Jump to content
Dogomania

Kilka pytań dotyczących PT1


Karilka

Recommended Posts

[quote name='Karilka']składka, [COLOR=red]książeczka startowa[/COLOR] i rejestracja hodowli, przydomka hodowlanego... Nie będe milion razy biegać. Jak sie wybrać, to wybrać;)[/QUOTE]
Co do książeczki, to spytaj się czy musisz ją kupić, bo u nas wszyscy na egzaminie dostali ją z wpisanym wynikiem egzaminu, gratis. Tak więc wcześniej kupione, czekają na swoja kolej, aż ta pierwsza się zapełni, o co przy ilosci zawodów w Polsce niełatwo.

Link to comment
Share on other sites

My się powoli szykujemy na październik, wiec mam kilka pytań:
1. Czy aportem może być zabawka, która piszczy?
2. Czy przy zwrotach w chodzeniu przy nodze można używać innych komend (np. w prawo równaj, a w lewo - lewa)? Tak sunia była uczona od zawsze...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote name='Pajęczyca']Z tego co wiem to przy chodzeniu przy nodze można używać "noga" i "równaj", więc chyba "równaj" można to rozdzielić na strony, ale nie jestem pewna.[/QUOTE]

Nie można. zgodnie z regulaminem [URL]http://www.zkwp.pl/zg/szkolenia/Regulamin_PT.pdf[/URL]
"1. Chodzenie psa przy nodze przewodnika na smyczy - 20 pkt. (krokiem 10 pkt., biegiem 10 pkt.)
komendy: równaj lub noga, siad
Przewodnik maszeruje z psem przy nodze, na luźno trzymanej smyczy około 30 kroków na wyznaczonej trasie. Po przejściu 10
kroków wykonuje zwrot w prawo, po przejściu następnych 10 kroków – zwrot w lewo, po dalszych 10 krokach wykonuje w tył
zwrot i zatrzymuje się a pies siada (wolno podać komendę siad). Tą samą drogą wraca z psem niezbyt szybkim biegiem do
pozycji wyjściowej, wykonując jak poprzednio wszystkie zwroty. Po przyjściu do punktu wyjściowego wykonuje w tył zwrot, a pies
przyjmuje na komendę pozycje siedzącą. Pies powinien przez całe ćwiczenie iść lub biec trzymając bark przy nodze
przewodnika.
2. Chodzenie psa przy nodze przewodnika bez smyczy – 40 pkt. (krokiem 20 pkt., biegiem 20 pkt.)
3
komendy: równaj, noga, siad
Na polecenie sędziego przewodnik zwalnia psa ze smyczy i wykonuje ćwiczenie w taki sam sposób jak w ćwiczeniu nr1.
Zostawanie psa z tyłu, wyprzedzanie, odchodzenie od nogi jak również zwalnianie przewodnika przy zwrotach jest błędem.
Błędami są również dodatkowe komendy, dopingowanie psa itp…"
na końcu macie spis punktów karnych, a w nim min.:"Wydawanie psu podwójnych rozkazów lub używanie ich wielokrotnie (każdorazowo) - 1 pkt. karny"

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 4 months later...

[quote name='Aguja']W niskich klasach można w tym samym momencie, dawać komendę słowną i optyczną, np. przy zmianie pozycji. Jedynie na mistrzostwach i w klasie międzynarodowej już nie wypada:)[/QUOTE]
mówisz o egzaminie czy zawodach? W regulaminie PT wyraźnie piszę:
[I]O obniżeniu oceny w poszczególnych ćwiczeniach decyduje sędzia uwzględniając m. in. przypadki:[/I]
[I] używania podwójnych komend (słownych i optycznych) jeśli nie jest to wyraźnie dozwolone w opisie ćwiczenia.[/I]

[url]http://www.zkwp-szkolenie.pl/o_komisji/regulamin_egzaminow_zawodow_pt_2010.pdf[/url]

Link to comment
Share on other sites

Może w regulaminie chodzi o danie dwa razy komendy siad(słowna) bądź dwa razy podniesienie ręki(optyczna)? W każdym razie, kiedy zaczynałam starty na zawodach często używałam podwójnych komend i sędziowie nie odbierali mi za to punktów. Ale komendy(słowną i optyczną) musiałam wydać w tym samym czasie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...