Jump to content
Dogomania

Co i jak


Usia

Recommended Posts

Przejrzałam forum i nie znalazłam podobnego tematu wiec pisze:
Chciałam sie was zapytac: od niedawna mam psa Malamuta, posiada on metryczke i ma teraz 10 miesiecy, u poprzednich włascicieli nie był niczego uczony.Moje pytanie brzmi : co mam zrobić zeby wystawić go na wystawie.Sama nigdy nie interesowałam sie tym i nie miałam mozliwosci wystawiania psiaków >> miałam kundelki.A teraz chciałabym spróbować. Tylko ja z powodu braku doswiadczen nie wiem co i jak.Co powinnam zacząć z nim cwiczyć i w ogole jakie sa priorytety w wystawianiu psiaka. Ktoś mi mówił ze psy chodzące na wystawe muszą mieć spycjalna diete; ze patrzy sie w zabki itp.Opiszcie jak to wszystko wyglada,własne pierwsze doswiadczenia było by miło :)

Link to comment
Share on other sites

Przede wszystkim należy wyrobić psu rodowód- trwa do ok 3 m-ce. Gdy dostaniemy rodowód wybieramy wystawę na którą chcemy sie wybrać i zgłaszamy psa do podanego przez ZK terminu. Do zgłoszenia dołaczamy kopię rodowodu, zgłoszenie (do pobrania na stronie ZK) i ksero dowodu wpłaty.
Psa zgłaszamy do konkretnej klasy (decyduje o tym wiek szczeniecia)
Juz na samym ringu wymagane jest aby psiak umiał chodzić i biegać przy nodze na ringówce (taki "sznureczek" do wystawiania psa) pozwalał sobie sprawdzić zęby, a samce takze jadra i umiał stać w postawie wystawowej i to generalnie wszystko.

Link to comment
Share on other sites

Nefre, psy w klasie szczeniąt i młodzieży można wystawiać bez rodowodu, jeśli rodowod jest w trakcie wyrabiania. Na zgłoszeniu podajemy tylko numer rejestracji oddziałowej i wpisujemy w odpowienią rubryczkę PKR w przygotowaniu.

Pies nie musi być na specjalnej diecie - tylko jak każdy pies musi być odpowiednio karmiony i w dobrej kondycji, jakość karmy przecież wprost się przekłada na wygląd psa (chociażby na wygląd sierści).

Spis wystaw można znaleźć na przykład [URL="http://www.naszepsy.pl/wystawy.asp"]tutaj[/URL], a w dziale lektury - do ściągnięcia można pobrać książkę Adama Janowskiego "Tajemnice wystaw psów", gdzie są wszystkie podstawowe informacje (podział na klasy, zasady przyznawania ocen i tytułów, także przygotowanie psa do wystawy).

A może warto skontaktować się z hodowcą, od którego macie psy - najczęściej hodowcy zależy, żeby jego potomstwo było pokazywane na wystawach i chętnie udziela wskazówek co do wystawiania psa.

Link to comment
Share on other sites

Aha, oki.:lol:
Glownie chodzi mi oto, jak i co z tym bieganiem i postawa. Bo do hodowcy mam spory kawalek drogi, wiec lekko nie bedzie... Postaram sie sciagnac ta ksiazke. Dzieki wielkie! :cool1:
Bede miala goldenka i chcialabym sie wybrac do Sopotu (chociaz to zalezy od rodzicow, a z nimi nigdy nic nie wiadomo). ;)
Co myslicie o karmie Arion? Karmi nia hodowca i moge albo przy niej zostac, albo myslalam o przerzuceniu sie na Acane. Jak sadzicie? :eviltong:
Rodowod chce wyrobic mniej wiecej w czerwcu/lipcu, wiec jeszcze na wystawe nie bedzie...
:D:D:D:D:D

Co w ogole bedzie mi potrzebne na taka wystawe (oprocz ringowki)?

Link to comment
Share on other sites

Najlepiej wybierz sie na jakąs wystawę bez psa. Poobserwój jak wystawia się dana rasę, porozmawiaj z wystawcami-na pewno odpowiedzą na twoje wszystkie pytania. Zobaczysz ,,na żywo" jak powinien zachowywać sie psiak. Takie doświadczenie jest bezcenne i z pewnoscią pomoże ci w odpowiedniom przygotowaniu psiaka.

Na wystawę poza ringówką należy zabrać miskę i wode dla psa, karmę, szczotkę do pielegnacji sierści(to zależy od rasy), oczywiście potwierdzenie przyjęcia psa na wystawe, które dostaniesz pocztą, książeczke zdrowia z aktualnymi szczepieniami itp. jak pisałam najlepiej wybierz sie na jedna wystawę bez psiaka, gdzie podpatzysz co mają inni i co sie moze jeszcze przydać.

Link to comment
Share on other sites

Ja np przy swoim goldenie mam niebieską, wtedy podczas oceny ułożona luxno na psie, optycznie powiększa klatkę piersiową.
Wiem ze niektóre sklepy zoologiczne ringówki takze posiadają, a jak nie to zawsze pozostaje allegro lub inne sklepy internetowe.

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem najlepsza jest ringówka w kolorze psa i tak też większość ludzi wystawia. Nie odciąga wtedy uwagi od psa. To ma być taki mało widoczny pomocnik przy wystawianiu ;) Do goldenka polecam beżową ringówkę, do malamutka białą lub szarą w zalezności od ilości czarnego nalotu.

Link to comment
Share on other sites

ale jeżeli nie chcesz ringówki lub nie możesz takowej znaleźć to możesz na pierwszą wystawe naktórej dopiero kupisz ringówke(moim zdaniem lepiej najpierw nauczyć psia a nienagle wrzucić na wystaiwe mu ringówke i nie będzie wiedzieć o co chodzi) przyjechać ze psiem np., na łańczuszku...do tego smyczka i wtedy możesz to wszystkokupic w każdym (przynajmniej u mnie) sklepie dla zwierzaków...ja na ringówke raczej się nie przerzuce bo mój pies lepiej w łańcuszku wygląda ;-)) a co do koloru to myśle że raczej pod psia tyle z grubsza przeczytałam nie mam siły dzisiaj całego temaciku przeglądać ;-)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...