Jump to content
Dogomania

Czy pies bez rodowodu bedzie wygladal tak jak z rodowodem ??


KolorowaKredka

Recommended Posts

Dlaczego? Zrobic prosta kalkulacje, jak wygladaja koszty utrzymania schronu, w porownaniu nawet do pokrycia kosztow oznakowania (w wielu gminach jest i tak to pokrywane przez nie, wiec przez podatnikow), baza juz jest, tylko kwestia wymuszenia rejestracji WSZYSTKICH psow, do tego swietnie sie sprawdzi straz miejska (czytniki na ogol juz maja), platny mandat raz, drugi, trzeci i nie bedzie sie oplacalo miec nierejstrowanego psa.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 806
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='karjo2']Dlaczego? Zrobic prosta kalkulacje, jak wygladaja koszty utrzymania schronu, w porownaniu nawet do pokrycia kosztow oznakowania (w wielu gminach jest i tak to pokrywane przez nie, wiec przez podatnikow), baza juz jest, tylko kwestia wymuszenia rejestracji WSZYSTKICH psow, do tego swietnie sie sprawdzi straz miejska (czytniki na ogol juz maja), platny mandat raz, drugi, trzeci i nie bedzie sie oplacalo miec nierejstrowanego psa.[/QUOTE]
No i to jest myśl.Dopiero jak to będzie już tak w 80-90% wykonane można pójść dalej z tymi podatkami itd.Bez rejestracji dorosłych psów nie można marzyć o rejestracji szczeniąt.Fajnie,że nareszcie zgadzasz się ze mną.Owszem już ktoś proponował zmianę ustawy ale według mnie tam tego jest zbyt wiele ,a na początku wystarczyłyby jedynie czipy.Właściciele pod kontrolom = liczba psów w schroniskach,przywiązanych do drzew w lasach itp mniejsza.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='karjo2']Michal, nie wywazaj otwartych drzwi, wszyscy sie zgadzamy, ze podstawa jest obowiazkowa rejestracja i jednolita baza danych.
A jest jak jest, bo wszyscy ladnie krzycza na forum, a do dzialania w realu troche trudniej.[/QUOTE]
Nie tak do końca bo inicjatywa jaka powstaje nawet w twojej głowie jest zbyt obszerna.Parę kliknięć i możesz zmienić prawo lub inicjatywa obywatelska też tu na dogo chcą wszystkiego naraz od sterylizacji bezpańskich po zakaz trzymania na łańcuchach z większością tych postulatów się zgadzam ale należy zacząć od czegoś co jest realne .Owszem sterylizacja też jest w schroniskach potrzebna ale jest droga czipowanie jest tańsze.Proponuję zgłosić do parlamentu jedynie takie i tylko takie roszczenie bo wierzę,że właśnie ono da w przyszłości zmiany na lepsze.I tak właściwie czego ode mnie i od siebie oczekujesz ja podpiszę się pod taką akcją .Pod sejm nie pojadę ,bić się z nikim nie będę co według Ciebie mogę jeszcze zrobić .A mogę osobisty list wysłać do burmistrza.Jak masz pomysły pisz.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='karjo2']Michal, nie wywazaj otwartych drzwi, wszyscy sie zgadzamy, ze podstawa jest obowiazkowa rejestracja i jednolita baza danych.
A jest jak jest, bo wszyscy ladnie krzycza na forum, a do dzialania w realu troche trudniej.[/QUOTE]

Tylko jeden mały problem - opłata za posiadanie psa, to "podatek" lokalny. Czyli gmina pobiera (lub nie - zależy od uchwały Rady Gminy) i gmina jak zechce prowadzi rejestr psów. Stąd prosty wniosek - nie ma mowy o ogólnokrajowej bazie psów - nie ma decydentów, nie ma źródła finansowania.
A zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych - baza wszystkich psów może powstać tylko i wyłącznie w celach "ewidencji podatkowej" - czyli zgodnie z obowiązującym prawem: lokalnie na poziomie gminy-miasta.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='michal_sm']Nie tak do końca bo inicjatywa jaka powstaje nawet w twojej głowie jest zbyt obszerna.Parę kliknięć i możesz zmienić prawo lub inicjatywa obywatelska też tu na dogo chcą wszystkiego naraz od sterylizacji bezpańskich po zakaz trzymania na łańcuchach z większością tych postulatów się zgadzam ale należy zacząć od czegoś co jest realne .Owszem sterylizacja też jest w schroniskach potrzebna ale jest droga czipowanie jest tańsze.Proponuję zgłosić do parlamentu jedynie takie i tylko takie roszczenie bo wierzę,że właśnie ono da w przyszłości zmiany na lepsze.I tak właściwie czego ode mnie i od siebie oczekujesz ja podpiszę się pod taką akcją .Pod sejm nie pojadę ,bić się z nikim nie będę co według Ciebie mogę jeszcze zrobić .A mogę osobisty list wysłać do burmistrza.Jak masz pomysły pisz.[/QUOTE]
POszukaj na forum, jak bylo troche takich pomyslow. Glownym problemem jest tak ujecie tematu od strony ekonomicznej, nie od strony "kochanych piesiunciow", by ruszylo to myslenie od burmistrzow gmin, przez urzedy skarbowe, do ministerstw. By przepchnac madry pomysl w oparciu o zyski finansowe, bo chyba tylko to zadziala na decydentow.
Ba, pociagnac dalej, skoro opiekun sie pozbywa suki/psa, oddajac do schronu, pokrywa koszty sterylki.Wtedy schrony staja sie samofinansujace :).

Marmasza, baza juz jest, tyle, ze czysto komercyjna, a nawet utworzenie jednej wspolnej bazy, nie jest zbyt kosztowne ani czasochlonne...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='karjo2']POszukaj na forum, jak bylo troche takich pomyslow. Glownym problemem jest tak ujecie tematu od strony ekonomicznej, nie od strony "kochanych piesiunciow", by ruszylo to myslenie od burmistrzow gmin, przez urzedy skarbowe, do ministerstw. By przepchnac madry pomysl w oparciu o zyski finansowe, bo chyba tylko to zadziala na decydentow.

Marmasza, baza juz jest, a nawet utworzenie jednej wspolnej bazy, nie jest zbyt kosztowne ani czasochlonne...[/QUOTE]
Nie wiem ale chyba każda gmina odprowadza pieniądze do budżetu państwa gdyby na ten cel była zwolniona z odprowadzenia jakiejś tam części to mogłaby je przeznaczyć na czipowanie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Marmasza']Jedynie niezgodne z prawem...[/QUOTE]
A rozwiazanie wymogu oznakowania psow oczywiscie nie moze zaistniec w prawie, bo przepisy zostaly dane raz na wieki ;).
Marmasza, badz powazny (a), zmiana rozwiazan prawnych to tylko kwestia oplacalnosci tych zmian.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='karjo2']A rozwiazanie wymogu oznakowania psow oczywiscie nie moze zaistniec w prawie, bo przepisy zostaly dane raz na wieki ;).
Marmasza, badz powazny (a), zmiana rozwiazan prawnych to tylko kwestia oplacalnosci tych zmian.[/QUOTE]


Napisałem dlaczego nie może powstać ogólnopolski rejestr psów (a bardziej właścicieli psów). Powtórzę dla jasności jeszcze raz: opłata za psa jest [B]opłatą lokalną[/B] - pobieraną przez gminę. Baza właścicieli psów może powstać w celu ewidencji tych opłat a więc na poziomie lokalnym (a nie krajowym) - tak mówią przepisy: ustawa o ochronie danych osobowych oraz ustawa o finansowaniu samorządów.
Jeśli uważasz, że dla potrzeb rejestracji wszystkich psów zostaną zmienione wymienione przepisy, to życzę powodzenia w oczekiwaniu. Tym bardziej, że nie ma żadnego finansowego uzasadnienia dla forsowania tych zmian - opłaty od psów nie leżą w gestii władzy centralnej.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Marmasza']Napisałem dlaczego nie może powstać ogólnopolski rejestr psów (a bardziej właścicieli psów). Powtórzę dla jasności jeszcze raz: opłata za psa jest [B]opłatą lokalną[/B] - pobieraną przez gminę. Baza właścicieli psów może powstać w celu ewidencji tych opłat a więc na poziomie lokalnym (a nie krajowym) - tak mówią przepisy: ustawa o ochronie danych osobowych oraz ustawa o finansowaniu samorządów.
Jeśli uważasz, że dla potrzeb rejestracji wszystkich psów zostaną zmienione wymienione przepisy, to życzę powodzenia w oczekiwaniu. Tym bardziej, że nie ma żadnego finansowego uzasadnienia dla forsowania tych zmian - opłaty od psów nie leżą w gestii władzy centralnej.[/QUOTE]
To znaczy ,że nic zrobić się nie da?No bo to tak wygląda schroniska finansowane przez gminy ewidencja jedynie lokalna .No to mnie załamałeś .Czy naprawdę nic się nie da zrobić by był to ogólnokrajowy projekt.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='KrzysiekM']Oczywiście, że da. Bydło przecież musi być rejestrowane i oznakowane :) trzeba tylko chcieć.[/QUOTE]

A kto chciał aby powstała ogólnopolska ewidencja zwierząt gospodarskich? Gdyby nie wymogi unijne i uzależnienie dopłat bezpośrednich od istnienia systemu ewidencyjnego, to nie byłoby żadnego rejestru.
Zauważ, że psy też muszą być oznakowane (zachipowane) według unijnych przepisów dotyczących przewożenia zwierząt pomiędzy krajami. Ale nie ma mowy o żadnej bazie chipów czy psów. Wystarczy, że wyświetlany na czytniku numer chipa zgadza się z tym, który wpisany jest do "psiego" paszportu.

Poza tym, załóżmy, że taka baza powstanie - jak od strony logistycznej wyobrażasz sobie zebranie i zarejestrowanie informacji o jakiś 6-8 mln zwierząt, gdy właściciele nie mają żadnego interesu w zgłaszaniu psów do takiego rejestru. Praktycznie rzecz biorąc to nikt nie jest tym zainteresowany - ani władze ani posiadacze psów (poza niewielką grupą idealistów).

Link to comment
Share on other sites

No to jeszcze raz, obowiazek oznakowania i przypisania do konkretnego czlowieka danego psa, brak realizacji obowiazku - oblozenie mandatem, do skutku.
Akurat wlasnie w Sz-nie byly akcje sprawdzania chipow u psow przez SM, czyz nie?
Czyli sie da to wykonac?
PS. Alez ten topik plynie, ciekawe, czego jeszcze w nim nie bylo, zywienia :diabloti:?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='michal_sm']Ja tyle płacę no ale mam sporo zniżek ,a ile płacisz Tyi czy to co zapłacisz za pierwszy rok i spowodujesz wypadek pokryje koszty leczenia jak z kogoś zrobisz kalekę?Nawet jak by to było 3 tysiące to nie pokryłoby kosztów .Przykro mi bardzo ale za większość cudzych błędów płaci całe społeczeństwo.[/QUOTE]

Płacisz tyle lat OC i nie masz nawet bladego pojęcia jak to fukcjonuje ...... i za co tak własciwie płacisz .....

A czy wiesz w ogóle, co to jest suma gwarancyjna???? A jak nie wiesz, to sobie sprawdź na swojej polisie, bo ta kwota jest tam wpisana. I na pewno nie jest to 400 złotych ....

Link to comment
Share on other sites

[quote name='karjo2']
Akurat wlasnie w Sz-nie byly akcje sprawdzania chipow u psow przez SM, czyz nie?
Czyli sie da to wykonac?
[/QUOTE]

To była krótkotrwała akcja "pokazowa" bez większego efektu:
[URL]http://szczecin.gazeta.pl/szczecin/1,34939,2964684.html[/URL]

W tym okresie na spacerach z Maszą nie widziałem ani jednego takiego patrolu.

Link to comment
Share on other sites

Miast i gmin w których jest nakaz chipowania jest więcej. Teraz tylko Ministerstwo Rolnictwa powinno wydać rozporządzenie o obowiązkowym znakowaniu psów, do tego do Ustawy o Ochronie Zwierząt dodać zapis, o olbrzymiej karze za porzucenie psiaka, a także obowiązku pokrycia kosztów odłowu i utrzymania psa w przypadku jeśli psiak zaginął i został złapany przez służby państwowe. I problem rozwiązany :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='KrzysiekM']Miast i gmin w których jest nakaz chipowania jest więcej. Teraz tylko Ministerstwo Rolnictwa powinno wydać rozporządzenie o obowiązkowym znakowaniu psów, do tego do Ustawy o Ochronie Zwierząt dodać zapis, o olbrzymiej karze za porzucenie psiaka, a także obowiązku pokrycia kosztów odłowu i utrzymania psa w przypadku jeśli psiak zaginął i został złapany przez służby państwowe. I problem rozwiązany :)[/QUOTE]

Niekoniecznie - w celu rozwiązania problemu potrzebna jest ogólnopolska baza psów i ich właścicieli.
Obowiązek oznakowania nie przekłada się automatycznie na stworzenie takiej bazy. Baza psów Szczecina prowadzona jest w Szczecinie i dostęp do niej mają jedynie "służby pobierające opłaty" oraz schronisko. Nikt inny nie uzyska danych z tej bazy (ochrona danych osobowych) - pomijam taki drobiazg jak aktualność danych w tej bazie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Marmasza']Niekoniecznie - w celu rozwiązania problemu potrzebna jest ogólnopolska baza psów i ich właścicieli.
Obowiązek oznakowania nie przekłada się automatycznie na stworzenie takiej bazy. Baza psów Szczecina prowadzona jest w Szczecinie i dostęp do niej mają jedynie "służby pobierające opłaty" oraz schronisko. Nikt inny nie uzyska danych z tej bazy (ochrona danych osobowych) - pomijam taki drobiazg jak aktualność danych w tej bazie.[/QUOTE]
Nie wiem ale problem powinien być do rozwiązania przecież samochody też są rejestrowane na daną osobę a dostęp do tych danych ma policja na terenie całego kraju.Proszę o nie krytykowanie mnie jak się mylę ,a jedynie o wskazanie dlaczego ponieważ w przeróżnych przepisach nic ,a nic nie siedzę.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='michal_sm']Nie wiem ale problem powinien być do rozwiązania przecież samochody też są rejestrowane na daną osobę a dostęp do tych danych ma policja na terenie całego kraju.Proszę o nie krytykowanie mnie jak się mylę ,a jedynie o wskazanie dlaczego ponieważ w przeróżnych przepisach nic ,a nic nie siedzę.[/QUOTE]

Chodzi Ci o system CEPIK - proponuję zajrzeć na stronę [URL]http://www.mswia.gov.pl/portal/pl/77/CEPiK.html[/URL] i zorientować się na jakiej podstawie prawnej został stworzony i z jakich źródeł jest finansowany.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Marmasza']Chodzi Ci o system CEPIK - proponuję zajrzeć na stronę [URL]http://www.mswia.gov.pl/portal/pl/77/CEPiK.html[/URL] i zorientować się na jakiej podstawie prawnej został stworzony i z jakich źródeł jest finansowany.[/QUOTE]
To jednak się da chronić tzw dane osobowe.Ja problem widzę tylko w opłatach bo tak jak ludzie chcą mieć auta i zapłacą za ich rejestrację tak psa niewielu zgłosi do ewidencji dlaczego to już wiemy.Nie mam pomysłów jak to zrealizować i chętnie poczytam jak ktoś by miał dobre pomysły.I dziękuję za podanie linku .

Link to comment
Share on other sites

W kilku gminach gdzie jest obowiązek chipowania strażnicy miejscy chodzą z czytnikiem chipów i za brak chipu wypisują mandat. Niestety mandat jest malutki, tylko około 100 zł. W sumie tak mała suma na początek może być, ale za recydywę powinna być o wiele większa.

Zresztą nieważne jak ważne, że skutecznie. Jeśli wywrzecie nacisk na polityków przez odpowiednią kampanię to się da. Przydałaby się nasza PETA, co prawda nie zawsze popieram tą organizację, ale są skuteczni a to jest najważniejsze w tym przypadku.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Marmasza']Niekoniecznie - w celu rozwiązania problemu potrzebna jest ogólnopolska baza psów i ich właścicieli.
Obowiązek oznakowania nie przekłada się automatycznie na stworzenie takiej bazy. Baza psów Szczecina prowadzona jest w Szczecinie i dostęp do niej mają jedynie "służby pobierające opłaty" oraz schronisko. Nikt inny nie uzyska danych z tej bazy (ochrona danych osobowych) - pomijam taki drobiazg jak aktualność danych w tej bazie.[/QUOTE]

No tak, ale wcale nie musisz miec pełnego dostepu do wszystkich danych. Wystarczy, że po wpisaniu numeru chipa otrzymasz informacje w jakiej bazie danych pies jest zarejestrowany i pod jakim numerem możesz sie skontaktowac z włascicielem bazy. Potem "baza" skontaktuje sie z właścicielem psa.

Moje obydwa psy maja chipy Meriala - Merial z tego co wiem prowadzi własną baze. Po wpisaniu numeru chipa na stornie pojawia sie informacja, ze psa odnaleziono i numer kontaktowy / alarmowy do administratora bazy. Ja nie zgodziłabym sie na umieszczenie mojego adresu w bazie ogólnodostepnej - ewentualnie tylko numer mojego telefonu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Agnieszka K.']No tak, ale wcale nie musisz miec pełnego dostepu do wszystkich danych. Wystarczy, że po wpisaniu numeru chipa otrzymasz informacje w jakiej bazie danych pies jest zarejestrowany i pod jakim numerem możesz sie skontaktowac z włascicielem bazy. Potem "baza" skontaktuje sie z właścicielem psa.
[/QUOTE]

Chyba mówimy o nieco innych sprawach - ja pisałem o problemie z "powołaniem" bazy ogólnopolskiej, w której "z mocy prawa" byłyby rejestrowane wszystkie psy i ich właściciele, z której mogłyby korzystać "uprawnione służby" (np. SM, policja czy schroniska). W takim przypadku "zgoda" właściciela na umieszczenie danych nie byłaby potrzebna - tak jak nie potrzeba zgody właściciela samochodu na umieszczenie jego danych i danych pojazdu w bazie CEPIK.
Rozwiązanie, o którym piszesz opiera się na dobrowolnym zgłaszaniu numeru chipa (przez właściciela psa) do bazy danych, skoro dobrowolne, to z założenia baza nie będzie zawierać danych wszystkich psów.

Link to comment
Share on other sites

Sprawa jest bardziej skomplikowana, bo ludzie kombinują i są często bezwzględni...
Oprócz czipowania i ogólnopolskiej bazy, należałoby rozważyć jeszcze kilka innych konsekwencji i sposobów zapobiegania patologiom!
Jak jakiemuś gamoniowi "znudzi się" pies, to zamiast wywalić go kopem z samochodu w lesie, zatłucze psa szpadlem i będzie go kroił żeby czip wydłubać i zniszczyć, a potem zgłosi, że mu "piesek zaginął"... i zamiast masy bezdomnych, uzyskamy masę martwych ...
Kiedyś (chyba koniec XIX w.) w Anglii ktoś o wrażliwym sercu, lecz niezbyt przewidujący doprowadził do zakazu wykorzystywania psów do prac pociągowych (dość powszechnie psy na wybrzeżu ciągały tam wózki z rybami na targ).
W ciągu kilku miesięcy Anglia spłynęla krwią tysięcy niepotrzebnych już nikomu do niczego psów ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...