Jump to content
Dogomania

10 letni Briard-prawiczek :)


elfik.m

Recommended Posts

Witam serdecznie
Mam taki problem nietypowy :) mianowicie mój psiak Bakers ze Stalowego lasu w maju skonczy 10 lat i jeszcze nie mial okazji z zadną sunią nic a nic :) Nie ma papierów reproduktora a jego kariera wystawowa nie trwala dlugo ze wzgledu na to, iz mial byc to tylko pies rodzinny... wiec dalismy sobie spokój... Teraz zamarzylo nam sie miec szczeniaczka po nim by w razie jego odejscia zostal nam kolejny cudowny piesek ze wspanialym charakterkiem... nie bardzo wiem jak sie za to zabrac do kogo sie zwrocic za zpytaniem co i jak?
Bede wdzieczna za pomoc w temacie :)
Monika

Link to comment
Share on other sites

Tyle, ze szczeniorek moze nie miec nic kompletnie z tatusia, poza polowa genow.
Trudno ocenic, czy ktos sie pokusi na krycie dosc wiekowym psem (duze obciazenie szczegolnie dla niego), bez wiedzy, jakie sa efekty.
Skoro az tak strasznie chcecie kopie, warto sie pokusic o sklonowanie, skonczy sie na jednym egzemplarzu.
Zamiast myslec o powolaniu sporego stadka szczeniat dla zachcianki posiadania tylko jednego, zyskujac w zamian potencjalne problemy z psem ( choroby u psow po kontakcie w zakresie krycia tez sie zdarzaja, zmiany behawioralne moga sie pojawic), spore wydatki (przebadanie stanu zdrowia, w kierunku dysplazji itp., wystawy, znalezienie odpowiedniej suki i zainteresowanego hodowcy).
A ryzyko pokrycia suki bez uprawnien hodowlanych moze skutkowac chorym, z obciazeniami genetycznymi, zaniedbanym szczylkiem - kundelkiem oraz kacem moralnym wyslania pozostalych szczeniat w nieznane, niekoniecznie wlasciwe rece, ujrzenia ich w schronach, na lancuchach, klatkach dozywotnio...

Link to comment
Share on other sites

Oj ale pesymistycznie :) z tego co wiem i słyszy sie niejednokrotnie, że dla pewności robi sie krycie po kryciu (innym psem) by nie było pudła... szkoda, że w tym wypadku hodowcy nie maja watpliwości i nie boją sie o efekt... jestem za czystoscia rasy wiec w tym wypadku nie martwilabym sie o los szczeniaczków :) a pytanie... jaką kupujacy ma pewnosc, ze nabywajac szczeniaka po inter-czampionach nie zostal oszukany... dopoki nie zrobi testow na DNA kto wie co siedzi w jego psiaku? Przeciez sa w koncu briardki bez rodowodu, czyz nie... i powiedzcie jaki problem jest w pokryciu takiej suni psem z papierami???

Link to comment
Share on other sites

To ze pies ma metryke/rodowod to nie znaczy ze jest wart reprodukcji.Celem sprawdzenia tego sa wystawy i badania na choroby ktore wystepuja w danej rasie.Od zachcianek wlascicieli psow (moj pies taki sliczny,moja suczka sliczna) rodzi sie wiele psich nieszczesc.Hodowla psow i swiadome powolywanie szczeniat do zycia powinno odbywac sie na podstawie selekcji -wystawy/linie w rodowodzie/zdrowie/charakter (kolejnosc wymieniona przypadkowa-powinno byc odwrotnie:razz:)
Idac Twoim tokiem myslenia to pies nawet suke wielorasowa moze pokryc -tez bedziesz miec dziecko swojego psa:roll:
Poza tym 10 letni tak duzy pies to chyba raczej nie za bardzo powinien kryc ....pomijac wszelkie inne kwestie ...
Jesli chcesz psa podobnego do swojego poszukaj szczeniat z podobnej linii hodowlanej -wieksze szanse ze takiego bedziesz miala,niz jak pokryjesz swoim psem suke briarda bez uprawnien ;)

Link to comment
Share on other sites

Mnie, przepraszam, ale Twoj pomysl sie nie podoba. Szkoda, ze nie pomysleliscie o tym wczesniej, by zrobic z psem repro, by go przebadac itd. Szkoda... Wczytaj sie w post Dagi i zastanow sie. Jasne, ze mozesz zrobic, co uznasz zgodne ze swymi planami, ale... niekoniecznie kazdy pies "mily, fajny, o super charakterze", bo chyba kazdy wlasciciel tak pomysli o swoim psie, jest wart (wg warunkow zwiazkowej hodowli) rozmnazania.
Bierze sie odpowiedzialnosc za "to" (choc dziwnie brzmi okreslenie psa slowem "to"), co powola sie do zycia.
A tak poza nawiasem - znam brata Twego psiaka:) - fajny z niego gosc:)

Link to comment
Share on other sites

Zgadzam się z Wami wszystkimi "po trosze" :) wybadalam teren i widze, że pomysł jest nie najlepszy :/
Pierwszego briarda mielismy juz w 98 roku była to Elfi tez ze stalowego lasu a potem kupilismy Bakersa jej przyrodniego brata. Sunia zginela tragicznie pare lat temu :( Baki już wiekowy i padł taki pomysł nawet od znajomych bo sama na takie cos nie wpadlam i dobrze jak sie okazuje ;)

Link to comment
Share on other sites

Pewnie że dobrze, urodzi się stado szczeniąt , jeden bedzie miał dom, a reszta? tez bo kluski urocze, tylko one rosną, potrzebuja dużo ruchu... a moze ktos tez bedzie chciał miec po swoim szczeniaki i tak własnie psy trafiaja do schronisk, pies bez rodowodu jest tanszy, łatwiej dostępny, więc fajnie zbija się na nim kase, nie wspomne już że dobre kilka lat temu gdy pomagałam w schronisku, była suka bez tatuażu briarda... zobacz ile jest amstaffów w schronisku, ile goldenów się przewineło, labradorów.. to wszystko moda.. bo tak fajnie się rozmnaza i sprzedaje.. a psy cierpią...

Link to comment
Share on other sites

Moniko - jesli piszesz jak myslisz i pomysl z tym iz Baki ma zostac ojcem, zostal Ci wybity z glowy - to super. Nie mysl, ze Twoj psiak jest juz wiekowy! Ciesz sie kazda sekunda z Nim! Dbaj o Niego, opiekuj sie Nim nadal, by dalej byl z Wami szczesliwy!psia starosc z ludzmi tez ma swoje uroki - a wierz mi, wiem o czym pisze:)
Briardy w teorii zyja 10 - 12 lat, ale to tylko jakas "srednia", sztucznie obliczona przez ludzi na potrzebe statystyk. Znam briarda, ktory odszedl w wieku ponad 14 lat! Piekny wiem, prawda?
A zatem niech Baki zyje w szczesliwej gromadce jeszcze dlugie lata!Czego i moim futrom rowniez zycze
ps. a pies z metryka nie zawsze jest drozszy niz bez:) 500 - 600 zetkow za psa z metryczka w Polsce to przeciez nie majatek. A takowe ceny sie wydarzaly:) Bez wzgledu na rase:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...