Jump to content
Dogomania

Golden retriever - 9 tygodni i już chce rządzić - POMOCY


skierka187

Recommended Posts

witam,
od 11 dni mam w domy 9-tygodniowego goldenka, suczkę, jest nieposłuszna i chce dominować
- wchodzi na moje łóżko
- szczeka podczas posiłku domowników
- warczy i szczeka jak coś do niej mówię
- gryzie po rękach
- biega za moją fretką i chce się z nią bawić ale skacze na nią i fretka się boi
- "kłapie pyskiem" jakby chciała ugryźć
- itp.

co robić? jak ją tego oduczyć? mam wrażenie że chce zająć pozycję samicy alfa. Jak mam to zatrzymać i wyrobić sobie pozycję przywódcy?

Proszę o jakieś porady

dziękuję

Link to comment
Share on other sites

9-tygodniowy szczeniak rządzić?:crazyeye: Wyrzućcie książki o teorii dominacji :roll:

1. Szczeniak wchodzi na łóżko, ponieważ jest tam fajnie, miękko, przytulnie i Ty tam śpisz, a on tęskni za mamą i rodzeństwem. Jesli lubisz spać z psem, wpuszczaj go na łóżko, ale naucz schodzić na komendę (z nagrodą w postaci smakołyka) i nie pozwalaj na to codziennie, jeśli przewidujesz, że kiedyś możesz np. mieć gości i pies nie będzie mógł tam spać. Jeśli nie chcesz spać z psem w łóżku, nie wpuszczaj go tam w ogóle.

2. Szczeka, bo wszyscy jedzą, a ona nie. Chce zwrócić na siebie uwagę. Wśród wilków czy psów naturalne jest, że szczeniaki najadają sie najpierw - te bzdury, że niby pierwszy jada alfa, a szczeniaki na końcu gdyby były prawdą, doprowadziłyby do wymarcia gatunku. Jeśli nie akceptujesz takiego zachowania, ignoruj je. Jak się nie będzie opłacało, to przestanie szczekać. I nigdy nie dawaj jej jeść przy stole - nauczysz ją, że szczekanie się opłaca i będzie to robić częściej i upierdliwiej ;)

3. "Gada" do Ciebie, chce się bawić, zaczepia, chce zwrócić na siebie uwagę. Jak reagujesz na takie zachowanie?

4. Gryzie po rękach, bo jest szczeniakiem :lol: Wszystkie maluchy bawią się w ten sposób z rodzeństwem, matką, i to calkowicie naturalne zachowanie nie mające nic wspólnego z dominacją! Ważne po prostu nauczyć szczeniaka, kiedy gryzie za mocno. Kiedy udziabie do bólu, krzyknij głośno "auu" i natychmiast skończ zabawę, wyjdź do drugiego pokoju. Musi się nauczyć, że trzeba panować nad siłą ząbków, jeśli chce się z Tobą bawić. A jak nie lubisz łapania za ręce - za każdym razem w zamian wtykaj zabawkę.

5. Normalne - w domu jest fajny zwierzak, chce się z nim zaprzyjaźnić, pobawić, a że ucieka, to tym fajniej się goni :diabloti: Weź fretę na ręce i pozwól ewentualnie ją powąchać szczeniakowi - a najlepiej nie wnikaj w ich relacje - po prostu odwracaj uwagę psa zabawą, kiedy za mocno straszy fretkę.

6. Klapanie zębami jest naturalnym zachowaniem psów - w tym wieku jest to czysta zabawa, nauka zachowań społecznych; u dorosłego psa ostrzeżenie.

Reansumując - masz zupełnie normalnego psa, który nie jest żadną alfą ani dominantem, tylko szczeniakiem, którego nikt jeszcze nie nauczył jak zachowywać się w wielu sytuacjach. Polecam lekturę od deski do deski:
[url]http://www.owczarek.pl/zofia/[/url]
Krok po kroku opisane zachowanie i praca ze szczeniakiem i w czasie dorastania; polecam również książki Zofii Mrzewińskiej - cena bardzo przystępna, a to kopalnia wiedzy.
Jak już pisałam, te o teorii dominacji wyrzuć, bo sam jej twórca, John Fisher, przed śmiercia się ze swej teorii wycofał twierdząc, że psy jednak po pierwsze nie tworzą takich struktur hierarchicznych jak wilki, po drugie traktują jednak ludzi inaczej niż inne psy.
Swoją drogą 9 tygodniowa samica alfa - nawet wilk by się uśmiał :lol:
W pracy z psem najważniejsza jest konsekwencja - nie to czy pies śpi w łóżku, tylko czy ma jasno ustalone reguły i ich przestrzega. Nie to, czy dostaje jeść przed nami czy po nas, tylko czy umie się zachować przy naszym posiłku. No i przede wszystkim współpraca, wspólna zabawa i nauka - pies będzie wpatrzony i posłuszny osobie, która uczy go nowych rzeczy, nawiazuje z nim kontakt, a nie ignoruje każdą inicjatywę z jego strony i wmawia sobie, że pies myśli tylko o tym, jak opanować świat ;)

Link to comment
Share on other sites

mnie tylko dziwi czemu ktos kto kupił tego psa nie ma zielonego pojecia o podstawach zachowania szczeniaków.

kobieto ucz sie szybko i duzo czytaj bo ja mam 4 miesieczna suczke i powiem ci jedno: pies sam sie nie nauczy, a jak nawet sie nauczy to nie tak jak ty bys chciała. to tylko od ciebie zalezy na ile twoj pies nie bedzie "samodzielny".

jedna rada: pies to nie dziecko. to zwierze. twoja suczka nie zrozumie jak bedziesz jej prawiła monologi. a wystarczy nieraz kilka razy pocwiczyc np zeby siadała kiedy chce cos dostac, czy jest to zabawka czy jedzenie. moja figa to zrozumiała szybko. i teraz jak mam w rekach zabawke to siada i czeka az jej dam.

to tylko pies. zrobi wszystko za jedzenie:D juz twoja w tym glowa zeby to wykorzystać:D

powodzenia.

Link to comment
Share on other sites

Wydaje mi się, że coś jest nie tak z jego ułożeniem. Goldeny to z natury dość łagodne pieski, więc radziłbym się po prostu przejść z nim do szkoły dla piesków, jakiegoś trenera. Być może masz do niego złe podejście. Zaznacz granice - jeśli wchodzi na łóżko, wyrzuć go i bądź asertywna. Jeśli gryzie po ręce, pokaż, że Ci się to nie podoba.

Link to comment
Share on other sites

Ale co może być nie tak z ułożeniem 9-tygodniowego szczeniaka? Gdyby tak zachowywał się pies 9-miesięczny, to faktycznie mogłyby to być błędy właścicieli i wskazanie do pracy z trenerem. Ale szczeniak w tym wieku to jeszcze dziecko, ma prawo nie wiedzieć wielu rzeczy, a my mamy musimy być jego dobrym przewodnikiem, który spokojnie i konsekwentnie pokazuje mu jak się zachowywać.
Wyrzucanie psa z łóżka to też średni pomysł. To czy pies śpi w łóżku, nie ma wpływu na jego posłuszeństwo i zachowanie (a jeśli już to według najnowszych badań tylko pozytywny :D) - psa się uczy w pokojowy sposób schodzenia z łóżka na komendę, na przykład na smakołyk - wywalanie psa z niego niczego nie uczy, poza rozwiązywaniem problemów w tsadzie przez konfrontację fizyczną, a chyba nie o to chodzi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...