Jump to content
Dogomania

suczka, cieczka i krycie kiedy??


Loria_xD

Recommended Posts

Witam szukałam troche na forum ale niezbyt dobrze znalazlam odpowiedzi na pytania które chciałabym znać ( albo nie umiem szukać). Chciałabym poprosić doświadczonych hodowców o odowiedź na moje pytania a bede bardzo wdzięczna.
Więc mam suczke Labradorke oczywiście z uprawnieniami hodowlanymi i właśnie czekamy na przydomek. Sunia za kilka dni lub tygodni dostanie już trzecią cieczkę i chcielibyśmy ją pokryć reproduktorem i żeby miała szczeniaki rodowodowe. No i teraz pytanie w którym dniu cieczki będzie mozna ją pokryć bo musimy dojechać do samca (około 5-6 godzin). A no i czy da się sunię w tym dniu lub jeśli trzeba będzie kilka dni czy to wystarczy i sunia bedzie zapłodniona? ( pytanie: w którem dniu jechać?)(a trzeba bedzie jej jakies badania robic czy nie???)

a i jeszcze takie jedno jakby ktoś wiedział: Czy jak sunia dostała uprawnienia hodowlane to kiedy bedzie ten przydomek i czy bedziemy mogli ją kryć bez tego jeszczde niezaakceptowanego przydomka??

wiem że to dziewne pytania ale rozpoczynamy dopiero zabawe z hodowlą no i zbytnio nie wiemy takich rzeczy.
Prosze o szybką odpowiedź ;)

Link to comment
Share on other sites

witam, może nie jestem bardzo doświadczonym hodowcą ale może coś pomogę :)
Jeśli sunia ma uprawnienia hodowlane to można ją pokryć nawet przed otrzymaniem przydomka. Poza tym o przydomek można się było starać dużo wcześniej, bo czeka sie na niego nawet kilka miesięcy..

co do terminu krycia, to zwyczajowo kryje sie okolo 9 i 11 dnia, ale u duzego psa dni plodne moga byc poźniej, moga tez bywac wczesniej. Trzeba obserwowac zachowanie suki, czy odstawia ogon, jak wygląda srom itd Można tez zrobic badanie progesteronu u weta. A pewnosci czy krycie się udało nigdy nie ma, trzeba czekać kilka tygodni na potwierdzenie ciązy w badaniu usg.

Link to comment
Share on other sites

9 i 11 może by zdecydowanie za wcześnie, odkąd badam swoim sukom progesteron optymalny termin krycia wypada między 14 a 17 dniem cieczki. Oczywiście wszystko od suki zależy, może by wcześniej, a może później - najlepiej udac się do lekarza weterynarii i poprosic o wyznaczenie optymalnego terminu krycia - mi zdecydowanie najlepiej sprawdza się badanie poziomu progesteronu.

Link to comment
Share on other sites

Pytania nie są dziwne!!! są normalne!
Ja mam ten luksus, ze mam w domu swojego reproduktora i sukę (labradory) więc problem kiedy kryć wlaściwie dla mnie nie istnieje, bo pies doskonale wyczuwa TEN czas. Wcześniej praktycznie jego zainteresowanie panną ogranicza się do sprzątania po niej. Pierwszy tydzień cieczki są nawet razem, dopiero od drugiego ich rozdzielam.
Teraz kryłam od 8 dnia cieczki do 11 dnia. (pies kryl, nie ja!!!!). Krycie okazało się skuteczne - czekamy teraz na wyniki tej roboty - już niedlugo, bo wedle wyliczeń od ostatniego krycia szczeniory mają się urodzic 14 lutego.
A na przydomek hodowlany to czekaliśmy ponad pół roku.... Tyle, ze ja ponad rok temu złożyłam dokumenty, więc teraz mam wszystko. Jeśli ie masz swojego przydomka, możesz się z kimś dogadać i pod czyimś przydomkiem urodzić szczeniaki. Trzeba napisac odpowiednie pisma do swojego Związku p sekretarka z pewnością pomoże i powie jak.
Ale może poczekaj do następnej cieczki i kryj wtedy i pod swoim przydomkiem wychowuj szczeniaki?
A co do badań - jeśli masz już sukę hodowlaną, to masz prześwietlenie zrobione w kierunku dysplazji. Można robić też na choroby weneryczne (tak, psy też to mają!!!!) ale wtedy i pies i suka muszą mieć aktualne badania (ważne rok). Można też na tysiące innych chorob robić badania, jak chcesz.
A jeśli suka "nie zaskoczy" za pierwszym razem - właściciel reproduktora powinien gratis dać go do krycia w czasie następnej cieczki.
I pisz umowy!!!!! tak samo na sprzedaż szczeniaków! Ale na razie - miłego sexu!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='shanon']od ok 40 dnia ciazy suka powinna jeśc karmę przeznaczoną dla szczeniąt - baby lub junior[/QUOTE]


wiem wiem
a co do poprzedniej wypowiedzi to wiem jak sie opiekowac suka cieżarną bo byłam na takim obozie z psem i tam też były wykłady włansie o hodowli tylko chciałam zeby ktoś mi podał takie ogólne porady czy cos.

A jak przydomek moze być???

Link to comment
Share on other sites

co się czepiacie nie wie to pyta. to chyba lepiej że chce się czegoś dowiedzieć zanim sukę pokryje niż kryć w ciemno nic o tym nie wiedząc?? a na temat wychowania szczeniąt w czasie trwania ciąży ma sporo czasu żeby się dowiedzieć. od czegoś trzeba zacząć, nikt się nie rodzi już z wiedzą na ten temat.

Link to comment
Share on other sites

a może jadnak lepiej poczekać kilka lat, przecież suka tak szybko się nie starzeje,nie musi miać szczemniaków oed razu przy drugiej czy trzeciej cieczce... W tym czasie można pogadać z innymi hodowcami, pomóc im w opiece nad ich miotami, zobaczyć jak to w praktyce wygląda. Przleżeć parę nocy obok skrzynki ze szczeniakami co dwie godziny dokarmiają maluch który nie chce jeść. to na prawdę nie jest zabawa jak się niektóry wydaje...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Impresja']a może jadnak lepiej poczekać kilka lat, przecież suka tak szybko się nie starzeje,nie musi miać szczemniaków oed razu przy drugiej czy trzeciej cieczce... W tym czasie można pogadać z innymi hodowcami, pomóc im w opiece nad ich miotami, zobaczyć jak to w praktyce wygląda. Przleżeć parę nocy obok skrzynki ze szczeniakami co dwie godziny dokarmiają maluch który nie chce jeść. to na prawdę nie jest zabawa jak się niektóry wydaje...[/QUOTE]

masz rację!!!!
Jeśli ktoś potzrebuje darmowych praktyk w opiece nad bardzo troskliwą i dobrą psią mamą ktora uważa na swoje dzieci i ich nie przygniata to zapraszam do mnie. Ale nie wszystkie suki takie są!!!! Ale nawet jeśli są tak dobre jak moja Pirania to ja od ponad tygodnia śpie obok jej kojca i nasluchuję jak ten nietoperz, czy wszystko ok.

Link to comment
Share on other sites

No fakt, szybko to się można tylko ...... (sory, ale to brzydkie slowo)

No ale juz lepiej niech się dziewczyna tu coś podkształci niż nigdzie.

Ale powtarzam to pewnie już po raz kolejny - na szczeniakach się dorobić trudno, chyba, ze ktoś ma fabryczkę. Ja w swoje psy tyle juz kasy władowałam, że musiała bym chyba mieć szczeniaki przez 5 lat co miesiąc żeby się wycofały koszta. Każdy wyjazd na wystawę, dobre jedzenie, opłaty, szczepienia, odrobaczania, smycze, przeglądy miotów, tatuaże, karty krycia.... A do tego niesamowita ilość rzeczy zniszczonych i pogryzionych w czasie jak były młode.

Link to comment
Share on other sites

Lorio, a moze spróbujesz wszystkie pytania skierować do hodowcy, od którego kupiłaś swoją sunię? Powinien miec doświadczenie i doradzic ci w kazdej sprawie. A jesli nie ma takiej mozliwosci, to poszukaj w okolicy jakiejś hodowli i spróbuj sie z nią zaprzyjaźnić.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

hej no wiem rozumiem was. Tylko tako sie chciałam spytac ojeju nie mozna hehe. dobra niewazne. a co do tego czekania too... nie chce mi sie czekac :) Ja już jestem przygotowana na szczeniaki i bedziemy mieli czas sie nimi zajmować. Ja juz też tyle kasy wpakowałam w te wszystkie duperele ze masakra.

Teraz czekamy na cieczke..... Czemu nie ma jej jeszcze? Ostatnio dziwnie sie zachowuje to może już blisko. Ej a te ruje te dni płodne to liczyć od pierwszego dnia krwawienia tak??? bo tak własnie sie zastanawiam.
Ostatnio tez mus kastrat zaczął cos sie moja sunia opiekowac i chodzic za nią hehe on ma tak zawsze przed cieczką ;]
A jakie wy macie przydomki? Mój nie jest zbytnio za długi?? może być??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kurcze, ja to musze byc naprawde tepa. Planuje hodowle od 15 lat, przez 13 lat czekalam na mojego pierwsego psa, teraz po poltora roku wychodzi ze jednak z niego nie bede korzystac, bo ma troszke za duzo bialych wlosow, i generalnie nie czuje sie jeszcze przygotowana i swiadoma hodowli, pomimo studiow w tym kierunku. Niekotrzy to maja dobrze, ze sie tak szybko potrafia "naumiec"...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Loria_xD']wiem że to dziewne pytania ale [B]rozpoczynamy dopiero zabawe z hodowlą[/B] no i zbytnio nie wiemy takich rzeczy. Prosze o szybką odpowiedź ;)[/QUOTE]

Nykea bo ty chcesz hodować, a inni bawić się hodowlą.:evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='nykea'][B]Kurcze, ja to musze byc naprawde tepa. Planuje hodowle od 15 lat[/B], przez 13 lat czekalam na mojego pierwsego psa, teraz po poltora roku wychodzi ze jednak z niego nie bede korzystac, bo ma troszke za duzo bialych wlosow, [B]i generalnie nie czuje sie jeszcze przygotowana i swiadoma hodowli, pomimo studiow w tym kierunku[/B]. Niekotrzy to maja dobrze, ze sie tak szybko potrafia "naumiec"...[/QUOTE]
Cholercia, no to mnie pocieszylas :crazyeye:. A ja myslalam (hodowla w planach od 3 lat), ze za jakies 4l pierwszy miot i ze do tej pory zdaze sie "naumiec". Chyba powinnam przemyslec plany :evil_lol:.

Moze [B]Loria_xD[/B] juz jakos sobie poradzila bez forumowej pomocy, moze nawet zajrzala do jakiejs ksiazki, kto wie ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

chamscy troche jestescie tak jeździć po ludziach no ale cóż nie zmieni sie juz was.
Moja zabawa w hodowle dobrze. Myślicie ze coja tylko na forum czytam? Na forach tez sie fajne zceyz czasami znajduje a do tego była w duzej hodowli sie dowiedziałam i.... a zreszta po co ja to pisze zaraz przeciwko mnie to wszytsko sie obróci. Chciałam sie o jenda jeszcze rzecz spytac ale wole nie..........

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...