Jump to content
Dogomania

sterylizacja- ile po cieczce?


jola123

Recommended Posts

Witajcie !
Mojej suni właśnie skończyła się pierwsza cieczka. Chcę ją wysterylizować, ale czy nie powinnam jeszcze trochę poczekać, żeby hormony trochę opadną? Szczerze mówiąc chciałam to zrobić w połowie stycznia, bo będę mieć w tedy ferie i mogłabym być cały czas przy niej, ale czy nie warto poczekać? Czy może mieć to na jej zachowanie wpływ jak ją wykastruje w styczniu, albo w marcu?
Lili w marcu skończy rok.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

połowa stycznia to już dobry czas choć idealnie byłoby jeszcze parę tyg. później.Marzec tez jeszcze jest dobry.
Chodzi o to żeby zabieg wypadł w okresie najmniejszej aktywności jajników - wtedy organizm suki najłatwiej zaadoptuje sie do nowej sytuacji hormonalnej.
Zakładając, że suka ma cykl 6- miesięczny ( najczęściej tak jest) "złotym punktem" jest 3 mieś od wystąpienia cieczki czyli w Twoim wypadku koniec lutego ale tolerancja 1,5 mies w obie strony jak najbardziej jest dopuszczalna

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ja już zgłupiałam w tym temacie. Konsultowałam się z kilkoma weterynarzami i każdy mówi coś innego - jeden chciał się umówić na zabieg kilka dni po zakończeniu cieczki (!), drugi - miesiąc po, trzeci - dwa miesiące po, a dzisiaj dzwoniłam jeszcze do jednej kliniki, która ma zasadę - albo 3 tygodnie po albo 3 miesiące.
Już sama nie wiem co robić... Do pierwszego na pewno już nigdy nie pójdę, drugi jest najbliżej mnie, ale nie mam do niego zaufania, jest strasznie dziwny, z trzecim i czawrtym rozmawiałam tylko telefonicznie (są polecani w necie).
Jak tu mieć zaufanie do lekarzy jak każdy mówi co innego...:/

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Dokładnie,najlepszy termin to mniej wiecej po środku cyklu,czyli ok.3 miesięcy po cieczce.Jajniki suczki w tym czasie nie "pracują na wysokich obrotach"co za tym idzie mniejsze krwawienie i szybszy powrót do pełnej sprawności po zabiegu sterylizacji.Mam wysterylizowane dwie suki właśnie według opisanego terminu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...