Jump to content
Dogomania

jeden przydomek - dwóch współwaścicieli ?


Honey

Recommended Posts

Mam hodowlę, przydomek hodowlany zarejestrowany w FCI.
Nawiązałam współpracę z właścicielem psów, który nie ma jeszcze przydomka i chciałby przyszłe szczenięta wypuścić w świat pod moim przydomkiem.
I tu pytanie - czy i jak mogę go dopisać jako współwłaściciela mojej hodowli i jednocześnie współwłaściciela przydomka hodowlanego ?
Będę baaardzo wdzięczna za odpowiedzi.
Pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem dokładnie czy o to Ci chodzi, ale:

[SIZE=1][COLOR=#005633] [B]§ 8[/B][/COLOR][/SIZE]
[SIZE=1][COLOR=#005633]4. Właściciel przydomka ma prawo wziąć na wspólnika pełnoletniego członka Związku. Przedstawicielstwo takiej spółki należy do właściciela przydomka.[/COLOR][/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Etna']najłatwiej i najszybciej robi się to w ten sposób, że właściciel suki chcący skorzystać z przydomka albo na moment zrzeka się suki na Twoją rzecz. Wtedy zero problemów ;)[/quote]

Etna, dziękuję bardzo za porade, to mi nie wpadlo do glowy. Faktycznie, jeżeli przed narodzeniem szczeniąt suka przejdzie na moja własność, to maluchy będą miały mój przydomek. Jedynie może to być mniej komfortowa sytuacja dla jej właściciela :lol:
Dzieki!

r_2005 - dziekuję za cytat. Właśnie rozważałam cos w rodzaju spółki, tylko się zastanawiam, czy wytarczyłaby umowa o współpracy hodowlanej dwóch osób, żeby szczenieta jednej mogły mieć przydomek drugiej.

A moze jest na forum ktoś, kto ma lub słyszał o takiej "spółce" ?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Etna']hmm, Beatko, czasem to nie wystarcza. Chociaż w sumie powinno.. aha - takie manipulacje przed kryciem suki, nie po!![/quote]

Musi wystarczyć, bo każdy ze współwłaścicieli ma takie same prawa. Jeśli komuś w ZK nie wystarczy, to niech poczyta przepisy kodeksu cywilnego o współwłasności. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Honey, jeśli chcesz możesz dopisać tę osobę jako współwłaściciela hodowli. W tym celu piszesz pismo do Zarządu Głównego podając imię i nazwisko tego kogoś, jego adres i dane swojej hodowli oraz swoje. To pismo powinno być potwierdzone przez oddział ZK do którego należy ten człowiek, oraz Ty (muszą być aktualnie opłacone składki).
ZG wpisuje do rejestru hodowli współwłaściciela... Musisz jednak liczyć się z tym, że taka współwłasność dotyczy wszystkich psów i suk będących w hodowli (a zatem jest to dla Ciebie pewne ryzyko - jeśli nie znasz dobrze osoby, którą chcesz przyjąć jako wspólnika, może on zgłosić roszczenia do Twoich psów i szczeniąt, które Ty wychowujesz).
Prościej jest gdy Ty stajesz się współwłaścicielką jego suki, ale szczenięta będą rejestrowane w tym oddziale w którym Ty jesteś członkiem - więc to się sprawdza gdy mieszkacie niedaleko siebie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Magik'] To pismo powinno być potwierdzone przez oddział ZK do którego należy ten człowiek, oraz Ty (muszą być aktualnie opłacone składki).

Prościej jest gdy Ty stajesz się współwłaścicielką jego suki, ale szczenięta będą rejestrowane w tym oddziale w którym Ty jesteś członkiem - więc to się sprawdza gdy mieszkacie niedaleko siebie.[/quote]

Dziękuję !!
Reasumując: jeżeli ja mieszkam na północy, a on na południu, to w pierwszym przypadku na podaniu powinny postawic swoj stempel oba oddzialy zwiazku. A wyslac pismo do ZG powinnam pewnie ja za posrednictwem swjego oddzialu, jako wlascicielka przydomka.
A w drugim przypadku (wspolwlasnosc suki)- przeglad miotu, rejestracja itd odbywac sie bedzie w moim oddzile, tak? Dobrze wszystko zrozumialam?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Honey']A w drugim przypadku (wspolwlasnosc suki)- przeglad miotu, rejestracja itd odbywac sie bedzie w moim oddzile, tak? Dobrze wszystko zrozumialam?[/quote]

Tak, dobrze zrozumiałaś :) Ale jest jeszcze jedna możliwość jak masz sukę na współwłasność - na zasadzie porozumienia między oddziałami odbiór miotu, tauaże mogą być zrobiony w miejscu zamieszkania suczki. Tatuaże będą z Twojego oddziału. Wtedy nie trzeba wozić małych szczeniaków po całej Polsce.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...