Jump to content
Dogomania

antrozoologia


gosia.marta

Recommended Posts

a to dla wszystkich socjologów, psychologów, antropologów i innych specjalistów od nauk spolecznych, ktorych oprocz powyzszych dziedzin interesuja rowniez zwierzeta, przede wszystkim te "zwiazane z ludzmi" - hodowlane, towarzyszace...
International Society for Anthrozoology
[URL]http://www.isaz.net[/URL]

p.s. gdyby ktos chcial sie wybrac w czerwcu do Sztokholmu na konferencje Cross Cultural Attitudes Towards Animals, to niech da glos - ja planuje pojechac, a razem zawsze razniej :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

ja bym jeszcze dorzuciła [url]http://www.anthrozoology.org/[/url] czasem zaglądam :) generalnie to bardzo ciekawa dziedzina, myslę ze wiele osób mimo wszystko, nawet nie tyle specjalistów co normalnych posiadaczy zwierząt interesuje ta niezwykła więź między człowiekiem a zwierzęciem oraz ogólnie zachodzące między nimi interakcje. Szkoda że tak mało sie mówi i pisze na ten temat. Polskiej literatury jak na lekarstwo, a z chęcią bym sobie również o tym poczytała dowiedziała się czegoś wiecej. Zostaje zajrzeć do netu albo zagranicznych źródeł. Dobrze że choć do tego jest coraz lepszy dostęp. W medibooksie nawet sprowadzają jak trzeba. Na konferencję się nie wybieram, raczej 1,5 rocznych dzieci tam nie wpuszczają więc nie ma szans, ale jak tam bedziesz to zdaj później relacje na dogomanii albo na priva :) a sama też w necie poszperam co się działo

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

no prosze, jeszcze kilka mc temu kiedy wpisywalam w wyszukiwarke slowo antrozoologia nie bylo na polskich stronach nic, teraz pojawil sie watek na dogo i jest nawet dwuzdaniowa definicja na wikipedii :)
Pisze prace mgr z tej dziedziny. Literatura polska praktycznie nie istnieje, opieram sie w 99% na pozycjach anglojezycznych w ktorych mozna przebierac do woli :razz:

Link to comment
Share on other sites

Ja mam jedynie ogromną nadzieję na to, że ta rodząca się dyscyplina nie pójdzie w kierunku humanistycznym, a główny nacisk położy jednak na nauki ścisłe/ przyrodnicze, choć oczywiście humanizmu nie da się stąd usunąć, bo byłoby to sprzeczne z samą ideą tej raczkującej jeszcze dyscypliny.

Link to comment
Share on other sites

to zalezy chyba przede wszystkim od tego, jakie uczelnie zajma sie ta dziedzina na powaznie. poki co, w Wielkiej Brytanii na przyklad, tylko jeden uniwersytet prowadzi taki kierunek jako studia postgraduate (czyli masters) i jest to uczelnia zdecydowanie humanistyczna, glownie antopologiczno/archeologiczno/teologiczna. antrozoologia jest podpieta pod wydzial antropologii i archeologii.

ale ja akurat uwazam odwrotnie niz Ty, Saint, a mianowicie moim zdaniem to wlasnie powinien byc kierunek z duzym zacieciem humanistycznym. mamy juz dziedziny, ktore swietnie sie zajmuja zwierzetami "z perspektywy zwierzat" - zoologia, animal behaviour science (behawiorystyka po polsku, tak? bo akurat ta dziedzina na polskich uczelniach tez mocno kuleje) oraz relacjami zwierzeco-ludzkimi z perspektywy, nazwalabym to roboczo, biologicznej - zootechnologia, ochrona srodowiska.
natomiast ludzko-zwierzece relacje kulturowe leza odlogiem. ja jestem magistrem socjologii ze specjalizacja z antropologii kulturowej i nawet jak bardzo mocno wyteze umysl, to nie moge sobie przypomniec zadnych zajec zahaczajacych chocby o problematyke relacji ludzi i zwierzat.
a nie, przepraszam, byl jeden fakultet z socjobiologii, gdzie czytalismy ksiazki Jane Goodall etc. no i to by bylo na tyle. i nie mowie tylko o moim wydziale, ale o calym Uniwersytecie Warszawskim.

wydaje mi sie, ze antrozoologia moglaby wypelnic te dziure, ale to tylko moje skromne zdanie, socjologa zainteresowanego glownie socjologia kultury z nedzna trojka z biologii na swiadectwie maturalnym ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...