Jump to content
Dogomania

Problem z malamutem i - atakowanie drobiu :(


jakubm15

Recommended Posts

Mam straszny problem z malamutem. Mam suczke pięcio miesięczną i jest taki problem że jak widzi tylko jakis drób to od razy się na niego rzuca. Jest to dla mnie problem ponieważ mam róznego typu drób ozdobny i ostatnio wzieła tylko do pyska kaczke i scisneła. Kaczka po godzinie zdechła. Jak ją tego oduczyc??. Prosze tylko nie zarzucajcie mi że po co brałes takiego psa itp. Wiedziałem że bedzie z tym problem ale że aż taki to nie przypuszczałem. Teraz jest jeszcze pół biedy bo drób jest zamkniety. Ale co będzie w lecie. Mogę ją trzymać na drugiej cześci podwórka ale zawsze może się zdażyć chwila nie uwagi albo niedomknięta bramka i cała hodowla może pójśc z dymem. Jeśli nie ma dobrych rokowań to będe zmuszony poszukac jej nowy dom(co przyjdzie mi z bólem serca wprawdzie jest u nas dopiero 2 tygodnie ale juz sie dostatecznie zadomowiła) Prosze poradźcie cos. Z góry dzięki

Link to comment
Share on other sites

Po pierwsze bardzo mi się podobaja. Po drugie prowadze aktywy tryb życia duyżo biegam jeżdze na rowerze w zimie na nartach. Po trzecie chciałem miec psa nie agresywnego poniewaz mam młofdszego brata któremu mógłby inny pies zrobic krzywde. A czy na prawde nie ma innego sposobu na oduczenie jej bo ja nie chce jej sprzedac.:placz:

Link to comment
Share on other sites

To masz problem. Szpice mają bardzo silny instynkt łowiecki, a drób to łakomy kąsek. Nie jest to border collie który by zaganiał kaczki albo podhalan który będzie dzielnie je pilnował.

Ale na instynkty też znajdzie się metoda.

1. Awersja. Niby trudno wzbudzić ją u malamuta wobec drobiu, ale można użyć którejś z tych wymyślnych obroży elektrycznych. Widziałem takie na targach w Warszawie. Sesja polega na tym, że kontrolujesz spotkanie psa z drobiem, za każdym razem gdy pies się zbyt interesuje ptakiem, np. chce złapać, naciskasz guzik i dostaje on nieszkodliwy aczkolwiek nieprzyjemny kop prądem. Mi osobiście ze względów etycznych niespecjalnie pasuje taka metoda, ale producent zapewniał 100% skuteczność w działaniu - pies szybko chwyta powiązanie kaczka w pysku - kopnięcie prądem. Oprócz etyki ta metoda ma jeszcze jedna wadę, koszt zabawki to chyba 700zł wzwyż.

2. Wzmocnienie pozytywne. Będziesz musiał się uzbroić w ... cierpliwość, klikiera, lub jakiś dzwoneczek - coś co będzie wydawało charakterystyczny dźwięk, dodatkowo przyda się torbra psich przysmaków i zaczynasz zabawę. Kontrolujesz spotkanie psiaka z drobiem. Za każdym razem gdy zaczyna się interesować ptakiem, odwracasz jego uwagę, gdy się przestaje interesować ptakiem, klikasz i dajesz przysmak. Gdy złapie ptaka, jak wypuści go na polecenie z mordy, klikasz i przysmak. Odwracaj uwagę psa przy pomocy jakiejś zabawki - np. piłki rzucanej w przeciwną stronę, gdy zainteresuje się piłką klikasz i przysmak. Pies co prawda wolniej niż przy pierwszej metodzie będzie łapał, że za zajmowanie się kaczkami nic nie dostaje a za inne działania tak. Możesz ją jeszcze codziennie męczyć biegiem przy rowerze i na koniec odseparować od drobiu. Zmęczonej i najedzonej nie będzie się chciało polować.

Link to comment
Share on other sites

No cóż kolejny pies północny który trafił w nieodpowiednie ręce:shake: trzeba było wcześniej poznać charakter tej rasy a potem kupować psa, ras nie agresywnych i lubiących ruch i dzieci jest sporo. Żaden kliker ani obroża elektr. nie pomoże to pies który żebym nie wiem jak był zmęczony i tak będzie polował. Mój haszczak nawet wczasie treningu potrafi skoczyć na bok i capnąć myszke.
Człowieku pies to nie zabawka którą weźmiesz a jak jej cechy ci nie odpowiadają to ją wyrzucasz, to istota myśląca i czująca. I co teraz wydasz ją czy uwięzisz go na łańcuchu lub w boksie.
Ludzie gdzie wasza odpowiedzialność za swoje czyny:???:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...