Jump to content
Dogomania

Egzamin asystencki


flashka-g

Recommended Posts

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

to ja sie wetnę :cool3:
allele wielokrotne - to po prostu "kilka odmian tego samego genu" występujących w tym samym locus, tzn. allele mogą występować w różnych postaciach i zawsze zajmują to samo loci. U jednego osobnika występują tylko 2 allele tego samego genu ale w większej populacji (w tzw. puli genowej) może ich być wiele.
Upraszczając: u osobników z jednej populacji (gatunku) występuje dana cecha - jest to ta sama cecha ale nie identyczna, za daną ceche odpowiada jakiś gen, ale że ta właśnie jakaś cecha nie zawsze jest identyczna u wszystkich osobników, dlatego też gen za nią odpowiedzialny może występować w różnych postaciach (odmianach), i dalej: wiadomo że konkretny gen zawsze znajduje sie w konkretnym loci, a że możemy spotkać się z różnymi odmianami tego samego genu u różnych osobników nazywa się to "allel wielokrotny" bo dana cecha może być różna u różnych osobników - ale zawsze jest to ten sam gen - tylko w innej postaci.
To, że jakiś gen pojawia się w kilku odmianach to przykład [B]mutacji -[/B] kompletnie nieszkodliwej, a wręcz pozytywnej bo wpływa na wzrost zmienności danej cechy w obrębie populacji.
Rozjaśniłam troche? czy raczej przyciemniłam???


a odpowiadając wprost na Twoje pytanie :
[quote name='"stellanovaa"']Gdzie są położone allele wielokrotne?.[/quote]

na tym samym loci

Pozdrowionka :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='jambi']to ja sie wetnę :cool3:
allele wielokrotne - to po prostu "kilka odmian tego samego genu" występujących w tym samym locus, tzn. allele mogą występować w różnych postaciach i zawsze zajmują to samo loci. U jednego osobnika występują tylko 2 allele tego samego genu ale w większej populacji (w tzw. puli genowej) może ich być wiele.
Upraszczając: u osobników z jednej populacji (gatunku) występuje dana cecha - jest to ta sama cecha ale nie identyczna, za daną ceche odpowiada jakiś gen, ale że ta właśnie jakaś cecha nie zawsze jest identyczna u wszystkich osobników, dlatego też gen za nią odpowiedzialny może występować w różnych postaciach (odmianach), i dalej: wiadomo że konkretny gen zawsze znajduje sie w konkretnym loci, a że możemy spotkać się z różnymi odmianami tego samego genu u różnych osobników nazywa się to "allel wielokrotny" bo dana cecha może być różna u różnych osobników - ale zawsze jest to ten sam gen - tylko w innej postaci.
To, że jakiś gen pojawia się w kilku odmianach to przykład [B]mutacji -[/B] kompletnie nieszkodliwej, a wręcz pozytywnej bo wpływa na wzrost zmienności danej cechy w obrębie populacji.
Rozjaśniłam troche? czy raczej przyciemniłam...

Widzisz.... ja bardzo podobnie odpowiedziałam na takie pytanie. Pani Junikiewicz powiedziałą, że nie o to jej chodzilo. Nie wspomnialam tylko o tzw. puli genowej. Po prostu o tym nie słyszałam. Pierwsze pytanie dotyczyło określenia genu i genetyki, drugie budowy DNA a trzecie włąśnie to wspomnianie. Jak je uslyszalam to w sumie sie ucieszylam bo wiedzialam , że umiem na to odpowiedziec. A tu taki klops :shake: .

Pozdrawiam,
Stella

Link to comment
Share on other sites

a widzisz Stella, bo właśnie "pula genowa" jest tu jak najbardziej pożadanym wyrażeniem!

BO - jeszcze raz:
1. allel jest to "wersja" genu znajdująca się w okreslonym locus w konkretnym chromosomie homologicznym,
2. w organizmie jednego osobnika mogą występować tylkio 2 allele tego samego genu,
= to co powyżej = I prawo Mendla
ale:
3. gen może występować w kilku postaciach a cała pula genowa może obejmować większą ilość "odmian" tego samego genu,
4. o allelu wielokrotnym można mówić, gdy występuje w przynajmniej 3 postaciach (może być ich więcej).
Allele wielokrotne to wynik swoistej mutacji genowej i jednocześnie przykład na odstępstwo od I prawa Mendla - świadczące o tym, że jest ono słuszne tylko dla jednego osobnika a nie dla całej populacji.
5. występowanie alleli wielokrotnych wplywa na zmiennosc w populacji,

typowy przykład: różnorodność grup krwi.

no dobra, ale genetykiem nie jestem (zresztą o tym wiesz :)) ale egzamin mam już dawno za sobą a i doświadczenie z P. Junikiewicz też :)

Pozdrowionka!

Link to comment
Share on other sites

:lol: [quote name='jambi']a widzisz Stella, bo właśnie "pula genowa" jest tu jak najbardziej pożadanym wyrażeniem!

BO - jeszcze raz:
1. allel jest to "wersja" genu znajdująca się w okreslonym locus w konkretnym chromosomie homologicznym,
2. w organizmie jednego osobnika mogą występować tylkio 2 allele tego samego genu,
= to co powyżej = I prawo Mendla
ale:
3. gen może występować w kilku postaciach a cała pula genowa może obejmować większą ilość "odmian" tego samego genu,
4. o allelu wielokrotnym można mówić, gdy występuje w przynajmniej 3 postaciach (może być ich więcej).
Allele wielokrotne to wynik swoistej mutacji genowej i jednocześnie przykład na odstępstwo od I prawa Mendla - świadczące o tym, że jest ono słuszne tylko dla jednego osobnika a nie dla całej populacji.
5. występowanie alleli wielokrotnych wplywa na zmiennosc w populacji,

typowy przykład: różnorodność grup krwi.

no dobra, ale genetykiem nie jestem (zresztą o tym wiesz :)) ale egzamin mam już dawno za sobą a i doświadczenie z P. Junikiewicz też :)

Pozdrowionka![/quote]

Bardzo, bardzo dziekuję za tak wyczerpującą odpowiedz.

Stella

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Czy mogłybyście mi wyjaśnić jak to wygląda w praktyce, po zdaniu egzaminu lub jeszcze przed przystąpieniem do niego. Czy ma się jakąś funkcję w oddziale Związku, czy za te dyżury dostaje się jakąś kasę czy nie? :roll: Ostatnio dostałam propozycję żeby się tym zająć ale trochę głupio mi było pytać a kompletnie nie wiem jak to wygląda w praktyce:shake:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='eveandAxel']Czy ma się jakąś funkcję w oddziale Związku, czy za te dyżury dostaje się jakąś kasę czy nie? :roll: [/quote]

kase? :eviltong: eee, zupełnie społecznie!

przed - jesteś stażystą w sekcji, bierzesz udział w jej pracach np. przeglądach miotów, pomagasz w przygotowaniu wystaw itd.

po - jesteś asystentem, w samej sekcji niewiele sie zmienia, no może poza tym, że masz troszke większe "prawa" np. samodzielnego przeprowadzania przeglądów, podpisywania dokumentacji, ale to głównie funkcja na wystawach - asystujesz sędziemu, bierzesz udział w ocewnie, możesz próbować sam ale głównie się uczysz

pozdrowionka :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

o matko toście mnie przestraszyli tą genetyką, bo biologie skonczyłam już w pierwszej klasie liceum...oj... ale jak narazie to się jeszcze egzaminem nie muszę stresować bo dopiero w przyszły czwartek jade do warszawskiego oddziału sie zapisac :D a mam do Was pytanie (jak widać pierwszy post - jestem nowa :P) jak sie zapisać do związku....? głupio sie pytac... ale nie wiem... przyjde powiem: czesc jestem marta chce być w związku <czarodziej>? mam nadzieje ze ktoś mi pomoze i nie zgani za mą niewiedzę :P
pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='grrrond']o matko toście mnie przestraszyli tą genetyką, bo biologie skonczyłam już w pierwszej klasie liceum...oj... ale jak narazie to się jeszcze egzaminem nie muszę stresować bo dopiero w przyszły czwartek jade do warszawskiego oddziału sie zapisac :D a mam do Was pytanie (jak widać pierwszy post - jestem nowa :P) jak sie zapisać do związku....? głupio sie pytac... ale nie wiem... przyjde powiem: czesc jestem marta chce być w związku <czarodziej>? mam nadzieje ze ktoś mi pomoze i nie zgani za mą niewiedzę :P
pozdrawiam![/quote]

Wez kase:diabloti: i dowod osobisty
Metryczke psa i tyle
Wlasnie mniejwiecej wystarczy, ze powiesz, ze chcesz

Link to comment
Share on other sites

[quote name='grrrond']o matko toście mnie przestraszyli tą genetyką, bo biologie skonczyłam już w pierwszej klasie liceum...oj... ale jak narazie to się jeszcze egzaminem nie muszę stresować bo dopiero w przyszły czwartek jade do warszawskiego oddziału sie zapisac :D a mam do Was pytanie (jak widać pierwszy post - jestem nowa :P) jak sie zapisać do związku....? głupio sie pytac... ale nie wiem... przyjde powiem: czesc jestem marta chce być w związku <czarodziej>? mam nadzieje ze ktoś mi pomoze i nie zgani za mą niewiedzę :P
pozdrawiam![/quote]

Rozumeim że do warszawskiego ;-)

Albo jedziesz metrem na stacje RATUSZ a potem tramwajem bodajże 26, albo autobusem 166 ;-)

Link to comment
Share on other sites

hmm bo właśnie jest pewien problem. Nie mam psa. Nie z mojej winy, ale narazie nie mogę mieć, dopiero czekam, być może za rok będzie foksterier krótkowłosy, ale póki co go nie ma. Czy wtedy nie można sie zapisać? A dowodu osobistego też nie mam :P bo dopiero z 27 maja jestem :P ale chyba od 16 roku mozna sie zapisać jezeli masz podpis opiekuna. Boże jak bez psa się nie dostanę to sie trochę wkurzę bo od dłuższego czasu czekam aż wstąpię :/:/

Link to comment
Share on other sites

[quote name='grrrond']hmm bo właśnie jest pewien problem. Nie mam psa. Nie z mojej winy, ale narazie nie mogę mieć, dopiero czekam, być może za rok będzie foksterier krótkowłosy, ale póki co go nie ma. Czy wtedy nie można sie zapisać? A dowodu osobistego też nie mam :P bo dopiero z 27 maja jestem :P ale chyba od 16 roku mozna sie zapisać jezeli masz podpis opiekuna. Boże jak bez psa się nie dostanę to sie trochę wkurzę bo od dłuższego czasu czekam aż wstąpię :/:/[/quote]

Bez psa mozna hihi. To wez leg. szkolna czy cos w tym stylu
Wymog wieku jakis jest ale nie zawsze sprawdzany

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...