Jump to content
Dogomania

Jak sprawdzić działalność OPP


blondi i ja

Recommended Posts

Wpłacamy na nie 1% podatku. Organizacje pożytku publicznego pięknie się reklamują, mają kolorowe ulotki, ciekawe strony. Mówią, że działają na rzecz bezdomnych, pokrzywdzonych zwierząt. Ale czy te pieniądze są przekazane na pewno na cel, na jaki sugeruje taka organizacja? Jak można to sprawdzić i jak można sprawdzić wiarygodność informacji przekazywanych przez taką organizację. Gdzie można dowiedzieć się jakimi kwotami taka organizacja dysponuje i na co je przeznaczyła. Piszę tu, bo mam niestety niemiłe doświadczenia z pewna fundacją i chciałabym uniknąć podobnego problemu na przyszłość. Proszę pomóżcie...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Witam
Organizacje pożytku publicznego mają obowiązek sporządzić, ogłosić i przesłać do właściwych instytucji dwa rodzaje sprawozdań rocznych: merytoryczne i finansowe.
Każda organizacja pożytku publicznego powinna sprawozdanie podać do publicznej wiadomości w sposób umożliwiający zapoznanie się z nim wszystkim osobom zainteresowanym. W przepisach nie określono dokładnie, jak należy to zrobić.

OPP nie zawsze wywiązują się z tego obowiązku. Rzetelne orgaznizacje podają takie sprawozdania na swoich stronach internetowych. Jeśli jednak tam sprawodania nie znajdziemy to warto poszukać w internetowej bazie sprawozdań OPP na stronie [URL="http://www.pozytek.gov.pl/"]www.pozytek.gov.pl[/URL].
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Takie sprawozdanie nie odpowie jednak na moje pytania. Otóż istnieje fundacja, która nie prowadząc schroniska, wystawia zwierzęta schroniskowe do adopcji wirtualnej. Interesuje mnie bardzo, czy te pieniądze - wpłacone na konkretne zwierzę, do niego docierają. Wiem z pewnego źródła, że w kilku przypadkach pieniądze takie zostały wykorzystane przez fundację wg własnego uznania, ale na pewno nie na wybrane przez opiekuna wirtualnego zwierzę. I czy to było tylko kilka przypadków? Czy takie postępowanie to nie jawne oszukiwanie ludzi? Stąd też zaczęły się moje wątpliwości na temat wykorzystywania pieniędzy wpłacanych przez darczyńców takim fundacjom. Pytania można mnożyć: czy np. taka fundacja nie wykorzystuje pozyskanych pieniędzy do prywatnych celów (można przecież uzyskać fakturę na karmę lub leczenie własnego zwierzaka)? A czy sprawozdania finansowe są poparte dokumentami potwierdzającymi (nie chodzi mi tu o faktury) na jaki cel zostały wydane konkretne pieniądze?

Link to comment
Share on other sites

Zgodnie z ustawą o rachunkowości:
[B]Art. 74. [/B]1. Zatwierdzone roczne sprawozdania finansowe podlegają trwałemu przechowywaniu.
[B]Art. 75. [/B]Udostępnienie osobie trzeciej zbiorów lub ich części:
1) do wglądu na terenie jednostki - wymaga zgody kierownika jednostki lub osoby przez niego upoważnionej,
2) poza siedzibą zarządu (oddziału) jednostki - wymaga pisemnej zgody kierownika jednostki oraz pozostawienia w jednostce potwierdzonego spisu przejętych dokumentów,
chyba że odrębne przepisy stanowią inaczej.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Działalność organizacji posiadających status OPP jest ściśle regulowana przepisami prawa..ale jak widać życie jest życiem.Osobiście znam organizację pro-zwierzęcą posiadającą taki status.Kiedyś prowadziła schronisko,póżniej przekazała go innej organizacji.Od 3 lat wojuje sama ze sobą.Podzielona,skłócona,zarząd komisaryczny.Wspólne spotkania odbywają się tylko na sali sądowej.Jednak pieniążki z 1% wpływają co roku.Mówię tu o jednej, której działalność mogę oceniać z pełną odpowiedzialnością (dla mnie nieuczciwej organizacji) pośród wielu innych - godnych wsparcia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...