Jump to content
Dogomania

Szczepienie na herpes


*kleo*

Recommended Posts

Czy przed kryciem szczepicie swoje suki na herpes? Moja będzie niedługo kryta (po raz pierwszy) i nasza wetka namawia mnie na to szczepienie. Podobno jest bardzo korzystne (liczniejsze mioty, większa przeżywalność itd.), ale chciałabym poprzeć teorię praktyką, stąd pytanie czy zaobserwowaliście lub słyszeliście o jakichś różnicach u suk nieszczepionych i szczepionych?
Pytam z ciekawości, co prawda szczepienie jest dość drogie, ale nie będę oszczędzać na zdrowiu i życiu mojej suki i jej szczeniąt.

Link to comment
Share on other sites

ja szczepie zawsze, a "obce" i suki kryte u mnie dostaja szczepionke " w pakiecie" - szczepienie chroni szczenieta przed smiertelnym dla nich herpesem, nie ma nic wspolnego z liczebnoscia miotu - herpes u doroslych psow jest czynnikiem wlywajacym na reprodukcje, ale w jakim stopniu i jak tego nie wiadomo z tej prostej przyczyny, ze zbyt malo hodowcow bada psy dorosle i post mortal szczenieta, choc dla mnie jesli np reproduktor z kazdym kryciem "traci" na ilosci szczeniat lub suka rodzi male lub pojedyncze mioty, to jest to powod do powieziecia podejrzen, ze sprawca tego stanu jest wlasnie herpes
- wiesz jakie sa roznice u suk szczepionych i nie - zaloz ze z powodu stresujacego stanu jakim moze byc sama ciaza dla suki, dopadnie ja jakies "niegroznie"przeziebienie i wtedy nie wytworzy lub dostatecznej ilosci lub dostatecznie silnych przeciwcial by ochronic swoje szczenieta a ty bedziesz patrzyla tlkac z niemocy glowa w sciane i wyjac z rozpaczy na to jak odchodza w cierpieniach szczeniaki -jesli nawet cos uratujesz z takiego miotu,bedziesz cale zycie drzala o wydolnosc nerek i inne p -oherpesowe perturbacje...
ja oprocz tego ze szczepie zawsze, to rowniez zawsze moje szczeniaki sa do 21 dnia zycia -bo wtedy zaczyna sprawnie funkcjonowac wlasna termoregulacja intensywnie dogrzewane , suka -matak sapie i dyszy, ale dla mnie wazniejsze od drobnego dyskomfortu zycie szczeniat....
- juz kiedys na tym forum pisalam o herpesie, ale przez ten nowy system i jego testy nie moge znalezc swoich poprzednich postow
- jakbys miala jeszcze pytania pisz -chetnie odpowiem
acha szczepisz 14 dni po kryciu i 14 dni przed spodziewanym porodem i poklon sie ode mnie swojej vetce -bo jeszcze kilka lata temu nagminnie mozna bylo spotkac sie z pytaniem - herpes... a co to jest

Link to comment
Share on other sites

Pokłonię się i dzięki za odpowiedź :) Tak właśnie wyczytałam i moja wetka też mówiła, że herpes u psów jest bezobjawowy, u suk też o ile nie są w ciąży, a jeśli są, to nejczęściej albo następuje resorpcja, albo poronienie, albo rodzi się martwy miot, albo umierają szczeniaki. Tak jak wcześniej pisałam nie mam zamiaru oszczędzać na mojej suce i jej młodych, więc mam zamiar ją zaszczepić. Z tym, że moja wetka mówiła, że szczepimy przed kryciem i potem te 10-14 dni przed planowanym porodem.

Link to comment
Share on other sites

nie! - 14 dni PO kryciu i 14 dni PRZED porodem - jesli jestes jeszcze przed kryciem to skorzystaj z dobrodziejstwa sztucznej inseminacji -bo herpesem moze "poczestowac" kryjacy reproduktor, a rodzace sie szczenieta zostana nim zainfekowane w kanale rodnym - z moich wiadomosci w polskim kraju tylko osrodek w Pulawach jest w stanie zbadac krew na herpesowy test -badanie trzeba powtarzac w interwale 2 tygodni a jego wyniki nie sa niestety w 100%miarodajne -i tu wracamy znowu do punktu zbyt malo przebanaych psow i swiadomych hodowcow
z herpesem niestety nalezy nauczyc sie zyc

Link to comment
Share on other sites

jako, ze nie moge edytowac posta i dokleic sie do swojej poprzedniej wypowiedzi, musze zrobic to za co pogrozi mi palcem moderator tego dzialu -napisac posta pod postaem -sorry
popatrz tu wkleiam ze strony Meriala
Posologie
Une dose de 1 ml de vaccin est injectée par voie sous-cutanée, selon les modalités suivantes :
Première injection : Soit pendant les chaleurs, soit 7 à 10 jours après la date présumée de saillie.
Seconde injection : 1 à 2 semaines avant la date présumée de mise-bas.
Rappels : à chaque gestation selon le même schéma vaccinal.
wiec niech twoja vetka nie wprowadza cie w blad , bo taki blad moze byc baaardzo "drogi" do okupienia

Link to comment
Share on other sites

"4.9 Dawkowanie i droga(i) podawania
Należy podawać podskórnie 2 dawki szczepionki (po 1 ml), stosując następujący program szczepień:
Pierwsze szczepienie: w okresie cieczki albo 7-10 dni po prawdopodobnej dacie pokrycia.
Drugie szczepienie: 1 do 2 tygodni przed spodziewaną datą porodu.
Szczepienie przypominające: przy każdej ciąży, zgodnie z powyższym programem."
[URL="http://www.emea.europa.eu/vetdocs/PDFs/EPAR/euricanherpes/V-059-PI-pl.pdf"]Źródło[/URL]
z czego wynika że można przed kryciem tyle że w trakcie cieczki a nie przed, i nie 2 tygodnie po kryciu ale 1-1,5 tygodnia.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Dubter']z moich wiadomosci w polskim kraju tylko osrodek w Pulawach jest w stanie zbadac krew na herpesowy test [/QUOTE]
Puławy robią badanie w kraju ale spora grupa klinik i gabinetow wweterynaryjnych korzysta z usług Labokinu - wyniki sa szybciej a badania sa tansze, to taki nasz polski absurd. No i badanie ktore robia w Labokinie nie trzeba powtarzac wynik jest wiazacy !!!

Link to comment
Share on other sites

"tekst ściągnięty z forum molosa:

Herpeswiroza jest wirusową infekcją dość powszechnie występującą w hodowlach psów . Zakażenie specyficznym dla psów wirusem herpes ( CHV1 ) powoduje upadki noworodków i inne problemy związane z rozrdem ( ronienia , niepłodność ). W 48 % hodowli , badanych z powodu przypadków niepłodności czy wysokiej śmiertelności noworodków , badanie serologiczne w kierunku CHV-1 dało wynik pozytywny .

ŻRÓDŁA ZAKAŻENIA .
- Wirus CHV psiada osłonkę zewnętrzną ( przez co jest wrażliwy na środki dezynfekujące ), jest oportunistycznyi słabo immunogenny .Jak wszystkie herpeswirusy ma powinowactwo do błon śluzowych dróg oddechowych i genitaliów oraz układu nerwowego .Posiada zdolnść do przetrwania w formie letalnej podczas całego życia organizmu i może się czasowo reaktywować .
-Żródłem zakażenia są wszystkie wydzieliny i wydaliny ( śluz pochwowy , nasienie , wydzielina dróg oddechowych , ślina ,mocz , kał ) ., jk również płody , bony wody płodowe .
-Główne drogi zakażenia : płciowo ,śródłożyskowo i przez drogi oddechowe ( kontak bezpośredni ).

CZYNNIKI SPRZYJAJĄCE
-Okres obniżonej odporności ( stres , wychłodzenie ,okres aktywności płciowej u suk ).
-Szczenięta przed ukończeniem 3 tygodnia życia , pochodzące od suk , u których w momęcie porodu stwierdzono niewystarzający poziom przeciwciał w siarze .
-Występowanie kaszlu kennelowego ( sprzyja rozprzestrzenianiu wirusa drogą kopekową ) .

OBJAWY
-Na zakażenie hepeswirusem psów wrażliwe są zwierzęta w każdym wieku , jednak kliniczne objawy daje jedyne u szczeniąt poniżej 3 tyg. życia i osobników hodowlanych ( problemy z rozrodem ).
- psów dorosłych objawy są słabo wyrażone i zazwyczaj niezauważalne ( zmiany grudkowo - pęcherzykowe na zewnętrznych narządach płciowych ).
-Przyadki niepłodności zmniejszają się w miarę kolejnych cykli ( wygasanie symptomów w kolejnych cyklach ).
-U nowonarodzonych szczeniąt (nasilenie między 2 a 4 dniem ) objawy są następujące : wychudzenie ( szczeięta odmawiają ssania i nie interesują się matką ), obniżenie temperatury ciała , bolesny brzuch , skomlenie, ruchy wiosłowei opistotonus ( wygięcie ciała w łuk )- po kilku dniach śmierć wśród objawów porażenia .
-Rzadko obserwuje się ronienia .
-Lekki nieżyt górnych dró oddechowych u szzeniąt powyżej 15 dnia życia ( 3 tydzeń życia ).
-Dość rzadko mogą pojawić się schorzenia oczu ( zapalenie rogówki , wywołane wirusem herpes , obecność ropnej wydzeliny przed otwarciem oczu .

PRZYPADKI NASUWAJĄCE PODEJRZENIE ZAKAŻENIA WIRUSEM HERPES
-Wszyskie przypadki upadków noworodków ( w pierwszych 8 tygoniach życia )powinny nasuwać przyuszczenie pierwotnej infekcji herpeswirusem .
-Należy uwzględnić słabą trwałość przeciwciał anty - CHV , wiele infekcji latentnych nie powoduje wytorzenia odponości ( wynik seronegatywny ).
-Nasilenie zjawika obniżenia płodności lu wystąpienia bezpłodności , powinny uwględniać podejzenie zakażena hodowli wirusem herpes .
-Trwałe zmiany na zewnętrznyh narządach płciowych .

ROZPOZNANIE

U dorosłtch psów :
Podejrzenie infekcji herpeswirusem można potwierdzić następującyi metodami :
-PCR (polimerazowa reakcja łańcuchowa ) wymazu z pochwy lub napletka ( pobranego serylną wymaówką ). Możliwe jest również wykonanie PCR pobranego nasienia .
-Badanie krwi na obecnośc przeciwciał anty-CHV u suk, co najmnej 15 dni po śmierci szczeniąt .

U szczeniąt :
-Sekcja wykazać charakterystyczne makroskopowe zmiany : ogniskowe wybroczyny na korze nerek ( nie występują u szczeniąt martwo urodzonych ).
-Badanie histologiczne ( badanie tkanek ) : podczas badania histolopatologicznego z różnych organów wewnętrznych (nerki, wątroba , płuca ,śledziona ) na obrzeżach zmian stwierdza się obecnośc wtrętówwewnątrzjądrowych ; obserwuje się również zmiany zapalne opon mózgowych i rdzeniowych oraz mózgu.
-Metoda immunofluororescęcji : obecność wirusa w organach wewnętrznych szczeniąt ( nerki , płuca , wątroba ). Próbki muszą być zamrożone w ciągu dwóch godzin po zgonie .
-Izolacja wirusa w hodowli komórkowej z narządów wewnętrznych ( najlepiej nerek i puc ) szczeniąt .Uzględienie wrażliwości wirusa i odpowiednie zabezpieczenie materiału do badań jest niezbędne dla uzyskaiapoprawnego wyniku .
-PCR wykonywana z tkanek nerek i płuc pobranych od szczeniąt i odpowiednio zakonserwowanych ( informacji udzielają specjalistyczne laboratoria wykonywujące badani ).


LECZENIE
Nawet już po wystąpieniu pierwszych objawów u szczeniąt , hoowca może podjąć działania zmniejszające śmiertelość noworodków , przede wszystkim zapewniając im odpowiednią temperature otoczenia .
-Ważnejest osuszenie i ogrzanie noworoków dostępnymi metodami ( wytarce do sucha , a następnie okrcie szczeniąt lub umieszczenie w cieplarni dla noworodków , w inkubatorze , pod lampą podczerwoną , czy na macie grzejnej ).Zabiegi te utrzymać temperaturę ciała szczeniąt powyżej 37 stopni C oraz ograniczyć ryzyko wystąpienia hipotermi spowodowanej parowaniem płynu owodniowego i wylizywaniem szczeniąt przez sukę .Ogrzewanie szczenit zwiększa ich przeżywalność , ograniczającnamnażani wirusa oraz pobudzając ich odporność nispecyficzną .
-W przypadku wystąpienia hipotermii , umieszczenie szczenięcia na 3 godziny w inkubatorze ( temp 38,7 st C, wilgotność 80% zyskuje się przez wstawienie naczynia z wodą ) pozwala ograniczyć ryzyko paraliżu jelit oraz odrzucenia przez matkę.
Zawsze w razie konieczniości podawania pokarmu przez sondę przełykową , szczenie należy koniecznie ogrzać przed karmieniem .
-Podanie zczeniętom dootrzewniowo surowicy pochodzącej od uodpornionej matki ( np. suki która niedawno straciła mit ) jest zazwyczaj działaniem zbyt póżnym aby moliwe było uzyskanie zadowalających efektów.Natomiast wydaje się uzasadnine wykonanie iniekcji tuż po porodzie .
-W hodowlach gdzie stwierdzono CHV-1 , całkowite wyeliminowanie wirusa jest praktycznie niemoliwe .Szczy wydzlania wirusa przypada na 4 tydzień po porodzie . Zaleca się zatem odizolowanie w tym okresie zainfekowanych suk oraz ich szczeniąt , od seronegatywnych suk będących w ciąży.
W zakażonych hodowlach, u szczeniąt pochodzących od seropozytywnych matek śmiertelność jest niższa ( przeciwciała o sabm działaniu przekazane wraz z siarą ) niż u szczeniąt urodzonych przez suki seronegatywne .Dlatego diałaniami ochronnymi należy objąć przede wsystkim mioty uzyskane od suk zainfekowanych w ostatnim czasie .


ZAPOBIEGANIE
Wirus herpes jest wrażliwy na większość czynników fizycznych ( temp powyżej 37 stopni , promieniowanie UV ) i chemicznych ( enzymatyczne substancje dezynekujące , czwartorzędowe związki amonowe , fenole naturalne i syntetyczne , pochodne formaldehydów ). Jest jednak odporny a niskie temperatury( np, nasienie mrożone ).

Od niedana stało się możliwe szczepienie suk w ciąży przy wykorzystaniu inaktyowanej szczepionki ( dostępna na rynku europejskim od 03 roku ).Szczepionka indukuje produkcję przeciwciał anty-CHV-1 ciężarnej suki , pry cym szczyt poziomu przypada na momentporodu ( wysiłek ).Szczenięta zostają zabezpieczone przez przeciwciała pobrane z siaą .

Najlepszym zabezpieczeniem przed rozprzestrzenianiem się wirua drogą płciową jest stosowanie sztucznej inseminacji . Usuk zainfekowanych o raz pierwszy już w okresie ciąży, zastosowanie środka antyseptycznego dopochwow przed porodem pozwala ograniczyć liczebność wirusa .

Należy również wyeliminować potencalne ryzyko rozprzestrzenianiasię wirusa , wykluczając czasowo z rozrodu reproduktory , u których wykryto podejrzane zmiany na zewnętrznych narządach płciowych .

a to z forum aussików:

Wirus przenoszony jest najczesciej poprzez akt krycia. Naturalnie zrodlem zagorzenia sa chore osobniki jak i nosicele, czyli osobniki przechodzace chorobe bezobjawowo. Starsze osobniki najczesciej nie wykazuja objawow, natomiast suka zaraza szczeniaczki przez lozysko, poniewaz wirus bardza szybko wnika do wszystkich tkanek swojej ofiary. Zakazenie moze nastapic przez bezposredni kontakt z chorymi osobnikami, jak rowniez my sami najprawdopodobniej mozemy byc tzw wektorem przenoszenia wirusa.
U zarazonych wirusem szczeniat najczewciej obserwujemy (malo specyficzne) objawy jak wyciek z nosa, niechec do ssania, skomlenie, czasem zaobserwowac mozna wyciek krwawy z nasa. U psow i suk hodowlanych wiurs moze spowodowac bezplodnosci i poronienia.

Najlepsza szczepionka jest Eurican Herpes 205- zawierajacy antygeny wirusa o ktorym mowa.
Szczepieniu poddajemy ciezarne suki, a sama szczepionka ma na celu ochrone przed wirusem i ewentualnymi skutkami patologicznymi u szczeniat w pierszych dniach zycia.
Nie istnieja szczegolne przeciwwskazania (poza tym ze suka musi byc w 100% zdrowa), relatywnie czesto moze pojawic sie obrzek w miejscu podania szczepionki (zniaka w przeciagu miesiaca).
Oczywsicie szczepienie wykonujemy podskurnie po 1ml, dwa razy.
pierwsze w okresie cieczki, badz 10 dni po dacie krycia.
Drugie do 2 tygodni przed spodziewana data porodu.

Wirus nie jest szalenie czesta przypadloscia, jednak nie nalezy go bagateliozwac slowami "nie ma sie czym przejmowac". Naturalnie ciezko o to aby trafil akurat do naszej hodowli, jednak jesli juz tak sie zdazy i to podczas pierwszego miotu suki smiertelnosc w miocie wyniesie sto procent (ogolna regola)
W samej profilaktyce chce rowniez zwrocic uwage na fakt iz wirus rozwija sie najlepeij w temp nizszej niz 39 stopni, dlatego odpowiednio wysoka temperatura w miejscu przebywania maluszkow w znacznym stopniu zagwarantuje nam zdrowie pociech.

i ciąg dalszy...

Generalnie wszystkie zmiany anatomopatologiczne wywolane sa przez wedrowke wirusa po organizmie ofiary. Zawsze wystepuja przekrwienia wszystkich narzadow. Zwiazane jest to rowniez z faktem iz wirusy czopuja kapilary narzadow takich jak watroba czy czesto pluca. Wirusy szybko i masowo wnikaja do tkanek narzadow, replikuja sie i uposledzaja metabolizm tkanek, herpeswirus psi nalezy do grupy alfa jesli chodzi o czas ekspresji genow, cala synteza przebiega szybko i sprawnie, nastepuje masowa produkcja wirionow a efektem tego jest wysoki poziom wiremi we krwi. W miejscach bytowania wirusa sa wybroczyny miejscowe,zawsze obrzek tkanki podskornej, obfita ilosc plynu w oplucnej, powikszenia sledzony i watrob, z czasem rowniez jej martwica ( z tad wysoka smiertlenosc u szczeniat), bardzo czesto dochodzi to tego zapalenie oskrzelikow i pluc. Caly ulad immunologiczny jest wyraznie oslabiony, a to jest oczywiscie szybko wykorzystywane przez patogeniczne bakteire. Liczne bakteriozy utrudniaja organizmowi mlodego zwierzaka poprawne funkcjonowanie, natezony atak na uklad pokarmowy wywoluje liczne biegunki, perystaltyka jest uposledzona, wysteuje bole kolkowe, a przez to zwierze jest znacznie oslabione (z tad skomlenie, apatia i niechec do jedzenia) Choroba w zaawansowanym stadnium prowadzi rowniez do atrofii nerwow (uklad nerwowy wykazuje stosunkowo duze powinowactwo do wirusow), z tad tez moze pojawic sie nieuzasadniony niepokuju. Jednym z czestych objawow jest rowneiz tzw: syndrom krwotoczny- manifestujacy sie krwawym kropelkowaniem z nasa- uzasadnieniem tego jest przekrwienie narzadow o czym pisalam na samym poczatku opisujac obraz anatomopatologiczny- powstawanie wybroczyn na ich powierzczni watroby i jelit, pluc ktore pekaja, a nadmiar skumulowanej krwi znajduje upust w naturalnych otworach ciala."

To post Bila z mopo - moze sie komus przydac...

W lutowym "Psie przyjacielu" ukazal sie artykul o CHV - - " Cichy zabojca szczeniat", ktory napisala dr n. wet. Janina Staniszewska

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Jeżeli chodzi o "spotkania" z herpes wirusem:
Jedna z moich suk jest prawdopodobnie nosicielem herpes wirusa, oprócz tego ma obniżoną odporność. Efekt połączenia tych dwóch "chorób" to wodnisty wysięg w macicy przy każdej cieczce (widoczny na usg i przy ujściu z dróg rozrodczych), pękająca i spuchnięta warga i "płaczące" oczy.

Jeżeli chodzi o rozpoznanie to zakażenie herpes wirusem rozpoznał 4. z kolei weterynarz, po konsultacji przypadku z kolegą (specjalistą ds. rozrodu).
Trzech wcześniejszych rozpoznawało ropomacicze, które po badaniu krwi "zmieniało" nazwę na lekki stan zapalny macicy (w trakcie każdego ataku wyniki krwi i temperatura jest w normie).
Po drodze (10 miesięcy leczenia) suka dostawała sterydy (2 miesiące), później antybiotyki (maksymalne dawki przez 6 miesięcy) i wszystko pomagało na krótko.

Aktualnie suka dostaje preparaty podnoszące odporność: witaminę C, rutinoscorbin, echinaceą lub biostyminę i już 7 miesięcy nie brała żadnego antybiotyku. Przy kolejnej cieczce planujemy podać szczepionkę i mam nadzieję, że to pozwoli uniknąć kolejnego nawrotu choroby.

Link to comment
Share on other sites

Słuchajcie, mam taki problem. Myślałam o szczepionce. Wielu właścicieli reproduktorów chce, aby zrobić suce test na herpes przed kryciem. Jeśli podam szczepionkę, to przecież test już potem zawsze wyjdzie pozytywnie, bo suka będzie miala przeciwciała tak, jakby przechorowała. Prawda?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Saskja']Słuchajcie, mam taki problem. Myślałam o szczepionce. Wielu właścicieli reproduktorów chce, aby zrobić suce test na herpes przed kryciem. Jeśli podam szczepionkę, to przecież test już potem zawsze wyjdzie pozytywnie, bo suka będzie miala przeciwciała tak, jakby przechorowała. Prawda?[/QUOTE]
Zaraz jadę z moją suką do weta, więc zapytam przy okazji :)

Link to comment
Share on other sites

[INDENT][QUOTE] Do jakiego wieku na Herpes mogą padnąć szczenięta ?. [/QUOTE]

Ja znam przypadek gdzie suka jest nosicielką Herpesa i w jej pierwszym miocie padły prawie wszystkie szczenięta wkrótce po porodzie(nie miała podanej szczepionki).
Przed kolejnym kryciem została zaszczepiona.
Urodziła 5 maluchów.Mimo to jeden szczeniak odszedł ok.33 dnia życia a drugi ok.40 dnia.
Reszta przeżyła.
[/INDENT]

Link to comment
Share on other sites

Saksja, moja wetka mówi, że te przeciwciała po szczepieniu to zupełnie coś innego niż te po chorobie i że na teście to nie będzie wyglądało jakby Twoja suka była chora, więc spokojnie możesz szczepić. Więcej mogę się dowiedzieć przy okazji, teraz tylko tak po łepkach, bo pełno ludzi było w poczekalni. Ja swoją sukę w każdym razie zaszczepiłam.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Tu jest też temat o herpes :
[url]http://www.dogomania.pl/threads/8864-Herpeswiroza-u-ps%C3%B3w-umieraj%C4%85ce-szczeniaki?highlight=bezp%C5%82odno%C5%9B%C4%87[/url]

Co do szczepionki to słyszałam od weterynarza,że po szczepieniu szczenięta także padły. Być może to jakiś błąd ale podobno nie był to jednorazowy przypadek.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ACTINA']A czy szczepi się nią także samce?[/QUOTE]

Nie. Szcezpi sie tylko suki i to nie tyle po to by uchronić je, co by uchronić szczenięta od zarażenia sie od suki, gdyby ta herpesa złapała. Szczepionka ta nie daje odpornosci suce na stałe (trzeba szczepieć co ciąże), ale przynajmniej teoretycznie powinna zwiekszać przeżywalnosc szczeniat w przypadku zetknieciua sie z wirusem

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...