Jump to content
Dogomania

Badania okulistyczne/kardiologiczne


Delta

Recommended Posts

Mam pytanie:
W moim mieście będą robione w/w badania, z racji tego, że moja suka jest niehodowlana chciałabym się zapytać czy jeżeli ją zbadam i wykryją jakieś nieprawidłowości to czy te wykryte wady będzie można leczyć?
Jeżeli nie to zezygnuję, bo badania są płatne i to niemało :shake: a niech badają się te psiaki wydające na świat potomstwo ;)

Link to comment
Share on other sites

Zdecydowaną większość psich schorzeń się leczy, a zwłaszcza kardiologiczne. Nie chciałabyś wiedzieć, czy Twoja suka ma zdrowe serce? Opieka weterynaryjna należy się nie tylko psom hodowlanym. Ja mam kundle, a regularnie mają robione badania profilaktyczne. Mój pies jest chory na serce i jest pod stałą opieką kardiologa.
Tak właściwie, to chyba nie rozumiem Twojego pytania. Czy uważasz, że psa niehowlanego nie warto leczyć, a może masz wątpliwości, czy weci z równym zaangażowaniem zajmą się takowym?
Pies to pies, nieważne czy rasowy czy nie.

Link to comment
Share on other sites

Tu nie chodzi o to, czy pies rasowy czy nie. Chodzi o profil badań okulistycznych, które mają wskazać, czy pies hodowlany przeniesie wadę genetyczną czy nie. I w tym przypadku pierwszeństwo mają psy hodowców ze ZK, bo na te badania są zapisy i jest ograniczona ilość miejsc. Zbadać psa zawsze można, ale jak Delta napisła dla niej problemem jest duża opłata za badanie. Uważam, że jeśli ma zaufanie do swojego weta i on nie stwierdził w czasie badań profilaktycznych żadnych schorzeń czy okulistycznych, czy kardiologicznych - to po co ją narażać na koszty, a psa na stres?

Link to comment
Share on other sites

Mnie tylko chodziło o to czy jeżeli wykryją "coś" to czy będzie się dało leczyć :roll: oczywiście, że jeżeli tak to wolałabym zrobić ;) tylko ktoś mi powiedzial, że "po co mam to robić jak nawet coś wykryją to ni wyleczą".
Woloałabym zrobić, tylko nie wiem czy okulistyczne czy kardio? Niestety mam ograniczony zakres finansowy :shake:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Delta']Mnie tylko chodziło o to czy jeżeli wykryją "coś" to czy będzie się dało leczyć :roll: [/QUOTE]
Zależy co wykryją ;) Zasadniczo psy się leczy... :razz:
[QUOTE]Woloałabym zrobić, tylko nie wiem czy okulistyczne czy kardio? Niestety mam ograniczony zakres finansowy :shake:[/QUOTE]
A Twój wet zalecał jakieś badania? Psu cokolwiek dolega? Ma jakieś problemy z oczami czy sercem? Czy chcesz iść na specjalistyczne badania bez żadnej przyczyny?

Bo jeśli chcesz iść tak sobie, ze zdrowym psem, to wydaje mi się, ze faktycznie szkoda kasy i stresu... A jeżeli są jakiekolwiek wskazania od badań to nie ma nad czym się zastanawiać.

Link to comment
Share on other sites

Czy coś sie da leczyć, czy nie zależy od tego, jakie badania sa wykonywane. Z tego co ja się orientuję, choroby oczy, które sprawdza się na takich badaniach (np. PRA) są nieuleczalne, więc badania mają na celu tylko i wyłącznie wykluczenie chorych psów z hodowli. Natomiast jeśli chodzi o badania kardiologiczne, to jeśli wykrytoby mu jakąś wadę serca, to przynajmniej wiedziałabyś, jak go prowadzić.

Niemniej absolutnie zgadzam się z coztego, że w Twoim przypadku, bez żadnych objawów i specjalnych zaleceń, takie badania nie mają wielkiego sensu.

Link to comment
Share on other sites

Delta- zależy jakiej rasy masz psa.
W niektórych rasach jest zwiększona częstość pewnych schorzeń np. kardiologicznych i wtedy warto badać psa ,nawet pozornie zdrowego,żeby wczesnie zdiagnozowac problem. I zacząć leczyć.
Na przykład wilczarze chorują na kardiomiopatię-częstość u psów oceniana na prawie 50% ( ! ) a u suk około 40%. Warto robić regularne EKG i ECHO koniecznie u psów hodowlanych ,żeby nie rozmnażać chorych psów . Ale także u niehodowlanych,żeby uchwycić chorobę jak najwcześniej i zacząć leczyć. Co zwiększa ogromnie szanse przeżycia.
Badania okulistyczne tez dotyczą różnych schorzeń.
Na pewno nie ma potrzeby byś u psa niehodowlanego wykonywała badania genetyczne.

Link to comment
Share on other sites

Rozmawiałam z rodzicami, powiedzieli, że w porządku, mog zrobić i kardiologiczne i okulistyczne :multi: U goldenów właśnie czytałam, że powinno się wykonywać te badania. Nie mam zamiaru rozmnażać Delciaka, ale dla zdrówka jej zrbie, żeby w razie czego [tfu tfu] wcześniej zacząć leczyć ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...