Jump to content
Dogomania

Geny a długość życia psa


KrzysiekM

Recommended Posts

To napisałam na "owczarku.pl":
A czy ktoś potrafiłby mi wskazać jakieś naukowe opracowania badań (jeśli istnieją), na temat długości życia psów?

Problem polega na tym, że tabelki przeliczania życia psa na ludzkie lata, to wynalazek ostatnich lat. Psy z ras pierwotnych żyją dłużej. Kangal, na przykład, przeżywa w Turcji, o bułce, 20 lat. W Europie ( w Stanach i Afryce), ta i jej pokrewne rasy, są zwane owczarkami anatolijskimi.

Właśnie problem polega na tym, że jeśli już prastara rasa, zostaje uznana przez "konkretną" organizację kynologiczną, następuje jej nieunikniona degradacja.

Jak wiemy, równie stara rasa psów zaprzęgowych północy np. malamutów, cierpi na powszechnie występującą dysplazję. Bo, uznając jakąś rasę, nawet starożytną, zakłada się księgi rodowodowe tylko kilkorgu, a w najlepszym wypadku kilkunastu założycielom i tylko ich potomstwo uznaje się za rasowe. Z całą pewnością, za jakiś czas, również anatoliany będą cierpiały na różne schorzenia genetyczne, a średnia osiąganego wieku skróci się znacznie.

Akurat tak się składa, że psy mojej babki dożywały spokojnie 24 lat i nie były to wyjątki, mimo, że były wielkości rosłego owczarka i ogara. Te psy, urodzone jeszcze przed wojną, pamiętam ze swojego dzieciństwa.
Psy w mojej rodzinie były zawsze od pokoleń. W zapiskach, w dokumentach, w wydarzeniach, których daty do dziś można sprawdzić.
Można też porównać inne hodowlane gatunki, których czas życia się skraca, jak choćby żyjącą 20 lat czerwoną krowę polską i biało-czarną holsztyńsko-fryzyjską żyjącą lat 5.
Wilk w niewoli dożywa lat 20.

Bardzo chciałabym znaleźć rzetelne badania dotyczące długości życia psów, w "przekroju" podłużnym (czyli w przeciągu chociażby 100 lat) i poprzecznym (czyli na dużej próbie).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

No, mogłoby się tak wydawać, ale jest jedno ALE...
Pomijając królestwa, rodziny, rzędy i typy dochodzi się do gatunku i rodzaju. Rodzaj czyli- pies, kot, mysz, słoń. Gatunek czyli- dzięcioł, np. zielony, czarny, duży.
Mając psa jako rodzaj nie można powiedzieć, że jest on mały lub duży, nie można podać nawet przybliżonej wagi czy wzrostu. Dlaczego? Dlatego, że mamy yorki, maltańczyki, papillony, oraz dogi i owczarki. Można podać przybliżoną wielość, np. w gatunku (rasie), ale nie w rodzaju!
Natomiast słonie- waga i wielkość są dosyć przewidywalne. Poza tym nie widziałam jeszcze 20 razy większych od siebie myszy czy słoni, dodając, że nie wzbudziłoby to sensacji.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Moja dożyca ma już 11,5 roku (od 5 walczy z chorym sercem) - jej dzieci mają już 8 lat. Jej "partner" dożył swoich 12-tych urodzin i zasnął.
Podstawowa rada - dużo miłości, dobre jedzenie i NATYCHMIASTOWA reakcja na najmniejsze nawet objawy choroby.

Link to comment
Share on other sites

Długość życia w obecnych czasach nie tylko geny i wielkość robią. Degradaxja środowiska i czynniki zewnętrzne też na to wpływają. Dobre papu i miłość nie wystarczają przy zatruciu powietrza i nie tylko. Modyfikowanej żywności też nie jesteśmy w stanie przeskoczyć choćbyśmy nie wiem jak kombinowali. Chyba że ktoś ma własną farme i zwierzęta na mieso karmi tym co sam wyhoduje....
Moje psy odchodzą w starszym wieku w formie super. Odchodzą na... nowotwory. To jest nowość naszych czasów.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

A co sądzicie o pomyśle prof. dr Petera Friedricha o tym, by wprowadzić coś takiego jak "Certyfikat Seniora", który pozwalalby na ocenę dziedziczenia długowieczności i dobrego zdrowia? Wiadomo, ze to można ocenić dopiero po latach życia psa, a nie w momencie zdobywania przez niego uprawnień hodowlanych (gdy ma 2-3 lata). Mając bazę takich certyfikatów, możnaby było analizować rodowody potomków pod tym kątem. Teraz nie wiemy ile lat żyli przodkowie danych psów, a tak byśmy wiedzieli w jakim zdrowiu przeżyli ostatnie lata i ile ich było. To by mogło mieć wpływ na podejmowane decyzje w hodowli. Dokładniej opisane jest to w artykule "Strategie hodowlane i ich zastosowanie, oficjalny dokument FCI, cz II" ("PIES" nr I/2012)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...