Jump to content
Dogomania

Badania genetyczne pudli


EFMAN

Recommended Posts

Od pewnego czasu noszę się z zamiarem zrobienia mojemu psu badań genetycznych w kierunku oczu,rzepek i serca,ale szczerze mówiącnie wiem jak się do tego zabrać.
Stąd moje pytania:
Czy te badania może wykonać jedna przychodnia wet.
Czy certyfikaty mają jakiś okres ważności,czy są dożywotnie.
A właściwie byłabym zainteresowana wszelkimi informacjami na ten temat.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 145
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Genetyczne badania robisz tylko w zakresie PRA (oczy) i można to zrobic przez np. LaboKlin.
Natomiast serce i rzepki oraz objawowe choroby oczu robi się u weterynarzy wyspecjalizowanych i są to badania okresowe , polecany okulista to dr. Gancarz który często przyjeżdża na zaproszenie oddziałów, ortopedzi są na stronie ZKwP (ci od dysplazji) lub trzeba się rozejrzeć kto robi badania i wydaje certyfikaty w danym mieście , a serce to też w klinice gdzie mają aparaturę .
To tak z grubsza.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='aneta']Genetyczne badania robisz tylko w zakresie PRA (oczy) i można to zrobic przez np. LaboKlin.
Natomiast serce i rzepki oraz objawowe choroby oczu robi się u weterynarzy wyspecjalizowanych i są to badania okresowe , polecany okulista to dr. Gancarz który często przyjeżdża na zaproszenie oddziałów, ortopedzi są na stronie ZKwP (ci od dysplazji) lub trzeba się rozejrzeć kto robi badania i wydaje certyfikaty w danym mieście , a serce to też w klinice gdzie mają aparaturę .
To tak z grubsza.[/QUOTE]

Dziękuje Aneta.
To znaczy najważniejszy jest postępujący zanik siakówki PRA(czy to badanie robi się zkrwi u swojego wet,który następnie przesyła do np.LABOKLIN-u?)
Jeżeli pies ma EKG w normie,nie utyka,nie ma tzw lużnych stawów,to właściwie można sobie certyfikaty tych narządów darować.

PRCD. pat.lux.0/0-mógłby ktoś te skróty objaśnić ?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='EFMAN']Dziękuje Aneta.
To znaczy najważniejszy jest postępujący zanik siakówki PRA(czy to badanie robi się zkrwi u swojego wet,który następnie przesyła do np.LABOKLIN-u?)
Jeżeli pies ma EKG w normie,nie utyka,nie ma tzw lużnych stawów,to właściwie można sobie certyfikaty tych narządów darować.

PRCD. pat.lux.0/0-mógłby ktoś te skróty objaśnić ?[/QUOTE]

[COLOR=black][FONT=Verdana][B]pat.lux.0/0[/B] oznacza, że pies ma zdrowe obie rzepki kolanowe[/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana] [/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana][B]prcd-PRA[/B] – jedna z odmian postępującego zaniku siatkówki występująca u pudli toy, miniaturowych i średnich spowodowana obecnością recesywnego genu „prcd”[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana][/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana] [/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana] [/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]W sprawie badań najlepiej skontaktować się z hodowcami grzywek, bo przez to, że badają swoje psy, są dość dobrze zorientowani w lekarzach w Polsce.
Ja mogę podać namiary na lekarzy, ale tylko czeskich, bo u nich robimy badania.[/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]
Jeżeli chodzi u pudla, to podstawowe badania, które powinien każdy wykonać przed użyciem psa/suki do hodowli, to:

[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]-badanie genetyczne w kierunku prcd-PRA (jedna z odmian PRA, bardzo często spotykana u pudli). Badanie wykonuje się z krwi lub ze śliny. Badania te robią laboratoria amerykańskie OPTIGEN, niemieckie LABOKLIN (pośredniczy również w wysyłce do OPTIGENU) i słowackie DAJBYCH.
Badanie wykonuje się raz w życiu, można już nawet u kilkudniowych szczeniąt.
[/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana] [/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]-badania oftalmologiczne oczu w kierunku objawów takich chorób jak PRA, zaćmy, jaskry, zespołu suchego oka, zwichnięcia soczewki, entropium, ektropium, itp.
Ogólnie przyjęte jest, że reproduktora bada się co roku, sukę hodowlaną przynajmniej raz na 2 lata.
[/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana] [/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]-badanie rzepek kolanowych (luxace patella)
Wykonuje się raz w życiu[/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana] [/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]-badanie bioder w kierunku dysplazji (dotyczy to zwłaszcza pudli dużych i niestety średnich).
Wykonuje się raz w życiu.

[/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]-badanie w kierunku L-C-P (aseptyczna martwica główki kości udowej – (dotyczy to pudli toy i miniaturowych).
Wykonuje się raz w życiu, powinno byc obligatoryjne w przypadku nieprawidłowych rzepek.[/FONT][/COLOR]

[B]EFMAN[/B] bardzo sie cieszę, że interesujesz sie badaniami, bo Polska-pudlowa jest niestety w niechlubnej czołówce niebadanych pudli ...:roll:

Link to comment
Share on other sites

To tak przy okazji pochwalę się że my wczoraj byliśmy na badaniu u dr. Garncarza i oczy mamy czyste:p
Serce badałam w zeszłym roku też było czysto.
Przejechaliśmy w kilka dni ponad 700km bez ogrzewania w samochodzie w te 30 stopniowe mrozy, to dopiero desperacja:eviltong:

Link to comment
Share on other sites

winszuje samozaparcia ;) ja w taką pogodę ledwo się zmusiłam żeby jechać do weta 40km ode mnie :D

fajnie że ktoś w ogóle robi te badania.. bo jak się orientowałam to bardzo mało psów/suk je ma..

zastanawiam się czemu klub pudla nie wystąpi do ZKwP o dodanie tych badań do listy obowiązkowych..

Link to comment
Share on other sites

Poczytałam na forum weterynaria o cenach tych badań genetycznych w LABOKLIN-ie i OPTYGEN-ie:crazyeye:
No niech mi ktoś jeszcze powie że,pudel rodowodowy z PRAWDZIWEJ HODOWLI jest za drogi:shake:

Sonya-Nero dziękuje za wyczerpującą odpowiedż,myślę że inni pudlomanicy też skorzystają z Twojej wiedzy i doświadczenia.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sachma']zastanawiam się czemu klub pudla nie wystąpi do ZKwP o dodanie tych badań do listy obowiązkowych..[/QUOTE]

dobre pytanie
ja mnie pamięć nie myli to do tej pory nikt z uczestników zebrania nie wystąpił z takim wnioskiem
może hodowcy nie są zainteresowani taką zmianą?:hmmmm:

Link to comment
Share on other sites

[URL="http://www.dogomania.pl/../members/2575-IraKa"] [B]IraKa[/B][/URL], to ja wystąpię jak wstąpię :P a wstąpię jak już doczekam się szczeniaka, bo bez pudla w klubie pudla to tak nie bardzo :P

o ile do tego czasu klub pudla będzie istniał.. mam nadzieję że będzie, bo to chyba jedyna oddolna inicjatywa która może występować do ZKwP z takimi wnioskami..

Link to comment
Share on other sites

[B]Sachma,[/B]jeżeli szukasz pudlowego szczeniaka to może zacznij od pytania do hodowców o badania genetyczne wymienione w tym temacie.
Myślę sobie, gdyby nabywcy szczeniąt byli bardziej odpowiedziali i może doinformowani nie byłoby potrzeby wymuszac badań regulaminami.
Ale chyba ,to jeszcze daleka droga przez mękę:shake:
ps.kupując psa parę lat temu byłam zupełnie zielona i niedoinmformwana,do czasu kiedy to odkryłam dogpmanie;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='EFMAN'][B]Sachma,[/B]jeżeli szukasz pudlowego szczeniaka to może zacznij od pytania do hodowców o badania genetyczne wymienione w tym temacie.
Myślę sobie, gdyby nabywcy szczeniąt byli bardziej odpowiedziali i może doinformowani nie byłoby potrzeby wymuszac badań regulaminami.
Ale chyba ,to jeszcze daleka droga przez mękę:shake:
ps.kupując psa parę lat temu byłam zupełnie zielona i niedoinmformwana,do czasu kiedy to odkryłam dogpmanie;)[/QUOTE]

Efman, dokładnie, zgadzam się z tobą, hodowcy sami od siebie powinni zadbać o robienie tych podstawowych testów, jeżeli zależy im, żeby pudel był "zdrową" rasą ...
Niestety badania genetyczne w Optigenie są drogie jak na naszą kieszeń :roll:, ale test w kierunku prcd-PRA można również zrobić w słowackim laboratorium [URL="http://www.prcdtest.com/pl/"][B]Dajbych[/B][/URL] (filia czeskiego laboratoirum Genomia).
W dniach 22-28.02.2010 jest zniżka i badanie kosztuje 60 euro. Probówkę z krwią można wysłać pocztą.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gośka']To tak przy okazji pochwalę się że my wczoraj byliśmy na badaniu u dr. Garncarza i oczy mamy czyste:p
Serce badałam w zeszłym roku też było czysto.
Przejechaliśmy w kilka dni ponad 700km bez ogrzewania w samochodzie w te 30 stopniowe mrozy, to dopiero desperacja:eviltong:[/QUOTE]

Gratuluję :klacz:, bardzo się cieszę, że zrobiłaś Mafinie badania oczu :) i że wybrałaś do krycia psa przetestowanego :)

Link to comment
Share on other sites

no ja pytałam o badania - większość hodowli nie mogła się nimi pochwalić, były takie które miały, ale albo mi termin nie pasował, albo odległość, albo po prostu cena (wybaczcie ale 3tys za szczeniaka dać nie mogę ;) ) po za badaniami zależy mi też nad możliwością pojechania i zobaczenia w jakich warunkach mieszka matka i w jakich warunkach odchowuje się szczenięta - a tu odległość jest bardzo istotna. no tak czy inaczej teraz badanie jest luksusem, a tak nie powinno być, to powinna być norma.

Link to comment
Share on other sites

z jednej strony chcesz żeby był obowiązek badań ale jak już kupisz szczeniaka żebyś nie musiała broń boże więcej płacić za szczeniaka z badaniami ...

sprytnie, nie powiem :cool3:

jednak te badania nie takie ważne jak by się mogło na początku wydawać:eviltong:

jeśli 90% nabywców szczeniąt ma takie podejście jak opisałaś wyżej to nie trudno się domyślić dlaczego nikt się nie rwie żeby wprowadzić obowiązkowe badania

Link to comment
Share on other sites

[URL="http://www.dogomania.pl/../members/2575-IraKa"] [B]IraKa[/B][/URL] jeśli szczenięta po przebadanych rodzicach i po nie przebadanych kosztują tyle samo, to widać jakoś można mieć badania i nie podnosić sztucznie ceny ;) [URL="http://www.dogomania.pl/../members/2575-IraKa"] [/URL]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sachma'][URL="http://www.dogomania.pl/../members/2575-IraKa"] [B]IraKa[/B][/URL] jeśli szczenięta po przebadanych rodzicach i po nie przebadanych kosztują tyle samo, to widać jakoś można mieć badania i nie podnosić sztucznie ceny ;) [URL="http://www.dogomania.pl/../members/2575-IraKa"] [/URL][/QUOTE]

czekaj bo nie rozumiem: rodzice twojego przyszłego szczenięcia mają wszystkie badania czy nie?

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem czy dobrze kojarzę maila z nickiem na dogo, ale Sachma i do mnie chyba pisała o szczeniaka, nie wiem czy to odległośc do mnie jej nie pasowała czy inne czynniki, może niemiła byłam nie wiem (bo gdzieś tam i coś takiego wyczytałam że hodowcy niemili) ale teraz z ceną to pewnie o to jej chodzi. Zresztą nie wiem.
Sonya-Nero też się cieszę że udało mi się dojechać na to badanie. Ala niestety dostała wczoraj prawie 40 st temp więc jednak ten lodowaty samochód skosił żniwo.
Oczywiście przebadany przyszły mąż też mnie niezmiernie cieszy.

Link to comment
Share on other sites

[URL="http://www.dogomania.pl/../../members/267-GoA-ka"] [B]Gośka[/B][/URL], chodziło o odległość, niestety, jestem po prostu za leniwa żeby jechać 8h w jedną stronę.. tak szczerze to cena mnie odstraszyła tylko od jednej hodowli.. co śmieszne badań tam nie było ;)
Niestety jeśli chodzi o hodowle w promieniu 200-400km ode mnie to takie badania są luksusem..
[URL="http://www.dogomania.pl/../../members/267-GoA-ka"] [/URL]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sachma']nie mają, niestety, bardzo żałuje, ale w Polsce takie badania to luksus.[/QUOTE]
pisząc o luksusie to kogo masz na myśli : hodowców czy kupujących ?

[quote name='sachma']IraKa jeśli szczenięta po przebadanych rodzicach i po nie przebadanych kosztują tyle samo, to widać jakoś można mieć badania i nie podnosić sztucznie ceny [/QUOTE]

mnie się wydawało zawsze że luksus kosztuje, możesz dać przykład hodowli która ma badania i szczeniak kosztuje tyle ile ty zapłacisz za swojego bez badań?

jak to się zmnieniają kryteria jak chodzi o nasze własne, ciężko zarobione pieniądze
ale wymagania i żądania można mieć czemu nie :roll:

Link to comment
Share on other sites

Przez Wasze posty przewija się słowo LUKSUS. Uważam że pudel jest pieskiem luksusowym.i niech takim pozostanie dla dobra rasy.A czy WY przyszli nabywcy i właściciele zdajecie sobie sprawę ile kosztuje leczenie pieska ,jeśli okaże się że ma wadę srca lub cierpi na zespół suchego oka? To jest dopiero luksus wydawać kroci e na leczenie pieska przez całe jego życie.

Link to comment
Share on other sites

mogę powiedzieć tak, cena szczenięcia waha się od 2 do 2.5tys - musiałabym przeszukać maile, te 500zł przy tej cenie nie robi różnicy, a tak czy inaczej jedne badania mają inne nie, albo jest tak że rep badania ma a suka już nie.
Luksus dla kupującego - jeśli znalazłam kilka hodowli w okolicy i żadna nie ma przebadanych psów, a wiem że nie dam rady jechać po psa 8-10h samochodem (pociągiem wychodzi o wiele dłużej..) to zakładam że w mojej okolicy takie badania są luksusem na który w obecnym czasie nie mogę sobie pozwolić.. jasne gdybym nie miała wyjścia to może i zacisnęłabym zęby i jakoś tam dojechała, niestety sama nie dam rady a TZ który mogłby być moim zmiennikiem w samochodzie powiedział jasno że nie będzie pół polski jechał jeśli szczeniaka można kupić blizej.

IraKa, gdybym tak bardzo sępiła to równie dobrze kupiłabym psa z pseudo za 400zł z dowozem - to nie problem wejść na allegro, jednak mi zależy na psie zdrowym i wychuchanym, dlatego jestem skłonna zapłacić o wiele więcej.

dlatego uważam że gdyby wszyscy musieli robić takie badania to nie były by one luksusem a normą, wtedy nie było by kłopotu - bo jasne nawet gdyby się wtedy okazało że szczeniak kosztuje 3tys - trudno, bo dałabym i tyle w hodowli z której mam mieć szczenie, ale po prostu nie jestem na tyle mobilna żeby jechać dalej niż te 400km.

IraKa, a czy twoje psy są po przebadanych rodzicach i mają badania?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...