Jump to content
Dogomania

Jeśli nie przeziębienie , to co?


malajka

Recommended Posts

WITAM,
moja psina od kilku dni ma wyciek z nosa,przezroczysty, trze oczy, trudniej przełyka śline.byłam z nią u weta , osłuchane serce, płuca- sa ok, gardło też ok, diagnoza postawiona to typowe objawy alergii.
Zostało wykluczone przeziębienie bo to brałam pod uwagę.
Bede ją kilka dni obserwować, ale co dalej?
w sumie to nie mam zielonego pojęcia co może być alergenem, pokarm ma od dłuższego czasu ten sam czyli kurczak z marchewa i makaron z pełnych ziaren.jak to by było spowodowane tym pokarmem to myśle że wyszło by po kilku dniach.
nie wiem co z tym zrobic dalej,testy na wykrycie alergenu czy jeszcze cos innego ?
totalna zieleń z tym tematem , może ktoś miał podobne objawy u swojego psiaka?
jedno co mnie zastanawia to spore zaczerwienienie na dwóch zębach , może to stąd idzie?
kurde, ale sie zamotałam juz nic nie wiem.

Link to comment
Share on other sites

przyznam że w tym co napisałaś jest dla mnie kilka niejasności;)
- to że osłuchowo płuca i tchawica są czyste jeszcze nie wyklucza podziębienia więc skąd to "pewne" wykluczenie
- cięzkie przełykanie śliny i gardło jakoby OK tez sugeruje, że jednak nie do końca sprawa jest wyjasniona ( lekki obrzęk gardła może byc owszem na tle alergicznym ale i infekcyjnym a nerwowe, częste przełykanie może swiadczyć o bólu)
- "zaczerwienione zeby" to jak rozumiem zaczerwienione dziąsła?

I masz rację - stan zapalny dziąseł może byc jak najbardziej przyczyną podobnych objawów
Może to być równiez [U]jednak[/U] jakaś infekcja wirusowa (objawia się przez analogię do ludzkiego kataru - wyciek z nosa , podrażnione spojówki, uczucie wysychania w gardle spowodowane oddychaniem przez usta)

Radzę więc obserwować pyszczek , czy poza zaczerwienieniem dziąseł nie pojawia się obrzęk, bolesnośc mogące świadczyć o rozwijającym sie stanie zapalnym dziąseł/zębów bo wtedy bez interwencji weta się nie obejdzie.


A samo podrażnienie i wyciek z nosa i oczu można złagodzić podając psiurowi przez parę dni rutinoscorbin i ew. dodatkowo calcium patotenicum - jeśli objawy będą się nadal utrzymywać to dopiero wtedy będzie czas na szukanie przyczyn w alergii ( i to raczej w tym wypadku chyba bardziej kontaktowej niz pokarmowej).

Link to comment
Share on other sites

skad to pewne wykluczenie ? jak to ujęłas , ano stąd że jest to opinia weterynarza, ktory osłuchał psa, obejrzał gardło, zmierzył temp. i stwierdził że nie ma zastrzeżeń i jemu to nie wygląda na przeziebienie i sa to objawy wskazujące bardziej na alergie.
mam podawac psinie vit.c przez kilka dni, dawkę podana odpowiednio do jej wagi i obserwować ją.

co do zaczerwienionych zębów, chodziło o zaczerwienione dziąsła, ale rozumiem że mogło zabrzmiec nietypowo.
dokładnie o dwa dziąsła.
czekam na powrót mojego stałego weta i skonsultuje sie z nim co dalej robić.
nie będe leczyć psa na własną ręke.
pisałam tego posta na dogomanii z myślą że może ktoś miał podobne objawy u swego psa.

Link to comment
Share on other sites

malajka gdybym nie miała wielokrotnie do czynienia z przeziębieniem u psów ( równiez [U]bez[/U] zmian osłuchowych , [U]bez[/U] podwyższonej temperatury i [U]bez[/U] zaczerwienionego gardła) to bym nie odpowiadała na Twoje pytanie

Rutinoscorbin to nic innego jak właśnie vit. C + Rutosidum ( ten drugi składnik "uszczelnia" naczynia krwionośne przeciwdziałając wysiękowi i jednocześnie wzmacnia działanie terapeutyczne wit.C) - i jest to lek jak najbardziej do stosowania równiez u psa. Dodanie do tego tej formy wapna jest bezpiecznym i stosowanym wspomaganiem przy lekkim ( podkreslam -lekkim) przeziębieniu i/lub niewielkim odczynie alergicznym
Jednak Twoje założenie, że nie będziesz leczyć psa na własną rękę jest generalnie jak najbardziej słuszne - jesli nie ma się wystarczającej wiedzy lepiej nie aplikowac psu żadnych leków bez konsultacji z wetem.
Acha i przepraszam, że nie odczytałam prawidłowo Twoich oczekiwań
(więc za próbę pomocy dziękować nie musisz;))

Link to comment
Share on other sites

słuchaj, to czy ja mam wystarczająco odpowiednia wiedze na temat związany z psami to tylko ja to moge ocenic i jakos nie czuje potrzeby ci tutaj czegos udowadniać, nie pisz w sposób jakbys próbowała mnie pouczać jak małą dziewczynke bo ten etap młodzieńczy mam dawno za sobą i nie życze sobie takich pogadanek.
jeśli nie potrafisz napisać w sposób przyjazny to po prostu daj sobie luz.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...