Jump to content
Dogomania

Prawo do rodowodu


MikeRyb

Recommended Posts

  • 9 months later...

[quote name='nana777']Jak się ustrzec takiej sytuacji, że np.zamówię szczeniaka a formalności nie będą dopełnione?[/QUOTE]

wyjaśnij dokładniej o co Ci chodzi?
Bo jak zamawiasz szczeniaka to przecież chyba też przeglądasz wcześniej umowę - jak tak robiłam jak ludzie rezewowali u mnie szczenięta - bez przejrzenia wcześniejszego umowy nie wyobrażam sobie że ktoś się decyduje w ciemno na moje propozycje zawarte w umowie. I jeśli się komuś nie podoba - to rezerwacji nie ma.
A moze o coś innego chodzi? Wyjaśnij.

Link to comment
Share on other sites

To najlepiej znajdź bardzo zaufanego hodowcę.
A co należy do hodowcy? Dopilnowanie suki, by po kryciu psem nie została pokryta jakimś innym. To tak w domu. Oprócz tego dobre żywienie i pielęgnacja i pomoc przy porodzie jeśli zachodzi potrzeba. A dalej czyta papierologia. Właściciel repa przy kryciu podpisuje dokument krycia tzw kartę krycia. Potem po porodzie do wieku ok 10 tyg właściciel szczeniąt ma obowiązek stawić się z maluchami na przegląd miotu - razem z kartą krycia i karta miotu. W Związku robiony jest przegląd, krótki opis każdego malucha lub całego miotu, maluchy są tatuowane. W tym czasie powinny juz być odrobaczone i powinno to być zapisane w ich książeczkach zdrowia czy paszportach - jak idą na eksport. czasem też sie chipuje psiaki, ale to juz u weta - jak mają iść na eksport, z wpisem do paszportu, ale nie jest chipowanie koniecznością jak jest tatoooo. właścicel suki opłaca też metryczki które potem są wymieniane na rodowody.
a najlepiej jak masz zaufanego hodowcę który na wszystkie Twoje pytania odpowie - to najlepszy sposób aby rozwiać wątpliwości.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

[quote name='vega36']Nie jestem pewna, ale kiedyś chyba tylko 6 pierwszych szczeniaków w miocie miało prawo do rodowodów. Czy teraz jest tak samo?[/QUOTE]
Od 1992 roku wszystkie szczeniaki dostają rodowód.
Fajny artykuł: [url]http://artykuly.animalia.pl/artykuly.php?id=453[/url]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='vega36']Nie jestem pewna, ale kiedyś chyba tylko 6 pierwszych szczeniaków w miocie miało prawo do rodowodów. Czy teraz jest tak samo?[/QUOTE]

Właśnie. Ten mit rozpowszechniają handlarze i rozmnażacze. Jeśli osoba sprzedająca szczeniaki twierdzi, że tylko kilka szczeniąt dostaje metryczki, należy takiego "hodowcę" omijać szerokim łukiem, bo to zwykły cwaniak i oszust.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Lotty']Właśnie. Ten mit rozpowszechniają handlarze i rozmnażacze. Jeśli osoba sprzedająca szczeniaki twierdzi, że tylko kilka szczeniąt dostaje metryczki, należy takiego "hodowcę" omijać szerokim łukiem, bo to zwykły cwaniak i oszust.[/QUOTE]
Dokładnie tak. Żerują na niewiedzy i mitach.
A tak swoją drogą to był niezły samobój ze strony ZK te 6 szczeniaków.... Do dziś odczuwalny.

Link to comment
Share on other sites

A tak swoją drogą to był niezły samobój ze strony ZK te 6 szczeniaków.... Do dziś odczuwalny.[/QUOTE]

Moim zdaniem jeszcze gorszy był ten, że metryka była ważna tylko rok od daty wystawienia.:crazyeye:Rok, a później co- czary- mary i z rasowego psa robi się kundel?! Przecież genotyp tego psa się nie zmienił.:cool3:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Lotty']A tak swoją drogą to był niezły samobój ze strony ZK te 6 szczeniaków.... Do dziś odczuwalny.[/QUOTE]

Moim zdaniem jeszcze gorszy był ten, że metryka była ważna tylko rok od daty wystawienia.:crazyeye:Rok, a później co- czary mary i z rasowego psa robi się kundel?! Przecież genotyp tego psa się nie zmienił.:cool3:[/QUOTE]
a o tym kwiatku to nie wiedzialam.... Zawsze mialam psy z sekond handu a rodowodowe od kilku lat dopiero.
Ale też mnie lekko denerwuje to, że jak kogoś zawieszą czy wyrzucą ze Związku to i jego psy od razu stają się "kundlami".

Link to comment
Share on other sites

[quote name='panbazyl']
Ale też mnie lekko denerwuje to, że jak kogoś zawieszą czy wyrzucą ze Związku to i jego psy od razu stają się "kundlami".[/QUOTE]

Tylko, że ze Związku nie wylatuje się, ot tak sobie. Zawsze stoją za tym jakieś grube przekręty: podstawianie szczeniaków, krycie suk dwa razy w roku itp.Teraz i tak jest "lepiej", bo jak kogoś wywalą, to może się przenieść do innej organizacji i "hodować" dalej.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Lotty']Tylko, że ze Związku nie wylatuje się, ot tak sobie. Zawsze stoją za tym jakieś grube przekręty podstawianie szczeniaków, krycie suk dwa razy w roku itp.Teraz jak kogoś wywalą to może się przenieść do innej organizacji i "hodować" dalej.[/QUOTE]

tak, tak wszystko prawda. To ludź jest zły i tez tak uważam, że trzeba wywalać takich i to szybko i skutecznie. Tylko szkoda mi tych psów, bo nagle stają się dawcami nasienia do pseudo.... A wtedy nadal uprawia swoją niecną praktykę nie pilnowany juz przez nikogo. Po prostu brakuje mi tu jakiegoś punktu w prawie co z tymi psami wtedy. Ale to chyba nie w tym topiku.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='panbazyl']
A tak swoją drogą to był niezły samobój ze strony ZK te 6 szczeniaków.... Do dziś odczuwalny.[/QUOTE]

Sześć szczeniaków dostawało metryki w rasach średnich i dużych u miniaturowych tylko cztery.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='panbazyl']yyyy???? A dlaczego? "promocja" na większe była czy co? Pytam serio czym to motywowano....[/QUOTE]

Motywowano tym, że w rasach średnich i dużych zazwyczaj mioty są o wiele liczniejsze niż u miniaturowych i chciano, zachować proporcje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...