Jump to content
Dogomania

Zalozenie Hodowli..Co trzeba wiedziec?Wasze opinie i doswiadczenia?Z gory dziekuje!


Angel_

Recommended Posts

Bardzo chcialabym sie dowiedziec wszystkiego co nalezy o zakladaniu hodowli psow. Nie ma to byc duza hodowla na poczatku tylko chce miec suke. (a dokladnie buldoga angielskiego :loveu: ) Czy kazda hodowla musi byc zarejestrowana? Czy sa jakies konkretne warunki? Prosze jak mozecie przekazcie mi wszystko co wiecie na ten temat! 8-)


Czytalam juz tu tyle watkow...ale ciagle ktos podwaza czyjes informacje i juz sama nie wiem co i jak;/
Jak to jest z rozliczeniami w Urzedzie skarbowym?
Czy to nie jest tylko dzialalnosc amatorska na zasadzie "hobby"?
Jak przedstawia sie sprawa w przypadku gdy planuje w przyszlosci posiadac gospodarstwo agroturystyczne, a hodowla chce sie zajmowac dodatkowo- nie jako typowy zarobek z psow-bardziej wlasnie dla przyjemnosci i z "milosci" ;)?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ehh....te regulaminy czytalam juz tyle razy..
Chodzi mi wlasnie o podstawowe informecje na start..
Dokladnie co gdzie i jak..
Czy suka ktora wezme z jakiejsc hodowli musi byc w jakies sposob "upowazniona" do bycia suka hodowlana? Czy musze odrazu znia ruszac na wystawy by zdobyla oceny czy jakies tytuly?

Link to comment
Share on other sites

Tak, musisz zostać członkiem ZKwP i zarejestrować suke oraz wyrobić rodowód ( z metryki, którą dostaniesz od hodowcy przy odbiorze ). Potem aby suka mogła być hodowlaną potrzebuje oceny doskonałe lub bardzo dobre z min. 3 wystaw w wieku powyżej 15 msc. W tym co najmniej jednej wystawy międzynarodowej lub klubowej od conajmniej dwóch różnych sędziów. Radzę Ci zacząć wystawiać sunie w szczeniakach lub w młodzierzy aby się obyła z ringiem. Przed kryciem musisz zarejestrować przydomek hodowlany. Kiedy sunia po spełnieniu w/w warunków ma wpis w rodowodzie "suka hodowlana" i chcesz ją kryć, musiz wybrać reproduktora i pojechać do niego z zakupioną w swoim oddziale kartą krycia...

Link to comment
Share on other sites

Polski Zk nie wydal zakazu kopiowania czegokolwiek. Natomiast np. niemiecki, juz parę lat temu. Gdybyś chciala pojechac na wystawę do tych państw, to będziesz z ringu usunięta i nikogo nic nie będzie obchodzić. Natomiast, u nas, zakaz kopiowania, mają wszyscy lek. wet. wprowadzony Ustawa o Ochronie Zwierząt. To oni nie powinni tego robić, bo grozi im za to kara. Zakaz ten dot. wszystkich ras........ Poza tym, ty chcesz sobie kupić bul. ang. a u niego się nic nie kopiuje. Natomiast, jest to trudna rasa w odchowie, a w rozrodzie, jeszcze trudniejsza. Zastanów się i poczytaj, zanim ją kupisz.

Link to comment
Share on other sites

Co do anglikow to dobrze o tym wiem ( i o kopiowaniu i o hodowli )pozatym hodowla nie bedzie tylko tej jednej rasy, i nie jest jeszcze powiedziane ze wogole akurat jej...w gre wchodza jeszcze asty i rotki.. interesuje sie tym i..ucze bo studiuje zootechnike o specjalnosci agroturystycznej w tym z predyspozycja do hodowli zwierzat amatorskich ;)

Link to comment
Share on other sites

po ukończeniu 15 miesięcy - w dowolnej klasie wystawowej - suka/pies muszą uzyskać trzy oceny hodowlona (w tym jedną na międzynarodowej wystawie) - pies musi miec 3 x doskonałą, a suka moze mieć bardzo dobre... następnie gdy juz te oceny uzyska i ukończy 18 miesięcy - idzie sie do swojego ZK z kartami ocen i do rodowodu jest wbijana pieczątka - suka hodowlana/reproduktor

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi o hodowlę buldoga angielskiego do rozrodu dopuszcza się sukę po ukończeniu przez nią 12 miesięcy. Wymóg 3 wystaw jest zachowany, ale suka wystawiana jest w klasie młdzieży. Jest to krycie warunkowe. Potem trzeba i tak zrobić 3 wystawy od klasy posredniej (oczywiście z zachowaniem ocen).

[quote]madalenkaA czy przed wystawa musi sie zglosic jakis wniosek o to, ze chce sie osiagnac tytul suki wystawowej, czy to jest tak ,,automatycznie" po tych 3 ocenach?[/quote]
Zadnego wniosku na wystawie sie nie składa. Po uzyskaniu trzech ocen z trzech wystaw (w tym jedna obowiązkowo międzynarodowa) idzie sie z kartami ocen do kierownika sekcji w swoim oddziale i suka w kartę sztywna i rodowód dostaje wpis - suka hodowlana.

Link to comment
Share on other sites

Tak wiem. Jeszcze niedawno wystarczyly dwie.
Przy goldenkach to chyba do zalozenia hodowli tylko to jest potrzebne, no nie? Chociaz badania i tak zrobie. Powinny byc obowiazkowe moim zdaniem. Chociaz teraz i tak juz wszyscy sprawdzaja badania rodzicow przed kupnem szczeniaka:D Przynajmniej pod katem dysplazji.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='maga18']badania u goldenow sa obowiazkowe[/quote]

Maga - badania nie s.a obowiązkowe - niestety. Ale każdy szanujący siebie i swojego psa hodowca, czy właściciel reproduktora bada psa, przynajmniej na biodra...

Madalenko - Ty w goldenach musisz mieć 3 oceny min dosk, z trzech wystaw w tym jednej międzynarodowej lub klubowej (klubówka w tym roku w lublinie, a za rok, kto wie :lol: ), międzynarodową, masz pod nosem, bo w W-wie, naprzykład :lol:
Prób pracy nie trzeba, ale warto, bo to podnosi, że tak powiem, wartośc hodowlaną suki :lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='madalenka'] Chociaz teraz i tak juz wszyscy sprawdzaja badania rodzicow przed kupnem szczeniaka:D Przynajmniej pod katem dysplazji.[/quote]

Sprawdzają Ci, którzy się na rasie znają, chociaż troche :-( Niestety, większość ludzi, biorących goldena, rodowód nabywają tylko, bo zadzwonili pod takie ogłoszenie, gdzie szczeniaki (na szczęście!) mają rodowody, ale wiele ludzi niestety nie wie nawet co to dysplazja, kiedy nabywają szczeniaka :-(

Link to comment
Share on other sites

[quote name='aNiOlEcEk']nie..raczej do hodowli zwierzat amatorskich ;) chyba wiem co studiuje;)[/quote]

Troche nie kumam - to niby zwierzęta są amatorskie? :lol:
Ale cóż, Ty studiujesz, to chyba wiesz, jak to się nazywa...
Tylko, że związek zawsze nazywa to amatorską hodowlą zwierząt, stąd nasze zdziwienie :lol:

Link to comment
Share on other sites

"Sylwetka absolwenta

Absolwent nabywa umiejętności:

· prowadzenia gospodarstw agroturystycznych,

· organizowania aktywnych form turystyki, takich jak: rekreacja konna, łowiectwo, wędkarstwo,

· doradztwa w zakresie prowadzenia gospodarstw agroturystycznych,

· hodowli i chowu gatunków zwierząt amatorskich i ozdobnych."

to jest fragment ze strony mojej Akademii dotyczacy mojego kierunku.
I z tego co wiem psy sa zaliczane w tym przypadku do "zwierzat amatorskich" i z tego co mi wiadomo w kolejnych latach bede miala przedmiot KYNOLOGIA konczacy sie egzaminem wiec po cos to wszystko jest..;) chyba ze mi cos wmawiaja na tych studiach;)

Link to comment
Share on other sites

acha to moze jeszcze cos przetocze ;) nie jest to wypowiedz dziekana z mojej uczelni bydgoskiej lecz wroclawskiej ale rzecz sie tyczy studiow zootechnicznych:
Rozmowa z dziekanem Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt prof. Andrzejem Filistowiczem


— Na listopadowym posiedzeniu Senatu Wydział Zootechniczny zmienił nazwę na Wydział Biologii iHodowli Zwierząt, a jednocześnie studenci nadal będą studiowali zootechnikę. Czy to nie sprzeczność?

— Nie ma tu żadnej sprzeczności. Jako wydział jesteśmy przygotowani do prowadzenia zajęć dydaktycznych na kierunku zootechnika, a wśród kierunków studiów określonych przez Radę Główną, jest i taki kierunek. Nie jesteśmy natomiast przygotowani ani merytorycznie, ani organizacyjnie do prowadzenia studiów na innych kierunkach pokrewnych. Z drugiej strony zdajemy sobie sprawę, że dla dużych przedsiębiorstw rolnych nie trzeba wielu absolwentów ze znajomością chowu i hodowli zwierząt. Próbujemy zatem, nie zmieniając profilu studiów, uatrakcyjnić je i na tyle wewnętrznie ukierunkować, by utworzone nowe specjalności przygotowywały do pracy nie tylko w wyuczonym zawodzie, ale pozwalały zdobyć wiedzę umożliwiajacą podjęcie pracy we wszystkich sferach rolnictwa i całej infrastrukturze pracujacej na rzecz rolnictwa. Zootechnika to integralna część biologii stosowanej, podobnie jak rolnictwo, melioracja czy weterynaria. Zawęża ona jednak problematykę dydaktyczną, jak i profil badawczy do chowu i hodowli zwierząt gospodarskich. A dziś trzeba szerzej spojrzeć na hodowlę zwierząt. Wkrajach Unii Europejskiej pewne gatunki dotychczas hodowane w warunkach domowych, jak lisy czy norki, wracają do środowiska przyrodniczego. Nie jest to jedynie wynik presji ruchów ekologicznych, ale również odpowiedź władz ustawodawczych na oczywiste fakty. Te zwierzęta bowiem nigdy nie były w pełni udomowione i nawet jeśli stworzy im się warunki zbliżone do naturalnych, prawa tych zwierząt nie są w pełni respektowane. Zwierzęta udomowione nie mogłyby już żyć w naturze, zwierzęta nie udomowione mogą i powinny bytować w środowisku przyrodniczym i wszystkie formy chowu w zamkniętych fermach tym gatunkom nie sprzyjają. Z drugiej strony istnieją zwierzęta domowe, ale nie gospodarskie. [COLOR="Black"][B]Są to tak zwane zwierzęta amatorskie: psy, [/B][/COLOR]koty, ptaki ozdobne. Coraz częściej zakładane są też domowe akwaria, terraria..."

jak juz ten facet sie myli to ja nie wiem:p ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='madalenka']A czy przed wystawa musi sie zglosic jakis wniosek o to, ze chce sie osiagnac tytul suki wystawowej, czy to jest tak ,,automatycznie" po tych 3 ocenach?[/quote] Nie ma czegoś takiego jak "tytuł suki wystawowej". Zapewne chodzi Ci o prawa hodowlane, jeśli wspominasz o 3 ocenach...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='aNiOlEcEk']acha to moze jeszcze cos przetocze ;) nie jest to wypowiedz dziekana z mojej uczelni bydgoskiej lecz wroclawskiej ale rzecz sie tyczy studiow zootechnicznych:
Rozmowa z dziekanem Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt prof. Andrzejem Filistowiczem


— Na listopadowym posiedzeniu Senatu Wydział Zootechniczny zmienił nazwę na Wydział Biologii iHodowli Zwierząt, a jednocześnie studenci nadal będą studiowali zootechnikę. Czy to nie sprzeczność?

— Nie ma tu żadnej sprzeczności. Jako wydział jesteśmy przygotowani do prowadzenia zajęć dydaktycznych na kierunku zootechnika, a wśród kierunków studiów określonych przez Radę Główną, jest i taki kierunek. Nie jesteśmy natomiast przygotowani ani merytorycznie, ani organizacyjnie do prowadzenia studiów na innych kierunkach pokrewnych. Z drugiej strony zdajemy sobie sprawę, że dla dużych przedsiębiorstw rolnych nie trzeba wielu absolwentów ze znajomością chowu i hodowli zwierząt. Próbujemy zatem, nie zmieniając profilu studiów, uatrakcyjnić je i na tyle wewnętrznie ukierunkować, by utworzone nowe specjalności przygotowywały do pracy nie tylko w wyuczonym zawodzie, ale pozwalały zdobyć wiedzę umożliwiajacą podjęcie pracy we wszystkich sferach rolnictwa i całej infrastrukturze pracujacej na rzecz rolnictwa. Zootechnika to integralna część biologii stosowanej, podobnie jak rolnictwo, melioracja czy weterynaria. Zawęża ona jednak problematykę dydaktyczną, jak i profil badawczy do chowu i hodowli zwierząt gospodarskich. A dziś trzeba szerzej spojrzeć na hodowlę zwierząt. Wkrajach Unii Europejskiej pewne gatunki dotychczas hodowane w warunkach domowych, jak lisy czy norki, wracają do środowiska przyrodniczego. Nie jest to jedynie wynik presji ruchów ekologicznych, ale również odpowiedź władz ustawodawczych na oczywiste fakty. Te zwierzęta bowiem nigdy nie były w pełni udomowione i nawet jeśli stworzy im się warunki zbliżone do naturalnych, prawa tych zwierząt nie są w pełni respektowane. Zwierzęta udomowione nie mogłyby już żyć w naturze, zwierzęta nie udomowione mogą i powinny bytować w środowisku przyrodniczym i wszystkie formy chowu w zamkniętych fermach tym gatunkom nie sprzyjają. Z drugiej strony istnieją zwierzęta domowe, ale nie gospodarskie. [COLOR=black][B]Są to tak zwane zwierzęta amatorskie: psy, [/B][/COLOR]koty, ptaki ozdobne. Coraz częściej zakładane są też domowe akwaria, terraria..."

jak juz ten facet sie myli to ja nie wiem:p ;)[/quote]

Widocznie na studiach tak to nazywają, ale dla mnie to troche dziwne i tak... :lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='r_2005']Nie ma czegoś takiego jak "tytuł suki wystawowej". Zapewne chodzi Ci o prawa hodowlane, jeśli wspominasz o 3 ocenach...[/QUOTE]

No tak, o to mi chodzilo. Ale nie wiedzialam jak to nazwac. :lol:

Gdzie i jak i na czym to dokladnie polega, takie proby pracy?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...