Jump to content
Dogomania

Prześwietlenie Na Dysplazje


Gazuś

Recommended Posts

[quote name='fila']Dziwie sie,ze wet z Olsztyna ma uprawnienia do wpisu do rodowodu.
[/quote]

eee..... Olsztyn jest akurat znanym i dzialajacym od bardzo dawna osrodkiem :roll:

[QUOTE]
A Olsztyn to nie wioska na końcu świata, gdzie nie ma dobrych specjalistów
[/QUOTE]

Zdecydowanie pod wzgledem medycyny weterynaryjnej [B]nie jest[/B] to "wioska na koncu swiata" ;) :cool1:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='MateuszCCS']eee..... Olsztyn jest akurat znanym i dzialajacym od bardzo dawna osrodkiem :roll:



Zdecydowanie pod wzgledem medycyny weterynaryjnej [B]nie jest[/B] to "wioska na koncu swiata" ;) :cool1:[/quote]

Ale jak widać co niektórzy mają co do tego wątpliwości....

Link to comment
Share on other sites

O przepraszam,ale albo wylaza Wasze kompleksy albo ogromna chec nadinterpretacji.Ja NIGDZIE nie napisalam,ze Olsztyn to wiocha,ze sa tam zli weci.Napisalam tylko co sadze o przeswietlaniu bez premedykacji i jaka wartosc ma takie rtg,a padlo na Olsztyn,bo pozozstali weci majacy uprawnienia przeswietlaja normalnie.Widocznie pan przeswietlajacy w Olsztynie ma wieksza wiedze niz wszyscy weci w Europie (nie wiem jak reszta swiata),wiec zwracam honor.

Link to comment
Share on other sites

Ja swojego sredniaka pierwszy raz przeswietlalam "na zywca" i pomimo,ze jest raczej grzeczny nie wyobrazam sobie,by na podstawie tak zrobionego zdjecia ktos mogl wyrokowac o stnie jego bioder.Pies byl spiety do granic niemozliwosci,a to wlasnie zafalszowuje obraz.Natomiast lokcie robilam "na zywca" u dr.Siembiedy (starszy mial i lokcie i biodra pod narkoza).

Link to comment
Share on other sites

Nie zmienia to faktu co Pani napisala post wczesniej ze przeswietlenie bez premedykacji jest złe.Nie jest to prawda bo chodzi o ułozenie odpowiednio psa.Sa psy ktorym nie przeszkadza polozenie na grzbiecie i chwilowe przytrzymanie i sa psy ktore takiego stanu nie znosza.Nie jest Pani lekarzem wiec prosze nie pisac na publicznym forum o medycznych sprawach.Mozna przeswietlac w premedfykacji lub bez ale jezeli wykonane zdjecie jest mało czytelne wteduy sie je powtarza a obecnie przed wydrukowanie zdjecia jest ono na ekranie monitora wiec nie marnuje sie kliszy.Mozna zawsze powotorzyc wykonane zdjecie w danej chwili.Ja mam przeswietlane psy w kliku miejscach w Polsce i na moja prosbe psy nie mialay podanej premedykacji a zdjecia wyszly czytelne i nie sa zafałszowane w zaden sposob.A nawet jeden z psow mial robione zdjecie w znieczuleniu i wyszlo ono jako dysplazja po ponownym przeswietleniu bez znieczulenia gdzy pies lezal spokojnie wyszly na zdjeciu piekne stawy bez dysplazji.Wiec prosze Pania Dorote Fisher o nie podwazaniu kompetenci profesorow bo najpierw powinno sie poczytac na dany temat a poniej informowac publike na dogomanii.

Link to comment
Share on other sites

a ja mam troche dziwne pytanie..
bo skoro pierwszy zabieg na dysplazje..zespojenie robi sie bardzo wczesnie juz w czasie 4 miesiecy to czy trzeba szczeniaka w tym czasie przeswietlic?
zawsze weci mowia ze przeswietla sie w wieku 6 miesiecy a gdzy okazuje sie ze cos jest nie tak to mowia ze na zespojenie juz za pozno! wiec jak to zrobic? kiedy te 1 przeswietlenie?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pentu'] jeden z psow mial robione zdjecie w znieczuleniu i wyszlo ono jako dysplazja po ponownym przeswietleniu bez znieczulenia gdzy pies lezal spokojnie wyszly na zdjeciu piekne stawy bez dysplazji.[/quote]
A skąd wiesz, które badanie było zafałszowane?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='cuciola'] wiec jak to zrobic? kiedy te 1 przeswietlenie?[/quote]
Pierwsze przeswietlenie robi się w wieku 4 m-cy,wtedy można zrobic odpowiednie zabiegi w przypadku wykrycia dysplazji.Kolejne RTG robi sie póżniej,bo u wielu psów HD wychodzi w wieku ok.6-7m-cy i póżniej.Różnie to bywa.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Jureja']Pierwsze przeswietlenie robi się w wieku 4 m-cy,wtedy można zrobic odpowiednie zabiegi w przypadku wykrycia dysplazji.Kolejne RTG robi sie póżniej,bo u wielu psów HD wychodzi w wieku ok.6-7m-cy i póżniej.Różnie to bywa.[/quote]


Dokładnie, na ogół jest coś co cię zaniepokoi i dlatego tak wczesnie robi się zdjęcie. Przynajmniej ja się tym kierowałam.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='jita']A skąd wiesz, które badanie było zafałszowane?[/quote]

Jeśli pies ma dysplazję - nie da się go ułożyć tak, aby wyszły "dobre" stawy. Natomiast dosyć łatwo z psa zdrowego zrobić dysplastyka poprzez złą techniką wykonania zdjęcia.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Cathedral']Jeśli pies ma dysplazję - nie da się go ułożyć tak, aby wyszły "dobre" stawy. Natomiast dosyć łatwo z psa zdrowego zrobić dysplastyka poprzez złą techniką wykonania zdjęcia.[/quote]

co naszej Blue ostatnio tak zrobili i zdrowego psa chcieli ciąć :angryy:

Link to comment
Share on other sites

Szczerze mówiąc pierwszy raz słyszę o prześwietleniu na dysplazje robionym bez "głupiego Jaśia". Wręcz odwrotnie, słyszałam, że w niektórych krajach europejskich robi sie przeswietlenia pod pełną narkozą i właśnie je uznaje się za najbardziej wiarygodne. Ponieważ pies powinien być zupełnie rozlużniony, czego nie daje nawet "głupi Jaś"
Jak robiłam prześwietlenie mojej suni u dr Siembiedy, szkoda mi było ładować jej "Jaśka", ale Siembieda stwierdził, że jeżeli chce mieć poważne, miarodajne badanie z wbiciem do rodowodu to tylko pod narkozą. A przecież kompetencji uznanych autorytetów się nie podważa, prawda Pentu?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pentu']jezeli pies jest przyzwyczajony do polozenia na grzbiet to nie ma problemu z przeswietlaniem bez znieczulenia.Zdjecie takie jest tak samo wazne jak to z premedykacja.Prof.Nowicki jest wybitnym specjalista od chirurgii.I ma prawo wpisu do rodowodów przeswietlen na dyspalzje jako jeden z niewielu.Jezeli pies jest bardzo niecierpliwy to wtedy wskazana jest premedykacja.Ja przeswietlałam ostatnio bobtaila i obawiałam sie ze bedzie sie wiercił a spokojnie dał sie ułożyc i miał wykonane zdjecie.Nie jest prawda że musza byc zwiotczałe mięsnie gdzyż staw biodrowy nie jest mięsnizrostem ty;lko stawem typu kulistego utworzonym z głowki kosci udowej oraz panewki miednicy i zwiotczenie miesni lub tez noralny tonus miesni nie wpływa na wynik.[/quote]
poczytajcie troche o budowie stawow i moze wtedy zrozumiecie co to sa miesnie a co to jest staw i czy rzeczywiscie potrzebne jest zwiotczenie

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pentu']poczytajcie troche o budowie stawow i moze wtedy zrozumiecie co to sa miesnie a co to jest staw i [B]czy rzeczywiscie potrzebne jest zwiotczenie[/B][/quote]

Ja tylko dopowiem - nie jest potrzebne (wyjasnienie bylo kiedys na DGM/Weterynaria). Ba - zdjecie poprawnie ulozonego psa bez zwiotczenia moze wyjsc ponoc nawet odrobinke "lepiej". Jest tylko jeden problem - DUZO latwiej zdjecie zepsuc przez zle ulozenie psa ... I to wlasnie to jest glowny powod do robienia zdjec w pemedykacji badz pod narkoza.

btw - [B]Pentu [/B]- jezeli bedzie Ci sie chcialo szukac - daj jakies linki do materialow zrodlowych - bo ja n.p. to [B]wiem[/B] , ale uzasadnic podpierajac sie materialami zrodlowymi na ta chwile nie potrafie.

Link to comment
Share on other sites

Nie ma mozliwości właściwie prześwietlić stawów biodrowych bez znieczulenia psa. Pies układany jest na stole w pozycji dla niego niefizjologicznej. Nawet najspokojniejszy i najgrzeczniejszy pies nie jest w stanie położyć się tak jak tego wymaga badanie. Pies dostaje zastrzyk usypiający domięśniowo - odlatuje. Następnie anestezjolog sprawdza czy dany pies potrzebuje czegoś na zwiotczenie dożylnie(nie zawsze jest to potrzebne, czasem sama narkoza wystarczy). Potem pies zostaje przywiązany do stołu w odpowiedniej pozycji - tylnie łapy wyciągnięte całkiem do tyłu (pies normalnie nie przyjmie takiej pozycji), na koniec zastrzyk na wybudzenie.
Ktoś pisał o tym, że jakiś tam psiak się nie wybudził. To się zdarza tak u psów jak i u ludzi bardzo żadka(układ krążenia, słabe serduszko). Dlatego przed takim badaniem musisz podpisać zgodę - w razie komplikacji.
Badanie na dysplazję robi się po wystąpieniu objawów - np. zajączkowanie, ciężkie wstawanie, strzelane w stawach, albo gdy pies jest genetycznie obciążony. Warto zrobić je wcześniej bo jest szansa na całkowite wyleczenie. Po 6 m-cu nie ma szans na operacje. Pozostaje leczenie zachowawcze lub podcięcie nerwów (działa tylko przeciwbólowo).
Piszę to wszystko bo jestem z tematem na bieżącą. U mojego 15 - miesięcznego azjaty wykryto znaczną dysplazję. Załuję bardzo, że wcześnmiej nie zrobiliśmy badań. Zachęcam wszystkich do szybkiego diagnozowania piesków. Jeśli ktoś ma pytania o dobre lecznice jestem do dyspozycji.
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

[quote name='margot26']Po 6 m-cu nie ma szans na operacje. Pozostaje leczenie zachowawcze lub podcięcie nerwów (działa tylko przeciwbólowo).
Piszę to wszystko bo jestem z tematem na bieżącą. U mojego 15 - miesięcznego azjaty wykryto znaczną dysplazję. Załuję bardzo, że wcześnmiej nie zrobiliśmy badań. Zachęcam wszystkich do szybkiego diagnozowania piesków. Jeśli ktoś ma pytania o dobre lecznice jestem do dyspozycji.
Pozdrawiam[/quote]

są..;) ..ale z wiekiem coraz droższe i bardziej ingerencyjne. Nasza też była dośc późno zdiagnozowana (biega obecnie ze śrubami w biodrach), dlatego pierwsza wizyta z drugim psem u weta była polączona z RTG bioder (w wieku 4 m-cy)
A jeśli chodzi o lecznice to poproszę..co prawda na szczęscie teraz nie potrzebujemy, ale z racji przejść jakie były z naszą dysplatyczką i jej chorobą tematem jestem zainteresowana.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='margot26'] [B]Po 6 m-cu nie ma szans na operacje[/B]. Pozostaje leczenie zachowawcze [/quote]

[QUOTE]
Jeśli ktoś ma pytania o [B]dobre lecznice[/B] jestem do dyspozycji.
[/QUOTE]

[B]Te dwa stwierdzenia sie wykluczaja.[/B]

Troszke informacji o leczeniu operacyjnym jest chocby tutaj : [URL="http://lancet.pl/dysplazja.html"]http://lancet.pl/dysplazja.html[/URL] (link przypadkowy - do mowienia ze ta lecznica jest akurat dobra jest mi daleko)

Proponuje zerknac na:
- Zespolenie spojenia łonowego.
- Potrójna osteotomia miednicy.
- Endoproteza stawu biodrowego.

Bo to sa nowoczesne metody proponowane w dobrych lecznicach.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='margot26']Jasne jak ma się dużo pieniędzy to i endoprotezę można wstawić:lol: gdzieś w Polsce pewnie by to zrobiono.
Polecam dr Sterna na Nowoursynowskiej i dr Wiśniewskiego na Gagarina[/quote]


dzięki temu pierwszemu mój pies biega ;) , także tu się zgadzam z opinią

Link to comment
Share on other sites

[quote name='margot26']Jasne jak ma się dużo pieniędzy to i endoprotezę można wstawić:lol: [B]gdzieś w Polsce pewnie by to zrobiono[/B].
[/quote]

To sa normalnie dostepne dzis (na cale szczescie !!!) metody leczenia.

[QUOTE]
Polecam [B]dr Sterna[/B] na Nowoursynowskiej i dr Wiśniewskiego na Gagarina
[/QUOTE]

Endoproteze mozna jak najbardziej tutaj :) Drugiego wymienionego weta nie znam (choc chyba pozytywnie kojarze), a pierwszego (jak i dr Degorska) z czystym sumieniem sam polecam :cool1: (rok temu operowali naszego psa - TPO)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Kopiuje to co napisałam na LMG, bo nie chce mi się pisać jeszcze raz :lol:

[FONT=Courier New]Aaaah, juz PO :) "Na oko" jest wszytsko dobrze. Zdjecia lokci i
bioder beda wyslane do dr Siembiedy, wiec na wyniki trzeba
poczekac.
Testy kliszowego dzsiaj sie zrobic nie udalo (pies sie nie
chcial...no wiecie :)), ale to nadrobimy za tydzien.
Serce (USG, EKG) zdrowe :)
[/FONT]
[FONT=Courier New]A z takiej czysto amatorskiej strony widzenia - pies jak nacpany...
Oczy mial taaaaaakie czerwone ze SZOK :) SIe kiwal, nie mógl
chodzic i nawet sie do weterynarza przytulil (!), a to u niego
niespotykane, bo wetów darzy odwieczna nienawiscia. Cóz, Ci byli
fajny, to zmienil zasady :) [/FONT]
[FONT=Courier New][/FONT]
Teraz te dwa-trzy tegodnie oczekiwania... Aaah :lol: Wklejać foty?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...