Jump to content
Dogomania

Czy to moze byc stan zapalny stawow??


Martyna22

Recommended Posts

Witam, zwracam sie do Panstwa z pewnym problemem. Mam 13 letniego psa kundelka. Od sierpnia zaczal podupadac na zdrowiu. Zrobil sie apatyczny, oslabl mu apetyt, zobojetnial na rzeczy ktore kiedys sprawialy mu dzika radosc. Zrobilam mu badania krwi. Wyniki wyszly swietne oprocz podwyzszonej liczby bialych krwinek (nie znam dokladnego wyniku). Pani doktor zalecila miesieczna terapie antybiotykiem plus leki przciwbolowe i przeciwzapalne a po miesiacu ponowne badanie krwi. Po podaniu pierwszej tabletki przeciwbolowej pies mi odzyl. Nagle zrobil sie zywszy i bardziej aktywny choc to nadal nie ten sam pies. Po 10 dniach odstawilismy tabletki przeciwbolowe i pies wrocil do tego samego stanu co przed. Po miesiacu zrobilismy ponowne badania krwi, rowniez pod katem bialaczki, jednak wszystkie wyniki byly dobre i na bialaczke nic nie wskazuje. Pani doktor mysli, ze moga to byc stany zapalne stawow jako iz pies od sierpnia podnosi sie wolniej z poslania a czasami wrecz odmawia wyjscia na spacer, mimo to nie zauwazam zeby mial jakies problemy z poruszaniem sie. Nadal wskakuje i zeskakuje z kanapy choc przy wskakiwaniu dluzej sie przymierza ;) a kiedy jest na spacerze to chodzi normalnie. Ja nie wiem teraz czy to jest od stawow czy moze od ogolnego zlego samopoczucia? Pamietam, ze we wrzesniu kulal na przednia lape ale szybko mu to minelo, wiec zwalilam to na jakies nadwyrezenia. Pani doktor sugeruje zeby zrobic ewentualnie przeswietlenie zeby zobaczyc co sie w tych stawach dzieje. Nim to jednak zrobie to chcialam sie zapytac czy to co opisalam moze wskazywac na stan zapalny stawow, ewentualnie jakie sa objawy i czy moge zrobic jeszcze jakies badania oprocz rentgena zeby to potwierdzic. Moze ktos ma dla mnie jakies sugestie i rady. Bede bardzo wdzieczna! Z gory dziekuje :)

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem czy dobrze rozumiem...
Pies wyraźnie cierpi od pół roku a pani doktor " myśli" dopiero nad badaniami i postawieniem diagnozy? :crazyeye:
Zmieniłabym natychmiast lekarza.
Pies moze miec zwyrodnienie stawów, kręgosłupa, dysków miedzykregowych, narosla kostne, dyskopatie i sto innych schorzeń ale rolą lekarza jest zdiagnozowanie i sprawienie zeby schyłek zycia nie był pasmem bólu. .

Link to comment
Share on other sites

To nie jest tak do konca. Bardzo to wszystko skrocilam. Sytuacja wyglada tak: Ja mieszkam za granica a moim psem zajmuje sie mama. Od sierpnia mama zauwazyla u psa zmiany w zachowaniu ale myslalysmy, ze to moze od upalow. We wrzesniu bylam w domu i pies zachowywal sie w miare ok, wiec doszlysmy do wniosku, ze to jego wiek, ze juz starszy pies i ze troche spowolnial i juz nie jest tak energiczny jak kiedys, ale mama bacznie go obserwowala.Na koncowkach uszu zrobila mu sie tez taka zrogowaciala skora i wylysienie. Poszlam wiec z nim do Pani doktor, ktora go ogladnela zapisala mu szampony i masci do uszu i tym zajelysmy sie w pierwszej kolejnosci. Uszy wygladaja teraz o wiele lepiej, zarosly znowu wlosem, ale samopoczucie wciaz mu sie pogarszalo. Nie mialam mozliwosci przyjechac do kraju szybciej niz w styczniu. Jak przyjechalam to poszlam do Pani doktor, i postanowilysmy zaczac od badania krwi. Wiec w sumie od pierwszych wynikow krwi minelo troche ponad miesiac. Dzisiaj dzwonilam do Pani doktor i stanelo na tym, ze trzeba zrobic przeswietlenie, ale ona nie dysponuje rentgenem bo dopiero pol roku temu otworzyla gabinet i stara sie jakos rozkrecic swoja przychodnie. Moja mama musi pojechac do drugiego miasta oddalonego o 50km zeby zrobic mu zdjecie, wiec nim to nastapi to chcialam zapytac o rade czy to moze byc od stawow i czy macie panstwo jakies swoje przemyslenia w tej kwestii, badz inne sugestie?

Link to comment
Share on other sites

To byly tylko koncowki uszu nie wieksze niz 1 cm. Dziwne bylo to ze na obu koncowkach wygladalo to identycznie. Po przemywaniu tego szmponem, odyzwka i mascia uszy zarosly znowu sierscia choc skora nadal jest troche zrogowacial. Jednak jest widoczna poprawa. Poza tym wyniki krwi mial dobre, watroba, nerki super, badania na raka przewodu pokarmowego nic nie wykazaly. Sluch mu sie tez pogorszyl, ale jak na 13 lat to chyba i tak niezle.

Link to comment
Share on other sites

Pamiętam podobny przypadek, gdy miałam praktyki w klinice. Piesek, lat 12, diagnoza zwyrodnienie stawów. Charakterystyczne dla tej jednostki jest to, że psy mają raz lepsze, raz gorsze dni. Więc czasami biegają i nie odczuwają bólu, a innym razem problemy z poruszaniem są bardzo widoczne, zwierzak jest ospały, apatyczny. Oczywiście, wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby. Trzeba pamiętać, że jest to choroba postępojuąca, a chrząstki stawowe regenerują się baaardzo wolno. A co do rozpoznania..RTG wydaje się konieczne. Zwróć uwagę, czy piesek stara się przenieśc ciężar ciała tak, by odciążyć chorą kończynę. Ładowanie w psa samych p.zapapalnych i p.bólowych leków, bez postawienia trafnej diagnozy nie jest dobrym rozwiązaniem.

Link to comment
Share on other sites

No to troche inaczej niz u mojego bo on nie miewa lepszych dni, moze tylko gorsze kiedy nie chce wyjsc na spacer, ale to zdarzylo sie jak do tej pory 2 albo 3 razy. On nie biega bo nie ma takiej mozliwosci poza tym nie wykazuje takich checi. Nie ma tez chorej konczyny. Wspomnialam tylko, ze okolo wrzesnia-pazdziernika kulal na przednia lape ale minelo mu to i nigdy wiecej sie nie pojawilo. Nie wiem wiec czy mozna to nazywac chora konczyna? Stad tez moje zapytanie, czy objawy opisane przeze mnie moga miec cokolwiek wspolnego ze stanem zaplanym stawow? Na pewno nie pozwole tez na leczenie psa w ciemno, takze RTG zrobione bedzie jak najszybciej, mam tu jednak problemy natury technicznej :/

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...