Jump to content
Dogomania

Terier Tybetanski w Europie i powstanie pierwszych linii hodowlanych.


Ki-wi

Recommended Posts

[B][SIZE=3][FONT=Times New Roman]Terier Tybetański w Europie i powstanie pierwszych linii hodowlanych. [/FONT][/SIZE][/B]


[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Pierwsze teriery tybetańskie trafiły do Europy, a dokładniej Anglii w roku 1926.[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Przywiozła je Dr.Agnes Greig z Indii, zanim jednak trafiły one z nią do Anglii lekarka zdarzyla wyhodować już dwa mioty tej rasy w Indiach. Do Anglii zabrała ze sobą dwie suczki i jednego samca. Pierwsza suczka to „Bunti” , druga to jej córka z pierwszego miotu „Chota Tukra” i samiec z drugiego miotu „Ja-Haz”.[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Ta trojka została zarejestrowana przez matkę Dr.Greig pania Renton Greig w związku kynologicznym i nosiła przydomek hodowlany „of Ladkok”. (Pod tym przydomkiem wyhodowano prawdopodobnie 157 TT).[/FONT][/SIZE]

[SIZE=3][FONT=Times New Roman]W Anglii „Bunti” została pokryta swoim synem „Ja-Haz” i tak powstała trzecia generacja.[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Dr.Greig powróciła do Indii i sprowadziła ponownie dwa teriery tybetańskie.[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Pierwszy to biały samiec o imieniu „Thommbay” ( of Ladkok) z hodowli „Buddiman Lama of Tibet”.” Thommbay” to terier tybetański reprezentujący hodowle klasztorna- pradziad formujący wczesne TT. Druga to suczka zwana ”Gyantse of Lamleh”.[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]W tym miejscu po raz pierwszy pojawia się nazwa „Lamleh”, która żadnemu hodowcy teriera tybetańskiego nie jest a przynajmniej nie powinna być obca.[/FONT][/SIZE]

[SIZE=3][FONT=Times New Roman][B]„Lamleh[/B]”- to nazwa hodowli Dr. Agnes Greig, dzisiaj oznaczająca najstraszą ,[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]pierwotną linię hodowlaną teriera tybetańskiego.[/FONT][/SIZE]

[SIZE=3][FONT=Times New Roman]W 1930 roku Dr.Grieg wraz ze swoja przyjaciółką i siedmioma terierami tybetańskimi osiedla się już na stale w Anglii i zajmuje się intensywnie hodowla.[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Cztery lata później powstaje w Anglii pierwszy „Związek Hodowców Ras Tybetańskich”, wtedy tez ustanowione zostają poszczególne standardy ras tybetańskich. Pierwsze certyfikaty na championa zostają jednak wydane dopiero w 1938 roku na Cruft`cie, najlepszym samcem okazuje się „Thommbay of Ladkok”, mający wtedy już 10 lat, a najlepszą suką „Kiloma von Lamleh”. BOB- nie był wtedy jeszcze przyznawany.[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]W 1937 teriery tybetańskie Dr. Grieg eksportowane są juz do Włoch, a dwa lata później również do Niemiec, Danii i Indii.[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Dwa lata później to rok 1939 czyli początek II Wojny Światowej ,to walka o przeżycie własne i hodowli. Dr.Grieg traci wszystkie spaniele tybetańskie jak i wszystkie lhasa apso, głównie z powodu nosówki, jedynie terierom tybetańskim udaje się ten okres przetrzymać.[/FONT][/SIZE]

[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Po wojnie hodowla teriera tybetańskiego Dr.Greig nadal się rozwija, głównie dzięki wielu importom za granice i dzięki wzrastającej liczbie miłośników tej rasy.[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Zmienia się natomiast nastawienie lekarki do wystaw i jej ogólne zachowanie w stosunku do hodowli i hodowców. Przede wszystkim sprzeciwia się temu aby na wystawach pokazywać swoje psy „ufryzowane”, jej zdaniem terier tybetański nie potrzebuje fryzjera i powinien wyglądać tak jak prawdziwy przedstawiciel tej rasy w Tybecie. Nadmienić trzeba jednak, ze w tym czasie ma już tyle psów, ze być może nie dawała sobie po prostu rady z pielęgnacja tylu osobników. To jednak powodowało, ze nie wygrywała na wystawach. Jednak nie tylko to było powodem zmiany jej zachowania w międzyczasie stało się bowiem cos niespodziewanego, ale nader ważnego dla dalszych losów rasy.[/FONT][/SIZE]

[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Małżeństwo Downey, które w tym czasie hoduje pointery pod przydomkiem „Luneville”, znajduje w roku 1953, dokładniej pan Downey, opuszczonego psa. Zabiera go do domu i nadaje mu imie „Dusky”. Jak się później okazało „Dusky” uciekł swojemu właścicielowi, ten jednak ponieważ i tak opuszczał kraj zostawił go małżeństwu Downey.[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]„Dusky” to bardzo przyjazny pies o zrównoważonym charakterze i bardzo pięknym, długim włosie. Prawdopodobnie, przez przypadek, pewien sędzia kynologiczny widząc tego psa proponuje małżeństwu Downey`ow zarejestrowanie go jako teriera tybetańskiego w Brytyjskim Klubie Ras i rzeczywiście „Dusky” zostaje zarejestrowany jako „Trojan Kynos”, czyli „pies trojański” z dodatkowa informacja „pochodzenie nie znane”.[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Do roku 1955 „Trojan Kynos” zdążył zdobyć już tytuł championa.[/FONT][/SIZE]

[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Założony 1934 „Związek Hodowców Ras Tybetańskich” opiekujący się trzema rasami tybetańskimi dzieli się w roku 1956, powstaje „Klub Teriera Tybetańskiego” pod przewodnictwem pani Florence Dudman (hodowla Rambershold) z asystującą jej panią Rosemary Bartle (hodowla Yakalo). Pod ta nazwa klub ten słabo się rozwijał dopiero po zmianie nazwy klubu na „Lamleh Klub” stal się bardziej popularny i juz wiadomo było pod czyim wpływem tak się działo.[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Coraz więcej ludzi interesowało się rasa, w 1967 powstaje m.in. hodowla „Skellfield” pana Emmi Manuel. Miłośnicy rasy proponują utworzenie nowego klubu, Dr.Grieg nie stawia sprzeciwu ,ale informuje, że te „inne ”psy mogą oczywiście mieć swój klub pod warunkiem, ze „Klub Teriera Tybetańskiego” pozostanie na wyłączność Lamleh`om. Przewodniczący nowego klubu ( pan Binney) nie zgodził się jednak na to i tak powstaje w roku 1967 ”Tibet Terier Association”-„Związek Teriera Tybetańskiego”, przejmując rasę pod swoje skrzydła.[/FONT][/SIZE]

[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Dr.Greig sprzeciwia się jednak stanowczo zaakceptowaniu „Trojan`a Kynos`a” jako przedstawiciela rasy .Dla niej ten osobnik to burek, zwykły mieszaniec nie posiadający żadnej typowej cechy teriera tybetańskiego. Jej zdaniem jego łapy nie odpowiadały standardowi tak jak i oczy i co najważniejsze nie posiadał on tego tak charakterystycznego chodu cechującego rasę. W tym czasie „Trojan Kynos” miał już na swoim koncie kilka wygranych wystaw nie można więc było nic zmienić, bo podważyłoby to wiarygodność ówczesnych sędziów i tak rejestracja „Trojan`a Kynos`a” jako przedstawiciela rasy pozostała .[/FONT][/SIZE]

[SIZE=3][FONT=Times New Roman]W międzyczasie udaje się małżeństwu Downey nabyć czarno-zlota suczke o imieniu „Princess Areus” zwana „Dawn” ze skojarzenia suki „Princess Chan”- nieznanego pochodzenia z samcem „Pa Sang of Lamleh” należącego do Dr.Grieg.[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]„Princess Areus” zostaje pokryta „Trojan`em Kynos” i tak powstaje nowa linia teriera tybetańskiego [B]„Luneville” [/B], mającą olbrzymi wpływ na dalszy rozwój rasy.[/FONT][/SIZE]

[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Po jakimiś czasie małżeństwu Downey udaje się przekonać Dr.Greig do pokrycia ich suczki z pierwszego miotu „Luneville Lady Penelope” jej samcem „Kala Kah of Lamleh”. Dlaczego lekarka zgodziła się na to krycie tak naprawde nie wiadomo, być może chciała w ten sposób zminimalizować wpływ genetyczny „Trojan´a Kynos`a”. Faktem jest jednak, ze linia ta szybko zyskała wielu zwolenników i podobała się bardziej niż linia Lamleh.[/FONT][/SIZE]

[SIZE=3][FONT=Times New Roman]W czym tkwiły różnice- terier tybetański to stosunkowo wolno rozwijająca się rasa.[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Lamleh potrzebuje na swój rozwój 2-3 lata, jaśniejsze osobniki a w szczególności białe nawet do 4 lat. Luneville wygląda już w wieku 18-24 miesięcy jak dorosły pies, poza tym jest ogólnie mniejszy i ma bardziej elegancko wyglądającą szatę na dodatek suki maja krótsze odstępy pomiędzy cieczkami, co również miało znaczenie dla hodowców.[/FONT][/SIZE]

[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Dla Dr.Greig linia Luneville to mieszance stanowiące poważne zagrożenie dla utrzymania czystości rasy, jej miernikiem było pochodzenie genetyczne a nie wygląd estetyczny.[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Rozwój ten w rasie frustrował ja bardzo, ale dzięki zaprzyjaźnieniu się z amerykanką panią Alice Murphy zaczęła z nią współpracę hodowlaną. Pani Murphy zaczęła hodować Lamleh w USA pod przydomkiem „Lamleh of Kalai” .[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Pod koniec lat 80-tych linia Lamleh zaczyna nabierać znaczenia w szczególności na dalsza hodowle rasy w Niemczech.[/FONT][/SIZE]

[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Ostatni miot lekarki zostaje zarejestrowany przez panią i pana Beasley pod przydomkiem „Lehlam”, stalo się tak ponieważ w roku 1971 Dr. Greig zostaje wykluczona z klubu rasy, prawdopodobnie ze względu na to w jakich warunkach były trzymane jej psy. Nadmienić trzeba jednak, ze jest to w tym czasie bardzo chora osoba w wieku 81 lat. Rok później Dr. Greig umiera a z nią nazwa „Lamleh”.[/FONT][/SIZE]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Nazwa „Lamleh” zostaje prawnie zastrzeżona przez „Klub Związku Teriera Tybetańskiego” i ani żaden hodowca ani żadna hodowla nie ma prawa go używać.[/FONT][/SIZE]

[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Dr.Greig i Lamleh to podstawa rasy teriera tybetańskiego. To dzięki niej i jej staraniom możemy się cieszyć ta rasa w Europie i Ameryce, pomimo iż standard rasy od jego powstania zmieniano w Anglii już 67 razy.[/FONT][/SIZE]

[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Na wygląd dzisiejszego teriera tybetańskiego miały wpływ nie tylko linie „Lamleh” i „Luneville” ale także linia „Alte Deutsche” czyli „Stara Niemiecka” i wiele innych hodowcow jak np. Emmi Manuel- hodowla „Skellfield”, Valerie Hocking-hodowla „Tsering”, Angela Mulliner-hodowla „Anjuman”, Pat i Sara Cross- hodowla „Silghari” . I wiele, wiele innych.[/FONT][/SIZE]



[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Joanna Makrucka[/FONT][/SIZE]

[SIZE=3][FONT=Times New Roman]Na podstawie książki „Tibet Terrier” autor: Adolf Kraßnigg- za zgodą autora [/FONT][/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

Geniu, trzeba było zacytować moją wypowiedź, a nie wysuwać błędne wnioski wynikające z niedokładnego przeczytania lub innych Tobie tylko znanych przyczyn.
Wcale nie skrytykowałam charakteru lamlehów tylko napisałam że miewają trudny charakter, a trudny nie znaczy zły tylko wymagający poświęcenia nieco więcej czasu i umiejętności w wychowaniu i socjalizacji. Napisałam to na podstawie rozmów z innymi hodowcami. Ale tak naprawdę z moich obserwacji wynika że wśród wszystkich terierów niezależnie od linii zdarzają się psy o trudniejszym i łatwiejszym do opanowania charakterze (zresztą jak u innych ras). Przykładem mogą być moje 2 suki, tak różne jak woda i ogień: niereformowalna Mańka gryząca nawet domowników jak miała humory i wskakująca na stół do talerzy (na swój sposób była cudowna, przynajmniej dla mnie), oraz Czarusia która bez moich obaw bawiła się z półtorarocznym dzieckiem i opiekowała się małym kotkiem jak własnym szczeniakiem (wg. mnie ideał tt).Charaktery jakby z innych ras a przecież to babka i wnuczka.

Link to comment
Share on other sites

Jola !!!Ciesze sie ogromnie:), ze znowu z nami jestes!!! Wieki cie nie bylo!!!

To co napisalam, to dopiero poczatek historii jej dalszy rozwoj jest rowniez bardzo ciekawy.
Na razie nie mam czasu na opracowanie, ale poniewaz od srody bede u mojego meza i bede miala wtedy duzo czasu( bez dziecka, pracy, psa i obowiazkow domowych, maz i tak caly dzien w pracy) obiecuje, ze opracuje dlasza czesc historii.
Ktorko tylko co do charakteru- mowi sie, ze Lamleh ma bardziej niezalezny charakter, ze jest powsiagliwy w sosunku do ludzi.Nie powinno sie jednak przypisywac cech charakteru danej linii, jest to bowiej bardziej sprawa hodowlana przeciez w jednym miocie szczeniata roznia juz sie swoim zachowaniem, jeden jest bardziej drugi mniej czy to odwazny czy tez bojazliwy.Wedlug mnie tak na prawde do konca, charakter naszego psa jest w duzej mierze uzalezniony od tego jak wlasciciel z nim postepuje ale i od tego jak przebiegala socjalizacja szczeniaka w pierwszych tygodniach jego zycia.

Link to comment
Share on other sites

I tu się zgodzę . Ja przy odchowie szczeniąt korzystam z rad pewnych mnichów którzy napisali rewelacyjna książke o hodowli owczarków . Nie kazdy zdaje sobie sprawę z tego np że wynosząc oseska na 3 minuty do zimnego pomieszczenia a potem przytulajac go do swojej szyi buduje sie już wtedy nierozerwalna więź i zaufanie do czlowieka . Piesek już wtedy uczy się że sytuację stresowa ( obnizenie temperatury ciała ) wspaniale można odreagować przy ciepłym czlowieku . Instynktowne przytulenie sie do szyi , czucie tętna czlowieka uczy psiaczka zaufania do człowieka . Na wykonanie tego ćwiczenia wyznaczony jest dokładny wiek szczeniecia . To tak tylko a' propos wpływu hodowcy w kształtowanie późniejszych relacji pies- czlowiek . Nie wystarczy zmieniać gazety w kojcu i postawić michę , czasami podstawowe błedy ( np źle podnoszone szczenię ) moze zaważyć na całym dalszym życiu psa .

Link to comment
Share on other sites

Ula, to ja jestem bardzo chetna na ta ksiazke ;)

Ponizej podalam linki dla tych,ktorzy sa zainteresowani tematem rozwoju charakteru u psa.

[URL]http://www.ta-bajka.pl/pies.rozwoj.htm[/URL]

[URL]http://www.vetopedia.pl/article164-1-Rozwoj_psa.html[/URL]

[URL]http://artykuly.zoolandia.pl/jak,rozwija,sie,psychika,psa,0,1,157.html[/URL]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Troszeczke to jeszcze potrwa, niestety...problemy komputerowe.Jeden laptop wyzionol ducha (no prawie ale potrzebna jest nowa ladowarka) nowy wiec zakupilam i mam problem z officem, bo system jest windows7 i nie pracuje mi to z moim starym officem.Opracowanie mam na starym laptopie ale aby je odzyskac musze zakupic ladowarke.Tak wiec jak tylko opanuje moje laptopy pojawi sie opracowanie.

P.S. Ciesze sie , ze ciebie ten temat rowniez zainsteresowal :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...