Jump to content
Dogomania

oficjalny standard basenji


house_of_spirits

Recommended Posts

Dzięki ale brawa to należą się hodowli Rugosa, ja to tylko wstawiłam. Fakt faktem jest to napewno ciekawa informacja. Co nam pozostaje chwycić centymetr i mierzyć :lol: :lol: :evil_lol: :evil_lol: Oczywiście ja wymierzyłam chłopaków po raz kolejny zresztą hahahahaha. Idealni i bliscy ideału :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

[COLOR=#3e3e3e][FONT=Tahoma]Moja pierwsza sunia basenji urodziła się w roku 1992, miałam ją już w swoich łapkach w maju 1993 i od tamtej pory basenji wlazły butami w moje życie i mój umysł. Od tamtej pory interesuję się rasą, cały czas się uczę, obserwuję… to już 18 lat![/FONT][/COLOR]
[COLOR=#3e3e3e][FONT=Tahoma]A tymczasem zejdźmy na ziemię… basenji się zepsuły. Wszędzie, nie tylko w naszym kraju. Kiedyś jak oglądałam psy na światówce, to co chwila było wzdychanie „och” i „ach” a teraz oglądam i co chwila jest „o Boże”…. To przykre i boli mnie jako hodowcę, boli mnie jako miłośnika rasy.[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#3e3e3e][FONT=Tahoma]To dlatego postanowiłam jeszcze raz umieścić wzorzec rasy i dodać swoje komentarze.[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#3e3e3e][FONT=Tahoma]Nie chcę dotykać nikogo personalnie, nie odbierajcie tego posta jako atak na kogokolwiek! Ja bym tylko chciała, żeby każdy zanim pokryje swoją ukochana sunię dobrze się zastanowił… zastanowił, czy powinien kryć tę konkretną sukę w ogóle (czy warto), a jeśli już, to żeby dobrze przeanalizował „wady” swojej pupilki i wybrał na męża psa, który nie powieli tych błędów u potomstwa, tylko wręcz przeciwnie, pomoże ich uniknąć… hodowla to przecież rozwój rasy, dążenie do jak najlepszych egzemplarzy, dążenie do ideału ;)[/FONT][/COLOR]
[FONT=Tahoma]Dlatego ciągle powtarzam czytajcie rodowody, uczcie się ich! To w nich, w wielu przypadkach znajdziecie odpowiedzi na nurtujące Was pytania, czytajcie, poznawajcie i pamiętajcie o zaletach i wadach przodków Waszych ulubieńców.[/FONT]
[COLOR=#3e3e3e][FONT=Tahoma]Nie traktujcie tego posta jako wymądrzanie się, bo daleko mi do tego! [/FONT][/COLOR][COLOR=#3e3e3e][FONT=Tahoma]Sama nie mam doskonałych basenji. Ale ja potrafiłam wycofać z hodowli sunię podejrzaną (zaledwie podejrzaną!!!) o chorobę oczu, mimo iż nieprędko którykolwiek basenji dogoni ją jeśli chodzi o osiągnięcia (te najwyższe i najważniejsze). Potrafiłam powiedzieć NIE, mimo iż miałam zamówienia na szczenięta po tej konkretnej suce. Mogłam zarobić ;))) ale to przecież nie o to chodzi… inna sunia nie dała specjalnie pięknych szczeniąt, więc nie rozmnażałam więcej, bo robić miot dla miotu, to nie sztuka… sztuką jest zrobić DOBRY I ZDROWY miot i do tego dążmy! To taki mój malutki apel ;)[/FONT][/COLOR]
[FONT=Tahoma] [/FONT]
[COLOR=#3e3e3e][FONT=Tahoma]Tłumaczenie wzorca nr 43 (z dnia 24.01.2000 r.):

[/FONT][/COLOR]
[B][COLOR=#3e3e3e][FONT=Tahoma]Basenji[/FONT][/COLOR][/B][COLOR=#3e3e3e][FONT=Tahoma]
Pochodzenie: Afryka Centralna
Data publikacji obowiązującego standardu: 25.11.1999
Uzytkowanie: pies myśliwski i do towarzystwa
Klasyfikacja FCI:
grupa 5 - szpice i psy ras pierwotnych
sekcja 6 - psy ras pierwotnych
[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#3e3e3e][FONT=Tahoma][B][I]Wrażenie ogólne:
[/I]Lekkiej budowy zwierzę o delikatnej kości[/B] i arystokratycznym wyglądzie. Pies w stosunku do swojej długości - [B]wysokonożny[/B], zawsze zrównoważony, czujny i inteligentny. Namarszczona głowa ze sterczącymi uszami dumnie noszona na dobrze wysklepionej szyi. [B]Głęboka klatka piersiowa przechodzi w wyraźną talię[/B], ogon ciasno zawinięty, co daje obraz psa o zrównoważonej budowie i [B]wdzięku gazeli[/B].[/FONT][/COLOR]
[I][COLOR=#984806][FONT=Tahoma]Komentarz: [/FONT][/COLOR][/I]
[I][COLOR=#984806][FONT=Tahoma]Lekka budowa i delikatna kość, a nie spasiony bullterrier czy amstaff, ale nie rachityczny pinczer na cienkich nóżkach! [/FONT][/COLOR][/I]
[I][COLOR=#984806][FONT=Tahoma]Wysokonożny – czyli część psa od kłębu do łokcia nie może się równać części od łokcia do podłoża (stopa), część od łokcia do podłoża powinna być nieco dłuższa. Pamiętajmy, że to ma być basenji, a nie jamnik na krótkich nóżkach.[/FONT][/COLOR][/I]
[I][COLOR=#984806][FONT=Tahoma]Głęboka klatka piersiowa to klatka sięgająca przynajmniej do łokcia, w przeciwnym razie jest to płytka klatka piersiowa. „Przechodzi w wyraźną talię” czyli pies ma mieć tak zwane „podcięcie”, czyli podkasany brzuszek, a niestety często się widzi basenji bez podcięcia, gdzie brzuch jest niemal w tej samej linii, co klatka piersiowa… [/FONT][/COLOR][/I]
[I][COLOR=#984806][FONT=Tahoma]Wspomniany we wzorcu wdzięk gazeli to nic innego jak zwiewność i zwinność oraz miękkość w ruchu, a nie wdzięk sapiącego i drobiącego hipopotama.[/FONT][/COLOR][/I][COLOR=#984806][FONT=Tahoma][/FONT][/COLOR]
[COLOR=#3e3e3e][FONT=Tahoma]
[B][I]Ważne proporcje:[/I][/B]
[B]Odległość od wierzchołka głowy do stopu nieco większa niż od stopu do koniuszka nosa[/B].[/FONT][/COLOR]
[I][COLOR=#984806][FONT=Tahoma]Komentarz:[/FONT][/COLOR][/I]
[I][COLOR=#984806][FONT=Tahoma]Dokładnie tak powinno być i zmierzyć można zarówno wizualnie, jak i przy pomocy kciuka i środkowego palca, jeśli nie mamy centymetra ;) Niestety ostatnio zaobserwowałam dziwną tendencję, na wystawach można zobaczyć egzemplarze, gdzie kufa jest tej samej długości co mózgoczaszka albo i dłuższa i niestety coraz częściej przypomina głowę dobermana czy teriera! [/FONT][/COLOR][/I]
[COLOR=#3e3e3e][FONT=Tahoma]
[B][I]Zachowanie/Usposobienie:[/I][/B]
Nie szczeka, ale nie jest niemy. Charakterystyczny wydawany przez niego odgłos to mieszanina gardłowego śmiechu i jodłowania. Godna uwagi jest jego czystość pod każdym względem. Inteligentny, niezależny, ale serdeczny i czujny. Z rezerwą wobec obcych.[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#3e3e3e][FONT=Tahoma]
[B][I]Głowa:[/I][/B]
[B]Na czole tworzą się delikatne i obfite zmarszczki, kiedy uszy sterczą[/B]; zmarszczki po bokach głowy są pożądane, ale nie przesadne, przechodzące w podgardle; zmarszczki są bardziej widoczne u szczeniąt, choć [B]u psów trójbarwnych, na skutek braku cieniowania, nie są aż tak widoczne[/B].[/FONT][/COLOR]
[I][COLOR=#984806][FONT=Tahoma]Komentarz:[/FONT][/COLOR][/I]
[I][COLOR=#984806][FONT=Tahoma]TWORZĄ się, czyli te zmarszczki SĄ i być powinny, kiedy uszy sterczą. Specjalnie podkreśliłam fragment o basenji tricolorowych – kolor ich nie zwalnia z posiadania zmarszczek!!! U nich zmarszczki nie są aż tak widoczne (gra światła/cienia), ale jak spojrzeć pod odpowiednim kątem widać je bardzo wyraźnie. Stwierdzenie, że u tricolorów zmarszczek nie ma aż tyle co u rudych, czy pręgowanych basenji to kompletna bzdura.[/FONT][/COLOR][/I]
[COLOR=#3e3e3e][FONT=Tahoma]
[B][I]Mózgoczaszka:[/I][/B]
[B]Czaszka płaska[/B] o dobrej rzeźbie, [B]średnio szeroka[/B], zwęża się w kierunku nosa. Linie boczne czaszki [B]zwężają się stopniowo[/B] w kierunku pyska, co sprawia, że policzki się nie zarysowują. [B]Stop słabo zaznaczony[/B].[/FONT][/COLOR]
[I][COLOR=#984806][FONT=Tahoma]Komentarz:[/FONT][/COLOR][/I]
[I][COLOR=#984806][FONT=Tahoma]No właśnie… Głowa ma delikatnie przypominać klin. Czaszka płaska, nie okrągła (!), z wyraźnie zaznaczonym guzkiem potylicznym.[/FONT][/COLOR][/I]
[I][COLOR=#984806][FONT=Tahoma]Wystające/zaznaczone policzki są niepożądane. Patrząc na głowę z boku powinna przypominać kształt młotka, zwłaszcza biorąc pod uwagę linię nosa i żuchwy. Niestety coraz częściej można zaobserwować zbyt wystające nosy, albo zbyt cofnięte żuchwy, na jedno wychodzi – to jest ZŁE, musimy zwrócić na to uwagę hodując basenji, bo niedługo nasze pociechy będą miały wady zgryzów i nie będą w stanie same jeść… W naturze by same nie przeżyły![/FONT][/COLOR][/I]
[COLOR=#3e3e3e][FONT=Tahoma]
[B][I]Trzewioczaszka:[/I][/B]
[B]Nos pożądany w kolorze czarnym[/B].
Szczęki/uzębienie: silne szczęki o doskonałym, regularnym, pełnym zgryzem nożycowym, tj. górne siekacze zachodzące na dolne i osadzone są prostopadle w szczękach.
[B]Oczy ciemne, migdałowate, skośnie osadzone[/B], o dalekim spojrzeniu i dość nieodgadnionym wyrazie.
[B]Uszy małe[/B], spiczaste, stojące i lekko kapturowate o delikatnej strukturze, osadzone z przodu na wierzchołku głowy, koniuszek ucha leży bliżej środka głowy niż zewnętrzna nasada.
[B]Szyja silna[/B], słusznej długości, nie gruba, dobrze wysklepiona, lekko wypełniona u nasady, [B]z wdzięcznym wygięciem, uwydatniającym jej grzbiet[/B]. Dobrze osadzona pomiędzy łopatkami sprawia, że głowa jest noszona "wyniośle".[/FONT][/COLOR]
[I][COLOR=#984806][FONT=Tahoma]Komentarz:[/FONT][/COLOR][/I]
[I][COLOR=#984806][FONT=Tahoma]Nos powinien być czarny. Zdarza się u niektórych egzemplarzy, że przejaśnia się okresowo i to nie jest wadą, o ile nie jest stanem permanentnym. Ale… no właśnie – jeśli mamy suczkę, która ma predyspozycje do okresowego rozjaśniania nochala, kryjmy ją psami, które mają czarny nos, starajmy się nie łączyć dwóch egzemplarzy z tym problemem. Niby błahostka, ale to się zakorzeni i później będzie ciężko by się tego pozbyć.[/FONT][/COLOR][/I]
[I][COLOR=#984806][FONT=Tahoma]Oczy muszą być ciemne! Od barwy ciemnobrązowej, przez ciemny orzech, do prawie czarnych, ale nie powinny być jasne czy rozjaśnione! Przyznam, że to nieco moja „bolączka”, w każdej hodowanej przeze mnie rasie, mam fioła na punkcie pigmentacji… zapewne wszyscy wiemy, w jakich kolorach występują basenji – ogólnikowo są to: czarne, tricolor, rude i pręgowane i genetycznie przy tych kolorach pigmentacja powinna być czarna, bądź ciemna. W rasie basenji pośród uznanych i prawidłowych kolorów nie ma miejsca na dilute, co za tym idzie, oczy też nie powinny być rozjaśnione.[/FONT][/COLOR][/I]
[I][COLOR=#984806][FONT=Tahoma]Ponadto, co ważne, oczy migdałowate, skośnie osadzone, a nie okrągłe i wyłupiaste.[/FONT][/COLOR][/I]
[I][COLOR=#984806][FONT=Tahoma]Z uszami jest wszędzie problem, uważajmy na to…coraz rzadziej można zobaczyć basenji z prawidłowymi uszami, najczęściej są źle osadzone, zbyt duże i prawie wcale nie pochylone lekko do przodu - kapturowate.[/FONT][/COLOR][/I]
[I][COLOR=#984806][FONT=Tahoma]Szyja winna być ustawiona prostopadle do tułowia, a głowa „wyciągnięta” nieco do przodu, ciągnąć za sobą delikatnie całą sylwetkę. To wdzięczne wygięcie ma się znajdować z tyłu szyi, a nie z przodu, tworząc wole u psa.[/FONT][/COLOR][/I]
[COLOR=#3e3e3e][FONT=Tahoma]
[B][I]Tułów:[/I][/B]
Wyważony w proporcjach.
[B]Grzbiet krótki, równy[/B]. Lędźwie zwarte.
[B]Klatka piersiowa sięga nisko[/B]. Żebra elastyczne, głębokie i owalne.
Dolna linia przechodzi w [B]wyraźną linię talii[/B].
[B]Ogon wysoko osadzony[/B], wraz z tylną krawędzią pośladka - rozciągającą się poza nasadę ogona, sprawia, że tylne kończyny robią wrażenie sięgających daleko. Zawija się ciasno nad kręgosłupem i ściśle przylega do uda - pojedynczym lub podwójnym zwojem.[/FONT][/COLOR]
[I][COLOR=#984806][FONT=Tahoma]Komentarz:[/FONT][/COLOR][/I]
[I][COLOR=#984806][FONT=Tahoma]Grzbiet krótki, równy, nic dodać, nic ująć. Nieco dłuższy grzbiet jestem w stanie wybaczyć u suki, bo ona ma rodzić w przyszłości… Grzbiet ma być RÓWNY i tu nie ma odstępstwa, nie powinno być. Pewna wieloletnia hodowczyni basenji powiedziała mi kiedyś w żartach, że grzbiet basenji ma być jak stół, u spokojnego psa można śmiało postawić talerz z jedzeniem. Można, sprawdziłam :)[/FONT][/COLOR][/I]
[I][COLOR=#984806][FONT=Tahoma]Klatkę piersiową już omawiałam, powinna sięgać przynajmniej do łokcia. Mostek musi być zaznaczony.[/FONT][/COLOR][/I]
[I][COLOR=#984806][FONT=Tahoma]Dolna linia – powtarzam jeszcze raz, basenji ma być podcięty i mieć „wciągnięty” brzuszek.[/FONT][/COLOR][/I]
[I][COLOR=#984806][FONT=Tahoma]Ogon wysoko osadzony – osadzenie ogona jest ważniejsze niż to, czy jest raz skręcony, czy dwa. Zbyt nisko osadzony ogon psuje obraz całej sylwetki. Zad ma być mocny, silny, powinien wyglądać jak mocno zaznaczona półka, płynnie przechodząca w silne, dość szerokie udo – musimy uważać, bo coraz częściej widać basenji ze słabym zadem, co psuje sylwetkę na tyle, że już zaczyna przypominać karykaturę owczarka niemieckiego! Zad powinien być prawie równy z kłębem, może być minimalnie obniżony, ale na pewno nie powinien być wyżej niż kłąb![/FONT][/COLOR][/I]
[COLOR=#3e3e3e][FONT=Tahoma]
[B][I]Kończyny:[/I][/B]
Kończyny przednie [B]proste[/B] o delikatnym kośćcu. Pozostające w prostej linii do podłoża tworzą umiarkowany front.
[B]Łopatki dobrze kątowane[/B], umięśnione, nie przeciążone.
[B]Łokcie wciśnięte[/B]. Widziane od przodu w jednej linii z żebrami. Przedramię bardzo długie.
Śródręcza słusznej długości, proste i elastyczne.
Kończyny tylne silne i umięśnione.
Staw kolanowy [B]umiarkowanie kątowany[/B]. Podudzie długie.
[B]Śródstopie krótkie, nie wykręcone ani do środka ani na zewnątrz[/B].
[B]Łapy/stopy małe, wąskie i zwarte o głębokich poduszkach, dobrze wysklepionych palcach[/B] i krótkich pazurach.[/FONT][/COLOR]
[I][COLOR=#984806][FONT=Tahoma]Komentarz:[/FONT][/COLOR][/I]
[I][COLOR=#984806][FONT=Tahoma]Kończyny przednie proste – czyli PROSTE, a nie iksowate czy z postawą francuską. Łopatki DOBRZE KĄTOWANE – między ramieniem a łopatką powinien być kąt prosty. Często można zobaczyć u naszych pociech na wystawach bardzo spionowaną łopatkę. Trzeba na to zwrócić uwagę bo nasze ukochane pieski niedługo będą kalekami… łokcie mają być wciśnięte, przylegające, a nie odstawione od klatki. Najbardziej jest to widoczne w ruchu, wtedy kończyny przednie są prowadzone zbieżnie.[/FONT][/COLOR][/I]
[I][COLOR=#984806][FONT=Tahoma]Staw kolanowy ma być umiarkowanie ukatowany – umiarkowanie to nie znaczy, że ma tego kątowania nie być wcale! Basenji ma biegać, mieć silne tylne łapy z dobrymi kątowaniami potrzebnymi do odbijania się i efektywnego biegu, basenji ze słabymi kątowaniami nie ma tego wspaniałego wybicia, co poprawnie ukatowany pies. Udo ma być słuszne, dość szerokie i silnie umięśnione.[/FONT][/COLOR][/I]
[I][COLOR=#984806][FONT=Tahoma]O śródstopiu i łapach jest napisane wszystko i nie mam nic do dodania. U niektórych basenji widać niestety miękkie nadgarstki, duże i mało zwarte stopy, prawie proste palce.[/FONT][/COLOR][/I]
[CENTER][CENTER][FONT=Tahoma]
[/FONT][/CENTER][/CENTER]
[B][I][COLOR=#3e3e3e][FONT=Tahoma]Chód/ruch:[/FONT][/COLOR][/I][/B][COLOR=#3e3e3e][FONT=Tahoma]
Porusza się prosto do przodu - szybkim, [B]długim[/B], niestrudzonym, zamaszystym krokiem.
Skóra bardzo elastyczna.[/FONT][/COLOR]
[I][COLOR=#984806][FONT=Tahoma]Komentarz:[/FONT][/COLOR][/I]
[I][COLOR=#984806][FONT=Tahoma]Spory procent basenji drobi, skraca wykrok – to jest związane głównie ze źle ukątowaną łopatką.[/FONT][/COLOR][/I]
[I][COLOR=#3e3e3e][FONT=Tahoma] [/FONT][/COLOR][/I]
[COLOR=#3e3e3e][FONT=Tahoma]
[B][I]Okrywa włosowa:[/I][/B]
Włos krótki, gładki, bardzo delikatny.
Umaszczenie czysto czarne z białym, czerwone z białym, czarne podpalane i białe z "pestkami melona" i podpalanym znaczeniem na kufie i policzkach [B](tak zwane tricolor)[/B], czarne podpalane z białym, pręgowane: czerwone tło z czarnymi pręgami, im pręgowanie wyraźniejsze - tym lepsze. Biel winna występować na łapach/stopach, piersi i koniuszku ogona. Dozwolone białe kończyny, strzałka i obroża.[/FONT][/COLOR]
[I][COLOR=#984806][FONT=Tahoma]Komentarz:[/FONT][/COLOR][/I]
[B][I][COLOR=#984806][FONT=Tahoma]Czerwone[/FONT][/COLOR][/I][/B][I][COLOR=#984806][FONT=Tahoma] – kolor ma być soczysty, żywy, od pomarańczowo-czerwonego do jasno-kasztanowego. Nie powinien być płowy, piaskowy, ani ciemny brązowy. Czerwony ma być CZYSTY – bez żadnych nalotów, czy czarnych/szarych włosów, które tworzą kolor sobolowy (wadliwe umaszczenie u basenji). Jedyne czarne włosy mogą występować na ogonie – to pokazuje nam, że dany egzemplarz nosi w sobie gen tri.[/FONT][/COLOR][/I]
[I][COLOR=#984806][FONT=Tahoma]Delikatna czarna maska (nalot na kufie) lub bardzo czarne obramowanie oka (maskara) są niedopuszczalne, choć wydaje się, że coraz mniej hodowców o tym pamięta. [/FONT][/COLOR][/I]
[B][I][COLOR=#984806][FONT=Tahoma]Czarne[/FONT][/COLOR][/I][/B][I][COLOR=#984806][FONT=Tahoma] powinny mieć błyszczącą czarną sierść, może wpadać odcieniem w granat, bez jakichkolwiek odcieni brązu.[/FONT][/COLOR][/I]
[I][COLOR=#984806][FONT=Tahoma]U tricolorów czerń również ma być czysta – poza określonymi znaczeniami ciało ma być czysto czarne, bez jakichkolwiek nalotów czy pojedynczych włosów (brązowych lub białych). Brązowe znaczenia u tricolora: pestki melona nad oczami, maska obejmująca policzki, pojedyncze włosy na obrzeżach i wewnątrz uszu patrząc z przodu, pojedyncze włosy na obrzeżach uszu patrząc z tyłu, czarny płaszcz powinien mieć brązowe obramowania, ewentualnie „frędzle” (pojedyncze włoski) w miejscach, gdzie łączy się z bielą (czasem jest tego brązu mniej, czasem więcej, ale na łapach powinien wystąpić), naokoło odbytu oraz zewnętrzna strona ogona. Wspomniane znaczenia u tricolorów powinny być soczyste czerwone, a nie spłowiałe, czy koloru pszennego.[/FONT][/COLOR][/I]
[B][I][COLOR=#984806][FONT=Tahoma]Pręgowane[/FONT][/COLOR][/I][/B][I][COLOR=#984806][FONT=Tahoma] – tło czerwone, czarne wyraziste pręgi – im wyraźniejsze pręgi, tym lepiej. [/FONT][/COLOR][/I]
[B][I][COLOR=#3e3e3e][FONT=Tahoma]Rozłożenie bieli[/FONT][/COLOR][/I][/B][I][COLOR=#3e3e3e][FONT=Tahoma] – cztery stopy, biała pierś i biały koniec ogona – to jest wymagane. Strzałka, znaczenie na kufie, obroża i białe łapy są dopuszczalne. Idealnie jeśli biel na łapach nie sięga wyżej niż staw skokowy i łokieć. Poza dopuszczalną obrożą nie może być na ciele białych znaczeń, czy łat! Białe znaczenia nie powinny mieć żadnych kropek ani pojedynczych włosków – rudych czy czarnych – nie mylić z plamkami pigmentu na skórze, które ma większość basenji.[/FONT][/COLOR][/I]
[B][I][COLOR=#3e3e3e][FONT=Tahoma] [/FONT][/COLOR][/I][/B]
[COLOR=#3e3e3e][FONT=Tahoma][B][I]Wielkośc i waga:[/I][/B]
Idealna wysokość w kłębie: psy 43 cm, suki 40 cm.
Idealna waga: psy 11 kg, suki 9,5 kg.[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#3e3e3e][FONT=Tahoma]
[B][I]Błędy:
[/I][/B]Jakiekolwiek odchylenie od wyżej wymienionych punktów winno być uznawane za wadę, której waga przy ocenie winna pozostawać w ścisłej proporcji do jego stopnia.
Uwaga:
Psy muszą mieć dwa normalnie wykształcone jądra. w pełni opuszczone do moszny.[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#3e3e3e][FONT=Tahoma]
Tłum. Krzysztof Kradziecki.
[/FONT][/COLOR]
[FONT=Tahoma][/FONT]
[FONT=Tahoma]Przykład pięknej głowy samca:[/FONT]
[FONT=Tahoma][/FONT]
[FONT=Tahoma][IMG]http://www.webpage-world.com/vicjudges/basenji/images/head1.jpg[/IMG] [/FONT]
[FONT=Tahoma][/FONT]
[FONT=Tahoma][/FONT]
[FONT=Tahoma]Przykład ślicznej suczej główki:[/FONT]
[FONT=Tahoma][IMG]http://www.webpage-world.com/vicjudges/basenji/images/head2.jpg[/IMG] [/FONT]
[FONT=Tahoma] [/FONT]
[FONT=Tahoma]Przykład pięknej szyi z wdzięcznym wygięciem:[/FONT]
[FONT=Tahoma][/FONT]
[FONT=Tahoma][IMG]http://ankhubasenjis.com/image/obj69geo64pg10p9.jpg[/IMG] [/FONT]
[FONT=Tahoma][/FONT]
[FONT=Tahoma][/FONT]
[FONT=Tahoma]Przykład pięknych proporcji i doskonałego grzbietu:[/FONT]
[FONT=Tahoma][/FONT]
[FONT=Tahoma][IMG]http://www.webpage-world.com/vicjudges/basenji/images/basenji_stand1.jpg[/IMG] [/FONT]
[FONT=Tahoma][/FONT]
[FONT=Tahoma]Prawidłowa stopa u basenji:[/FONT]
[FONT=Tahoma][/FONT]
[FONT=Tahoma][IMG]http://www.webpage-world.com/vicjudges/basenji/images/foot1.jpg[/IMG] [/FONT]
[FONT=Tahoma][/FONT]
[FONT=Tahoma][/FONT]
[FONT=Tahoma]Nieprawidłowa stopa u basenji (zbyt długie i luźne palce):[/FONT]
[FONT=Tahoma][/FONT]
[FONT=Tahoma][IMG]http://www.webpage-world.com/vicjudges/basenji/images/foot2.jpg[/IMG] [/FONT]
[FONT=Tahoma][/FONT]
[FONT=Tahoma][/FONT]
[FONT=Tahoma]Nieprawidłowa stopa u basenji, tak zwana kocia:[/FONT]
[FONT=Tahoma][/FONT]
[FONT=Tahoma][IMG]http://www.webpage-world.com/vicjudges/basenji/images/foot3.jpg[/IMG]

[/FONT]
[FONT=Tahoma]Przykłady pięknego ruchu u basenji:[/FONT]
[FONT=Tahoma][/FONT]
[FONT=Tahoma][IMG]http://www.meisterhaus.com//Pictures/pistol_03_small.jpg[/IMG][/FONT]
[FONT=Tahoma][IMG]http://imageshack.us/photo/my-images/269/jamboterrarustnakuabaja.gif/[/IMG][/FONT]
[FONT=Tahoma][IMG]http://ankhubasenjis.com/image/obj99geo102pg14p9.jpg[/IMG][/FONT]
[FONT=Tahoma][IMG]http://zandeena.com/assets/images/Dolly_Moving.jpg[/IMG] [/FONT]
[FONT=Tahoma] [/FONT]
[FONT=Tahoma] * zdjęcia z artykułu p. Doreen Duffin "Judging the Basenji" oraz znalezione w necie...[/FONT]
[FONT=Tahoma][/FONT]
[FONT=Tahoma] [/FONT]

Link to comment
Share on other sites

zielona... wiedziałam, że nikt inny, tylko Ty wtrącisz swoje trzy grosze :)))
ale mam do Ciebie prośbę - oba Twoje posty niewiele wnoszą do tematu, to temat "Oficjalny standard basenji" a nie historia i zmiany we wzorcu czy wywiady z hodowcami ;) załóż temat "Pogaduchy na temat rasy" czy coś w tym stylu, nie zaśmiecajmy tego wątku - on się przydaje dla ludzi, którzy chcą wiedzieć, jak ma wyglądać basenji - my obie to wiemy, tylko mamy zupełnie inne zdanie na ten temat ;)
ja naprawdę chętnie z Tobą podyskutuję, ale w innym temacie, tu właśnie robimy off...


p.s. jeśli zagląda tu jakiś moderator to proszę o przeniesienie ostatnich 3 postów do tematu "Pogaduchy na temat basenji" o ile autorka poprzednich postów (Zielona) się zgadza... z góry dziękuję!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Ypsylon']zielona... wiedziałam, że nikt inny, tylko Ty wtrącisz swoje trzy grosze :))) [/QUOTE]
Obiecuje, że już nawet nie otworzę tego wątku, ta wiedza zwala mnie z nóg.

[quote name='Ypsylon']ja naprawdę chętnie z Tobą podyskutuję, ale w innym temacie, tu właśnie robimy off...
[/QUOTE]
Obawiam się,że nie porozmawiamy w żadnym temacie. Straciłam zapał jak czytam styl Twojej wypowiedzi. Nie zwyczajna jestem rozmawiać w takim lekceważącym tonie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...