Jump to content
Dogomania

czy sterylizować sukę z niedoczynnością?


gayka

Recommended Posts

Tak chodzi mi po glowie, ze sterylka niesie ze soba ryzyko wystapienia niedoczynnosci tarczycy.
W tej sytuacji, gdy niedobor juz jest, to pytanie, na ile sie moze poglebic, na ile mozna to suplementowac?
Czy raczej skupic sie na dopilnowaniu w czasie cieczek, jest to realne?

Link to comment
Share on other sites

to chyba nie rozwazania na forum bo temat zbyt powazny i wymaga rozważenia na prawdę przez specjalistę i to znającego stan suczki.
Jest wiele elementów które nalezałoby brać pod uwagę.
Jakiego stopnia jest niedoczynnośc i jaka jest jej dynamika?
Jak suczka reaguje na leczenie?
Jak wyglądała cieczka i czy suczka ma tendencje do ciąż urojonych (co w tej rasie jest dość częste) itd

W niektórych przypadkach zaburzenia hormonalne nie obejmują czynnosci tylko jednego gruczołu i sterylka może byc wręcz wskazana
Ale jak napisałam to nalezy rozważać na bazie rzetelnej wiedzy endokrynologicznej i oczywiscie znajomości tego konkretnego przypadku
wiec Gayka może poszukaj u siebie dobrego endokrynologa i jego zapytaj

Link to comment
Share on other sites

dzięki ! usiłuję dotrzeć do endokrynologa , ale bez efektów na razie. Nie podejmę żadnych decyzji pochopnie, napewno będę w tej kwestii współpracowac z lekarzami. Tutaj chciałam tylko poznać Wasze doświadczenia:)
Chyba powinniśmy sobie poszukać innego forum, o pisanie tytaj to katorga i strata czasu, dogo nie działa juz poprostu:angryy::angryy::angryy::angryy::angryy::angryy::angryy::angryy::angryy::angryy::angryy::angryy:

Link to comment
Share on other sites

no to jesli chodzi Ci o zupełnie jednostkowe przykłady to np. moja Gajka była sterylizowana juz po zdiagnozowaniu niedoczynności.
Z tym że
a/ niedoczynnośc jest od początku bardzo niewielka i doskonale daje się kontrolować lekami
b/ sterylka była absolutną koniecznością gdyż wszystkie cieczki kończyły się bardzo nasiloną ciążą urojoną ( wytrzymaliśmy 3) . Nie pomagały "normalne" sposoby (dieta,ruch itp)i za każdym razem konieczne było podawanie hormonów "z buta" ingerujących w cykl suni co na dłuzszą metę byłoby bardzo, bardzo niebezpieczne

Sterylizacja u naszej suni w żaden sposób nie wpłynęła na pogłębienie niedoczynności - wyniki przed i po zabiegu były porównywalne

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Moja sunia ma skłonność do niedoczynności tarczycy (wyniki ma w dolnej granicy normy i z czasem będzie się to pogłębiać, aż w końcu dojdzie do niedoczynności) i dzisiaj miała przeprowadzoną sterylizację. Z tego, co powiedział mi weterynarz - jedyne zagrożenie jest takie, że przy niedoczynności mogą wystąpić problemy z nadwagą i to samo po sterylizacji, także będzie trzeba podwójnie uważać z karmieniem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...