Jump to content
Dogomania

greystery


aga1215

Recommended Posts

W listopadowym nr "Przyjaciel Pies" znalazłam w artykule "W tandemie" informację o specjalnie hodowanych do psich zastępów psach zwanych greysterami. Są to mieszańce alaskan husky z wyżłami lub pointerami. Czy ktośma może takiego psiaka? Jak wyglądają? Jakie mają charaktery?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Sa to psy, które kilka lat temu wychodowała pewna norweszka typowo do zaprzęgu. Greystery to krzyżówka alaskan husky z chartem lub wyżłem. Mają niesamowitą szybkość i potężną siłę. Jak dla mnie mają extra charakter. Sa bardzo przyjacielskie, posłuszne i wylizałyby człowieka na śmierć :D Mój znajomy ma takiego psa (nazywa sie Big), a z forum to ma też takiego szczeniaka Ati (tylko, że rzadko jest na forum). Jak chcesz mogę Ci wysłać fotki Biga i innych greysterów.

Link to comment
Share on other sites

Faktycznie mamy greystera a raczej panienke. Zachwycamy sie nia i jej charakterem tak jak Aga. Zaraz dzis jade kupic ta gazete.Zobaczymy co z niej wyrosnie i jak bedzie sie sprawowala w zaprzegu. Obecnie w federacji otwartej psow zaprzegowych maja greystery np. Ania Bayer.W federacji w ktorej my biegamy na razie nie ma rzadnego greystera. Od przyszlego sezonu bedzie zaprzeg Andrzeja Gorowskiego i nasza suczka.Trudno powiedziec czego krzyzowka jest greyster.Na pewno ma i krew alaskanskich husky, grey-od greyhunda, oraz psow mysliwskich okreslonych ras.Mowi sie ze sa to obecnie najszybsze psy zaprzegowe.Jest to oczywiscie kwestia otwarta gdyz kazdy ma swoje zdanie. Choc sprawdzajac wyniki zawodow europejskich w tabelach wynikow najczesciej sa na pierwszych miejscach greystery, gdzies dalej alaskan husky itd. Maly dostep jest do skandynawskich hodowli tej ,,rasy" i wynikow zawodow. Mysle ze jednak coraz wiecej zawodnikow bedzie sie decydowac na te psy. Jak mowi Andrzej Gorowski zajada sie dla ciebie.Na tej str mozesz sobie popatrzec jakie maja greystery Amerykanie www.sleddogcentral.com/photogallery.htm .Sory za nielad ale pisze z pracy a obok kierownik. :o

Link to comment
Share on other sites

Na tej str mozesz sobie popatrzec jakie maja greystery Amerykanie www.sleddogcentral.com/photogallery.htm .Sory za nielad ale pisze z pracy a obok kierownik. :o

Dzięki za narażanie się dla forumowiczki! Zdjęcia oglądałam, fajne. Temat interesuje mnie to mój pies z azylu (popatrz na zdjęcia) wygląda jak wyżeł niemiecki szorstkowłosy, ale równie dobrze może to greyster? Jest bardzo silny, muszę zacząć z nim biegać

Link to comment
Share on other sites

Z bieganiem mamy problemy-strazsnie dużo włóczących się psów i kotów :evil: , pies bardziej nimi się interesuje niż mną :evil: Chodzimy sobie za to po górkach na długiej smyczy - 3m, dużo zapachów a ja mam pewność, że pies na nic się nie złapie-ludziska zakładają wnyki :evilbat: lub złapie wiatr i pogna za zajacem, lisem lub inną zwierzyną, której w pobliżu dużo!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

[quote name='Goshka']Hmm, to ja mam pytanie w takim razie..Skąd biorą sie w Polsce greystery?????? Kto "bawi się" w krzyżowanie??? Bardzo mnie to nurtuje...:diabloti:[/quote]Zazwyczaj z Czech, jak ktoś ma więcej kasy to z Norwegii. W Polsce do tej pory miotów tego typu nie było więcej niż 10.

Link to comment
Share on other sites

Chodzi mi o to czy wszyscy co tworzą te psiaki kupują psy z papierami (metryka/rodowód) wyżła, który jest dobry w biegach, i charta. Potem krzyżujecie je, prowadzicie "księgi" kto z kim został kryty?
Czy biorąc takiego malucha dostajesz jakąś rozpiskę po jakich psach jest?
Jaki typ budowy wyżłów jest brany do takich kryć?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sylrwia']Chodzi mi o to czy wszyscy co tworzą te psiaki kupują psy z papierami (metryka/rodowód) wyżła, który jest dobry w biegach, i charta. Potem krzyżujecie je, prowadzicie "księgi" kto z kim został kryty?
Czy biorąc takiego malucha dostajesz jakąś rozpiskę po jakich psach jest?
Jaki typ budowy wyżłów jest brany do takich kryć?[/quote]
Skojarzenie charta z wyżłem przeprowadzili Norwedzy i bazujemy na potomkach. Nikt na własną rękę ego nie robi gdyż tak jak pisałem pożądany udział charta jest znacznie mniejszy niż wyżła i trzeba by było przechodzić przez kilka pokoleń.
[quote name='sylrwia']Czy biorąc takiego malucha dostajesz jakąś rozpiskę po jakich psach jest?[/quote]Tak tak jak pisałem, mamy tzw. prywatne rodowody które sięgają kilku pokoleń wstecz i to one plus analiza wyników sportowych hodowcy decyduje o zakupie szczeniaka. [URL="http://www.sleddogs.pl/files/origin/Zwirek_mial_byc_Giro_db311846b3d076ab48f0a2cebdf8059a.pdf"]Tu masz przykładowy.[/URL]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Giro']Polecam się na przyszłość, a sam jestem bardzo ciekaw jak Węgier sprawdziłby się w zaprzęgu.[/QUOTE]
Masz może więcej zdjęć tych piesów? Są tak podobne do wyżłów, że nie widać tam domieszki hasky. Zafscynowałeś mnie tą rasą.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='twipsy']Masz może więcej zdjęć tych piesów? Są tak podobne do wyżłów, że nie widać tam domieszki hasky. Zafscynowałeś mnie tą rasą.[/quote]Bo w zasadzie greystery nie mają domieszki husky. Jeżeli występuje znacząca domieszka husky w takim przypadku mówimy o eurodogach, ale i tak jest to domieszka alskan husky a nie SH. Jeżeli chodzi o fotki to zapraszam na moją [URL="http://www.sleddogs.pl/dogs"]stronę[/URL], albo stronę [URL="http://www.grey.info.pl/index.php/pl/gallery/list"]klubu[/URL].

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Giro']Bo w zasadzie greystery nie mają domieszki husky. Jeżeli występuje znacząca domieszka husky w takim przypadku mówimy o eurodogach, ale i tak jest to domieszka alskan husky a nie SH. Jeżeli chodzi o fotki to zapraszam na moją [URL="http://www.sleddogs.pl/dogs"]stronę[/URL], albo stronę [URL="http://www.grey.info.pl/index.php/pl/gallery/list"]klubu[/URL].[/QUOTE]

Fascynujące zdjęcia - w sumie nie powinno mnie to dziwić, bo te psy kochaja pracować i dla swego opiekuna zrobią wszystko, ale jeszcze jedno pytanie, czy zostało w tych psach choć trochę pasji myśliwskiej?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...