adres Ministerstwa Środowiska. [/quote]

Podaje jeszcze namiary do Ministra:
[B]prof. Jan Szyszko
Minister Środowiska
ul. Wawelska 52/54
00-922 Warszawa
[EMAIL="[email protected]"][COLOR=#0000ff][email protected][/COLOR][/EMAIL][/B]

Ale aby nie bylo zbyt optymistycznie to dodam, ze minister Jan Szyszko, ktory ma CHRONIC srodowisko to zapalony myśliwy. :roll: Mozna wiec tylko trzymac kciuki za los wilkow.... Wiec mimo wszystko nie przejmujcie sie - aktywny sprzeciw jest zawsze lepszy niz bierne akceptowanie takiego stanu rzeczy... :mad: :razz:

Link to comment
Share on other sites

Ja proponuje masowy odstrzal oszlomow typu mysliwy, sam mam w rodzinie dwoch i sie ***** bardzo wstydze :( A wilki powinny zyc tak jak im sie podoba a jak nie to niech ludzie posluchaja wszystkich 4 czesci Oblawy Jacka Kaczmarskiego i przestana takie propozycje wysnuwac, bo mi sie noz w kieszeni otwiera sam.

Link to comment
Share on other sites

Niby kazda skrajnosc jest niebezpieczna ale zastanawia mnie co kieruje czlowiekiem w terazniejszych czasach do czegos takiego jak strzelanie do zwierzat, przeciez nie jest to zdobywanie pozywienia tylko czysta niczym wedlug mnie nie wytlumaczalna chec zabijania dla zabijania, rozumiem odstrzal chorych osobnikow, ale tez nie za bardzo bo ostatecznie przyroda sama spowoduje smierc takiego osobnika, wedlug mnie nie ma takiego powodu dla ktorego czlowiek powinien zabijac zwierzeta w taki bestialski sposob. Wiem narazam sie pewnie wielu osobom na tym forum ale takie jest moje zdanie i go nie zmienie.

Link to comment
Share on other sites

Niestety szykuje się naprawdę zły czas dla wilków. Ten mail jest dość długi, ale akcja, która wlaśnie rusza jest wyjątkowo ważna. Dlatego znajdź chwilę, by go przeczytać i dołączyć się do protestu.
Pozdrawiamy,
kampanierzy ULV
ULV - ratuj wilki!
[URL]http://www.wolfpunk.most.org.pl/ulve/[/URL]


[B]* * * *
MYŚLIWI ŻĄDAJĄ DZIESIĄTKOWANIA WILKÓW
3.IV.2006.[/B]

Polski Związek Łowiecki wystosował do ministra środowiska, Jana Szyszko, prośbę o zgodę na umożliwienie corocznych odstrzałów 60 wilków w okresie pomiędzy 1 września a 31 marca. Argumentacja PZŁ jest przy tym absurdalna - wniosek swój uzasadniają tym, że...w Grecji i Finlandii się poluje. Myśliwych poparli też bieszczadzcy hodowcy owiec i tamtejsze samorządy.

Liczebność wilków w Polsce wg badań naukowców z Zakładu Badań Ssaków Polskiej Akademii Nauk szacowana jest na liczącą od 446 do 625 osobników (uśredniając: 535; z kolej w badaniach z 2004 ustalono wielkość populacji na 510). Tymczasem myśliwi z Polskiego Związku Łowieckiego mówią o większej ilości: 1200-1300. Różnice mogą wynikać m.in. z faktu, że o ile naukowcy liczą wilki według tropów, o tyle myśliwi według okręgów łowieckich (jednak terytoria wilków często przecinają kilka okręgów - co skutkuje kilkukrotnym liczeniem tych samych osobników). Co ciekawe mimo opinii biologów z PAN bieszczadzkie samorządy manipulację liczbami zarzucają... ekologom.

Przyjmując liczby podawane przez biologów odstrzał 60 wilków oznacza odstrzał ponad 10 procent populacji. Skutki polowań mogą być jednak gorsze - polowania grożą rozbiciem watah, a to w konsekwencji np. do śmierci wilczych szczeniąt. Co więcej rozbicie watah może spowodować częstsze przypadki ataków drapieżników na stada hodowlane (rozbitym watahom trudniej jest polować na dziką zwierzynę).

Gdy w zimie 2002 ówczesny wojewoda podkarpacki, Zdzisław Siewierski, apelował do ministerstwa o zgodę na odstrzał 50 wilków dopiero protesty sprawiły, że ministerstwo poprosiło o opinię Państwową Radę Ochrony Przyrody. Rada wydała opinię negatywną, dzięki czemu odstrzału nie było.

Jeśli chcecie pomóc wilkom, wysyłajcie do Ministerstwa listy z prośbą o odrzucenie wniosku Polskiego Związku Łowieckiego. W liście można też apelować, by Ministerstwo zamiast odstrzałów rozpoczęło promocję metod ochrony hodowli. Ponieważ niedawne protesty przeciw zimowym odstrzałom wykazały, iż pracownicy Ministerstwa mają kłopoty z obsługą internetu (patrz wcześniejsze wiadomości na stronie), tym razem protesty wysyłamy PRZEDE WSZYSTKIM pocztą tradycyjną (jeśli to możliwe listem poleconym, ale może być też zwykły) na adres:

Sz.P. Jan Szyszko
Ministerstwo Środowiska
ul. Wawelska 52/54
00-922 Warszawa


[U]ZASADY PORZĄDKOWE:[/U]
1. Podpisujemy się pod listami - politycy nie uznają anonimów.
2. Piszemy kulturalnie - chcemy być odbierani na poważnie!

Poniżej zamieszczamy przykładowy wzór listu protestacyjnego (zachęcamy do pisania własnych wersji). Należy pamiętać o wstawieniu podpisu pod nim!

[B]* * * *
WZÓR PROTESTU
PRZECIW PROPOZYCJOM MYŚLIWYCH
3.IV.2006.[/B]

Przedstawiamy przykład listu protestacyjnego w sprawie opisanej powyżej. Przypominamy, iż pod listem należy się podpisać! Wzór można też pobrać w formatach:

RTF:
[URL="http://www.wolfpunk.most.org.pl/ulve/doc/prpzl.rtf"]http://www.wolfpunk.most.org.pl/ulve/doc/prpzl.rtf[/URL]

DOC:
[URL="http://www.wolfpunk.most.org.pl/ulve/doc/prpzl.doc"]http://www.wolfpunk.most.org.pl/ulve/doc/prpzl.doc[/URL]

[B]WZÓR:[/B]

Sz.P. Jan Szyszko
Ministerstwo Środowiska
ul. Wawelska 52/54
00-922 Warszawa

dotyczy: wniosku złożonego przez Polski Związek Łowiecki do Ministra Środowiska w sprawie ustanowienia derogacji na łowieckie pozyskanie wilka w okresie od 1 września do 31 marca, metodą polowań indywidualnych.

Szanowny Panie Ministrze!

W związku z informacją odnalezioną na stronie internetowej Polskiego Związku Łowieckiego dotyczącą ww. wniosku, pragnę na Pana ręce złożyć prośbę o jego odrzucenie.

Uważam, że w związku z negatywną kampanią prowadzoną od jakiegoś czasu przez środowiska łowieckie, a dotyczącą konieczności redukcji liczby wilków w Polsce, należy się kilka istotnych sprostowań:

1. Wg najnowszej inwentaryzacji wilków w Polsce przeprowadzonej przez Zakład Badania Ssaków PAN w Białowieży liczebność wilków w Polsce wynosi między 446 a 625 sztuk, czyli średnio około 535 osobników, nie zaś jak twierdzą przedstawiciele Polskiego Związeku Łowieckiego 1200-1300 sztuk. Biorąc pod uwagę wniosek złożony przez PZŁ na roczny odstrzał 60 wilków, jasno można odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego myśliwi zawyżają ilość wilków. Jednocześnie łatwo ocenić na ile absurdalnym byłby odstrzał takiej ilości zwierząt z gatunku mającego status zagrożonego.

2. Jak wynika z inwentaryzacji wilków prowadzonych od 2001 roku, wyraźnie widać, że liczebność wilków w Polsce utrzymuje się na stałym poziomie lub nieznacznie spada. Biorąc pod uwagę liczebność całej populacji wilków w Polsce, ich rozproszenie, trudności w migracji terytorialnej oraz kłusownictwo, odstrzał nawet najmniejszej ilości osobników może spowodować spadek populacji wilków. Odstrzał 60 sztuk to spadek ilościowy o około 12%, ale jeśli wziąć pod uwagę, że zabite mogą zostać osobniki pełniące rolę alfa w poszczególnych watahach (zarówno basiory jak i wadery), doprowadzić to może do rozbicia wielu watach i w konsekwencji do śmierci potomstwa, lub do polowania osobników z rozbitych watach "na własną rękę", co prowadzi do zmuszania wilków do polowań na łatwy łup, czyli zwierzęta hodowlane. A to już przyczynek do dalszych ataków różnych środowisk na te drapieżniki, i powód do kolejnych redukcji populacji.

3. Argument podawany przez PZŁ, o tym iż w Finlandii poluje się na wilki, mimo że populacja ich liczy 120 osobników (wydaje się, że nawet w tym wypadku PZŁ zawyża tę liczbę, wg danych z 2005 jest to 100 sztuk) wydaje się totalnie absurdalny i alogiczny, gdyż rozumując w ten sposób można stwierdzić, że jeżeli na Białorusi nie ma demokracji, to dlaczego nie powielić tego wzoru w Polsce.

Jako osoba od jakiegoś czasu interesująca się ochroną środowiska, wyrażam głęboki niepokój naciskami wielu środowisk, które robią wszystko, by znacznie zredukować liczebność wilków w Polsce (gatunku pełniącego przecież dość istotną rolę w ekosystemie) i kłamliwie przedstawiać jego wizerunek w oczach społeczeństwa. Uważam, że obowiązkiem Ministerstwa Środowiska, w obecnej sytuacji tego gatunku, jest jego konsekwentna ochrona.

Jednocześnie biorąc pod uwagę głosy hodowców skarżących się na zagryzanie zwierząt hodowlanych wyrażam przekonanie, iż kompromisowym rozwiązaniem problemu powinna być edukacja hodowców w zakresie sposobów ochrony stad, nie zaś odstrzały.

Wyrażam również nadzieję, że podobnie jak w przypadku wniosku wojewody podkarpackiego z dnia 7 stycznia 2002 roku znak OŚ-V-6120-1/02 w sprawie zezwolenia na odstrzał pięćdziesięciu wilków, Ministerstwo zwróci się o opinię do Państwowej Rady Ochrony Przyrody, a ta wyda opinię kategorycznie negatywną.

Z poważaniem,
[PODPIS]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Margo']Podaje jeszcze namiary do Ministra:
[B]prof. Jan Szyszko [/B]
[B]Minister Środowiska [/B]
[B]ul. Wawelska 52/54 [/B]
[B]00-922 Warszawa [/B]
[B][EMAIL="[email protected]"][COLOR=#0000ff][email protected][/COLOR][/EMAIL][/B]

Ale aby nie bylo zbyt optymistycznie to dodam, ze minister Jan Szyszko, ktory ma CHRONIC srodowisko to zapalony myśliwy. :roll: Mozna wiec tylko trzymac kciuki za los wilkow.... Wiec mimo wszystko nie przejmujcie sie - aktywny sprzeciw jest zawsze lepszy niz bierne akceptowanie takiego stanu rzeczy... :mad: :razz:[/quote]

:shake: :shake: noo nie to jest JAKAS PARANOJA !!!!!, a niby DLACZEGO WILK EUROPEJSKI ma byc zwierzeciem lownym!!!!
Czy moze dlatego,ze P.T. pan Minister chce zaznac dreszczyka emocji!!!
ZENADA!!!!!:angryy: :angryy: :angryy:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='umok']Niby kazda skrajnosc jest niebezpieczna ale zastanawia mnie co kieruje czlowiekiem w terazniejszych czasach do czegos takiego jak strzelanie do zwierzat, przeciez nie jest to zdobywanie pozywienia tylko czysta niczym wedlug mnie nie wytlumaczalna chec zabijania dla zabijania, rozumiem odstrzal chorych osobnikow, ale tez nie za bardzo bo ostatecznie przyroda sama spowoduje smierc takiego osobnika, wedlug mnie nie ma takiego powodu dla ktorego czlowiek powinien zabijac zwierzeta w taki bestialski sposob. Wiem narazam sie pewnie wielu osobom na tym forum ale takie jest moje zdanie i go nie zmienie.[/quote]

.... pytasz sie co powoduje??? Bardzo dobre pytanie-zadne ,ale to ZADNE zwierze nie zabija w naturze dla samej czystej ,sterylnej przyjemnosci zabijania!!! Ktos kto zabija dla przyjemnosci i jeszcze na dodatek twierdzi,ze jest to jego hobby,to jest OSOBNIK z zaburzeniami osobowosci i jako przypadek kliniczny powinien byc izolowany od reszty spoleczenstwa.Prawdopodobnie moja wypowiedz rowniez wzbudzi protesty,ale prosze porozmawiajcie na ten temat z psychiatrami- KTOS KTO ZABIJA DLA PRZYJEMNOSCI NIE JEST OSOBA NORMALNA!!!!:mad: :mad: :mad:

Link to comment
Share on other sites

Powiem tak, nie znam cię oldfirefox ale musi z Ciebie być wyjątkowo mądry człowiek bo napisałeś święte słowa. Niestety mam często doczynienia z myśliwymi i powiem jedno to banda zwyrodnialców, to podstarzali faceci z malutkimi............. wiecie czym, z ogromnymi kompleksami a te flinty to po to aby dodać sobie męskości. Mało im mordowania niewinnych sarenek i zajączków potrzebuja teraz czegoś sprytniejszego żeby sie mogli wykazać, a moze to robią ze strachu przed wilkami naczytali się "Czerwonego Kapturka" i teraz robią w spodnie że im babcie wilki zjedzą :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Myszu']A i jeszcze jedno nie wiem czy to coś pomoże ale jutro piszę do ministra. Może jak zasypiemy go listami to ulegnie.[/quote]

...mysle,ze pomoze napewno!!!!
Pan Minister jako urzednik panstwowy nie bedzie chcial byc zarzucany ogromna iloscia listow ,e-maili itd.
A co do "rzekomej " niszczycielskiej i szkodliwej dzialalnosci wilkow-to wieksze szkody powoduja zdziczale wiejskie psy ,ktore wlasciciele wypuszczaja noca aby same sie wyzywily!!!!
W mojej okolicy jesienia ubieglego roku zylo stadko 5 saren,po zimie ostaly sie tylko 3,pozostale zostaly zagryzione wlasnie przez psy.Oczywiscie ktos moze powiedziec ,ze to byly wilki!!! Wiem czyje to psy,ale niestety nic nie mozna zrobic.A co do stawiania Grecji czy Finnlandii jako przyklad??? w Kanadzie co roku zabija sie kijami:angryy: :angryy: :angryy: ,tak wlasnie kijami okolo 50 tysiecy mlodych fok!!!! Wiec prosze nie dawac takich argumentow ,ze cos gdzies sie robi.W Chinach handluja narzadami i wykorzystuja niewolnicza prace wiezniow i co tez ich mamy nasladowac!!!
A co do panow "MYSLIWYCH" ,tak masz racje-to panowie z krotkimi fiutami i z ptasim mozdzkiem.
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Nic tu dawno nie pisano , ale chciałam coś dodać ...

Dlaczego ludzie są tacy durni ! Wszyscy kochają psy ... a od psa pare gatunków do wilka ...:mad:

"Teorie dotyczące [U][B]udomowienie[/B][/U][URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Domestykacja_zwierz%C4%85t"][/URL] psa mówią, że najprawdopodobniej wszystkie rasy psa domowego pochodzą od jednego dzikiego przodka."


[IMG]http://83.144.90.189/%7Eserek/grafika/wilk.jpg[/IMG]
I PIES
[IMG]http://212.84.179.117/i/Siberian%20Husky.jpg[/IMG]

I czym się różnią ?



[FONT=Century Gothic][SIZE=6]UDOMOWIENIEM

[SIZE=2]Udomowiony wilk = pies[/SIZE]
[/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Ja tak nie ściśle na temat. Czy ktoś wie, jak się nazywa dokument o tym, jakie muszą być spełnione warunki, żeby rolnik dostał odszkodowanie za szkody wyrządzone przez zwierzynę?
[COLOR=Black]
Sama sobie odpowiem :)
Jest to w [B]Ustawie[/B] z dnie 16 kwietnia 2004 r. [B]o ochronie przyrody[/B],
w rozdziale 10 (skutki prawne objęcia ochroną).
Art.126.
1. Skarb Państwa odpowiada za szkody wyrządzone przez:
2) wilki - w pogłowiu zwierząt gospodarskich
6. Odszkodowanie nie przysługuje:
3) za szkody
d) wyrządzone przez wilki, niedźwiedzie lub rysie w pogłowiu zwierząt gospodarskich pozostawionych, w okresie od zachodu do wschodu słońca, bez bezpośredniej opieki.
[COLOR=LightBlue].[/COLOR]

[/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Znalazlam jedem malutki ale bardzo ciekawy artykulik w gazecie Angora ( przedruki z innych pism).
Jest tam napisane dlaczego rolnicy z terenow gorskich tak duzo mowia o wilkach i dlaczego ciagle gina im owce,zagryzane przez drapiezniki.
Otoz hodowla owiec jest malo oplacalna.Za kazda owcza matke rzad placi 20 zl rocznie .Sprzedac owce b.trudno ,welne tez . Tymczasem za zagryziona owce rzad placi 250 zl .
Tylko komisja musi zwloki obejrzec.
Komisja tez przeciez nie z drugiego konca swiata tylko swojaki.
Rolnicy z terenow gorskich ( Podhale ) dostali nawet bezplatnie elektryczne pastuchy ,ktorych jednak w wiekszosci nie montuja.Jasne jest ,ze bardziej sie oplaca nie montowac i potem brac kase za zagryzione sztuki .
Nie neguje ,ze zagryzienia sie zdazaja ,z pewnoscia tak ,ale dlaczego rolnicy sie nie bronia to juz chyba nawet ta malutka wzmianka tlumaczy.
Ja ten artykulik sobie wytne i bede nosic przy sobie ,jakbym kiedys jeszcze miala okazje rozmawiac z bieszczadzkim rolnikiem lub lesnikiem to pokarze zeby mi durnot nie wpierali jak to wilki atakuja wszystko co sie rusza ,kiedy rokrocznie zdziczale psy spotykamy w najwiekszych bieszczadzkich ostepach .
Ta ustawa pozwalajaca na wybijanie wilkow bieszczadnicy szykuja sobie topor na swoja glowe.Bo co im bedzie nieoplacalne owce w zimie zjadac jak juz zaden wilk sie nie ostanie.
A tam gdzie ja bywam latem co roku widujemy łanie z młodym , lub młodymi .Pasie sie na wielkiej parohektarowej łace i mozna rankami ja obserwowac przez lornetke.To z pewnoscia ta sama łania jako ,ze obserwujemy te same jej zwyczaje ,te same miejsca noclegowe i to jak wodzi mlode.
I jesli tych wilkow takie straszne ilosci to jak to sie dzieje,ze ta łania jeszcze zyje ,niedlugo bedzie juz 5lat jak ciagle widujemy ja w lato na tej łace.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Że co??!! :crazyeye: Chyba sobie żarty robią! :angryy::angryy::angryy:
Wilki to piękne zwierzęta i nie wolno na nie polować :angryy::angryy::angryy:
To nie fair.. :-( Takich ludzi najchętniej sama wzięłabym na listę zwierząt łownych :mad::mad::mad::mad::angryy::angryy::angryy::angryy:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...