Jump to content
Dogomania

Najlepsze europejskie hodowle


Recommended Posts

Niestety nie sądzę aby któraś z polskich hodowli owczarków szkockich była dobra nie wiem w ogóle czemu panuje powszechne przekonanie ze owczarki szkockie są takie jakby do niczego :shake:nie rozumiem czemu w polsce nie hoduje sie psów tej rasy pod kontem sportów ,pasterstwa itp. ?? co druga hodowla borderów szkoli psy przy owcach lub do jakiegos sportu u owczarkach australijskich jest podobnie czy nikt jeszcze nie wpadł na to zeby ukierunkowac hodowle szkotów w stronę inna niż wystawy . A moze sie mylę jaka macie opinie na ten temat ,przeciesz collaki maja bardzo mocny instynkt pasterski ! Jeszcze była bym wdzieczna gdyby ktos podał strony www dobrych europejskich hodowli.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Bo border collie mają zupełnie inny temperament. Gdyby właściciel nie poświęcił im czasu na naukę były by nieznośne.
Colaki niestety nie mają bardzo mocnego instynktu pasterskiego. Na pewno nie można go porównać z instynktem border collie. Jeśli szukasz hodowli typowo użytkowych to w Europie ciężko będzie ci znaleźć. Najwięcej o pracujących collie słyszałam w USA lub Australii. Może znajdziesz taką linię w Niemczech tam jest znacznie większa rozbieżność typów. Moja znajoma we Francji spodziewa się szczeniąt po psie który ratuje ludzi w górach - ma w tym duże osiągnięcia. Jeśli chcesz to mogę podać ci kontakt.

Owczarki Szkockie nie są do niczego - a raczej powiedziała bym inaczej, są uniwersalne. W Polsce niewiele jest hodowli owiec, nikt nie pasie stad gęsi i kaczek itp. więc szkolenie psów w tym celu było by bez sensu. Tutaj collie są raczej psami rodzinnymi niż pasterskimi.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='hektor999']Niestety nie sądzę aby któraś z polskich hodowli owczarków szkockich była dobra nie wiem w ogóle czemu panuje powszechne przekonanie ze owczarki szkockie są takie jakby do niczego :shake:nie rozumiem czemu w polsce nie hoduje sie psów tej rasy pod kontem sportów ,pasterstwa itp. ?? co druga hodowla borderów szkoli psy przy owcach lub do jakiegos sportu u owczarkach australijskich jest podobnie czy nikt jeszcze nie wpadł na to zeby ukierunkowac hodowle szkotów w stronę inna niż wystawy . A moze sie mylę jaka macie opinie na ten temat ,przeciesz collaki maja bardzo mocny instynkt pasterski ! Jeszcze była bym wdzieczna gdyby ktos podał strony www dobrych europejskich hodowli.[/QUOTE]

Też uważam że w naszym kraju hodowli Collie ukierunkowanej np:na pasienie nie znajdziesz bo u nas nikt się tym nie zajmuje.
Natomiast ja bym zaczęła z innej strony i poszukała szczeniaka z odpowiednimi predyspozycjami natomiast niekoniecznie z linii w której całe pokolenia pasły albo biegały po torze.

To się da zrobić tylko trzeba poświęcić trochę czasu.

Natomiast w kwestii linków.
To jest hodowla w Finlandii która na pierwszym miejscu stawia psychikę a dopiero na drugim eksterier.
[url]http://www.irokon.net/[/url]
I jeszcze jedna
[url]http://twilightmoon.colliet.net/[/url]

Generalnie jeśli chce się znależć Collie po przodkach którzy coś robią to polecam Skandynawię,zwłaszcza Szwecję i Finlandię.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...