Jump to content
Dogomania

Kilka pytań dotyczących PT1


Karilka

Recommended Posts

Mam kilka pytań dotyczących PT 1:

Czy jeżeli pies po komendzie "do mnie" usiadzie przed przewodnikiem a dopiero po komendzie "noga" okrąży i usiadzie przy lewej nodze - dostanie punkty karne?

Czy aport to ma być koniecznie drewniany koziołek? Jaki powiniem być jego rozmiar przy psie wagi 38kg?

Czy sygnały optyczne muszą być te ogólno przyjęte, czy mogą być moje własne?

Jaki czas pies ma zostać sam, w pozycji "siad" na komendzie "zostań" ?

Czy przy ćwiczeniu dotyczącemu rozłożonego jedzenia na ziemii, mogę uzyć komend "zostaw, równaj"?


Przy tych pytaniach wzorowałam sie na regulaminie ze strony:
[url]http://www.owczarek.pl/teksty/tekst.asp?id=37&idd=9[/url]

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem co to za regulamin, ale aktualny znajdziesz na stronie GKSzP:
[URL]http://www.zkwp-szkolenie.pl/o_komisji/regulamin_egzaminow_zawodow_pt_2010.pdf[/URL]

ale żeby rozwiać Twoje wątpliwości...
ten brak "do mnie" przy odwołaniu w PT 1 jest dla mnie paranoją, samo się to wyklucza, bo w PT 2 "do mnie" już jest :shake:, ale w PT 1 będą za to punkty karne - dodatkowa komenda.

Aportem może być dowolny przedmiot, jedynie - [I]Nie może być to jedzenie ani zabawki, do których jedzenie się wkłada.[/I]

Sygnałów optycznych, podobnie jak komend głosowych, możesz użyć własnych[I] - Podane w regulaminach komendy są przykładami, które można zastąpić innymi słowami określającymi czynność, jaką ma wykonać pies.[/I]

A zostawanie trwa tyle, ile druga egzaminowana para wykonuje wszystkie pozostałe ćwiczenia (do egzaminu podchodzą 2 pary przewodnik + pies, jedna wykonuje te dynamiczne ćwiczenia, druga w tym czasie robi zostawanie, potem odwrotnie).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

uwaga uwaga pytanie za 100 punktow, nawet 2;)

1 jak pies ma odbiegac (juz umie ;P ) ide daje mu komende biegaj a ja co mam robic jest napisane ze moge zmienic kierunek chodzenia (moge ale nie musze) wiec mam isc dalej w tym kierunku co szlam , zatrzymac sie zmienic kierunek czy co ? bo nastepnie jest opisany powrot do przewdonika ktor stoj ( a drugi do idacego)

2 zmiana pozycji waruj/siad , no standarodowo zostawiam psa w pozycji siad odchodze waruj ale co potem mam z tej samej odleglosci powiedziec siad i wrocic do psa czy jak?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

[quote name='diabelkowa']uwaga uwaga pytanie za 100 punktow, nawet 2;)

1 jak pies ma odbiegac (juz umie ;P ) ide daje mu komende biegaj a ja co mam robic jest napisane ze moge zmienic kierunek chodzenia (moge ale nie musze) wiec mam isc dalej w tym kierunku co szlam , zatrzymac sie zmienic kierunek czy co ? bo nastepnie jest opisany powrot do przewdonika ktor stoj ( a drugi do idacego)[/QUOTE]
stary post ale odpisze ;)
idziesz z psem na równaj, obojętnie czy prosto przed siebie, w prawo, w lewo, czy zawracasz - pies ma iść przy nodze. po 10 krokach dajesz psu komendę "biegaj" pies wybiega a Ty zatrzymujesz się. jak już zrobi z 5 kroków, przywołujesz go komendą do nogi.

[quote name='diabelkowa']2 zmiana pozycji waruj/siad , no standarodowo zostawiam psa w pozycji siad odchodze waruj ale co potem mam z tej samej odleglosci powiedziec siad i wrocic do psa czy jak?[/QUOTE]
odchodzisz na 3-5 kroków, stoisz w miejscu, wymawiasz "waruj" i pies waruje, wymawiasz "siad" i pies siedzi. podchodzisz do psa do pozycji wyjściowej (pies przy lewej nodze) i ćwiczenie zaliczone ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

[quote name='Cambel&Megi']Większych ograniczeń czasowych nie ma. Jedyne to takie, że w ciągu jednego dnia, można z jednym psem zdać tylko jeden egzamin w danej dyscyplinie (więcej o tym [URL="http://www.psysportowe.pl/forum/index.php?page=Thread&threadID=2717"]tutaj[/URL]).[/QUOTE]

Kurczę, chyba dawno nie zaglądałąś na dogo, ale zaryzykuję - mam podobną wielkościowo do Megi suczkę (jakieś 10kg, ~40cm w kłębie) i zastanawiam się, jaki koziołek powinnam jej sprawić (wielkościowo, wagowo), żeby było w porządku.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Odp 1. Jeśli pies zrobi tak jak napisałaś, to przy tym regulaminie nie bd pkt karnych.
odp 2 Przy PT1 nie potrzebny jest koziołek drewniany, może być zwykła zabawka która pies aportuje :)
odp 3 nie mogą być twoje własne, ważne jest to by pies zrobił to co od niego wymagasz :)
odp4 to zależy od sędziego, przy moim egzaminie (13.02.2011) Moje suka musiała zostać 6 min w pozycji siad a resztę w pozycji waruj.
odp 5 Możesz ale lepiej odwrócić uwagę psa od "smaków" np klaszcząc w dłonie, skakać :)

A kiedy zdajesz i gdzie?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Riven']Odp 1. Jeśli pies zrobi tak jak napisałaś, to przy tym regulaminie nie bd pkt karnych.
odp 2 Przy PT1 nie potrzebny jest koziołek drewniany, może być zwykła zabawka która pies aportuje :)
odp 3 nie mogą być twoje własne, ważne jest to by pies zrobił to co od niego wymagasz :)
odp4 to zależy od sędziego, przy moim egzaminie (13.02.2011) Moje suka musiała zostać 6 min w pozycji siad a resztę w pozycji waruj.
odp 5 Możesz ale lepiej odwrócić uwagę psa od "smaków" np klaszcząc w dłonie, skakać :)

A kiedy zdajesz i gdzie?[/QUOTE]

Temat ma ponad rok, więc pewnie już zdała :-)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...