Jump to content
Dogomania

Kiedy rozpocząć szkolenie?


marcin_k

Recommended Posts

Witam. Od kilku tygodni jestem właścicielem psa rasy Parson Russell Terrier pies ma obecnie 16 tygodni. Bona bo tak się nazywa jak wszystkie Parsony jest pojętnym i chętnym do nauki psem, i nie chciał bym tego zmarnować, a niestety moja wiedza na temat szkolenia ogranicza się do wiedzy książkowej i internetowej. Nie chciał bym popełnić błędów które mogły by wpłynąć na dalsze szkolenie. W związku z tym pomyślałem o profesjonalnym szkoleniu na dwumiesięcznym kursie, i nie chodzi mi tu o psie przedszkole bo je przerobiłem sam, ale pozytywne szkolenie.
I tu zaczyna się problem ile szkół tyle opinii kiedy jest odpowiedni wiek psa na rozpoczęcie takiego kursu. Jedna mówi ze wiek 16 tyg jest odpowiedni żeby taki kurs rozpocząć, . Koleją opina jest taka że najodpowiedniejszym czasem szkolenia jest gdy pies osiągnie wiek 6-8 miesięcy, gdyż wtedy nalepie chłonie wiedzę i jest cierpliwy. Chciałbym poznać opinie na ten temat innych „dogomaniakow” kiedy jest odpowiedni czas na szkolenie.
Pozdrawiam i czekam na opinie.

Link to comment
Share on other sites

Pozytywne szkolenie możesz zaczynać jak najbardziej już.
Ta rasa dość szybko dojrzewa psychicznie, lepiej zaczać wcześniej niż jak psiak zacznie dorastać płciowo i zacznie mu się młodzieńczy bunt. To, co wypracujesz przed tym okresem, wiele Ci ułatwi.
4-miesięczny pies chłonie wiedzę nie gorzej od 6-miesięcznego ;)

Link to comment
Share on other sites

Ja mam pieska rasy BC i od momętu kiedy pojawił się u nas czyli jak miał 2 miesiące zaczeliśmy pozytywne szkolenie [klikier i nagroda] .Myślę że takie prawdziwe szkolenie ma sens kiedy psiak jest trochę starszy tak 6 -7 miesięcy . Moim zdaniem profesionalne treningi trwają za długo dla małego psa i piesek może szybko się zniechęcić i zbuntować. Mój piesek ma teraz 7 miesięcy i zna dużo komęd i sztuczek. U nas najlepsze efekty są wtedy kiedy na spacerach zabawę przeplatamy z nauką a nagrodą jest zabawa ulubionym sznurkiem. Zauwarzyłam że u mojego psa to właśnie daje najlepsze efekty.

Link to comment
Share on other sites

Trzeba po prostu znaleźć dobre szkolenie, na którym jest grupa z młodszymi psiakami, którym robi się co kilka minut przerwy w nauce ;)
BC to trochę inna bajka niż terrier; ten drugi to uparty łobuziak, który szybciutko się uczy jak postawić na swoim i podobnie jak BC jest bardzo inteligentny - tylko ma skłonności do "złego" wykorzystywania tejże inteligencji :diabloti: Moim zdaniem na naukę w ten sposób nie jest za wcześnie - tylko trzeba znaleźć odpowiednie szkolenie pasujące do Waszych wymagań.

Link to comment
Share on other sites

Z odpowiedzi wynika że na termin rozpoczęcia szkolenia ma wiele czynników:rasa psa, rodzaj szkolenia. Myślę że pójdę na pewien kompromis i rozpocznę szkolenie w styczniu (znalazłem szkolenie które przy nie sprzyjających warunkach atmosferycznych odbywa się na sali) pies będzie miał w tym czasie ok 5 miesięcy i chyba będzie to najlepszy czas na szkolenie. Zwrócę tylko uwagę na to aby inne psy na szkoleniu nie bardzo odbiegały wiekowo od mojego psa.
Bardzo dziękuje za odpowiedzi.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

A co to znaczy, że psie przedszkole przerobiłeś sam?
Chyba w całej idei tego przedszkola jest, aby pies miał kontakt z innymi psiakami, socjalizował się, uczył psiego języka, a przy okazji interakcji z człowiekiem.
Nie do końca rozumiem, jak można zrobić to indywidualnie.

Link to comment
Share on other sites

A ja się zastanawiam czy człowiek inteligentny, posiadający pewną wiedzę w zakresie szkolenia i na temat zachowań psów nie może "przerobić" tzw. "psiego przedszkola" sam? Nie trzeba być chyba doktorem nauk aby przygotować psa do dalszego życia. Ja uważam, że nawet jak się wiedzę pogłębi to i szkolenie z zakresu PT też można "przerobić" samodzielnie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...