Jump to content
Dogomania

Jestem zielony - skijoring


Forester

Recommended Posts

Witam wszystkich

Na tej liście udzielam się po raz pierwszy, więc kilka słow o mnie. Mieszkam koło Gdańska, jestem leśnikiem. Psami zaprzęgowymi interesuje się kilka dobrych lat. Niestety warunki jakie mógłbym im zapewnić nie były najlepsze. Obecnie się to zmienia i coraz odważniej myślę o kupnie psa. :P

Chciałbym przygotować się również kondycyjnie do tego wyzwania. Zbliża się zima i jest okazja pojeździć nan nartach. W związku z tym mam do Was pytanie (tylko się nie śmiać :lol: ) Jakich nart używa się do Skijouringu. Myślę że są to narty biegowe ale myśle że będziecie to wiedzieć lepiej ode mnie.

Pozdrawiam Wszystkich i z góry dzięki za odpowiedź

Forester

Link to comment
Share on other sites

narty śladowe różnią się od zjazdowych ślizgiem, który pozwala podchodzić pod dość strome wzniesienia - oraz butem, który jest związany z nartą tylko noskiem ), tak jak w biegówkach (piętę też można przypiąć do zjazdu...

ale nie są to narty ani biegowe, ani zjazdowe - choć można w nich i biegać, i zjeżdżać (np. telemarkiem) - są do kupienia w Polsce ale jest to na ogół bardzo profesjonalny sprzęt i kosztuje jakoś ponad 2 tys. za komplet, polecam kupić sobie w Austrii, czy gdzieś w Alpach jakies używane - bo u nas może byc problem z second-hendami tego typu

Link to comment
Share on other sites

Narty śladowe są to też narty biegowe tylko, że dla amatorów, ponieważ są szersze i posiadają na ślizgach tzw. łuskę lub foke, która umożliwia podejście pod górę bez smarowania nart. Pięta jest tak samo ruchoma jak w nartach biegowych wyczynowych i nie przyczepia się pięty do nart.

Link to comment
Share on other sites

ale nie są to narty ani biegowe, ani zjazdowe - choć można w nich i biegać, i zjeżdżać (np. telemarkiem) - są do kupienia w Polsce ale jest to na ogół bardzo profesjonalny sprzęt i kosztuje jakoś ponad 2 tys. za komplet, polecam kupić sobie w Austrii, czy gdzieś w Alpach jakies używane - bo u nas może byc problem z second-hendami tego typu

Mikzzz te narty o których piszesz to nie śladówki. Jakos inaczej się nazywają, tylko już nie pamietam nazwy.

A śladówki właśnie najcześciej można kupić w supermarketach lub komisach narciarskich i nie sa drogie.

Link to comment
Share on other sites

To może ty myslisz o biegówkach śladowych, ja w zeszłym roku oglądałem "narty śladowe" salomona - był to profesjonalny sprzęt jakiego używają np. GOPRowcy. Komplet narty, buty i zapięcia kosztowały 2599zł. W takich nartach możesz wejść bez problemu np na Gubałówkę, piętę zapinasz na górze i zjeżdżasz. Super sprawa.

Link to comment
Share on other sites

Do Jacka - Za Horyzontem:

Sprawdzony sklep/komis z nartami (i wszystkim co się z nimi wiąże) jest w Łodzi, przy Piotrkowskiej, naprzeciwko katedry. Nazywa się WIERCHY. Widać z ulicy duży (chyba żółto-czarny) baner, sam sklep też jest raczej dobrze opisany, choć na tym samym terenie znajduje się sporo innych jeszcze sklepów i firm. Nie jest drogi. Można negocjować ceny. Ja i moi znajomi kupowaliśmy tam sprzęt.

Pozdrawiam. :thumbs:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

To jeszcze ja. Nie wydawało mi się słusznym zaczynać nowy temat a mam jeszcze kilka pytań czyli ... nadal jestem zielony - chociaż już jesień :P

Pytanko nr 1 Czy na wyścigach psich zaprzęgów, bez różnicy w jakiej dyscyplinie, muszą startować psy rodowodowe (myślę o zawodach organizowanych w Polsce i ewentualnie Europie)?

A drugie pytanko na temat zakupu szczeniaka

Przeglądałem forum, czytałem itd. Wiem że ważne jest by psa kupić z hodowli. Ale czy ważne jest (jeżeli chciałbym z nim kiedyś biegać i startować w zawodach) czy rodzice biegali w zaprzęgach czy nie ma to większego znaczenia?

Bardzo proszę o pomoc :)

Link to comment
Share on other sites

Narty śladowe są to też narty biegowe tylko, że dla amatorów, ponieważ są szersze i posiadają na ślizgach tzw. łuskę lub foke, która umożliwia podejście pod górę bez smarowania nart. Pięta jest tak samo ruchoma jak w nartach biegowych wyczynowych i nie przyczepia się pięty do nart.

Nie prawda jest ze sladowki - torowki - sa dla amatorow !!!

Sprobuj na nartach biegowych poruszac sie w terenie wysokogorskim PEWNA SMIERC !!!! hehe

Chodzi o to ze w nartach sladowych ( turowki od tour ) zaklada sie foki przy podchodzeniu pod gore, jesli zjazd jest niezbyt stromy odpinamy piete i poruszamy sie jak na biegowkach, jesli zjazd jest stromy przypinamy piete i poruszamy sie jak na nartach zjazdowych.

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

A ja jeszcze raz napisze, że śladówki to nie to samo co narty turowe !!!

BIEGÓWKI:

Bardzo wąskie (nie więcej niż 45mm szerokości pod stopą, tyle samo lub jeszcze mniej w czubach) i z gładkimi spodami. Dlugość: ok. 40cm ponad wzrost; do biegania stylem łyżwowym trochę krótsze. Środkową 1/3 dlugości smaruje się specjalnym smarem na hamowanie (tzw. ,,klajstrem''), żeby można się dobrze odepchnąć na płaskim; resztę narty normalną parafiną taką, jak do zjazdu. Wiązania są bardzo lekkie, umożliwiają swobodne uniesienie pięty w górę. Buty też bardzo lekkie, często półbuty przypominające adidasy. Są dwa systemy mocowania buta do wiązania: albo wiązanie trzyma za wyciągniętą do przodu podeszwę buta z otworami (system tradycyjny), albo za znajdującą sie w bucie poprzeczną do kierunku jazdy małą rurkę czy beleczkę (system nowoczesny, zdecydowanie lepszy). Kije są bardzo wysokie, do ramienia lub ciut wyżej; talerzyki scentrowane do tyłu a szpice zagięte do przodu, żeby kij trzymał w śniegu nawet pod bardzo ostrym kątem, gdy kij jest oparty daleko za narciarzem. Całość służy do biegania po przetartym torze bez plecaka. Można je (z pewnym naciągnięciem) stosować do chodzenia po nizinach, o ile śnieg nie jest zbyt kopny a na garbie nie ma się wora tylko plecaczek. Chociaż w tej funkcji lepsze są:

ŚLADÓWKI:

Ciut szersze (co najmniej 45mm szerokości pod stopą, tyle samo lub trochę szerzej w czubach), spody gładkie lub z rybią łuską, bez kantów. Jeśli nie ma rybiej łuski, to należy smarować jak biegówki; jeśli jest, to nie używać smaru na hamowanie. Dlugość jak w biegówkach lub trochę krótsze. Buty i wiązania podobne jak w biegówkach lub trochę solidniejsze; np. buty mogą być ponad kostkę. Kije jak w biegówkach. Trochę gorsze od biegówek do biegania po przetartym torze, za to lepsze do chodzenia w terenie. Typowe zastosowanie: jednodniowa wyrypa nizinna (lub po pagórkach) z plecaczkiem. W góry nie nadają się z powodu braku kantów i ponieważ są za wąskie, w wyniku czego toną w głębokim kopnym śniegu. Rozróżnienie między biegówkami a śladówkami jest niezbyt ostre, istnieje wiele typów pośrednich.

TUROWE:

Szersze niż zjazdowe, słabo taliowane (65-70mm pod stopą, 85mm w czubach), krótsze i miększe niż zjazdowe; dlugość: pomiędzy wzrostem a wzrostem + 15cm. Z gładkim spodem, kantami stalowymi i z czubami zadartymi trochę wyżej niż w zjazdowych, żeby nie ryć w głębokim śniegu. Smaruje się tak jak zjazdowe, czyli parafiną na całej długości. Można (i trzeba) mieć do nich foki. Wiązania dają się ustawić na zjazd, z piętą przymocowaną do narty, lub na chodzenie, z pięta wolną. Obowiązkowo powinny mieć bezpieczniki. Buty bardzo solidne, prawie jak do zjazdowych, ale z wibramem do chodzenia i z przełącznikiem, który blokuje cholewkę w pozycji nachylonej (do zjazdu) lub ją zwalnia (do chodzenia). W niektórych rodzajach butów można wybrać, pod jakim kątem cholewka ma zostać zablokowana. Kije albo teleskopowe z regulowaną wysokością (ale muszą mieć zimowe szerokie talerzyki) albo zjazdowe; długie kijki biegowe nie są dobre, bo stale się plączą w jakichś krzakach. Cały ten sprzęt jest specjalnie przeznaczony do wędrówek górskich.

Link to comment
Share on other sites

Nie prawda jest ze sladowki - torowki - sa dla amatorow !!!

może w różnych regionach róznie się je nazywa...

gadałem z kolesiem z topr'u i oni wołają na to śladówki, ale mozna je podzielić na 2 odmiany :

- amatorskie (bardziej przypominają biegówki)

-profesjonalne, używane przez alpinistów, toprowców itp. (ski tour) (które bardziej przypominają zjazdówki

firmy to:

-narty:

Hagan, Rossignol, Kästle, Dynastar, Atomic, Silvretta i Trab

-foki:

Salewa, Kohla i Coltex

-wiązania:

Fritschi, Silvretta

buty: mogą być do alpinizmu skórzane lub plastikowe np: Scarpa, Koflach...

o sprzet należy pytac w profesjionalnych sklepach turystyczno-górskich, bo w narciarskich to raczej wielkie oczy zrobia :o

Link to comment
Share on other sites

cytat dotyczy sprzętu profesjonalnego!!!

cen to ci nie powiem, ale nie mało bo to w końcu sprzet dla zawodowców...

w tym topiku juz pisałem o cenie za zestaw razem z butami - myslę, że to ten rząd wielkości...

buty to właśnie takie na automatyczne raki, jakich używają alpiniści

Link to comment
Share on other sites

No to kiszka :-((( Dla zwykłego pożeracza chleba, jakim jestem, :cry: to sprzęt (nowy) jest poza zasięgiem. Myślałem o używanym ale piszecie że dostać je można tylko w profesjonalnych sklepach... No i oczywiście jak tu pójść samemu i zakupić odpowiednie. Może jakieś stronki ze zdjeciami? Ułatwiłoby to również, bardzo, rozeznanie się w temacie. Czyli jeżeli masz psa, chcesz z nim pobiegać (po lesie na przykład) to biegówki nie będą dobre bo szlak nie przetarty, nie ubity itd?

Na czym Wy biegacie???

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Witam!
Nie lubię zakładać niepotrzebnych tematów, więc podczepię się tutaj. :)

Od kilku lat jeżdżę na nartach - zjazdowych, czy jak to tam zwą. Od 9 miesięcy mam moją kochaną sunię - Kikę. Kika to psiak w typie cockera, uratowana ze schronu. Co roku jeżdżę z rodzicami w góry. Nasza poprzednia psica jeździła z nami i Kika też z nami pojedzie. Łączy mnie z nią b. głęboka więź, dlatego chcę z nią spędzać jak najwięcej czasu w najróżniejsze sposoby. Dlatego pomyślałam sobie, że mogłybyśmy sobie razem na nartach jeździć. Tylko zupełnie jestem zielona, jeśli chodzi o Skijoring. :shake: Czy mogłabym Was prosić o jakieś rady? No i czy jest to trudny sport (chodzi mi o rekreajcę, bardziej pod kątem sportowym to uprawiamy agility). Skijoring uprawiałybyśmy tylko podczas wyjazdó w góry, raz w roku.

Z góry dzięki za pomoc! Jeśli chcecie coś wiedziec - pytajcie.

Pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

Super, że chcesz aktywnie spędzać czas ze swoim psiakiem :)
Ja nic nie doradzę, bo narty to dla mnie kosmos ;)
Mogę tylko powiedzieć to, co pewnie już wiesz, mianowicie że przede wszystkim musisz mieć odpowiedni sprzęt ;) Szelki dla suni, linę i jakiś pas biodrowy. Wszystko to odpowiednio dobrane na pewno pozwoli wam cieszyć się wspólnym śmiganiem po śniegu ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Szamanka']Super, że chcesz aktywnie spędzać czas ze swoim psiakiem :)
Ja nic nie doradzę, bo narty to dla mnie kosmos ;)
Mogę tylko powiedzieć to, co pewnie już wiesz, mianowicie że przede wszystkim musisz mieć odpowiedni sprzęt ;) Szelki dla suni, linę i jakiś pas biodrowy. Wszystko to odpowiednio dobrane na pewno pozwoli wam cieszyć się wspólnym śmiganiem po śniegu ;)[/quote]
A czy to muszą być jakieś specjalne szelki? Czy mogą być takie "zwykłe"? No i czy zamiast liny na początek może być taśma? Nie chciałabym "w ciemno" inwestować drogi sprzęt. ;) Ale jeżeli okaże się to fajną zabawą, kupię wszystko, co trzeba. :cool3:

EDIT:
Znalazłam takie liny.smycze specjalistyczne (jak mniemam). Co o nich sądzicie? Którąś polecacie? :)

[URL="http://allegro.pl/search.php?from_form=1&sg=0&string=skijoring&search_type=1&description=1&shop=0&exclude=&location_radio=1&selected_country=1&distance=1&postcode=&state=0&city=&price_from=&price_to=&category_radio=1&category=0&order=t&st=gtext&buy=0&listing_sel=2&listing_interval=7"]Wyniki wyszukiwania - Aukcje internetowe Allegro[/URL]

A gdzie można kupić TANIO pas biodrowy? Na allegro nie ma... ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...