Jump to content
Dogomania

Od czego zacząć chcąc założyć hodowlę?


Carin

Recommended Posts

Od zdobycia maksimum wiedzy na temat rasy, jej potrzeb, poszczególnych linni i typów, wad dziedzicznych typowych dla rasy - ksiązki, internet, rozmowy z hodowcami.
Następnie odwiedzić kilka wystaw, hodowli, poznać psy danej rasy osobiście, porozmawiać z hodowcami.
Dopiero potem, mając pewność, że wystarczy nam środków finansowych, rozpoczynamy poszukiwania naszego pierwszego psa, zwykle suki ;) Tu też jak najwięcej wiedzy, rozmowy z hodowcami, śledzenie planowanych miotów, korespondencja, wybór szczeniaka z pomocą hodowcy z zaznaczeniem, że chcemy suczkę do hodowli.
Potem odchowywanie suczki najlepiej jak umiemy, modlitwy, żeby nie ujawniły się wady wykluczające z hodowli :lol:, rejestracja w ZK i odbiór rodowodu na podstawie metryki i pierwsze wystawy. Jak zdobędziemy 3 oceny bardzo dobre dla suki (doskonałe dla samca) mamy suczkę hodowlaną i jesli jest zdaniem naszym i sędziów wartościowa do dlszego rozmnażania, szukamy reproduktora - tu bezcenna jest pomoc hodowcy, bo początkujący zwykle nie wie na co w danej rasie zwracać uwagę.
Po znalezieniu samca możemy zabrać się za planowanie pierwszego miotu ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Martens']Od zdobycia maksimum wiedzy na temat rasy, jej potrzeb, poszczególnych linni i typów, wad dziedzicznych typowych dla rasy - ksiązki, internet, rozmowy z hodowcami.
Następnie odwiedzić kilka wystaw, hodowli, poznać psy danej rasy osobiście, porozmawiać z hodowcami.
Dopiero potem, mając pewność, że wystarczy nam środków finansowych, rozpoczynamy poszukiwania naszego pierwszego psa, zwykle suki ;) Tu też jak najwięcej wiedzy, rozmowy z hodowcami, śledzenie planowanych miotów, korespondencja, wybór szczeniaka z pomocą hodowcy z zaznaczeniem, że chcemy suczkę do hodowli.
Potem odchowywanie suczki najlepiej jak umiemy, modlitwy, żeby nie ujawniły się wady wykluczające z hodowli :lol:, rejestracja w ZK i odbiór rodowodu na podstawie metryki i pierwsze wystawy. Jak zdobędziemy 3 oceny bardzo dobre dla suki (doskonałe dla samca) mamy suczkę hodowlaną i jesli jest zdaniem naszym i sędziów wartościowa do dlszego rozmnażania, szukamy reproduktora - tu bezcenna jest pomoc hodowcy, bo początkujący zwykle nie wie na co w danej rasie zwracać uwagę.
Po znalezieniu samca możemy zabrać się za planowanie pierwszego miotu ;)[/QUOTE]

A takie moje pytanie ile kosztują zapisy na wystawę?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Żeby zacząć - oj tak ;)

Jeśli będziesz trafią Ci się świetne psy, będą utytułowane, zdobędziesz renomę, będziesz miała chętnych, warunki na mioty - to może Ci się poszczęści i psy będą zarabiać na swoje utrzymanie, wystawy, etc. a może i Tobie coś zostanie ;) co jednak jest dość niepewnym dochodem, bo z upływem lat przybywa w hodowli weteranów (brzydko mówiąc "darmozjadów"), które też trzeba godnie utrzymać do końca ich dni, może sie zdarzyć że któryś pies zachoruje i leczenie pochłonie kilka ładnych tysięcy... A wszystkie psy dzień w dzień potrzebują bardzo dobrego pokarmu, akcesoriów, kosmetyków, opieki weterynaryjnej; wystawym dojazdy, noclegi też sporo kosztują... Na pewno trzeba mieć "zapasowe" źródło dochodów.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

na początek wiedza potem trzeba nabyć dobre psy dalej się uczyć o rasie zadbać o wystawy poszukać jak najlepiej dobranego partnera nie musi to być hiper czempion ale pies który poprawi cechy typowe dla rasy (hodowla dla nie to wniesienie czegos do rasy) powołanie na świat szczeniaków coraz lepszych anatomicznie i emocjonalnie :)
zapasowe źródło dochodów raczej mieć dobre główne :)

Link to comment
Share on other sites

ja bym powiedziała,że przed założeniem hodowli(kupnem psów itp) należy zadać sobie pytanie: czy kocham psy, czy to moje hobby, czy potrafię się nimi zająć i jestem odpowiedzialną osobą, czy interesuje mnie ich rozmnażanie, wystawianie-i czy liczę się z tym,że to jest bardzo czasochłonne. czy potrafię przykładowo poświęcić tydzień-dwa non stop zajmując się szczeniętami, a potem codziennie regularnie je karmić, sprzątać po nich. czy liczę się ze stratami w domu typu poobgryzane meblem, poździerane ściany. czy dysponuję odpowiednim funduszem, żeby te psy utrzymać. czy nie mam słomianego zapału i nie odwidzi mi się za kilka miesięcy.
i czy mam mocne nerwy-niestety, ale czasami szkody spowodowane przez psy potrafią wyprowadzić z równowagi. do tego nie każdego psa od razu da się wszystkiego nauczyć. już nie mówię o tym,że wystawy nie zawsze się wygrywa chociaż by się chciało, no i najważniejsze-hodowla a więc rozmnażanie psów wiąże się często z poronieniami, martwymi płodami, chorobami matki i szczeniąt, sporymi problemami z odchowem szczeniąt. nie można też liczyć że psy skończą 8tyg i pójdą do nowych domów, bo czasem siedzą w domu i kilka miesięcy.
jeśli odpowiedź na te pytania brzmi "tak" dopiero wtedy radzę szukać psa, poznawać rasę itp...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...