Jump to content
Dogomania

przepisy dot.rozmnazania z papierami i bez


Dorota_Fiszer

Recommended Posts

Doroto, bardzo chcialabym Ci pomóc, ale bedzie ciężko. Jedynym punktem zaczepienia moze być Statut, paragraf 15 pkt 5, obowiązki czlonak ZK "stać na straży dobrego imienia ZK" . Liczyć należy się z tym, ze on powie ze to są psy np. zony, czy też kogoś z rodziny. Jest to problem, z którym boryka się wiele oddzialow. Przepisy ZK są restrykcyjne w stosunku do hodowców psow, które są zarejestrowane w Zk, a kundle mozesz trzymać, a o ich rozmnazaniu pod jednym dachem, już nic nie ma. Pozdr.

Link to comment
Share on other sites

Niestety, nie ma takiego zakazu. Tzn. nie może jedynie rozmnażać beagli "bez papierów", a więc kryć rodowodowej suki bezpapierowym psem, czy też reproduktorem kryć jakąś nierodowodową sukę. Natomiast inne rasy może rozmnażać narażając ję jedynie na naganną ocenę moralną.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='wandko']Niestety, nie ma takiego zakazu. Tzn. nie może jedynie rozmnażać beagli "bez papierów", a więc kryć rodowodowej suki bezpapierowym psem, czy też reproduktorem kryć jakąś nierodowodową sukę. Natomiast inne rasy może rozmnażać narażając ję jedynie na naganną ocenę moralną.[/quote]

Nieprawda! Jeśli hodowca jest członkiem ZK to jest zobowiązany do przestrzegania statutu. A rozmnażanie psów bez papierów jest działaniem sprzecznym ze statutem. To nie psy są członkami związku tylko ich właściciele. I nie ma tak, że przy rozmnażaniu niektórych psów się statutu przestrzega, a przy rozmnażaniu innych można statutu nie przestrzegać. Ale faktycznie wystarczy, że rozmnażanie bez papierów firmuje żona, matka, ciocia, babcia i już nic się nie da takiemu hodowcy zrobić. :-(

Link to comment
Share on other sites

Ale w statucie nigdzie nie jest napisane,że hodowca ma posiadać tylko psy zarejestrowane w ZKwP.Jak wcześniej napisano,Regulamin Hodowli Psów Rasowych tyczy tylko psów rasowych,a wymówek na mnożenie kundelków,jest bez liku!

Link to comment
Share on other sites

Owszem, członek ZKwP może mieć psy niezarejestrowane w ZKwP, a może nawet w ogóle nie mieć psów. Sama mam psa rasowego zarejestrowanego w ZKwP i kundelka ze schroniska. Ale zgodnie ze statutem członków związku obowiązują zasady etyki działalności kynologicznej, a rozmnażanie kundelków czy rozmnażanie bez papierów psów rasowych jest z tymi zasadami sprzeczne.

Link to comment
Share on other sites

Tylko z etyką jest u co poniektórych kiepsko niestety:mad: Brak jasnych przepisów uniemożliwia zatem wyciągnięcie konsekwencji wobec takich ludzi!
Pytanie brzmiało:czy istnieją przepisy zabraniające rozmnażania członkowi ZK psów bezpapierowych?
Odpowiedz brzmi:nie istnieją.
Zaden członek ZK nie podpisywał zobowiązania,że podda sterylizacji psy i suki nierasowe,które są jego własnością.
Nikt nie żądał od potencjalnego kandydata na członka oświadczenia,że nie bedzie mnożył psów nierasowych.
O etyce,lub jej braku możemy polemizować bez końca,natomiast odpowiedż na zadane pytanie jest niestety taka.

Link to comment
Share on other sites

I dalej się z Tobą nie zgodzę. Skoro w statucie jest wyraźnie powiedziane, że Sąd Koleżeński rozpatruje sprawy z zakresu naruszenia zasad etyki działalności kynologicznej, to znaczy że naruszać tych zasad nie wolno. I to jest właśnie przepis, który zabrania członkom ZKwP rozmnażania psów bez papierów. A drugim takim przepisem jest przepis stanowiący, że członek ZKwP jest obowiązany stać na straży dobrego imienia Związku. Tylko jakoś mało kto (nawet we władzach) o tych przepisach statutu pamięta.

Link to comment
Share on other sites

Możesz się nie zgadzać,ale nikt nic nie zrobi członkowi ZK,za to że np:ciocia Józia z Poznania trzyma u niego swoje psy nierasowe,które od czasu do czasu maja młode.
Chodziło o to jakimi przepisami można się posłużyć pisząc skargę do ZG.
Najpierw trzeba udowodnić że to członek ZK jest właścicielem i produkuje kundelki,a to jest raczej niemożliwe.Każdy się tego wyprze!

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie tak napisałam parę postow wyżej:

[quote name='BeataG']Ale faktycznie wystarczy, że rozmnażanie bez papierów firmuje żona, matka, ciocia, babcia i już nic się nie da takiemu hodowcy zrobić. :-([/quote]

Gonia, to, że nie potrafisz udowodnić takiemu hodowcy, że jest właścicielem rozmnażanych psów, nie oznacza, że wolno mu jako członkowi ZKwP rozmnażać psy bez papierów i że nie ma na to przepisów. :roll: Przepisy jak najbardziej są.

Link to comment
Share on other sites

Wiesz,nie bedę się z tobą spierać,jesteś prawnikiem.Ale nie wystarczy teoria.Ja znam to z praktyki i wiem,że nic nie wskórasz:cool1: .Przykre to,ale prawdziwe.Ja też się z tym nie zgadzam,niestety nie będę z tym walczyć za cenę moich psów i poświęcenia jakie włożyłam w moją hodowlę!Wszyscy potrafią radzić na forum,w praktyce jesteś sama:-( Jeśli jesteś prawnikiem,zaproponuj zmiany w statucie i regulaminach!Wszystkie oddziały są przed Walnym Zgromadzeniem,zgłoś poprawki.Przekonasz się,że z koniem nie warto się kopać:shake:

Link to comment
Share on other sites

Gonia, to nie jest kwestia zmian w statucie. Przepisy są, tylko ich egzekwowanie leży. We wszystkich dziedzinach zresztą. A w kwestiach dowodowych statut ZKwP nie pomoże, nawet jeśli znajdzie się w nim wyraźnie sformułowany zakaz rozmnażania psów bez papierów. Nie pomoże nawet ustawowy obowiązek rejestracji wszystkich psów. Bo wtedy taki hodowca może sobie zarejestrować psy bez papierów na babcię i dalej mu nic nie zrobisz.

Link to comment
Share on other sites

I tutaj ja pozwolę sobie nie zgodzić się z Tobą.Brałam udział w kontroli hodowli.Opierajac się na regulaminach,wnioskowałam o zawieszenie.Dowiedziałam się,że zarzut o złe warunki sanitarno-bytowe i obowiazek szczepień(regulamin hodowli),mogę między bajki włożyć,ponieważ przepisy sanitarne nie określają takiego obowiązku!
Ja też jestem zdania,że jeśli ktoś składa deklarację do ZK,to zgadza się z regulaminami i statutem,ale ustawodawstwo nie zawsze idzie z tym w parze.

Link to comment
Share on other sites

No cóż, jeśli tworzy się statut i regulaminy po to, żeby ich nie przestrzegać, to ja pasuję.:evil_lol: Goniu, w opisanej przez Ciebie sprawie naprawdę nie są potrzebne przepisy sanitarne rangi ustawowej. Statut i regulaminy są wewnętrznymi aktami prawnymi związku i wystarczą w zupełności do tego, żeby pociągnąć kogoś do odpowiedzialności wewnątrzzwiązkowej. Ale chyba wiem, o co tu chodzi: "Jak go ukarzemy, to się wypnie na związek." A wtedy faktycznie nic mu się już nie zrobi, bo przepisy związkowe obowiązują tylko członków ZKwP. No i składki już nie będą wpływać i różnego rodzaju opłaty... :cool3: Więc nie mów mi, że nie ma przepisów. Po prostu władze ZKwP nie egzekwują ich przestrzegania. I tylko tyle i aż tyle. :angryy:

Link to comment
Share on other sites

Wyrzucenie czlonka z ZK jest ostatecznością. Jest jeszcze trochę innych kar,np. nagana, zawieszenie. Wtedy skladki są. Zaręczam, ze nie zawsze o skladki tu chodzi.,..Jesteś prawnikiem, to chyba wiesz, ze żeby kogoś skazać, trzeba mu winę udowodnić. A teraz pomyśl, jak to zrobić.??????Jak wymyślisz sposób oraz sensowne odpowiedzi na zaprzeczenia takiego delikwenta, to będzie to sukces. Z takimi sprawami boryka się wiele oddziałów. .Pozdr.

Link to comment
Share on other sites

Jejku,przecież nie mówię że nie ma przepisów:-oPrzepisy związkowe są takie jakie są.Moim zdaniem trochę mało restrykcyjne i mało czytelne.Co do ich interpretacji nie będę sie wypowiadać,wystarczy przeczytać wywiad w MP o kopiowaniu uszu i ogonów:crazyeye:Natomiast znam sytuacje,kiedy ZK zawiesił członka za sprzedaż szczeniąt w sklepie zoo i przegrał sprawę w sądzie!
Jesteś prawnikiem,więc może podasz parę propozycji,jak poprawić ten stan rzeczy.Jeśli jesteś członkiem ZK,to może zacznij działać w swoim oddziale.My cały czas szukamy chętnych prawników do współpracy.Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi o kopiowanie, to w przepisach doszliśmy do absurdu, kynologom wolno poddawac swoje psiaki takim zabiegom, a lek. wet. ..nie!!! Maja to wpisane w Ustawie o ochronie zwierząt, czarno na bialym.....W nieco zmienionym regulaminie hodowlanym, będzie takie zdanie, ...Hodowcom zabrania się ...a/ sprzedaży szczeniąt poprzez pośredników oraz osobom nabywającym je do dalszej odsprzedaży lub w innych celach nie mieszczących się w granicach etyki kynologicznej b/ handlu szczeniętami w czasie imprez publicznych i w miejscach publicznych.... Wydaje mi się ze taki zapis wyprostuje chocby sprawę sprzedazy w sklepach zoologicznych.....

Link to comment
Share on other sites

Byłoby wpsaniale, gdyby udało się sprawić, że psy mogłyby być sprzedawane tylko w obrębie hodowli. Ale, jak zwykle będzie potrzebna także prawidłowa postawa "zwykłych"obywateli, którym będzie się chciało wyciągnąc komórkę i np. zgłosić handel psami na terenie wystawy, czy na giełdzie. Jak na razie z tym także jest krucho.

Link to comment
Share on other sites

Zamiast komentarza - międzynarodówka Kraków 2005

[IMG]http://i5.photobucket.com/albums/y156/paroow/handel/tn_Obraz1721.jpg[/IMG]


[IMG]http://i5.photobucket.com/albums/y156/paroow/handel/tn_Obraz1781.jpg[/IMG]

[IMG]http://i5.photobucket.com/albums/y156/paroow/handel/tn_Obraz1761.jpg[/IMG]

[IMG]http://i5.photobucket.com/albums/y156/paroow/handel/tn_Obraz1771.jpg[/IMG]

[IMG]http://i5.photobucket.com/albums/y156/paroow/handel/tn_Obraz1751.jpg[/IMG]

[IMG]http://i5.photobucket.com/albums/y156/paroow/handel/tn_Obraz1741.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gonia']Tylko z etyką jest u co poniektórych kiepsko niestety:mad: Brak jasnych przepisów uniemożliwia zatem wyciągnięcie konsekwencji wobec takich ludzi!
Pytanie brzmiało:czy istnieją przepisy zabraniające rozmnażania członkowi ZK psów bezpapierowych?
Odpowiedz brzmi:nie istnieją.
Zaden członek ZK nie podpisywał zobowiązania,że podda sterylizacji psy i suki nierasowe,które są jego własnością.
Nikt nie żądał od potencjalnego kandydata na członka oświadczenia,że nie bedzie mnożył psów nierasowych.
O etyce,lub jej braku możemy polemizować bez końca,natomiast odpowiedż na zadane pytanie jest niestety taka.[/quote]

A moim zdanie powinny być takie przepisy i członek ZK powinien podpisać takie oświadczenia.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 years later...

Podłączam się pod temat, bo nie chcę tworzyć nowego wątku. Specjalizuję się w kundelkach ;) dlatego pytanie może dla niektórych banalne:

czy osoba która ma zarejestrowaną hodowlę foksterierów i shih tzu, może sprzedawać mieszane szczeniaki tych ras z metryką?
Drugie pytanie, czy stowarzyszenie, nie związek zkwp, może wystawić rodowód tym szczeniakom?
Czy w ogóle można tworzyć sobie nową rasę? Czy już taka istnieje- shih tzu- foksterrier?
Szczenięta są za 300zł, więc sprawa mi śmierdzi, ale nie chcę pchać się z zawiadomieniami na Policję, kiedy może się to okazać  "legalne".

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ale hodowca ras zarejestrowanych w Zw. Kyn. nie ma prawa tworzyć nowych krzyżówek, być może szczenięta mieszane wyszły przez przypadek czyli niedopilnowanie psów więc jednorazowo są sprzedawane mieszańce ale napewno rodowodów nie dostaną. Są to po prostu kundelki.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...