Jump to content
Dogomania

krycie a cieczka... czy ktoś wie?


AmartAmi

Recommended Posts

Witam
Pomóżcie. Moja suka miała pierwszą cieczkę koniec października - skończyła 7 miesięcy - i od tej pory puszczałam ją razem z psem na ogród bo niby nie było żadnego zagrożenia. Ku mojemu zdziwieniu dzisiaj zastałam moje psy zczepione!!! Suka bardzo przy tym piszczała a nawet skomlała i próbowała nawet gryźć, musiałam trzymać ją za obrożę żeby się nie "wyrywała" bo wtedy było jeszcze gorzej. Nie było objawów cieczki i nie było żadnych kawalerów pod bramą (wcześniej było wszystko). Czy mogło dojść do zapłodnienia? Czy ktoś coś takiego też przeżył?

Link to comment
Share on other sites

czyli jeszcze ją przytrzymywałaś? mogła mieć szybciej, różnie bywa,tym bardziej na początku, idź do weta i pomyśl o jakiś środkach, są też tabletki, jak szybko pójdziesz to mogą zadziałać,a jeśli to nie psy przeznaczone do hodowli,to lepiej pomyśleć nad kastracją,bo tylko w czasie cieczki będą się męczyć,szczególnie samiec, ja mam kastrata,a i tak przeżywa,ale mniej

Link to comment
Share on other sites

Trzymałam ją już po fakcie, żeby się nie wyrywała bo im bardziej się wierciła tym bardziej piszczała a jak stała spokojnie było lepiej. Psy są przeznaczone do hodowli więc sterylizacja odpada, a szczeniaki teraz odpadają - suka jest za młoda i nie jestem zwolenniczką takiego rozmnażania. Ale dzięki za odpowiedź. Dzisiaj lecę do weta.

Link to comment
Share on other sites

hej ja mam suczke i teraz dostanie trzecią cieczke. W pierwszej cieczce nie miałam jeszcze wykastrowanego psa który z nami mieszkał i praktycznie cały czas na niej siedział i wogle i nic sie nie stało nie była w ciaży. Potem przy drugiej cieczce wykastrowaliśmy go to tez troche sadał ale juz sie nie balismy i teraz jest ok ;)
(suczka ma hodowlanke)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

[quote name='smerfetka123']czyli głupota właścicieli i szczęście psa[/QUOTE]


y.............................. czyli przy pierwszej cieczce mogła zajśc w ciąże albo mogło jej cos zaszkodzić;/;/;/;.... o krcze boje sie no ale to troche niemozliwe niewazne
ej a te płodne dni to jak sie liczy? od pierwszego dnia krawienia suki??(odliczamy te 10 dni i jedzemy do reproduktora tak??) pomocy

Link to comment
Share on other sites

Przede wszystkim, najpierw nadrobcie wiedze o podstawach genetyki, doboru skojarzen, wyboru odpowiedniego repa, poszukajcie go, doczytajcie o prowadzeniu ciazy i odchowie szczeniat, przygotowaniu do tego zaplecza. Potem dopiero mozna myslec o kryciu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='karjo2']Przede wszystkim, najpierw nadrobcie wiedze o podstawach genetyki, doboru skojarzen, wyboru odpowiedniego repa, poszukajcie go, doczytajcie o prowadzeniu ciazy i odchowie szczeniat, przygotowaniu do tego zaplecza. Potem dopiero mozna myslec o kryciu.[/QUOTE]


Wszystko czytam i czytałam, bede miała przygotowane mieszkam w domu jendorodzinnym ile mi to zrobić miejsce dla suni czy dla szczeniaków!!!
Tylko chciałam sie spytać o jedna rzecz której nie jestem pewna czy te płodne dni u suczki wylicza sie od pierwszego dnia krwawienia? czy tak trudno jest odpowiedziec na jedno pytanie?????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

gdzie czytałaś, skoro nie znalazłaś tak podstawowej informacji? Polecam na początek kupić jakąś ksiażkę dotyczącą rasy Twojego psa , w której będzie rozdział o rozrodzie. Dni płodne u róznych ras i różnych psów mogą wypadać inaczej. Generalnie u psó wiekszych są później i trwaja dłużej ale nie jest to 100% reguła. Możesz liczyć od pierwszego dnia krwawienia, ale wówczas 10 dzień moze się okazać zbyt wczesny na krycie. Trzeba obserwować zachowanie suki, jej srom. Można tez roić badania progesteronu. Ja jestem zwolenniczką przekonania, że to pies najlepiej wie kiedy :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='shanon']gdzie czytałaś, skoro nie znalazłaś tak podstawowej informacji? Polecam na początek kupić jakąś ksiażkę dotyczącą rasy Twojego psa , w której będzie rozdział o rozrodzie. Dni płodne u róznych ras i różnych psów mogą wypadać inaczej. Generalnie u psó wiekszych są później i trwaja dłużej ale nie jest to 100% reguła. Możesz liczyć od pierwszego dnia krwawienia, ale wówczas 10 dzień moze się okazać zbyt wczesny na krycie. Trzeba obserwować zachowanie suki, jej srom. Można tez roić badania progesteronu. Ja jestem zwolenniczką przekonania, że to pies najlepiej wie kiedy :)[/QUOTE]


o jeju nie dobijajcie mnie hehe....
a tak wogle to skad mam wiedziec kiedy pies ze tak powiem wie jak reproduktor jets oddalony odemnie o 500 km ????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote name='Loria_xD']o jeju nie dobijajcie mnie hehe....
a tak wogle to skad mam wiedziec kiedy pies ze tak powiem wie jak reproduktor jets oddalony odemnie o 500 km ????[/QUOTE]


no to polecma badanie progesteronu i "ręczne" sprawdzanie sromu, obsewowanie zachowania suczki w czasie spaceru czy wabi, dopuszcza inne psy itp

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ja myślę, że pies nie wie najlepiej ... Najlepiej wie właściciel, który obserwował poprzednie cieczki notował początek "chęci" suki oraz apogeum jej przyzwolenia na zaloty, a przed planowanym krycie przeczytać :

[B]Przygotowanie suki do krycia[/B]

Badania, szczepienia, odrobaczanie, żywienie.

Katarzyna Mierzwa

Jeśli planujemy powiększyć psią rodzinę, a nasza suka spełnia wszystkie warunki stawiane sukom hodowlanym wewnątrz Związku Kynologicznego w Polsce, trzeba się przygotować do krycia. Należy zadbać o sukę i jej zdrowie, co składa się w sumie z szeregu banalnych czynności, które w tym okresie są szczególnie ważne, i dla efektywności krycia, i zdrowia suki i przyszłych szczeniąt:
BADANIE
Na miesiąc przed spodziewaną cieczką warto poddać sukę badaniu ginekologiczno-położniczemu (zwłaszcza młode suki przed pierwszym kryciem) aby skontrolować, czy przypadkiem u przyszłej matki nie występują wady anatomiczne w obrębie pochwy, utrudniające lub nawet uniemożliwiające krycie. Warto badać także starsze suki, jeśli poprzednie krycie było nieudane lub obserwujemy u suki patologiczny wypływ z dróg rodnych.
Wśród przyczyn braku odruchu tolerancji suki wobec reproduktora za najważniejsze - oprócz zaburzeń behawioralnych (zachowania) - uchodzą zwężenia i zrosty w obrębie pochwy, zazwyczaj łatwe do stwierdzenia bez skomplikowanych narzędzi czy badań w każdym prawie gabinecie weterynaryjnym.
SZCZEPIENIA
Przed kryciem należy zajrzeć do książeczki szczepień - jeśli suka ponad rok nie była szczepiona przeciwko parvowirozie, chorobie Rubartha czy nosówce (typowe szczepionki to Nobivac DHP, Nobivac DHPPi, Duramune Max 5) to warto ją doszczepić, by zapewnić odpowiednią szczeniętom ilość przeciwciał w siarze. Szczepienie należy wykonać najpóźniej 2-3 tygodnie przed kryciem. Ponieważ szczepionki dostępne na polskim rynku zawierają zazwyczaj żywe atenuowane szczepy wirusa, producenci większości szczepionek zabraniają szczepienia suk ciężarnych. Szczepienie żywymi szczepionkami daje bardzo wysokie miano przeciwciał (a zatem lepszą odporność i suki, i jej szczeniąt) ale jednocześnie ma, niestety, negatywny wpływ na rozwój płodów.
ZWALCZENIE PASOŻYTÓW WEWNĘTRZNYCH I ZEWNĘTRZNYCH
Nie zapomnijmy by przed kryciem pozbyć się pcheł i zabezpieczyć sukę przed tymi nieproszonymi lokatorami w okresie ciąży i odchowu młodych. Warto zabezpieczyć sukę jakimś preparatem długo działającym np. Frontline, lub tańszy a nie mniej skuteczny polski Sabunol. Zapobieganie inwazji pcheł jest istotnym elementem uniknięcia inwazji pasożytów wewnętrznych, gdyż pchły stanowić moga źródło zakażenia tasiemcem. Suka może zarazić szczenięta pasożytami wewnętrznymi laktogennie (szczenięta zakażają się pijąc mleko matki) nicieniami w tym także glistą psią. Zarazić się nią maluchy mogą zarówno w okrtesie ciaży, drogą śródmaciczną, jak i poprzez mleko.
U psów istnieje zjawisko larwy drzemiącej. Suka zaraża się glista psią przez zjedzenie jaj inwazyjnych, które potrafią przedostać się do narządów wewnętrznych (nerki, wątroba) lub tkanek mięśni przepony i międzyżebrowych i tam pozostają, oczekując na lepszy moment do zakażenia organizmu żywiciela. Larwy drzemiące zostają uaktywnione poprzez hormony ciążowe i po wędrówce naczyniami krwionośnymi wnikają przez łożysko do płodów. (Odbywa się to w ostatnim tygodniu ciąży.) W efekcie nawet najstaranniejsze odrobaczanie suki przed kryciem nie gwarantuje nam, że szczenięta będą absolutnie wolne od glist, ale warto ryzyko zarobaczenia płodów zasadniczo zmniejszyć.
W celu uniknięcia inwazji śródmacicznej oraz zarażenia szczeniąt po urodzeniu (laktogennie) należy odrobaczyć zarówno sukę, jak i psa-reproduktora (!) przed kryciem. Sukę należy ponownie odrobaczyć na 14 dni przed porodem i dwukrotnie po porodzie. Możliwe jest zapobieganie inwazji śródmacicznej i laktogennej szczeniąt poprzez długotrwałe podawanie sukom fenbendazolu (np. Panacur ) Preparat ten stosuje się codziennie w dawce 25-50 mg/kg wagi ciała suki od 40 dnia ciąży do porodu.
ŻYWIENIE
O prawidłowe żywienie suki należy zadbać jeszcze przed kryciem, bo przyszła matka musi być w idealnej kondycji. Okres ciąży to nie czas na odchudzanie czy tuczenie suki! Przekarmione suki wykazują zakłócenia w przebiegu rui (opóźniona ruja, słabo wyrażona ruja lub nawet jej brak), a co za tym idzie mogła pojawić sie kłopoty, i to zarówno w płodności jak i w przebiegu samego porodu. Suki przekarmione, otłuszczone mają problemy z porodem. Często poród u suk przesadnie odkarmionych kończy się interwencją lekarską i cesarskim cięciem. Podobnie niewskazana jest przesada w drugą stronę - suki niedożywione rodzą drobne, słabe szczenięta i mało liczne mioty. Zaniedbane suki mają skłonność do zaburzeń poporodowych, takich choćby jak rzucawka (tężyczka, eklampsja) czy obniżona mleczność. Na płodność suk i żywotność szczeniąt mają także wpływ niedobory jakościowe - brak określonych substancji czy pierwiastków w diecie suki. I tak znaczący wpływ na płodność i plenność suk ma zawartość białka w karmie (zawartość węglowodanów i tłuszczy odgrywa mniej istotną rolę). Pamiętajmy jednak, że spożywanie przez suki w czasie ciąży większych ilości tłuszczu bez równoczesnego dodatku węglowodanów znacznie zmniejsza przeżywalność szczeniąt! Niedobór białka powoduje powstanie u zwierząt niepłodności głównie w następstwie niedoborów jakościowych i ilościowych aminokwasów, których organizm suki nie jest sam wytworzyć z przebudowy karmy. Niedobór fosforu powoduje występowanie "cichej rui" czyli słabo wyrażonej lub w ogóle niewidocznej rui oraz ma wpływ na nieprawidłowy przebieg cyklu płciowego suki (przesuniecie lub zaburzenie cieczki). Obniżenie zawartości fosforu w dziennej dawce pokarmowej może powodować obniżenie się średnich wartości wskaźnika zapładnialności o 50%. (Optymalny stosunek wapnia do fosforu w diecie suk powinien wynosić od 0,8-1,0).
Ważną rolę w regulacji procesów rozrodczych pełnią m.in. jod i mangan. Niedobór tych pierwiastków pływa negatywnie na gospodarkę wapniem i na przemiany metaboliczne lipidów. Niedostatek tych pierwiastków może powodować zaburzenia reprodukcji np. bywa przyczyną zamierania zarodków.
Witaminy, które maja największy wpływ na prawidłowy przebieg cyklu płciowego to witaminy rozpuszczalne w tłuszczach - A, D i E. Witaminy A i E nazywane są witaminami nabłonków. Niedobór witaminy A i witaminy E może powodować brak rui, nieprawidłowy przebieg cyklu, obumieranie zarodków, ronienia, a później także zatrzymanie łożyska albo poporodowy bezwład (atonię) macicy. Niedostatek witaminy D, odpowiedzialnej za gospodarkę wapniową zarówno w organizmie matki jak i płodów, grozi demineralizacją kośćca matki i nieprawidłowym kształtowaniem się szkieletów płodów.
Dojrzewaniu komórek jajowych i owulacji w okresie cieczki sprzyja niewielkie zwiększenie(tylko o 10%) dziennej dawki pokarmowej, a zwłaszcza jej części tłuszczowej. Jeśli dojdzie do krycia i zapłodnienia komórek jajowych a w efekcie - ciąży, należy ponownie zmniejszyć dawkę żywieniową i żywić ciężarną sukę zgodnie z jej normalnym zapotrzebowaniem bytowym, tak jakby nie była ciężarna. Dawkę żywieniową zwiększamy z powrotem dopiero od 3 tygodnia ciąży.
OKREŚLENIE TERMINU KRYCIA
Wyznaczanie optymalnego terminu krycia przeprowadzone jest zwykle w następujących sytuacjach:
• zaburzenia płodności suk ( wcześniejsze "puste krycia")
• nieprawidłowe cykle płciowe:
• "podwójna cieczka"
• wczesne bądź późne owulacje
• słabo wyrażone symptomy cieczki ( "cicha ruja")
• cykle nieowulacyjne (obniżenie poziomu hormonu lutenizujacego LH)
• wykorzystanie nasienia konserwowanego
• inseminacja nasieniem świeżym
• kojarzenie z psem o obniżonej płodności
• brak objawu tolerancji samca
• transport suk do krycia
CYKL PŁCIOWY SUKI
Odstęp między cieczkami czyli okres międzyrurowy trwa u psów od 22 do 47 tygodni. W ciągu roku występują zatem u suk jedna, dwie lub nawet trzy cieczki. Długość okresu międzyrujowego jest zależna od rasy jak i cech osobniczych. Wyjątkowo długi jest okres międzyrujowy jest u greyhoundów (średnio 8,3 miesiąca), boston terierów, basenji, zaś u niektórych ras pierwotnych - takich jak np. pies grenlandzki czy lundehund - za normalne przyjmuje się wystąpienie tyko jednej cieczki w roku. U owczarków niemieckich odstęp pomiędzy cieczkami często wynosi niewiele ponad 3-4 miesiące. Okres międzyrujowy może być przedłużony - nieznacznie! - poprzez przebytą ciążę. Wydłuża się on też u suk starszych i traci regularność.
Cykl rujowy suki dzielimy na 4 okresy:
1) Okres przedrujowy (proestrus ) charakteryzuje się obrzękiem i przekrwieniem sromu, krwistą wydzielina ze szpary sromowej. Okres przedrujowy trwa średnio 9 - 10 dni (wahania od 3 do 15 dni).
Z biegiem wymienionego okresu wydzielina powoli jaśnieje i przybiera charakter rzadkiego i jasnoczerwonego śluzu. W tym okresie zwiększa się częstość oddawania moczu przez sukę. W okresie przedrujowym psy interesują się suką, lecz suka nie przyjmuje samca.
2) Okres rujowy (oestrus) zwany także okresem rui właściwej. Wśród charakterystycznych cech oestrus widać, że srom wiotczeje i wydzielina pochwowa staje się jaśniejsza (przybiera kolor różowawy lub nawet słomkowy) i mniej obfita. Czas trwania rui właściwej (tzw. okres tolerancji) wynosi ok. 5- 9 dni. W okresie oestrus dochodzi do owulacji najczęściej w ciągu 4 dni od rozpoczęcia fazy oestrus. Owulacja jest poprzedzona wyrzutem (gwałtownym wzrostem poziomu) LH, hormonu luteinizującego. (wyrzut LH jest wykorzystywany do ustalenia optymalnego dnia krycia i terminu porodu) Owulacja trwa najczęściej 1 - 2 dni, licząc od początku rui właściwej (czyli od wyrzutu LH). Dojrzewanie oocytów po owulacji do stadium gotowości do zapłodnienia trwa następne 48-72 godziny, zaś dojrzały oocyt jest zdolny do zapłodnienia przez kolejne 2-3 dni. Tak więc gotowe do zapłodnienia oocyty będą w jajowodzie od 4 dnia cyklu rujowego liczonego od wzrostu poziomu LH.
3) Okres porujowy (dioestrus). Rozpoczyna się z dniem ustania objawów akceptacji samca. Charakterystyczne dlań jest ustąpienie obrzęku sromu, a także zanik wypływu z dróg rodnych typowego dla proestrus i oestrus. Okres ten trwa 56-58 dni u samic ciężarnych, zaś u suk nie ciężarnych trwa dłużej 60-100 dni.
4) Okres międzyrujowy (anoestrus) wynosi od 4 do 10-12 miesięcy.
KRYCIE
Moment akceptacji samca przez sukę (odruch tolerancji) a także zmiany zachodzące w wyglądzie sromu i charakter wypływu z dróg rodnych mogą być - i w praktyce hodowlanej wciąż jeszcze jest najczęściej - podstawą do określenia terminu krycia lub sztucznego unasiennienia.
Owulacja u suk odbywa się w różnym czasie w stosunku do początku proestrus, gdyż u suk komórka jajowa nie jest od razu gotowa do zapłodnienia. Do zapłodnienia może dojść pomiędzy drugim a piątym dniem po owulacji po zakończeniu dojrzewania oocytu. W okresie oestrus rui właściwej zmniejsza się obrzęk sromu a wydzielina z dróg rodnych staje się jaśniejsza i mniej obfita. Suka zazwyczaj wtedy zaczyna dopuszczać do siebie samca i jest generalnie zainteresowana psami. Jeśli nie korzystamy z innych metod określania terminu owulacji - krycie suki można rozpocząć 4 dni po zauważeniu tych objawów.
Należy jednak pamiętać, iż niektóre suki w okresie rui wykazują szczególną tolerancję lub awersję do określonych reproduktorów. Są suki, które w fazie rui właściwej w ogóle nie pozwalają się pokryć lub nie wykazują typowych zmian w obrębie zewnętrznych narządów płciowych (np. obrzęku warg sromowych czy wypływu charakterystycznej wydzieliny). Wielu właścicieli suk wyznacza termin krycia obliczając dni od początku proestrus. Nie jest to właściwe, bo owulacja występuje w różnym czasie od początku proestrus. U dużej części suk owulacja ma miejsce koło 12 dnia od rozpoczęcia proestrus, ale część suk owuluje juz 5 dnia, a część nawet 30 dni od rozpoczęcia proestrus. Tak więc krycie suki pomiędzy 11 a 14 dniem może nie dawać rezultatu.
Nieco skuteczniejszą metodą określania optymalnego dnia krycia jest waginoskopia lub wziernikowanie.
W nabłonku pochwy zachodzą zmiany w zależności od wahań stężeń hormonów we krwi. W trakcie rui dochodzi do przerostu ściany pochwy. Ocena stopnia przerostu ściany pochwy oraz rozplemu wyściełającego ją nabłonka jest pomocna przy wyznaczaniu okresu płodnego u suki. Od 3 do 5 dnia cyklu płciowego w obrębie pochwy u suk dochodzi do charakterystycznego ukształtowania się błony śluzowej, zmieniającej kolor i kształt w miarę przechodzenia przez sukę poszczególnych faz cyklu rujowego.
Określanie terminu owulacji metodami laboratoryjnymi jest bardzo istotnym uzupełnieniem obserwacji suki i badania klinicznego, ponieważ u części suk nie występują wyraźne zmiany zachowania się w czasie rui - Akceptacja samca może trwać przez całą cieczkę lub suka może nie wykazywać wcale akceptacji. Dlatego warto jest ustalając moment owulacji skorzystać z co najmniej dwóch metod ustalania optymalnego dnia krycia.
BADANIE CYTOLOGICZNE POCHWY
Badanie wymazu z pochwy pozwala na dokładne i skutecznie określenie terminu krycia. Badanie cytologiczne umożliwia śledzenie zmian w obrębie pochwy właściwej suk, a w szczególności jej błon śluzowych, do których to zmian dochodzi pod wpływem zmieniającego się stężenia estrogenów. Optymalny okres krycia ustalony na podstawie wymazu pochwowego warto potwierdzić badaniem waginoskopowym lub badaniem stężenia hormonów.
TESTY HORMONALNE
Stężenie progesteronu w surowicy (osoczu) krwi jest czułą i precyzyjną metodą wyznaczania terminu krycia.
a. Testy półilościowe ELISA (np. Target, Ovucheck, ICG, BVT - dostępne w lecznicach weterynaryjnych)
Dostępne testy ELISA specyficzne dla suk pozwalają na określenie stężenia progesteronu w zakresach 0-1ng/ml, 1-2.5ng/ml, 2,5-8ng/ml i powyżej 8ng/ml.odczyt uzyskujemy na podstawie barwy. Jeśli w pierwszym badaniu uzyskamy wynik 0-1ng/mla w drugim 1-2,5ng/ml znaczy to, że w czasie między jednym a drugim badaniem miał miejsce wyrzut LH (jest to zerowy dzień cyklu)
b. Poziomy progesteronu metoda RIA w laboratorium medycznym.
Dynamikę zmian stężenia progesteronu można także przeprowadzać w oparciu o badania wykonywane w laboratorium medycznym. Badanie takie jest obarczone błędem, ale jest to niewielki błąd powtarzalny w każdym badaniu. Istotne jest stwierdzenie dnia podwyższenia progesteronu, ponieważ świadczy to o wylewie LH.
Wskazane jest przed rozpoczęciem badania stężenia progesteronu przeprowadzić badanie cytologiczne w celu określenia fazy cyklu.
Optymalny okres zapłodnienia przy kryciu naturalnym przypada na 2-5 dni po ustaleniu momentu rozpoczęcia wzrostu stężenia progesteronu. (Optymalny okres unasienniania nasieniem rozmrożonym 4-7 dzień cyklu płciowego, czyli nieco później!). Wartości bezwzględne poziomu progesteronu wahają się dość znacznie u różnych osobników, co utrudnia interpretację wyników. Dlatego powinno badać się dynamikę wzrostu stężenia, a nie ograniczać się do jednokrotnego określenia stężenie progesteronu.
Stężenie hormonu luteinizującego LH w osoczu (surowicy) krwi
Maksymalne stężenie LH (dzień 0 cyklu) średnio 20 ng/ml. Wylew LH trwa od 24 do 72 godzin. Krótki czas trwania wylewu dyktuje konieczność codziennych pomiarów. Szczyt LH ma miejsce ok. 2 dni przed rozpoczęciem owulacji, a zatem pozwala z bardzo dużym prawdopodobieństwem obliczyć właściwy dzień krycia.
OPORNOŚC ŚLUZU POCHWOWEGO
Oporność śluzu pochwowego jest osobniczo różna i dlatego nie sposób powiedzieć przy jakiej bezwzględnej wartości oporności śluzu należy kryć sukę. W czasie okresu przedrujowego dochodzi do wzrostu oporności śluzu pochwowego. Tuz przed owulacją obserwujemy szczyt oporności śluzu.
Optymalnym terminem krycia suki, ustalanym za pomocą tzw. aparatu Dramińskiego, jest początek gwałtownego spadku wartości oporności, który występuje tuż po szczycie. Na krzywej mierzonych wartości widać też często występujący tak zwany fałszywy szczyt, który pojawia się przed prawdziwym szczytem. Łatwo go rozpoznać, ponieważ występuje przy znacznie niższych wartościach. W czasie prawdziwego szczytu oporność wynosi z reguły powyżej 550 jednostek, zaś w czasie fałszywego szczytu ok. 300 jednostek.
* Pozostałe metody określania najlepszego terminu krycia - poprzez badanie poziomu glukozy we krwi czy w śluzie pochwowym albo przez określanie pH śluzu pochwowego -są bardzo mało miarodajne i w praktyce hodowlanej po prostu nieprzydatne.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...