Jump to content
Dogomania

Optigen czy Laboklin badadanie prcd RRA


yolencia

Recommended Posts

Chciałabym zrobić moim psom badania na oczy prcd PRA. Cy ktoś może mi odpowiedzieć gdzie te badania zrobić? Słyszłam że Laboklin nie ma odpowiednich certyfikatów na wykonywanie tych badań i że po takich badaniach rodziców trzeba badać potomstwo. Natomiast OptiGen takowe ceryfikaty posiada i po badaniach w USA nie trzeba robić badań potomstwu. Jaka jest prawda czy macie może orientację w tej sprawie?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='yolencia']Chciałabym zrobić moim psom badania na oczy prcd PRA. Cy ktoś może mi odpowiedzieć gdzie te badania zrobić? Słyszłam że Laboklin nie ma odpowiednich certyfikatów na wykonywanie tych badań i że po takich badaniach rodziców trzeba badać potomstwo. Natomiast OptiGen takowe ceryfikaty posiada i po badaniach w USA nie trzeba robić badań potomstwu. Jaka jest prawda czy macie może orientację w tej sprawie?[/QUOTE]

Tzn. w laboklinie zrobić można badania. Tylko nie dają certyfikatu?
Jaki jest koszt w laboklinie?

Link to comment
Share on other sites

Ja wiem że w Laboklinie można zrobić te badania (koszt około 200 zł). Chodzi mi jednak raczej o te certyfikaty tych dwóch firm. Jak to z tym jest z tymi certyfikataimi?Czy prawdą jest, że rodzice szczeniąt przebadni w USA, otrzymuja certyikaty obejmujące potomstwo?

Link to comment
Share on other sites

Niema takich certyfikatów które obejmuja także potomstwoza jednym zamachem.Badanie genetyczne dotyczy wyłacznie rodziców.Jeśli są po badaniu oboje "clear" to najprawdopodobniej dzieci tez będą "clear". Najprawdopodobniej , bo mutacja genów moze zawsze się zdażyć i po zdrowych rodzicach także moze być szczenię chore /chociaz to malutkie prawdopodobieństwo,ale jest- natura jest niezbadana/.
Wszystko jedno czy przebadacie w Laboklin czy w Opti Gen.

Link to comment
Share on other sites

Rozumiem, że to co ludzie piszą na stronach, że potomstwo jest wolne od prcd PRA (Clear) po rodzicach to bzdura? Kłamstwo? Bo skoro istnieje nawet minimalne prawdopodobieństwo, że dzieci mogą zachorować to zawsze trzeba badać potomstwo nawet jak jest urodzone po zdrowych rodzicach.
Mogłabym przytoczyć wiele takich ogłoszeń i stron gdzie jest napisane, że ponieważ rodzice mają badnia zrobione w USA czyli w OptiGenie to ich potomstwo "nigdy nie zachoruje na tą chorobę genetyczną" Potem usłyszałam i wyczytałam badaniach w Laboklinie, gdzie badania sa zdecydowanie tańsze, ale dowiedziałam się o tych certyfikatach które posiada jedynie OptiGen.
Mam w planie pilne badanie moich psów i nie jest mi obojętnę ile trzeba bedzie wydać na badania. Laboklin jest zdecydowanie tańszy niż badania w USA. Dlatego biorąc pod uwagę to co usłyszłam i wyczytałam chciałabym dokonać dobrego wyboru firmy która ma odpowiednie licencje.

Link to comment
Share on other sites

Powiedzmy ,że jesli oboej rodziców jest "clear" i do tego dalsi potomkowie także byli "clear" , to prawdopodobieństwo wystapienia mutacji u szczeniat jest 1%, a byc może nawet ułamkiem procenta.
Ale NIKT nie moze bez badania genetycznego tego stwierdzić na 100% bo to nie jest po prostu mozliwe...
To jest NATURA. Dlatego tak czy inaczej szczenieta po takim skojarzeniu, przed uzyciem ich w hodowli powinny zostac przebadane.
Badania sa potrzebne- łącząc przebadanych,zdrowych rodziców minimalizujesz wtedy ryzyko wystapienia danych chorób,wad u potomstwa.
A tak na marginesie- w hodowli nie ma nigdy nic pewnego na 100%, kojarzac w odpowiedni sposó mozna tę pewność zwiększyć, ale powtarzam- to jest tylko natura.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki Tascha za pomoc ;-) . Ja wiem ze w hodowli nie ma nic pewnego i może dlatego, że to wiem, zawsze tego typu zdania "żadne z dzieci tej pary nigdy nie zachoruje na tą chorobę" mocno mnie zawsze zastanawiały.

Moze ktoś ma jeszcze inne zdanie w sprawie obu firm ich certyfikatów i badań dotyczących prcd PRA ?
I może jeszcze jedna sprawa dotycząca badań ( być może także certyfikatów firm wykonujących badania ) Czy trzeba je powtarzać? W jakim odstępie czasu?

Link to comment
Share on other sites

Jesli robisz badanie genetyczne to robisz je raz na całe życie psa ;)
Jeśli jeżdzisz do weta okulisty aby badał psu wzrok że tak powiem "ręcznie i wzrokowo"-wypada powtarzac badanie raz na 1-1,5 roku.Dysplazję robisz raz.
Jesli chcesz hodowac przebadane i zdrowe psy- zapytaj weta o książkę odnosnie chorób predysponowanych do danej rasy ( niektórzy weci mają tę książkę ,nie pamietam tytułu-sorry )- tam sprawdzisz na jakie choroby moze być narazona rasa która hodujesz

Link to comment
Share on other sites

Jesli robisz badanie genetyczne to robisz je raz na całe życie psa ;)
Jeśli jeżdzisz do weta okulisty aby badał psu wzrok że tak powiem "ręcznie i wzrokowo"-wypada powtarzac badanie raz na 1-1,5 roku.Dysplazję robisz raz.
Jesli chcesz hodowac przebadane i zdrowe psy- zapytaj weta o książkę odnosnie chorób predysponowanych do danej rasy ( niektórzy weci mają tę książkę ,nie pamietam tytułu-sorry )- tam sprawdzisz na jakie choroby moze być narazona rasa która hodujesz

Link to comment
Share on other sites

[B]Szukając w dalszym ciągu informacji dotyczących certyfikatów OptiGenu i Laboklinu, postanowiłyśmy z koleżanką napisać do Laboklinu z prośbą o wyjaśnienie sprawy. Oto treść tego maila:[/B]

[COLOR=#000000][FONT=MS Shell Dlg 2]Witam Serdeznie[/FONT][/COLOR]
[FONT=MS Shell Dlg 2][COLOR=#000000]> zwracam się do Państwa z chyba nietypową sprawą..otóz od pewnego czasu [/COLOR][/FONT]
[FONT=MS Shell Dlg 2][COLOR=#000000]> krązą informację po róznych hodowlach i hodowcach...jakoby badanie [/COLOR][/FONT]
[FONT=MS Shell Dlg 2][COLOR=#000000]> genetyczne oczu prcdPRA było przez Laboklin robione nieuczciwie i [/COLOR][/FONT]
[FONT=MS Shell Dlg 2][COLOR=#000000]> nielegalnie i jakoby nie było Ono miarodajne..i ze badanie w Laboklin [/COLOR][/FONT]
[FONT=MS Shell Dlg 2][COLOR=#000000]> nie daje w 100% pewności ze rzeczywiście pies jest wolnyod tego typu [/COLOR][/FONT]
[FONT=MS Shell Dlg 2][COLOR=#000000]> przypadłości.... Sama mam psiaka któremy zrobiłam prcdPRA w [/COLOR][/FONT]
[FONT=MS Shell Dlg 2][COLOR=#000000]> Laboklinie i juz sie pogubiłam.Niektórzy uwazają ze Optigen jest tylko [/COLOR][/FONT]
[FONT=MS Shell Dlg 2][COLOR=#000000]> w 100% pewny,a Laboklin nie ma jakiś certyfikatów i koncesjii Bardzo [/COLOR][/FONT]
[FONT=MS Shell Dlg 2][COLOR=#000000]> proszę o pomoc i napisanie jak to z tymi badaniami w Laboklin jest.[/COLOR][/FONT]
[FONT=MS Shell Dlg 2][COLOR=#000000]>[/COLOR][/FONT]
[FONT=MS Shell Dlg 2][COLOR=#000000]> Napisali do mnie ludzie hod z angli chca kryc ale napisali ze oni nie [/COLOR][/FONT]
[FONT=MS Shell Dlg 2][COLOR=#000000]> uznaja cert z laboklin i czemu tak jest.[/COLOR][/FONT]
[FONT=MS Shell Dlg 2][COLOR=#000000]>[/COLOR][/FONT]
[FONT=MS Shell Dlg 2][COLOR=#000000]> Z powazaniem[/COLOR][/FONT]
[FONT=MS Shell Dlg 2][COLOR=#000000]> [/COLOR][/FONT]
[FONT=MS Shell Dlg 2][COLOR=#000000]> Bożena Putlak[/COLOR][/FONT]
[FONT=MS Shell Dlg 2][COLOR=#000000]> Pozdrawiamy Serdecznie[/COLOR][/FONT]
[FONT=MS Shell Dlg 2][COLOR=#000000]> Bazylka&Aristos[/COLOR][/FONT]
[FONT=MS Shell Dlg 2][COLOR=#000000]> Bożena Putlak[/COLOR][/FONT]


[COLOR=#000000][FONT=MS Shell Dlg 2][/FONT][/COLOR]
[COLOR=#000000][FONT=MS Shell Dlg 2][/FONT][/COLOR]
[COLOR=#000000][FONT=MS Shell Dlg 2][B]A oto odpowiedź jaką otrzymała koleżanka na swoje zapytanie:[/B][/FONT][/COLOR]


[COLOR=#000000][FONT=MS Shell Dlg 2][COLOR=#000000][FONT=MS Shell Dlg 2][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR]
[COLOR=#000000][FONT=MS Shell Dlg 2][COLOR=#000000][FONT=MS Shell Dlg 2][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR]
[COLOR=#000000][FONT=MS Shell Dlg 2][COLOR=#000000][FONT=MS Shell Dlg 2]Witam serdecznie,[/FONT][/COLOR]
[FONT=MS Shell Dlg 2][COLOR=#000000]Laboratorium laboklin nie posiada licencji na wykonywanie badania [/COLOR][/FONT]
[FONT=MS Shell Dlg 2][COLOR=#000000]prcdPRA dlatego też aby zapewnić naszym klientom jak najszerszą gamę [/COLOR][/FONT]
[FONT=MS Shell Dlg 2][COLOR=#000000]badań korzystamy z usług laboratoriów partnerskich.[/COLOR][/FONT]
[FONT=MS Shell Dlg 2][COLOR=#000000]Jednym z tych laboratoriów jest właśnie Optigen.[/COLOR][/FONT]
[FONT=MS Shell Dlg 2][COLOR=#000000]Nie pamiętam dokładnie ale od około 2-ch lat Optigen nie sprzedaje [/COLOR][/FONT]
[FONT=MS Shell Dlg 2][COLOR=#000000]koncesji innym laboratoriom a ponieważ opatentował ten test ma do tego [/COLOR][/FONT]
[FONT=MS Shell Dlg 2][COLOR=#000000]pełne prawo.[/COLOR][/FONT]
[FONT=MS Shell Dlg 2][COLOR=#000000]W związku z tym badanie prcdPRA jest wykonywane przez Optigen i w [/COLOR][/FONT]
[FONT=MS Shell Dlg 2][COLOR=#000000]krajach nie objętych licencją.[/COLOR][/FONT]
[FONT=MS Shell Dlg 2][COLOR=#000000]Wszystkie badania wykonywane w laboratorium Laboklin są wykonywane [/COLOR][/FONT]
[FONT=MS Shell Dlg 2][COLOR=#000000]zgodnie z normami i z jak najwyższą starannością.[/COLOR][/FONT]
[FONT=MS Shell Dlg 2][COLOR=#000000]W razie wątpliwości i dalszych pytań proszę o kontakt.[/COLOR][/FONT]
[FONT=MS Shell Dlg 2][COLOR=#000000]Pozdrawiam,[/COLOR][/FONT]
[FONT=MS Shell Dlg 2][COLOR=#000000]Justyna Janiszewska[/COLOR][/FONT][/FONT][/COLOR]

[COLOR=#000000][FONT=MS Shell Dlg 2][COLOR=#000000][FONT=MS Shell Dlg 2][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR]
[COLOR=#000000][FONT=MS Shell Dlg 2][COLOR=#000000][FONT=MS Shell Dlg 2][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR]
[COLOR=#000000][FONT=MS Shell Dlg 2][COLOR=#000000][FONT=MS Shell Dlg 2]Moim zdaniem jednak ta odpowiedź sugeruje, że nie jest obojętne gdzie się zrobi badania prcd PRA. Faktycznie okazuje się że nie mają koncesji na tego typu badania.[/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

Przecież Ci odpisali,ze wysyłają do tych,co mają licencję- więc nie widze problemu. Zapytaj tylko, kto wystawi certyfikat.
Laboratoria mają czesto umowy między sobą i faktycznie w Laboklin może byc taniej mimo,ze są jedynie w tym wypadku "podwykonawcą".

Link to comment
Share on other sites

A mnie zastanawia co innego. Właśnie jestem na świeżo - okazuje sie że bez certu to robią dla Laboklinu "inni podwykonawcy" (???) z certem natomiast Optigen.

Znajoma mi przed chwilką powiedziała że dla naszej rasy aktualna stawka w Laboklinie (który wysyła do Optigenu) jest jak następuje: CEA 715zł (+20 certyfikat) a PRA 780zl. Odpadłam, i leżę - w Optigenie bezpośrednio to 144 $ + 156 $ (CEA i PRA) a to daje ok 420 PLN + 460 PLN z grubsza oczywiscie bo kurs walut się zmienia + koszt przesyłki. Nie chce mi się wierzyć że za zwykłe posrednictwo przepłaca sie tyle - wydaje mi się wiec że zdzierają bo większość ludzi nie wie jak wysłać do USA.
A wystarczy kurier - koszt do 300 PLN; co dalej daje różnicę ponad 300 PLN, a przecież w każdym z przypadków badanie i tak robi Optigen!
Dodam, że sensowni hodowcy u nas w rasie uznają wyłącznie Optigenowy test.

Link to comment
Share on other sites

Toller - a czy nie mozna wysłac sliny do badania? Wtedy to koszt jedynie listu i patyczka do wymazu ( jesli trzeba go kupic samemu- często laboratoria oferują specjalne patyczki do pobierania sliny.) W ten sposób robiłam test dla basenji (tez w USA)-po opłaceniu kartą dotałam pocztą zestaw do pobrania śliny z policzka i odesłałam to listem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...