Jump to content
Dogomania

Roczna sunia załatwia się ciągle w domu - pomocy!


adaninka

Recommended Posts

Witam,

Dogomaniacy - proszę o rady i pomysły, bo mi już ich brakuje.
Mam w domu dwie sunie - pierwsza pojawiła się kilka lat temu, typowy schroniskowy jak mi się wydawało strachulec, ale teraz sądze, że jednak jest typem dominanta. Nabrałam takiego przekonania w chwili gdy pojawiła się druga suczka - wiosną zeszłego roku. Młoda ma teraz ok. roku, w połowie grudnia przeszła zupełnie bezproblemowo zabieg sterylizacji.
Starsza suczka od początku pokazywała, kto tu rządzi, zabiera młdoej bardziej interesujące zabawki, zajmuje "wygodniejsze" legowisko, pcha się przed młodą na kolana, do głaskania. Przy misce również jest pierwsza i warczy na młodą, gdy ta chce jeść. Młoda może zjeść dopiero po odejściu starszej (mają oczywiście dwie miski, nawet dwie różne karmym, bo młoda jest obecnie na diecie).
Ale problemem jest właściwie to, że młoda załatwia się w mieszkaniu (i kupa i siku). W wielu ok. 8-9 mies. przestała załatwiać się w domu, po czym od ok. 1 tyg. po sterylce znów zaczęła. I robi wszystko - siku i kupe, w czasie gdy jesteśmy w pracy (ok. 9 godz.) i gdy śpimy i gdy jesteśmy w tym samym pomieszczeniu również! Głownie siku, kupe rzadziej.
Zrobiłam młodej badanie moczu. Znaleziono niewielką ilość szczawianów (USG pokazało trochę piasku w pęcherzu) i przeszłyśmy na Rojala Urinary S/O oraz ćwiartkę No-spy trzy razy dziennie. Tak już parę dni, ale nic się nie poprawiło. Suka sika już koło mojej nogi!
Badanie krwi w normie.
Rozumiem, że przez pierwsze dni mogą się te złogi wypłukiwać i podrażniać pęcherz. Ale czemu pojawia się kupa - weterynarz nie wie. Kupa nie jest kupą rozwolnieniową, ale taką raczej zbitą, suchą, żeby ją zrobić suka napewno musi się troszkę wysilić ;)
Suka na spacerach załatwia się normalnie, nie boi się sikać koło człowieka (nawet dała sobie pobrać mocz do talerzyka ;) ) Ale sika w taki sposób, że robi długie przysiady i sika raz a dobrze.
Podłogi myje już Ace, bo normalne środki nie zabijają zapachu moczu (mam straszny katar po tym amoniakowym smrodku). Nie muszę chyba pisać, jakie mam bagno w mieszkaniu, pod listwami podłogowymi nawet nie chce sobie wyobrażać co jest :(
Nie wiem już co robić?
Zamówiłam D.A.P. a i zamierzam sprobować feromonów. Może to jakieś lęki, stres?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='karjo2']A zajrzyj tu [URL]http://www.dogomania.pl/threads/30991-nietrzymanie-moczu-po-sterylizacji[/URL][/QUOTE]

Posterylkowe nietrzymanie moczu pierwsze przyszło mi do głowy, ale jak się wczytałam w temat to nie pasuje mi parę rzeczy. Moja suczka nie posikuje, nie popuszcza. Ona leje całym strumieniem, opróżnia cały pęcherz. Nie zdaża jej się to gdy śpi, czy podczas zabawy, ale po prostu wstaje z posłania, albo oddala się podczas zabawy, kuca i robi potężne siku na środku kuchni.
Bardzo się tym zaczęłam denerwować a ona chyba to wyczuła i zaczęła się kryć ze swoimi sprawami po kątach. Do tego robi przecież również kupy (rzadziej, ale jednak), więc to nie jest moim zdaniem typowe posterylkowe nietrzymanie moczu.
Z wetem podejrzewamy, że siki to sprawa piasku, a kupa i siki napewno cześciowo również to sprawa psychiki. Suka jest bardzo emocjonalna, lękliwa, szczekliwa, niszczycielska, piskliwa... Starsza suka to z kolei typ zazdrośnicy - wszędzie jej pełno, my jesteśmy dla niej na wyłączność. Mysle, że młoda jest w konflikcie emocjonalnym ze starszą i nie wiem jak z tego wybrnąć :(

Link to comment
Share on other sites

Skoro moze byc na tle emocjonalnym, to nie bylo aby tak, ze po sterylce suka wyladowala na pierwszym miejscu u Was, przed starsza?
Jak wyglada Wasze zachowanie do obu suk? Jak reagujecie na sikanie w domu?
Jak wygladaja zabawy i spacery?
Ja bym zwiekszyla czestotliwosc spacerow

Link to comment
Share on other sites

[quote name='karjo2']Ja bym zwiekszyla czestotliwosc spacerow[/QUOTE]

Ech, łatwo powiedzieć, ale wszyscy domownicy muszą chodzić do pracy :(
W weekendy można zaobserwować, że sunia sika już po ok. 2-3 godz. od wyjścia na spacer. Nawet jak jesteśmy w mieszkaniu. Zdaża jej się kucać i sikać koło naszych nóg.
Do tego zauważyłam, że kupy robi jednak znacznie częściej niż mi najpierw wydawało, tylko często je zjada (dlatego wydawało mi się, że czasem kupy nie było). Resztki zostawionego kupska są twarde i zbite, więc kupa nie jest wynikiem rozwolnienia i intensywnego parcia na stolec.

Rozumiem, że po przejściu na Royala Urinary S/O może mieć większe pragnienie, a co za tym idzie większe wydalanie, ale skąd kupska? Dlatego podejrzewam, że to kwestie emocjonalne.

Kupiłam D.A.P. w dyfuzorze i ograniczyłam sukom przestrzeń w czasie naszej nieobecności do jednego pomieszczenia. I tak do wymiany mam już przesiąknięte moczem fugi w płytkach i listwy (napuchły już od moczu). O unoszącym się smrodzie nie ma co już chyba wspominać :( I to po mimo szorowania wszystkeigo za każdym razem chlorem - średnio 2-3 razy dziennie. Jestem u kresu sił :(

Po zabiegu wcale nie zmienił się nasz stosunek do suki, tak mi się przynajmniej wydaje. Trochę zmieniło się w naszym życiu (mąż wrócił po kilkumiesięcznej nieobecności w domu). Suka pamiętała go sprzed cieczki. Generalnie poznała go po powrocie (4 mies.), bardzo się cieszyłą i w ogóle uwielbia go. Chyba nikt nie ma do niej takiej cierpliwości jak własnie on. Ja raczej nie miałam nigdy za wiele czasu na zabawy, raczej poleżenie i poprzytulanie się. Mąż bawi się z małą, wychodzi na dłuższe spacery, również przytula, głaszcze itp. Nie są to jakieś dzikie charce, ale napewno ma więcej ruchu niż ze mną.

Jak się mała zesika przy nas, to wynosimy w czasie sikania na dwór i mówimy stanowczo "nie wolno". Suczka grzecznie kończy na dworze. Natomiast większość jej siusków jest pod naszą nieobecność, albo gdy jesteśm yw drugim pokoju albo śpimy. Jeśli nie jest przyłapana na gorącym uczynku, to niegdy nie zwracamy jej uwagi... scieram juz mechanicznie, prawie bez słowa. Oczywiście w środku się gotuje, ale staram się tego nie okazywać.

Czuje się bezsilna, zupełnie bezsilna. Z każdym dniem jest gorzej, wiecej siuśków, częściej (już prawie trzy razy dziennie leje i raz dziennie robi kupe).

Probowalismy zamykac suki w oddzielnych pokojach, ale niestety efekt jakby odwrotny - młoda wydostała się z kuchni, w której zostawiła bajoro. Starsza w najlepsze rozwalona w sypialni ;)

Mysle o behawioryście - warto? Jak wybierac?

Link to comment
Share on other sites

Skad jestes, bo na Polske jest moze jeden dobry behawiorysta, jednak moze szkoleniowiec z doswiadczeniem by wystarczyl.
I jak z wczesniejszymi pytaniami, bo nie ma odpowiedzi.
Zmiana czestotliwosci stolce moze wynikac ze zmiany karmy, sama karma ma taki sobie sklad, ogolnie unikalabym przemyslowek, moze wystarczyc przejscie na zywienie bardziej naturalne.
No-spa tez nie jest obojetna, czemu ma sluzyc?
Nie dam glowy, ale wchlanianie szczawianow jest powiazane z gospodarka wapniowo-fosforanowa, z iloscia wapnia w pozywieniu, moze warto to sprawdzic?
Jestes tez pewna, ze problem nie wynika z braku zajecia, znudzenia, checi zwrocenia uwagi, warto by moze przeorganizowac czas, by poszkolic obydwie suki w domu i na spacerach, zrobic intensywniejsze spacery, z wiekszym Waszym zaangazowaniem?
Praca praca, ale pozostaje czas przed i po pracy.

Link to comment
Share on other sites

smród polecam preparat zabijający zapach moczu np. germapolu- działa rewelacyjnie, neutralizuje smród. co do powodu sikania ciężko stwierdzić - przyczyn może być wiele począwszy od tych na podłożu chorobowym a skończywszy na problemach zdrowotnych- ciężko wyrokować na odległość. Ty sama najłatwiej na podstawie obserwacji jesteś w stanie określić podłoże tej przypadłości. jeśli odpadają dolegliwości zdrowotne i stwierdził to lekarz pozostaje Ci pomoc behawiorysty a do tego czasu jak najczęstsze wychodzenie na spacer.
czy siku jest spore czy suczka posikuje tylko małymi kropelkami?
czy psiak osikuje

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...