Jump to content
Dogomania

Dysplazja - lekarz ortopeda/chirurg


dronusia

Recommended Posts

Witam, piszę w związku z chorobą mojego psa. Jestem właścicielką suczki bokserki, Luna (bo tak się nazywa) ma rodowód i została kupiona w hodowli. Obecnie ma dwa lata i strasznie kuleje na jedną z tylnych łapek. Weterynarz stwierdził zaawansowaną dysplazję, biodro jest w złym stanie i coś jest nietak z kością. Z doświadczenia jednak wiem, że przed podjęciem decyzji o operacji lepiej skonsultować taki przypadek ze specjalistą. Dlatego szukam namiaru na lekarza weterynari ze specjalizacją pasującą do przypadłości naszej Luny. Mieszkam w Toruniu, jeżeli ktoś zna takiego weta w moich okolicach byłabym wdzięczna za wszelkie informacje.

PS. Pani z owej hodowli oczywiście zapewniała, że psiaki są zdrowe, Lunka podobno ma jednak wrodzoną dysplazję (nie wiem, czy może być nabyta?) i jesteśmy źli na siebie, że daliśmy się oszukać, szybciej wykryta dysplazja nie spowodowałaby tych wszystkich trudności i cierpienia Luny :roll:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 344
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

dysplazja moze byc nabyta - w przypadku nieodpowiedniego zywienia, ciaglego lazenia po schodach itp. Co do specjalisty - w warszawie jest prawdopodobnie najlepszy ortopeda w polsce - dr Janicki. sprobuj sie z nim skontaktowac, wyslac zdjecia czy cos - i jesli zdecydujesz sie na operacje - to polecam do niego pojechac...

Link to comment
Share on other sites

Witaj ja takze jestem z Torunia swoja sucz operował (implant zerwanego więzadła kolanowego) w Olsztynie na ATRze nie moge narzekac bardzo dobrze specjaliści. dotego stopsunkowo blisko i rozsądnie cenowo (dla mnie ta kwestia takzę była wazna) ach kto stwierdzil u Suczki dysplazję napisz mi proszę na priva :)

Link to comment
Share on other sites

Olsztyn - Patka jest zadowolona - pytaj o nazwiska - opinie ogolne maja srednie, ale wszystko zalezy ZAWSZE od konkretnych osob.

Wroclaw ... zdjecie mozna wyslac do obejrzenia i opisu ... jezeli nie musisz to operowanie tam bym sobie osobiscie darowal. (pisze z niedawnych doswiadczen wlasnych (z psem znajomych), maili jakie swego czasu dostawalismy (my sie chcielismy "ciac" na AR) i opowiadan osob zwiazanych z AR, jak i wrazen po zabiegach opisywanych tu na dogo)

Wawa - Dr Sterna, Dr Degorska - SGGW - my mozemy polecic - tez z doswiadczen wlasnych , znajomych itd ... robili nam kilka operacji, czasem tez NIE robili (pies zostal w zasadzie zdjety ze stolu w AR i zawieziony tam), jak na razie u nas 100% udana wspolpraca.

Pozdrawiam,
Mateusz.

P.S.
Co do dysplazji - to nie musi byc do konca "wina" hodowli. Zawinila najbardziej genetyka, choc w przypadku bokserow rzadko sie to zdarza. Dysplazji mozna tez pomoc - urazami, lazeniem po schodach, przekarmianiem - tyle, ze zawsze bedzie to mialo podloze genetyczne ... pies ma tendencje i tyle.
IMHO - rodzice szczeniaka sa do przeswietlenia z wpisem do rodowodu (wpisy robi dr Narojek, czy dr Siembieda) - jezeli wyjdzie dysplazja - to ten pies nie powinien byc wiecej rozmnazany , jezeli nie wyjdzie - coz - "stalo sie" po rodzicach z "A" tez potrafi zdarzyc sie szczeniak z dysplazja :(

Link to comment
Share on other sites

[quote]Zawinila najbardziej genetyka, choc w przypadku bokserow rzadko sie to zdarza[/quote]

Mozesz jasniej? Nie bardzo rozumiem :(

[quote]rodzice szczeniaka sa do przeswietlenia z wpisem do rodowodu (wpisy robi dr Narojek, czy dr Siembieda)[/quote]

U bokserow - psow przeswietlenie w kierunku dysplazji jest wymagane do hodowlanki, zatem ojciec suczki powinien miec w rodowodzie wynik badania.
A wetow upowaznionych do wpisu jest 8.

Link to comment
Share on other sites

Dysplazja jest choroba genetyczna. U bokserow wystepuje rzadziej niz n.p. u labków ... Ot takie ogolne stwierdzenia.
Po prostu chcialem sie odniesc do tego, ze "zawinil hodowca" - trudno o wszystko winic hodowce, szczegolnie, jezeli - jak piszesz - pies musi miec przeswietlenie - czasem i po rodzicach HD-A rodza sie szczeniaki z "D" czy "E" (przyklad - znajoma bernenka - oboje rodzicow ma HD-A , a ona juz po resekcjach glowki kosci ... i to obie łapy. ) IMHO - nie winnych tu szukac (chyba, ze ktos cos ewidentnie "odwalil"), a raczej trzeba skupic sie na pomocy zwierzakowi ...

Co do wetow uprawnionych - lista wyglada tak:

dr Jan Siembieda, Wrocław
dr Barbara Blenau, Warszawa
dr Tadeusz Narojek, Warszawa
dr Waldemar Golec, Poznań
prof. dr hab. Antoni Kopczewski, Gdańsk
dr Renata Komsta, Lublin,
prof. dr hab. Stanisław Koper, Lublin
dr hab. Marek Nowicki, Olsztyn

Wymienilem po prostu dwoch lekarzy, ktorych , przy okazji przejsc z psami moimi i znajomych, dane mi bylo poznac osobiscie , i ktorych nazwiska zwyczajnie pamietam.

Link to comment
Share on other sites

Na podstawie badań Szwedzi ustalili prawdopodobieństwo wystąpienia dysplazji u szczeniąt z roznych skojarzeń:


oboje rodzice wolni od dysplazji 24 - 37.5 %
jeden rodzic z dysplazją 44.7 - 50 %
oboje rodzice z dysplazją 84.1 do nawet 93 % !!
ALE ! Jeżeli wszyscy dziadkowie są wolni od dysplazji, to prawdopodobieństwo spada do nawet 8.7 % !!
Dalej - zbadana została (w USA) także wiarygodność prześwietleń w roznym wieku:
12 m-cy - 68.9 %
18 m-cy - 82.7 %
24 m-cy - nawet 95.4 %

Co oznacza, ze prawdopodobne jest, że roczny pies z lekką dysplazją może mieć w wieku 2 lat zdrowe stawy (ze względu na trwający wciaz rozwój).
Na koniec p. prof. podał międzynarodowe zasady zwalczania dysplazji u psów:
Kojarzyć psy o normalnych stawach biodrowych;
Psy normalne winny pochodzić od normalnych rodziców i dziadków;
Normalni rodzice powinni dawać 75% zdrowego potomstwa;
Do kojarzenia należy wybierać partnerów z najwyższym % urodzonego normalnego potomstwa ( co najmniej 75%);
Do rozrodu należy wybierać suki o doskonale ukształtowanych stawach biodrowych - lepszych niż u rodziców

Według doniesień częstość występowania dysplazji w dużych rasach sięga 50% jeśli nie prowadzi się przemyślanej selekcji hodowlanej. choroba jest niewątpliwie rzadka u nieudomowionych zwierząt- nie notowano przypadków u wilków i lisów.
Dziedziczenie jest wedle wszelkich przypuszczeń poligenowe lub wielogenowe.Nie ma danych,że pierwotnie występuje uszkodzenie stawu ale występuje dysfunkcja mięśniowa i dysfunkcja tkanek miękkich okołostawowych.
Potwierdzono,że można zwiększać lub zmniejszać stopień nasilenia dysplazji przez wpływ na niestabilność stawu. Wszystkie czynniki, które obniżają stabilność stawu: brak umięśnienia, rozluźnienie tkanek miękkich okołostawowych, nadmierne obciążenia w stawie( nadwaga ! ) -prowadzą do dysplazji.
Czynników wywołujących schorzenie jest wiele , tak więc HD ( Hip Dysplasia ) nie jest jedną chorobą a raczej zespołem chorób.
Dysplazję obserwuje się także u kotó . U psów są pewne rasy szczególnie predystynowane do dysplazji.

Czynniki wpływające na rozwój dysplazji:
1. rozmiar psa
Najmniejsza skłonność u psów o niedużych rozmiarach . duże rasy-2 do 3 razy większa częstość.

2. typ budowy
U psów szczupłych, doskonale umięśnionych, dobrze rozwiniętych ścięgnach i mocnych więzadłach, dobrze uformowanej miednicy i dobrze umięśnionej, z dobrym ruchem i balansem-skłonność do dysplazji znikoma.
U psów ociężałych,z dużym procentem tłuszczu w tkankach i więzadłach , ścięgnach cieńszych, z ruchem ociężałym i słabo zbalansowanym-skłonność duża.

3. szybkość wzrostu
Szybki wzrost, szybkie dojrzewanie, łakome, ociężałe szczeniaki z nadwagą -skłonność duża.
Nieudomowione zwierzęta ( wilki, lisy ) rosną powoli, pula żywieniowa ograniczona, brak przekarmiania.
U małego szczeniaka zaczynającego się poruszać , tylna partia ciała : miednica i kończyny tylne są poddane dużym obciążeniom. Rozwój umięśnienia i jego jakość jest cechą dziedziczną .

Sądzę,że hodowca odpowiada za zdrowie szczeniaków ze swojej hodowli.
_________________
[IMG]http://www.psy.mgt.pl/psy/images/signatures/155389780143287afa87ea8.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='wolfi']Kojarzyć psy o normalnych stawach biodrowych;
Psy normalne winny pochodzić od normalnych rodziców i dziadków;
Normalni rodzice powinni dawać 75% zdrowego potomstwa;
Do kojarzenia należy wybierać partnerów z najwyższym % urodzonego normalnego potomstwa ( co najmniej 75%);
Do rozrodu należy wybierać suki o doskonale ukształtowanych stawach biodrowych - lepszych niż u rodziców
[/quote]

Mysle, ze to jest warte zapamietania i wziecia do serca przez hodowcow ...


[quote name='wolfi']
Sądzę,że hodowca odpowiada za zdrowie szczeniaków ze swojej hodowli.
[/quote]

Tez tak sadze :roll: Ba - jest to nawet dla mnie oczywiste. Tylko co jezeli nawet trzymajac sie powyzszych zasad urodzi sie szczeniak z dysplazja ? :shake:


btw - szczerze polecam branie szczeniat po przeswietlonych rodziciach i najlepiej dziadkach. Pomijajac oczywiste - minimalizujemy mozliwosc wystapienia schorzenia, to do tego dbamy o wlasne zdrowie psychiczne. Przyklad - szczeniol kuleje - zanim doszedlem, ze to "tylko" duzy kamien wbity miedzy opuszek - prawie dostalem zawalu :angryy: (rodzice nie przeswietlani)

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję Wam wszystkim za odpowiedzi, zaraz zadzwonię do rodziców i postaramy się coś razem ustalić. Lepiej pojechać choćby do Olsztyna czy Wrocławia do specjalisty, niż zbagatelizować sprawę. Co do tej Pani (hodowcy), to pewnie nawet by mi na myśl nie przyszło, że mogła nas oszukać, gdyby nie to, że gdy wybieraliśmy psiaka (co mi się przypomniało jak wyszły na jaw Luny problemy) to druga suczka nie miała jednego "palca" u łapy, na co Pani stwierdziła, że ona już tak się urodziło. Poza tym problemy Luny z łapką nie mogły pojawić się od biegania po schodach (mieszka w domku jednorodzinnym, na parterze), od przekarmienia również niebardzo, dostaje bardzo zbilansowane pożywienie, regularnie i w odpowiednich porcjach. I tak możnaby wymieniać, ale oczywiście medycyna pewnie zawsze będzie dla ludzi zagadką i niczego być pewnym nie można. Coś jednak czuję, że ta Pani nie była w 100% szczera z nami. Ale może to tylko moje odczucie. Pozdrawiam serdecznie, jeszcze raz dziękuję za pomoc! Ola.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='wolfi']Na podstawie badań Szwedzi ustalili prawdopodobieństwo wystąpienia dysplazji u szczeniąt z roznych skojarzeń:


oboje rodzice wolni od dysplazji 24 - 37.5 %
jeden rodzic z dysplazją 44.7 - 50 %
oboje rodzice z dysplazją 84.1 do nawet 93 % !!
ALE ! Jeżeli wszyscy dziadkowie są wolni od dysplazji, to prawdopodobieństwo spada do nawet 8.7 % !!
Dalej - zbadana została (w USA) także wiarygodność prześwietleń w roznym wieku:
12 m-cy - 68.9 %
18 m-cy - 82.7 %
24 m-cy - nawet 95.4 %

Co oznacza, ze prawdopodobne jest, że roczny pies z lekką dysplazją może mieć w wieku 2 lat zdrowe stawy (ze względu na trwający wciaz rozwój).
Na koniec p. prof. podał międzynarodowe zasady zwalczania dysplazji u psów:
Kojarzyć psy o normalnych stawach biodrowych;
Psy normalne winny pochodzić od normalnych rodziców i dziadków;
Normalni rodzice powinni dawać 75% zdrowego potomstwa;
Do kojarzenia należy wybierać partnerów z najwyższym % urodzonego normalnego potomstwa ( co najmniej 75%);
Do rozrodu należy wybierać suki o doskonale ukształtowanych stawach biodrowych - lepszych niż u rodziców

Według doniesień częstość występowania dysplazji w dużych rasach sięga 50% jeśli nie prowadzi się przemyślanej selekcji hodowlanej. choroba jest niewątpliwie rzadka u nieudomowionych zwierząt- nie notowano przypadków u wilków i lisów.
Dziedziczenie jest wedle wszelkich przypuszczeń poligenowe lub wielogenowe.Nie ma danych,że pierwotnie występuje uszkodzenie stawu ale występuje dysfunkcja mięśniowa i dysfunkcja tkanek miękkich okołostawowych.
Potwierdzono,że można zwiększać lub zmniejszać stopień nasilenia dysplazji przez wpływ na niestabilność stawu. Wszystkie czynniki, które obniżają stabilność stawu: brak umięśnienia, rozluźnienie tkanek miękkich okołostawowych, nadmierne obciążenia w stawie( nadwaga ! ) -prowadzą do dysplazji.
Czynników wywołujących schorzenie jest wiele , tak więc HD ( Hip Dysplasia ) nie jest jedną chorobą a raczej zespołem chorób.
Dysplazję obserwuje się także u kotó . U psów są pewne rasy szczególnie predystynowane do dysplazji.

Czynniki wpływające na rozwój dysplazji:
1. rozmiar psa
Najmniejsza skłonność u psów o niedużych rozmiarach . duże rasy-2 do 3 razy większa częstość.

2. typ budowy
U psów szczupłych, doskonale umięśnionych, dobrze rozwiniętych ścięgnach i mocnych więzadłach, dobrze uformowanej miednicy i dobrze umięśnionej, z dobrym ruchem i balansem-skłonność do dysplazji znikoma.
U psów ociężałych,z dużym procentem tłuszczu w tkankach i więzadłach , ścięgnach cieńszych, z ruchem ociężałym i słabo zbalansowanym-skłonność duża.

3. szybkość wzrostu
Szybki wzrost, szybkie dojrzewanie, łakome, ociężałe szczeniaki z nadwagą -skłonność duża.
Nieudomowione zwierzęta ( wilki, lisy ) rosną powoli, pula żywieniowa ograniczona, brak przekarmiania.
U małego szczeniaka zaczynającego się poruszać , tylna partia ciała : miednica i kończyny tylne są poddane dużym obciążeniom. Rozwój umięśnienia i jego jakość jest cechą dziedziczną .

Sądzę,że hodowca odpowiada za zdrowie szczeniaków ze swojej hodowli.
_________________
[IMG]http://www.psy.mgt.pl/psy/images/signatures/155389780143287afa87ea8.jpg[/IMG][/quote]



Chciałam się dowiedzieć o źródło danych i inforamcji przez Ciebie przytoczonych, jest to jakieś źródło naukowe czy twoje własne przemyślenia???

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Nie są to moje przemyślenia tylko informacje zebrane z danych na ten temat z wiodących amerykańskich badań i klinik weterynaryjnych.
Mogę opisywać swoje przemyślenia na temat tego czy podoba mi się pogoda za oknem a nie na tematy naukowe, nad którymi pracuje i bada je wiele osób i ośrodków.

Link to comment
Share on other sites

Witam,
Spiesze donieśc, że kilka dni temu zakupiłam w naszej księgrni książkę pt."Dlaczego mój pies kuleje?" autorow: Roman Aleksiewicz, Zbigniew Adamiak i Maciej Nowak, wydana przez Galaktyke.
Cieniutka, tania ksiązeczka, ale opisana jest dysplazja stawow biodrowych i łokciowych u psow, jak do niej dochodzi, z rysunkami, bardzo przystepnie.

Link to comment
Share on other sites

Nie -szwedzcy naukowcy ani inni także nie napisali do mnie.
Tak się zastanawiam - do czego zmierzasz ?
I co to wnosi do dyskusji.

Oto kilka źródeł informacji o HD:
-Canine Hip Dysplasia-M.Willis
-Five Misconceptions About HD -Cornell university
-Canine HD-Southern California Veterinary Surgical Group
-Canine HD-Veterinary services Departament -dr.Foster & Smith
-Breeder Guidelines-OFA
-Overnutrition and Skeletal Diseases -An experimental Study in Growing Great Danes- Cornell

i wiele innych .
Czy każda informacja podawana przez Ciebie na tym forum jest z bibliografią ?
Jesli masz ciekawe dane na temat HD u psów , chętnie się zapoznam.

Link to comment
Share on other sites

jeżeli cytuje się kogoś to trzeba napisać kogo, aby każdy mógł sobie te dane sam sprawdzić, zresztą tak nakazuje dobrawychowanie bo to nie są Twoje badania ani wwnioski- jak sama napisałaeś. DO niczego nie zmierzałam, mój pies miał początki dysplazji jest po zabiegu, czytałam dużo na temat dysplazji, jej objawów, przyczyn, leczenia itd do danych przez Ciebie przedstawionych nie dotarłam stąd moje pytanie o ich źródło tyleeee....

A co do obwiniania hodowcy to ja bym tego nie robiła. Dysplazja jest tak złożoną chorobą, jednocześnie nie zbadaną do końca, tak naprawde więcej nie wiemy niż wiemy. Ważne jest to aby bardzo uważać na psa u którego stwierdzono dysplazje, nie pozwalac mu skakać, biegać szczególnie aportować, dobrze jest podawać środki wspomagające rozwój chrząstki stawowej, dobrą karme...
pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Nie jestem w stanie przedstawic całej bibliografii , bo informacji na temat HD i źródeł jest bardzo dużo.
Z tego co napisałam, chyba jasno wynikało,że jest to kompilacja najciekawszych wniosków ze świata nauki.
Jeśli masz zastrzeżenia do tych danych - chętnie podyskutuję.

Obwinianie hodowcy.
Nie w tym rzecz . Etyka hodowlana wymaga wszelkich starań aby hodować zdrowe psy. Żeby tak było -trzeba WIEDZIEĆ jaka jest sytuacja w rasie i BADAĆ w kierunku częstych schorzeń.
Dla mnie hodowca jest odpowiedzialny za psy wychodzące z jego hodowli.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='wolfi']Nie Dla mnie hodowca jest odpowiedzialny za psy wychodzące z jego hodowli.[/quote]No to brzmi jak stwierdzenie czegoś oczywistego, tylko co przez to rozumiesz? Jeśli hodowca prześwietla swoje psy i kojarzy tylko te zdrowe, a urodzi się pies, u którego po 2 latach u nowego właściciela wykryje się dysplazję, to co dokładnie taki hodowca może zrobić (poza nie powtarzaniem tego skojarzenia), szczególnie że wiadomo, że okoliczności środowiskowe mają ogromny wpływ na rozwój choroby? Może zaoferować wymianę psa (na innego, lub na gotówkę), ale który dobry właściciel się na to zgodzi? Może ewentualnie pokryć koszty leczenia, chociaż zważywszy ten duży wpływ środowiskowy, chyba więcej sensu miałoby, gdyby pokrył tylko część tych kosztów.

Niestety, to jest bardzo złożony problem, a jeśli chce się znaleźć winnego, to najłatwiej winić hodowcę.

Według statystyk Orthopedic Foundation for Animals ([URL="http://www.offa.org"]www.offa.org[/URL]), dysplazja występuje u 10,9 % bokserów, od których ta organizacja otrzymała zdjęcia RTG. Ale z nimi to jest tak, że właściciele, szczególnie hodowcy, wysyłają im raczej tylko zdjęcia zwierząt, które moga być ocenione (przez nich samych, lub przez ich weta) jako zdrowe - jeśli zdjęcia są wyraźnie zwierzęcia chorego, to nie ma co marnować $25 na certyfikat OFA, którego takie zwierzę i tak nie dostanie. Tak więc uważa się, że te statystyki sa sporo zaniżone.

Link to comment
Share on other sites

Włącze się do dyskusji gdyz wydaje mi się, że podane dane zostały błędnie zinterpretowane.

[quote name='wolfi']
Dalej - zbadana została (w USA) także wiarygodność prześwietleń w roznym wieku:
12 m-cy - 68.9 %
18 m-cy - 82.7 %
24 m-cy - nawet 95.4 %

Co oznacza, ze prawdopodobne jest, że roczny pies z lekką dysplazją może mieć w wieku 2 lat zdrowe stawy (ze względu na trwający wciaz rozwój).
[/quote]
Pies u którego w wieku 6-12 czy 18 miesiecy stwierdzono radiologicznie cechy dysplazji stawów biodrowych na pewno nie będzie miał zdrowych stawów. Choroba będzie dalej postępowała. Z podanych danych wynika, że pies u którego w wieku 12 miesięcy nie stwierdzono dysplazji wcale nie musi być od niej wolny, gdyż właśnie ze względu na trwający rozwój choroba mogła się jeszcze nie ujawnić. Dlatego wykonanie ostatecznych zdjęć w kierunku dysplazji jest zalecane u psów które ukończyły 24 miesiące, natomiast jeśli objawy choroby występują wcześniej to psa należy badac i leczyć od razu.

Link to comment
Share on other sites

a ja wróce do odpowiedzialnosci hodowcy . Ale nie takiej ze winien , ze celowo , ze mógł przewidziec , bron boze daleka jestem od tego . u mojego półrocznego ONka stwierdzono dyspazje stawu łokciowego , zabieg mamy w poniedzialek . Mam świadomosc że mogło się na to złozyc wiele czynników . abstra***ąc od tego jednak w naszym przypadku hodowca widywal szczeniaka dwa razy w tygodniu przy róznych okazjach. Psiak utykal od dwóch miesięcy , na bieżąco relacjonowalam mu wizyty u wetów ( którzy notabene wmawiali mi ze pies sie uderzyl , stłukł łapę i mam z tym nic nie robic bo samo przejdzie ! ) ,widzial jak utykanie się zmienia i ..... miał chyba swiadomosc ze cytuję za vetserwis ,, pierwsze symptomy choroby obajawiają sie zazwyczaj w wieku 5-7 m-cy ,najczestszym objawem jest kulawizna przedniej konczyny ,początkowo lagodna , kulawizna powraca , objawy się nasilają , zgrubiebie stawu łokciowego itd itp. " I ja wale nie mam żalu ze mi tego nie zdiagnozowal oczywiscie , i nie mam żalu ze dysplazja jest (po prostu zdarzyło się ) ale od fachowca mozna by wiecej wymagac i mógł juz dawno temu powiedziec ze jest takie schorzenie ,ze tzreba brac pod uwage i taką ewentualnosc , ze przeciez nie mozna go wykluczyc ,ze objawy są na to wskazujące itd. Przeciez jasne ze to juz moje zadanie by psa leczyc, by rehabilitowac po zabiegu , by do konca zycia uwzględniać schorzenie , ale jego jako fachowca i miłosnika rasy zwracac uwage na takie rzeczy i uświadamiac własciciela .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...