Jump to content
Dogomania

BULlTERIER-Problem


awiem

Recommended Posts

Witam , jestem posiadaczem 2 bulli suki i psa mam , od jakiegos czasu problem, moja suczka pozatym ze jest strasznym zarlokiek zjada wszystko co tylko zobaczy hmmm.... zjada polyka w sekundzie pozatym zjada sowje ze tak powiem odchody czy jest na to jakas rada ??? z gory dziekuje za wszytkie uwagi i odp. pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

O... kolejny koprofag...:evil_lol:

w jakim wieku jest sunia?

Zazwyczaj koprofagia przechodzi z wiekiem (i szkoleniem;) ), więc jak sunia jest mała, to jej przejdzie... gorzej, jak jest już dorosła i ot tak, zaczęła wcinać kupska. Jutro mam wpaść do weta, to zapytam.

Chruma wcinała kupy jak była malutka. Wet powiedział, że to brak jakiejś witaminy (chyba D), dał kropelki, ja ochrzaniałam psa i po jakimś czasie przeszło.:mad:

Link to comment
Share on other sites

[b]Koprofagia, łaknienie spaczone [/b]

Łaknienie spaczone (np. jedzenie kamieni, ziemi, rzeczy nienadających się do jedzenia), wyjadanie odpadków a także koprofagia to problemy, który niekoniecznie mijają z wiekiem. Często łaknienie spaczone współistnieje z innymi schorzeniami o charakterze kompulsywnym (samookaleczanie) lub hiperkinetycznym - w takim wypadku wymaga dodatkowej interwencji farmakologicznej, aby móc uzyskać poprawę / eliminację zachowania.

Nie istnieje jedna uniwersalna metoda traktowania tych negatywnych zachowań, ale często kombinacja różnych metod i treningu daje dobre efekty.

Podstawą treningową jest komenda'zostaw', którą ćwiczymy na zakazanych, ale niegroźnych dla zdrowia i życia psa obiektach. Wykorzystujemy tutaj procedurę 'oddaj obiekt za nagrodę' Kiedy pies nauczy się oddawania za nagrodę, dodajemy komendę słowną np. 'oddaj / zostaw'. Dodatkowo pies powinien być trenowany również tak, aby na komendę ('Weź') wziąć obiekt z podłoża i ręki.

Kiedy taka baza komend jest zbudowana można przejść do prób kontroli zachowania w bardziej wymagających i naturalnych warunkach. Próba wzięcia z podłoża zakazanego obiektu powinna być stopowana za pomocą bezpośredniej korekcji smyczą, zdolnej odwrócić głowę psa razem z użyciem straszącego / zaskakującego urządzenia (np. wstrząsarka - domowej roboty to puszka wypełniona odpowiednią dla danego typu psa ilością monet; nie może to być sygnał zbyt gwałtowny dla danego typu psa albo zmodyfikowana pompka na dwutlenek węgla - nigdy nie używamy jej w kierunku jakiejkolwiek części ciała psa). Doskonale sprawdzają się tutaj również obroże elektryczne, ale ustawione na odpowiednie parametry i przetestowane wcześniej na sobie. Niestety obroże elektryczne to poważny wydatek.

Do kontroli koprofagii często wykorzystywane są ostre przyprawy, ale ich użycie wymaga po pierwsze konsultacji z weterynarzem (niebezpieczeństwo dla zdrowia psa), po drugie nie zawsze działają, po trzecie mogą u czułych psów powodować alergie, po czwarte pies może nauczyć się omijać próbki nafaszerowane przyprawami (bo jednak nos psa jest wielokrotnie czulszy od ludzkiego).
W przypadku koprofagii warto też uwzględnić zmianę diety: uzupełnienie diety o aminokwasy, żelaza ma czasami zbawienny wpływ na koprofagów. Może zadziałać również dodawanie ugotowanej wątróbki (źródła żelaza) oraz niektórych warzyw włóknistych: gotowana marchewka, zielony groszek, brokuły ma czasami dobry wpływ (konsystencja i zapach fekaliów są poprzez naturalna fermentację mniej atrakcyjne dla psa). Może też zadziałać zmiana diety na wysoko proteinową / nisko węglowodanową, uzupełnioną o dodatek warzywnego oleju, posiłki są serwowane 2 razy dziennie. Warto też dla koprofaga podzielić posiłek na kilka mniejszych części - 2 przynajmniej. Ale dodawanie dodatków chemicznych i uzupełniaczy do posiłków należy skonsultować z weterynarzem. Przy koprofagii należy też uwzględnić podawanie dodatkowo witaminy B.
Jedna z hipotez mówi też o fekaliach jako źródła papainy. Tę można znaleźć w niektórych owocach, np. kandyzowana dynia albo kupić jako proszek w sklepach ze zdrową żywnością.
Innym środkiem jest użycie jakiegoś homopatyka, np. wspomiany wyżej Carbo Vegetabilis.

Podjęcie treningu i zmian diety dla koprofaga wymaga 2 tygodniowego okresu przygotowawczego, w czasie którego pies nie może jeść fekaliów (smycz albo teren zamknięty bez fekaliów). Należy zaopatrzyć się w kontrolą próbkę odchodów (niestety jest to konieczne). Każdorazowa próba zjedzenia odchodów powinna być stopowana przez komendę 'zostaw' (patrz trening przygotowawczy) oraz sygnał odstraszający. W drodze powrotnej można rozrzucić smakołyki i na komendę 'szukaj' pozwalać psu na znajdowanie i zjedzenie ich (czyli nagradzamy za właściwe działania). Oczywiście jeśli pies cierpi dodatkowo na łaknienie spaczone, to takie dodatki nie są wskazane.
Jako odstraszacze dobrze działają również 'dziecięce pułapki' lub jako środek awersji obroża elektryczna.
Ostatnim krokiem do wypróbowania jest awersja smakowa, ale z niej należy korzystać tylko pod opieką specjalisty, aby nie spowodować powstania negatywnych efektów zdrowotnych.

A jeśli pomimo to, pies pozostaje koprofagiem, to trzeba do tego przywyknąć, dobrze nauczyć go komendy 'noga' i zaopatrzyć w pastę do zębów dla psów. Z tym schorzeniem można żyć. Nie zabija. W przeciwieństwie do łaknienia spaczonego, to schorzenie jest niebezpieczne dla zdrowia psa.

Reszta rad dostępna będzie na tym forum, w tym temacie:

[url]http://www.forum.bullterrier.pl/viewtopic.php?p=20513#20513[/url]

Tutaj bywam tylko czasowo, szukam pana dla znajdy jamniczki.

Link to comment
Share on other sites

Wybaczcie, dopiero teraz zauważyłam, że mi skróciło wypowiedź o parę ładnych zdań. Są różne homeopatyki na poszczególne przypadki, uzupełnię jak wrócę z pracy.
Pawle, Atek czuje się świetnie, jest wreszcie taki spokojny, przytulasty i śpi dużo i nawet wreszcie ociupinę przytył z czego cieszy się cała rodzina :cool1: I chyba nawet nie za bardzo zauważył, że czegoś mu brakuje...

Link to comment
Share on other sites

Psy często wykazują skłonności do zjadania niestrawnych rzeczy, często jest to objaw zaburzonej gospodarki kwasowo - zasadowej. W takim przypadku wychowanie nic nie zdziała. Wszyscy dobrze wiemy jak silny jest instynkt. Moim zdaniem dobrze jest się wesprzeć również medycyną.
Jeżeli pies pożera kał innych psów można zastosować Cicuta Virosa C200. Zazwyczaj wystarcza jedna dawka, jeśli nie to trzeba podawać raz na tydzień, lecz nie więcej niż 3 dawki. W celu regulacji gospodarki wapniowej podaje się jednocześnie Calcium Carbonicum D3, Calcium Phospforicum D6 i Calcium Fluoratum D12 po 3 dawki przez 10 dni.
Więcej informacji można znaleźć w książce "Zdrowy pies dzięki homeopatii" dr Hans Guenter Wolf

Link to comment
Share on other sites

[quote name='"Matisse"']
W takim przypadku wychowanie nic nie zdziała. Wszyscy dobrze wiemy jak silny jest instynkt.
[/quote]

[quote name='MB']Nie istnieje jedna uniwersalna metoda traktowania tych negatywnych zachowań, ale często kombinacja różnych metod i treningu daje dobre efekty.
[/quote]

Poleganie na tylko jednej metodzie jest błędne, czy będzie to metoda behawioralna czy hemeopatia. Ani jedna ani druga nie gwarantuje 100% skuteczności. Dlatego metod jest kilka i dlatego jak nie działa jedna, próbuje się drugiej. Warto wiedzieć, co można zastosować albo spytać sie specjalisty.
Dziekuję z tytuł książki, przeczytam, z pewnością poszerzy to mój warsztat narzędziowy.

Link to comment
Share on other sites

z nieba spadl mi ten topic chyba:lol: .Dzis moja koopojadka wysmarowala mnie swoim "przysmakiem" po twarzy i byla bardzo zdziwiona czemu nie jestem zadowolona z buziaczka:roll: .Wyprobuje wszystko co tu napisaliscie i mam nadzieje,ze w koncu zalatwimy ten "problem":mad:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='MB']Nadal uważam, że ten topik powinien wylądować w behawiorze z tytułem 'Koprofagia. łaknienie spaczone', ale to zadanie dla moda, o ile zajrzy do tego tematu.[/QUOTE]


Mod zagląda, czyta i nawet pisze, co widać na poprzedniej stronie.
Mod nie uważa, by topik trzeba było przenieść na behawior, gdzie mało kto z bullowatych zagląda.
Mod uważa, że na behawiorze można założyć osobny topik, o ile takowy już tam nie istnieje...

Mod pozdrawia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...