Jump to content
Dogomania

Kilka bardzo prostych pytan dot. psow...


MaLLLiiNoWa665

Recommended Posts

Niedlugo bede miec psa i mam kilka pytan ktore moga wydac wam sie banalne i prosze o niepisanie postow typu jestes smieszna ...itp. wole zapytac niz miec pozniej problemy z psem ....Pyt 1. Czy wstawac do psa gdy w nocy wyje ?Pyt 2. Czy podczas kwarantanny moge wyjsc z psem przed dom na kilka minut ? (wiadomo mi ze po tej drozce chodzi jedynie kot :))Pyt 3. Kiedy zaczac uczyc psa komend oraz zaczac kapac ?Pyt 4. W jakie zabawy bawic sie z psem aby uczyl sie i bawil jednoczesnie ??Pyt 5. Jakie szczepienia powinam wykonac i w jakich odstepach czasu ?Dziekuje wszystkim za odpowiedzi #Milti

Link to comment
Share on other sites

[B]1.[/B] powinnaś wstać bo może właśnie psiak chce na dwór wyjść bo ma potrzebę zaąłt się
[B]2.[/B] w zasadzie to mogłabys ale musisz psa pilnować jak oka w głowie, nie pozwalaj mu wąchać odchodów innych zwierząt niech sie załatwi i do domu szybko, ale po kwarantannie która trwa chyba 2 tyg (nie pamiętam dokładnie bo mam już dorosłego psa ;D) możesz spokojnie z nim wychodzić, ale lepiej żeby dalej nie wąchał odchodów bo może inne zwierze było chore, miało może jakieś pasorzyty i może przez to twój pies zachorować
[B]3. [/B]komend i posłuszeństwa to jak najwcześniej najlepiej od 3 mies życia, a z kąpaniem to zapytaj weta
[B]4.[/B] możesz np po pokoju porozstawiać korki od butelek i np jak amsz 10 korków to pod 3 korki schowaj smaczki i niech psiak szuka gdzie jest dla niego nagroda., moze też być aport
[B]5.[/B] to już z wetem uzgodnisz

ps. ajkiego masz psiaka ;-)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='MaLLLiiNoWa665']Pyt 1. Czy wstawac do psa gdy w nocy wyje ?Pyt 2. Czy podczas kwarantanny moge wyjsc z psem przed dom na kilka minut ? (wiadomo mi ze po tej drozce chodzi jedynie kot :))Pyt 3. Kiedy zaczac uczyc psa komend oraz zaczac kapac ?Pyt 4. W jakie zabawy bawic sie z psem aby uczyl sie i bawil jednoczesnie ??Pyt 5. Jakie szczepienia powinam wykonac i w jakich odstepach czasu ?[/QUOTE]
Na Twoje pytania powinien wyczerpująco odpowiedzieć hodowca i weterynarz.
Z moich doświadczeń mogę podpowiedzieć, że:

- pies zazwyczaj nie wyje w nocy, chyba że to pies rasy pierwotnej, albo trzymasz go gdzieś odizolowanego; pies (rozumiem, że mówimy o szczeniaku?) może zacząć się kręcić, popiskiwać, szczekać pod drzwiami, albo drapać łapką; może także zaczepiać Ciebie; w takiej sytuacji trzeba z psem jak najszybciej wyjść na dwór i pochwalić za załatwienie potrzeby; jeśli potrzeba zostanie załatwiona w domu, to nie z winy psa, nie wolno go karać, bo spowodujesz, że zacznie załatwiać się "po kątach", tak abyś go podczas tej czynności nie przyłapała, lub będzie popuszczał mocz na tle nerwowym

- podczas kwarantanny możesz wychodzić ze szczeniakiem nawet na dłuższe spacery, tylko nie w miejsca "zapsione", tam gdzie jest dużo odchodów i psich wydzielin; jeśli masz ogród, to szczeniak może spokojnie po nim buszować, ewentualnie wynoś go z dala od cywilizacji, na tereny zielone; jeżeli mieszkasz w blokowisku, gdzie trawniki i chodniki są obsrane, to pamiętaj, że zarazki wnosisz na butach i szczeniak będzie miał z nimi kontakt, wąchając czy liżąc obuwie

- psa ucz komend od pierwszego dnia, oczywiście w formie dla niego przystępnej, zabawowo-poznawczej

- psa możesz umyć, gdy tego wymaga, tylko stosuj odpowiednie kosmetyki, spokojnie przyzwyczajaj do kąpieli i zabezpieczaj oczy oraz szczególnie uszka przed dostaniem się wody i wody z szamponem; potem dobrze dosusz przed wyjściem na dwór, jeśli pies ma gruby włos, to przyzwyczajaj do suszenia suszarką

Ale o tym wszystkim na pewno powie Ci hodowca, nie przejmuj się.
Z jakiej hodowli kupujesz pieska i co to będzie za rasa?

Link to comment
Share on other sites

na dodatek jest to świetna szkoła jak szybko nauczyc szczeniaka szukania i zjadania żarcia znalezionego na ziemi - baaardzo przydatne na spacerach:diabloti:
Dla mnie żelazna zasada to jedzenie albo z miski albo z ręki ( i to tylko mojej !) ostatecznie z konga lub kuli/smakuli- to co na ziemi jest fuj i tknąć nie wolno. A czym skorupka za młodu...
Wiem, że takie zabawy w chowanie smaczków są polecane na róznych forach bo to faktycznie frajda dla psa ale wyrabia fatalny nawyk szukania i zjadania odpadków w plenerze ,nawyk których bardzo trudno zlikwidować
[B]MaLLLiiNoWa665[/B] - popieram że najwięcej a zwłaszcza tych szczegółowych wskazówek dot. pielegnacji ,zywienia ( nie pytasz o to ale przypuszczam, że też będziesz potrzebowac informacji) i profilaktyki powinnas wydobyc od hodowcy i weta który będzie prowadził szczeniaka. Nie chodzi o to, że migamy się od odpowiedzi ale te wskazówki trzeba dostosować i do rasy i wieku psiaka i sposobu w jaki był prowadzony w gnieździe .
Tu więc poza bardzo ogólnymi i jak widac równiez kontrowersyjnymi radami nie uzyskasz wyczerpujących odpowiedzi . Prawidłowe odchowanie szczeniaka to temat rzeka a szczeniak , szczeniakowi nie równy...

Link to comment
Share on other sites

[B]Pyt 4. W jakie zabawy bawic sie z psem aby uczyl sie i bawil jednoczesnie ??


[/B]Ucz go/ją komend, na poczatek podstawowych, później już takich bardziej zaawansowanych.
Podstawowe to siad, leżeć, zostać, daj łape, głos , etc.:)
Zaawansowane to wchodzenie do pudełka, wskakiwanie na ręce, takie, nad którymi wiecej muszisz z psem posiedzieć. Wiadomo, że jest to wysiłek dla psa, ale nigdy nie myśl, że pies jest męczony w ten sposób. Taki kontakt z pańcią + nagrody, to dla psa bardzo dobra zabawa, nie tylko umysłowa .. ;)
Bawić możesz się także z psem w aportowanie, frisbee, dog dance i inne tego typu sporty psie :)
Na początek pooglądaj sobie o tym filmy, programy , etc. Dopasuj do siebie jedno z nich, które będą pasowaly do twojego trybu życia, kontaktach z psem i jego zainteresowania, charakter..
Jeżeli już coś dobierzesz, co Cię zaciekawi, poczytaj o tym choćby tutaj na forum, zapytaj osoby doświadczone, bo inaczje możesz przez pomyłke bardzo zraźić psa do tego zajęcia :D
Jeżeli wolisz jednak coś lżejszego, niż sport, to na pewno przeciąganie się z psem, aport [ zalicza się chyba do tych i do tych] plywanie, etc. Zalezy co tam lubi pies i do czego go ciągnie. :)


Powodzenia ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='vege*']możesz np po pokoju porozstawiać korki od butelek i np jak amsz 10 korków to pod 3 korki schowaj smaczki i niech psiak szuka gdzie jest dla niego nagroda (...)[/QUOTE]
Dopiero doczytałam o tych korkach. Pomijając aspekt uczenia psa wyszukiwania i zbieractwa (chyba, że pracujesz nad węchowcem, który ma wynajdować różne rzeczy), co może się zakończyć patologicznym żarciem odpadków podczas spacerów, to plastikowy korek nie jest bezpieczny - jak już to kong ze smakołykami dostosowany do psa.

Link to comment
Share on other sites

co do nauki zbierania,to kula działa podobnie, bo wypadają z niej na ziemie smakołyki,a co do tego.że takie zabawy są złe, to można zastosować komendę,u mnie na zajęciach takie szukanie serka przez psa jest bardzo dobrym sposobem na kontakt dziecka z psem,przez to kilkoro dzieci bojących się psa,przekonało się do niego, tylko,że pies siedział i na komendę szukaj szukał danego smakołyka po danym zapachu, z ziemi zjada tylko na komendę proszę, więc jedno nie wyklucza drugiego. jak się popracuje z psem, to odróżnia trawnik i szukanie wszystkiego co leży,od pomieszczenia i szukania na komendę danego smakołyka, ale do tego potrzeba trochę pracy, a co do korków, to zależy od psa, bo niektóre i w całości mogą połknąć, więc tym bardziej bym się bała, ,może jakieś miseczki metalowe,ale to też na komendę, tak aby rozróżniał,
zresztą jedzenie z ręki to można powiedzieć,że też niebezpieczne, bo pies może się otruć biorąc od obcego, ja się dziwiłam,czemu znajoma mówiła,że jak chce dać smakołyk jej psu to z lewej, ale mi wytłumaczyła,że on bierze tylko z lewej,bo większość ludzi jest praworęcznych i mniejsze ryzyko otrucia,
a co do kwarantanny, to jest do ok 3 ms, po 3 szczepieniach jakieś 2 tyg. ale tak powoli można choćby w torbie albo na rękach brać na dwór i puszczać w w miarę czystych miejscach

Link to comment
Share on other sites

Dobrze, że nie zyję w świecie trucicieli i moje psy - zawsze pod kontrolą, zawsze na smyczy w obcym miejscu - mają szansę brać z ręki tylko od ludzi, od których pozwalam im brać... o ile ktoś zechce je nakarmić, ale o to raczej trudno. Tylko rodzina i znajomi.

[quote name='smerfetka123']u mnie na zajęciach takie szukanie serka przez psa jest bardzo dobrym sposobem na kontakt dziecka z psem,przez to kilkoro dzieci bojących się psa,przekonało się do niego, tylko,że pies siedział i na komendę szukaj szukał danego smakołyka po danym zapachu, z ziemi zjada tylko na komendę proszę, więc jedno nie wyklucza drugiego.[/QUOTE]
Prowadzisz jakieś szkolenia psów?

Link to comment
Share on other sites

sory nie pomyślałam o tym, że taki mały szczeniak przegryzie taki gruby korek :shake: przepraszam najmocniej, że napisałam takie coś, po prostu jak mi się w domu nudziło to tak robiłam z moim psem tylko, że Nuka podnosiła korek zębami odkładała na bok i zjadała ciasteczko, które było pod korkiem, a na dworzu dzięki tej zabawie też nic nie zjada, więc może to zależy od psa, czy będzie chodził po dworze i szukał czegoś do zjedzenia lub nie, moja suczka jest strasznie wybredna więc może to dlatego :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

[quote name='Greven']Dobrze, że nie zyję w świecie trucicieli i moje psy - zawsze pod kontrolą, zawsze na smyczy w obcym miejscu - mają szansę brać z ręki tylko od ludzi, od których pozwalam im brać... o ile ktoś zechce je nakarmić, ale o to raczej trudno. Tylko rodzina i znajomi.


Prowadzisz jakieś szkolenia psów?[/QUOTE]

dopiero zauważyłam, bo dużo wątków na dogomani, wybacz :)
ja nie szkole,znaczy się szkole tylko swoje psiaki i pomagam przy szkoleniu schroniskowych,
a tak to uczestniczę w szkoleniach grupowych prowadzonych przez znajomą, już dość długo, z racji tego,że mam psa z którym chodzę do dzieci,więc cały czas się uczymy :)

Link to comment
Share on other sites

[B]Pyt 1. Czy wstawac do psa gdy w nocy wyje ?[/B]
Tak, ale nie w momencie gdy słyszysz wycie. Trzeba uchwycić moment gdy choć na chwilę umilknie i wtedy do niego podejść by nie nagradzać zachowań neurotycznych. W takich sytuacjach dobrze sprawdza się kliker.
[B]
Pyt 4. W jakie zabawy bawic sie z psem aby uczyl sie i bawil jednoczesnie ??
[/B]Zabawy eksploracyjne i węchowe - otwarty parasol na środku pokoju, rower, wielkie pudło, tunel, dziecko, poszukiwanie smaków i wszystko z czym psiak może się spotkać w życiu dorosłym w mniej przyjaznych warunkach :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...