Jump to content
Dogomania

Chappi-co o niej sądzicie i jak przekonać psa do innej karmy


Aga K

Recommended Posts

Temat jest o Chappi, więc... Ares nawet ją jadł, wybierał sobie co lepsze kawałki (takie kosteczki lubił najbardziej, te zielone były wg niego niejadalne), ale najbardziej lubi Royal Canin i Purinę. Ale tak najnajbardziej - kiełbasę:evil_lol:

Jak przekonać do innej? Może rzucać mu na początek w zabawie albo jako nagrodę?:diabloti:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

hmm..ja tam nie wiem czy trucizna.Generalnie nie mozna Chappy porownywac do Puriny i innych, ale moj pies wlasnie je Chappy bo go lubi. Probowalam juz Purine wszystkie smaki, Royal Canin, Frisky, Proplan i nic nie chcial jesc. Mysle sobie ze wszystkie karmy Purina itp maja opinie dobrych bo napewno zawieraja mase skladnikow dobrych a nie wypelniaczy, natomiast media, przychodnie weterynaryjne tez do tego sie przyczynily. Moj pies ma sucha karme jako dodatek ktory zawsze lezy mu w misce- podjada sobie kiedy ma ochote, ale nie rzuca sie na suche zarcie. Tez chcialam mu zmienic na cos lepszego jakosciowo, ale tamtych nie jadl wogole,dlatego stwierdzilam ze nie bede go zmuszac. Moj oprocz Chappy zje tez Frolic. Mysle ze jesli jedzienie typu Chappy byloby naprawde takie zle to nie byloby sprzedawane w sklepach. Poprzedni moj pies cale zycie jadl Chappi i wszysto z nim bylo ok. Osobiscie wydaje mi sie ze to jest jak z zupka chinska - albo kupimy YumYum jakas chinska ze smieciami, albo Knorra bo ma niby lepsza jakosc;) wszystko zalezy od nas, tak samo jest z karma dla psow. Znam wiele psow ktore jedza Chappi i Pedigree (mimo zlej opinii) i maja sie super dobrze w porownaniu do psow ktore sa karmione na tej lepszej karmie, wiec to nie jest regula..

Link to comment
Share on other sites

[quote name='julcia_bleble']hmm..ja tam nie wiem [/QUOTE]

no własnie - dlatego na razie posłuchaj tych co wiedzą bo to nie sa przypuszczenia i subiektywne opinie tylko fakty

a dojsc do tej wiedzy wcale nie jest trudno - wystarczy uważnie przeanalizować skład i ...przyjąć do wiadomości że producent karmy to nie organizacja charytatywna i do produktu nie dopłaca a wręcz chce na nim zarobić więc karma za parę złotych to składniki za parę groszy- czyli śmieci

argument że psy "przeżywają" na takim dziadostwie do mnie nie trafia - zapychając brzuch kukurydzą, wysłodkami, może jakąś mączką rybną czy kostną ta się życ a w kazdym razie zaspokoić głód- ale chyba nie o to tylko chodzi świadomemu włascicielowi zwierzaka, prawda?
na początek polecam te stronkę :
[url]http://www.zpastorowejsfory.pl.tl/Kr%F3tka-rozprawka-o-suchych-karmach.htm[/url]

Link to comment
Share on other sites

nie no, zgadzam sie z tym ze napewno jest lepsza taka Purina itp, ale tak naprawde nie czarujmy sie ze weterynarze, kampanie nakrecili ten biznes, nie ma co sie oszukiwac, choc nie przecze ze te karmy sa pewnie o wiele bardziej wartosciowsze. Jakos dla mnie sklad skladowi nie jest rowny. Ludzie pisza wszystko tylko po to aby pokarm sprzedac i mowie wlasnie tutaj tez o tych pokarmach ktore maja atesty wetrynaryjne itp. Ja tam uwazam ze jesli moj pies ma chec aby podgryzac sobie Chappi czy Pedigree bo mu smakuje, a do innych - lepszej jakosci karm nie chce za zadne skarby dac sie przekonac to dlaczego ma ich nie jesc.Probowalam juz maczac karme, dodawac do niej roznego typu przysmaki, polewac sosikami, ale to nic to nie dalo, wiec nie zamierzam go zmuszac. Juz nie przesadzajmy, naprawde.Sadze, ze we wszytskim musi byc jakies umiarkowanie. Moj pies nie je duzo takiego suchego zarcia, lezy mu to w misce i sobie podgryza wtedy kiedy ma ochote. Dziadostwo to dla mnie wszelkiego typu puszki oraz podawanie tylko i wylacznie suchej karmy swojemu psu. Nadal utrzymuje ze Chappi nie jest takie zle, ale i nie powiedzialam ze zapychanie brzucha kukurydza, wyslodkami i innymi jest dobre. To Ty podales/as takie juz skrajne przyklady. Uwazam ze np. jesli starsza osobe nie stac na tego lepszego jakosciowo ROYALA czy PURINE itd. to naprawde nie stanie sie nic jesli piesek zje sobie Chappi. Przyklady jakie Ty podajesz to sa chyba iscie wziete z zycia na wsi (chociaz czasem i na wsiach mozna spotkac jednak ludzi, ktorzy dobrze traktuja swoje psy) . Pies do budy, dac mu suchy chleb na caly dzien i finito.

Link to comment
Share on other sites

Chappi i pedigree mają składniki uzależniające więc się nie dziwię, że pies nie chce jeść innych...
A ty tez całe życie jedziesz na najtańszych konserwach i zupkach chińskich, które nie wiadomo jak długo leżą na półkach sklepowych? Jeśli nie, to czemu fundujesz to swojemu psu... Marketówy są też porównywalne z fast food'ami tzn. raz kiedyś ok, ale na dłuższa metę nic dobrego z tego nie wyniknie...

Link to comment
Share on other sites

biznes to nakręcili właśnie producenci "marketówek" - zauważ czyich reklam jest najwięcej. Burzy się we mnie jak widze słodkie filmiki o szczęsliwych pieskach pochłaniających łapczywie te smieci - i jeszcze te komentarze jak to z miłości i troski o zwierzęta wyprodukowane . To jest dopiero mega manipulacja ludzką niewiedzą i łatwowiernością.
A zapewniam Cię, że weci jesli juz to znacznie lepszy interes moga zrobić lecząc źle żywione psy niż sprzedając w sklepiku karmę. Główna droga zbytu tego barachła to sklepy spozywcze i internet a nie weci.
Drugą sprawą którą poruszyłaś - jesli nie stać kogoś na przyzwoitą ( czyli średniej choć klasy) karmę to alternatywą jest zywienie "domowe" - korpus z kurczaka , ryż, troche jarzyn, łyzka oleju, od czasu do czasu biały ser, jajko- policz i sprawdź czy to wychodzi drożej niz podła karma? Brak pieniedzy nie jest tu argumentem, zapewniam - no chyba że ktos chce i za parę złotych i [U]bez wysiłku[/U] ( ale wtedy pytanie po co pies skoro to taki problem raz na pare dni cos ugotowac)
Chcesz nas przekonac ze skoro Twój pies je Pedigree to znaczy że wie co robi - otóż nie koniecznie wie. Do tych karm dodawane są "poprawiacze" zapachowe i sól którą psy uwielbiają . Gdybyś dała psu na prawdę dobrą, mięsną czy rybną karmę naturalnie pachnąca zawartymi w niej składnikami to zapewne jadłby co najmniej równie chętnie.
Napój z "karnówki" zabarwiony i aromatyzowany a la pomarańczówka to nie to samo co swiezo wycisnięty sok z pomarańczy - pragnienie też ugasi i jest tańszy ale...
Wiesz , jest takie stare angielskie przysłowie " jestem za biedny żeby kupować tanie rzeczy" . W karmieniu psa jest własnie tak - oszczędzisz na karmie ( której i tak producent zaleca dawkowac znacznie wiecej niz tych droższych - więc pierwsza strata którą trzeba wkalkulować w cenę) ale tracisz na suplementach, weterynarzu no i nie czarujmy się ale i na kondycji i wyglądzie psa.
Na szczęście Twój pies jak piszesz tylko "podjada" a karmiony jest czymś innym - to mnie trochę uspokoiło choć przyznam nie rozumiem PO CO ma coś dojadać miedzy posiłkami bo ani to zdrowe ani wychowawcze

Link to comment
Share on other sites

Zgadzam się z przedmówcam.
Skoro karma leży tylko w misce do pogryzania a karmisz psa inaczej - to po co w ogóle ta karma? Psu do zdrowia i szczęścia nie jest potrzebne pojadanie cały dzień...

Co do porównania zupki YumYum do Knorra dawno się tak nie uśmiałam :lol: Ich wartość odżywcza jest dokładnie taka sama - smieci plus szereg składników szkodliwych dla zdrowia, Knorr ma tylko ładniejsze opakowanie i lepsze polepszacze smaku i zapachu :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Taks nie zamierzam tutaj nikogo przekonywac ze moj pies jedzac Pedigree wie co robi, ale skoro jemu to smakuje to od czasu do czasu niech sobie skubnie. Probowalam go przekonywac do innych karm, jak juz wczesniej pisalam.Probowalismy Royala, Puriny, Eukanuby- nawet serie dla psow wybrednych. Probowalam rowniez dodawac mu do karm jakiegos tunczyka, rozmiekczac karmy, jednym slowem probowalam juz chyba wszytskich mozliwych sposobow.Nie mam pojecia co moglabym jeszcze wymyslic. Nie uwazam zeby to bylo cos zlego aby sucha karma lezala mu w misce, on nie rzuca sie na jedzenie, nie jest lapczywy, karma sobie lezy w misce a on ma w zwyczaju podgryzac sobie kilka kulek w szczegolnosci noca.Kto tu mowi o podjadaniu karmy caly dzien????

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Według mnie karma okropna. 

Skład:

Zboża, mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (drób min. 4% w chrupiących granulkach drobiowych), oleje i tłuszcze, substancje mineralne, produkty pochodzenia roślinnego, warzywa (min. 4% w warzywnych granulkach).

Na pierwszym miejscu zboża - tani zapychacz. Psi organizm nie jest przystosowany do trawienia zbóż. Zaraz potem mięso i produkty pochodzenia często mylone z mięsem. Tak naprawdę są to odpadki z rzeźni. Producent tłumaczy się, że to minimum, a tak naprawdę jest więcej, no ale bez przesady są karmy, które mają 80% (i więcej) mięsa (mączki mięsnej z czegoś... suszonego mięsa z czegoś...) -.-Oleje i Tłuszcze- No ok, ale jakie? produkty pochodzenia roślinnego -z tym jest podobnie jak z prod. poch. zwierz, 

Nie wspominając o konserwantach i barwnikach. Oczywiście producent potrafi to wytłumaczyć (o czym już wspomniałam przy ilości odpadków z rzeźni). 

Barwniki - pomijając fakt, że mówi iż nie są szkodliwe (no może nie szkodliwe, ale czy zdrowe, potrzebne?) to przyznaje się, że są głównie po to, aby zachęcić właściciela - NIE PSA. Nie wiem jak was, ale mnie kolorowa karma nie przekonuje, mojego psa tym bardziej biorąc pod uwagę to, że rozróżnia tylko kolor żółty i niebieski, a nawet jeśli, rozróżniałaby to co to dla niego różnica. Myślicie, że psy obchodzi  kolor karmy? Kiedy widzę kolorową karmę 'zapala mi się czerwone światełko'. 

Odpadki z rzeźni zamiast mięsa- mięso jest zbyt drogie , a karmienia mięsożercy , jakim jest pies, mięsem przeznaczonym dla ludzi jest "nieetyczne". 

 

Fajnym porównaniem do tych karm są Fast Food'y - niby jak raz zjesz nic się nie stanie, ale jakby tak miało wyglądać Twoje śniadanie, obiad i kolacja? Był kiedyś film, w którym było pokazane jak pewien człowiek postanowił zobaczyć co się stanie jak będzie jadł przez miesiąc tylko w McDonald's. 

 

Jeśli pies nie je nic inne go no to nie ma się co dziwić, to nic, że nie zdrowe, ale 'smakuje'. Wielu właścicieli zostaje z takich powodów przy słabych karmach. Ja radzę BARF lub jeśli ma to być koniecznie sucha karma to Lukullus. Różnica w cenie nie jest wielka. W końcu mięso jest o wiele tańsze niż karma, a Lukullus kosztuje ok 10zł/kg a ma a dobry skład. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 4 months later...

no niestety ale chappi się broni również i u mnie. kupiłem moim łobuzom dwie "lepsze" karmy: wolf of wilderness i nutro natural choice.

jeszcze o ile tego wolfa trochę jedzą to ta druga tylko leży w misce. chappi znikało aż miło. kaszana po prostu. ja im sporo daję gotowanego jedzenia. mięso z dodatkami. ale dawałem mu zawsze  suche na zmianę z gotowanym (jak ugotowałem to miałem np na 2-3 dni, a potem kilka dni suchego). to suche to bywało różne. na ogół worek jakiejś trochę lepszej, potem worek chappi. no i chappi zawsze było elegancko zjadane a z tym "lepszymi" to bywało różnie. np joserę zjadał chętnie ale np taką "caniverę" to strasznie się męczyłem żeby skarmic. dodawałem do gotowanego, namaczałem, polewałem olejem rybnym itd itd. z chappim nigdy nie było takich problemów.

biorąc pod uwagę że to chappi jest jednocześnie kilka razy tańsze od tych "lepszych", że dużo mięsa dostaje w gotowanej karmie, że dostaje inne dobre rzeczy (serki, jajka itd) to wychodzi mi że karmienie chappi jest całkiem OK i nie ma się co szarpać i płacić znacznie więcej za lepsze karmy.

znowu będę cudował żeby skarmić worek karmy którą naiwnie kupiłem jako "lepszą". eh życie.

a tutaj to już bajki opowiadacie:

" Chappi i pedigree mają składniki uzależniające więc się nie dziwię, że pies nie chce jeść innych... "

jak pisałem - niejeden worek chappi mój pies już zjadł i nigdy nie wystąpiły żadne "objawy ostawienne" gdy przestawał dostawac chappi. ani wtedy gdy zmieniałem mu na inną karmę ani wtedy gdy mu zmieniałem na gotowane. a jeżeli są tam "składniki uzależniające" to takie objawy powinny były wystąpić.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...