Jump to content
Dogomania

Polska Federacja Kynologiczna


Azawakh

Recommended Posts

  • Replies 249
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='UTAAP']Przylaczam sie do pytania... Na stronie Federacji nadal nic w tym dziale nie ma...[/QUOTE]


Jak to gdzie? Na stronie ZKwP lub FCI. A dla ras nie uznawanych przez FCI poszukaj wzorców na stronie UKC i kilku innych organizacji o uznanej reputacji.
Swoją drogą PKPR (i chyba również PFK) są nielicznymi organizacjami, które uznają jednocześnie pity o asty (jako oddzielne rasy). To się nie zdarza ani w AKC ani UKC...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Marmasza']Jak to gdzie? Na stronie ZKwP lub FCI. A dla ras nie uznawanych przez FCI poszukaj wzorców na stronie UKC i kilku innych organizacji o uznanej reputacji.
Swoją drogą PKPR (i chyba również PFK) są nielicznymi organizacjami, które uznają jednocześnie pity o asty (jako oddzielne rasy). To się nie zdarza ani w AKC ani UKC...[/QUOTE]
To co na stronie ZKwP i FCI nie musi obowiazywac w PFK, wiec nic mi po sprawdzaniu tych stron. Dla mojej rasy znam 4 wzorce (FCI, KC, AKC, CKC... w sumie wzorzec przetlumaczony ZKwP tez rozni sie nieco od pierwowzoru wiec moglby byc piatym), podejrzewam, ze w innych rasach jest podobnie - z ktorych wzorcow korzysta PFK na razie nie wiadomo.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='tabaluga1']Kto wie gdzie znajdę wzorce ras psów (opisy jak mają wyglądać psy) , które obowiązują w PFK lub w PKPR ?[/QUOTE]

Powoli , bedą sie te wzorce pojawiać na stronie , jako pierwsze pojawią sie wzorce popularnych ras w Polsce nieuznawanych przez FCI , i to bedą Biewery i pity , w buldozku tez jako ciekawostke moge podać iż PFK uznawac bedzie odmianę błękitną , czy niebieską ( dokladnie nie wiem ) ale podobno w kwietniu już systematycznie będą wzorce ukazywać sie na stronce !

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Azawakh']A ja jestem ciekaw jakie odmiany kolorystyczne dobermana uzna PFK? A co z umaszczeniem białym uznanym w USA?[/QUOTE]

Uznanym przez? O ile się nie mylę, to zarówno w AKC jak i w UKC białe ubarwienie dobermanów jest niedopuszczalne...

Link to comment
Share on other sites

AKC i UKC mogą nie uznawać białego (albinotycznego) umaszczenia ale w USA potworzyły się kluby, które powstały w celu promowania białych dobermanów i właśnie przeze nie jest to umaszczenie uznawane. Pisało o tym jakiś czas temu w związkowym Psie.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote name='gero']bardzo sie ciesze , ze jako pierwszy mogę podac do wiadomości , że PFK jako pierwsza organizacja kynologiczna utworzyla Bazę DNA Psow Rasowych

[URL]http://www.pfk.org.pl/index.php?page=komunikaty&kom=34[/URL][/QUOTE]

Utworzenie bazy to jedna rzecz a jej zapełnienie to zupełnie inna sprawa. :razz:
Regulamin hodowli PFK mówi:
[I]§ 19
1. W szczególnych przypadkach (identyfikacja psa, ustalenie pochodzenia) Zarząd Oddziału może
zarządzić przeprowadzenie badania DNA, którego koszt pokrywa właściciel psa.[/I]
Oprócz wymienionych ,,szczególnych przypadków" badanie psa jest dowolne. Decyzja czy je robic jest pozostawiona hodowcy. Ilu hodowców zdecyduje się na dobrowolne (a kosztowne) badanie DNA całego miotu?
Z dyskusji na forum PFK:
[URL]http://www.forum.pfk.org.pl/viewtopic.php?f=13&t=8[/URL]
,[I],...w interesie hodowcy jest ustalenie ojcostwa jeśli było podwójne krycie, jeśli takiego krycia nie było to i badanie szczenięcia niepotrzebne, może sobie je dla własnego życzenia zrobić przyszły właściciel szczenięcia"[/I]
Czyżby sami pomysłodawcy już zwątpili w sens takich działań? ;)

Link to comment
Share on other sites

Niektórzy wierzą w sens badań dna, niektórzy uważają je za bezsensowne. Kocie Związki uznały je za przydatne, nie każdy hodowca takie badania robi, ale jeśli zrobi są one w oficjalnej bazie danych. Prawie standardem tam się stało opisywanie kociaka pod kątem jakie kolory z sobą niesie do czego ma tendencje, a obowiązkowe są badania wykluczające najczęściej spotykane choroby genetyczne.
Z punktu widzenia laika takie dane są przydatne prawda? Kociarze z nich korzystają więc dlaczego psiarze nie mają sobie ułatwiać życia?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='KrzysiekM'][B]Niektórzy wierzą w sens badań dna, niektórzy uważają je za bezsensowne.[/B] Kocie Związki uznały je za przydatne, nie każdy hodowca takie badania robi, ale jeśli zrobi są one w oficjalnej bazie danych. Prawie standardem tam się stało opisywanie kociaka pod kątem jakie kolory z sobą niesie do czego ma tendencje, a obowiązkowe są badania wykluczające najczęściej spotykane choroby genetyczne.
Z punktu widzenia laika takie dane są przydatne prawda? Kociarze z nich korzystają więc dlaczego psiarze nie mają sobie ułatwiać życia?[/QUOTE]
Właśnie na tym polega problem!
Porównaj sobie regulaminy ZKwP i PFK:
ZKWP:[I]W przypadku istotnych wątpliwości Zarząd Oddziału lub Zarząd Główny może zarządzić badanie DNA celem ustalenia pochodzenia lub identyfikacji psa.[/I]
PFK:[I]W szczególnych przypadkach (identyfikacja psa, ustalenie pochodzenia) Zarząd Oddziału może
zarządzić przeprowadzenie badania DNA, którego koszt pokrywa właściciel psa.
[/I]Podobne?Obawiam się, że efekty również będą podobne.[I] :shake:
[/I]Standardem powinny byc obowiązkowe badania zwłaszcza jeśli chodzi o choroby genetyczne.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Karmi']U
,[I],...w interesie hodowcy jest ustalenie ojcostwa jeśli było podwójne krycie, jeśli takiego krycia nie było to i badanie szczenięcia niepotrzebne, może sobie je dla własnego życzenia zrobić przyszły właściciel szczenięcia"[/I]
Czyżby sami pomysłodawcy już zwątpili w sens takich działań? ;)[/QUOTE]

cytujesz mnie nieco nieudolnie, możesz mi powiedzieć jaki jest sens robienia testu DNA na pochodzenie szczeniąt jeśli suka była kryta 1 reproduktorem i obydwoje są w bazie?????

sens żaden, jesli jednak właściciel szczenięcia chce takie badanie to je po prostu wykonuje, co tu debatować, proste to chyba ?????

Link to comment
Share on other sites

[quote name='g@l@xy']cytujesz mnie nieco nieudolnie, możesz mi powiedzieć jaki jest sens robienia testu DNA na pochodzenie szczeniąt jeśli suka była kryta 1 reproduktorem i obydwoje są w bazie?????

sens żaden, jesli jednak właściciel szczenięcia chce takie badanie to je po prostu wykonuje, co tu debatować, proste to chyba ?????[/QUOTE]

Cytuję jak piszesz. :razz:
Jaki sens? Nie widzę w tym większego sensu. Podobnie jak z trąbieniem o tworzeniu bazy DNA jako o wielkim wydarzeniu. Dlaczego? O tym napisałam wyżej.
Widzę natomiast potrzebę obowiązkowych badań i tworzenia baz baz danych jeśli chodzi o zdrowie psów. Ale o tym jakoś PFK nie pomyślała...

Link to comment
Share on other sites

Jeśli baza dna będzie ogólno dostępna i będzie regularnie uaktualniana (i nie chodzi mi tylko o info na temat badań wykluczających podstawowe choroby genetyczne) to będzie to fajne narzędzie, które ułatwi planowanie miotów. Trzymam za was kciuki :-) Zachęcam was też do zapoznania się z bazami Felis Polania (niestety nie wszystkie są ogólnodostępne, ale w PFK pewnie jest przynajmniej 1 kociaż, który ma do nich dostęp). Te bazy nie są idealne, moim zdaniem mają nawet wiele wad, ale nie czepiam ich się, bo wiem, że cały czas są udoskonalane i wiele osób pracuje nad tym, żeby stawały się coraz lepszym narzędziem dla hodowców. Możecie podpatrzyć ich rozwiązania i nauczyć się na ich błędach.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='g@l@xy']Karmi nie bój żaby pomyslała pomyslała :eviltong:[/QUOTE]
Jeśli powstaną stosowne zapisy w regulaminach. Jeśli badania będą obowiązkowe i publicznie dostępne wtedy osobiście zacznę o tym trąbic jako o wielkim wkładzie w rozwój naszej kynologi.
Ale nie wcześniej....:eviltong:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Karmi']Jeśli powstaną stosowne zapisy w regulaminach. Jeśli badania będą obowiązkowe i publicznie dostępne wtedy osobiście zacznę o tym trąbic jako o wielkim wkładzie w rozwój naszej kynologi.
Ale nie wcześniej....:eviltong:[/QUOTE]
nie musisz nic trąbić publicznie, robimy swoje , nie kończymy naszych działań na jałowych dyskusjach na forach :) mało tego przyjmujemy krytykę i opinie ludzi zrzeszonych nie tylko w Federacji ( to jeden z elementów zarządzania jakością :evil_lol:)

Link to comment
Share on other sites

To nie jest raczej oficjalny kalendarz wystaw, tylko, jak przypuszczam, wybrane wystawy, które jedno ze stowarzyszeń członkowskich umieściło na swojej stronie.
W innym miejscu np. znajdziesz inny "zestaw" - z międzynarodowymi wystawami PKPR.
[URL]http://www.pedigris.com/calendario.php[/URL]

Link to comment
Share on other sites

PKPR jest PFK jeszcze nie ma :) Skoro F. C. I. podaje linki do wystaw PKPRu to fajnie by było info o wystawach przetłumaczyć na angielski, bo myślę, że zagraniczni goście na stronie PKPRu czują się tak samo kiepsko ja ja na stronie F. C. I. (jest chyba tylko po hiszpańsku).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...