Jump to content
Dogomania

późna ciążą - usunąć?


Quetzalcoatl

Recommended Posts

wg rady podnoszę wątek już poruszony w pewnej mierze w dziele dotyczącym rozmnażania

Czy macie jakies doświadczenia związane ze sterylizacją suk w późnym wieku, podawaniem środków powodujących poronienia lub póxnymi ciążami?
Moje niedpatrzenie i jedenastoletnia, wszak temperamentna jeszcze, sucz moja wypuściła się na podbój miłosny. Pierwszy w jej życiu zacz brzemienny.
Próbuję ustalić co będzie najkorzystniejsze dla niej, dlatego będę wdzięczna za każdy głos w tej sprawie :).

Link to comment
Share on other sites

Jeśli suka jest w dobrej kondycji, to ja bym ją wysterylizowała.
Z tego co czytałam na Rozmnażaniu to dopiero początek ciąży? Czyli sterylizacja aborcyjna jest możliwa... Tylko decyzję musisz podjąć szybko. Przy okazji odpadną Ci problemy na przyszłość- powtórne ciąże lub ropomacicze...

Pierwszy poród w tak zaawansowanym wieku może byc dla suczki baaardzo niebezpieczny, także z cesarką.
Znajoma kotka zaciążyła w podobnym wieku, niestety rodzinka nie zauważyła, że jest kotna. Doszło do porodu, kotka urodziła trzy niedorozwinięte, martwe kocięta, a sama o mało co nie przeniosła się za tęczowy most.
:-?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Quetzalcoatl']mają cieczkę do końca życia?[/quote]
Niestety, dlatego sterylizować zawsze warto. Z wiekiem rośnie ryzyko zachorowań na różne świństwa.

A co do wykrywania ciąży- najlepiej udaj się do weterynarza. Ale chyba jeszcze jest za wcześnie, zeby coś Ci powiedział na pewno. Za to powie co i jak ze sterylizacją.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Quetzalcoatl']no dobrze, ale cały czas jest możliwość zapłodnienia suczy? tzn ma ona owulację, etc? (przępraszam, ze się dopytuję ignorancko, ale zagadnienia związane z rozmnażeniem raczej miałam w poważeniu głębokim, jako, że nie planowałam.... :oops: )[/quote]Tak, u zdrowej, starszej suczki do końca jest możliwość zapłodnienia.

Ja bym wysterylizowała.

Link to comment
Share on other sites

Witam! Radze sterylizację. Jak juz wcześniej wspomniano 11 lat to stanowczo za późno na pierwszy poród. Prawdopodobieństwo cesarki jest bardzo wysokie (nie pytaj o % - to indywidualna sprawa). Dlatego radziłabym sterylizację, jeśli jej stan zdrowia na to pozwala. Oczywiście jest jeszcze możliwość zastrzyków poronnych (teraz nawet do 40 dnia ciąży), ale u takiej starszej suki prawdopodobieństwo wystapienia efektów ubocznych, np. ropomacicza, jest większe. Co do testów ciążowych - nie ma takowych, suka to specyficzna samica - po cieczce profil hormonalny u ciężarnych i nieciężarnych jest taki sam. Podobo Amerykanie pracuja nd czymś takim, ale czy już im sie udało, tego nie wiem.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kolka_wet']Podobo Amerykanie pracuja nd czymś takim, ale czy już im sie udało, tego nie wiem.[/quote]Nawet już mają, ale 1. działa to dopiero pod koniec czwartego tygodnia, czyli wtedy, kiedy można już ciążę wykryć innymi metodami, oraz 2. jest trafne tylkok na, o ile pamiętam 70-80%. Czyli do bani. ;-)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kolka_wet']W czwartym tygodniu maluchy bardzo ładnie na usg juz wyglądają. :)[/quote]Toż dlatego pisałam, że

[quote name='"Flaire"']działa to dopiero pod koniec czwartego tygodnia, czyli wtedy, [B]kiedy można już ciążę wykryć innymi metodami[/B][/quote]
:-)

Link to comment
Share on other sites

hmm, no nie do końca jest tak jak napisałaś - nie czekać tylko się przygotowywać - dwie różne sprawy - nie? chyba nie przypuszczasz, że polecę do pierwszego lepszego krojczego pod blokiem i dam pokroić mu piesa?
poza tym - 25 mija tydzień od prawdopodobnego zapłodnienia, czyli jakiś piąty dzień ciąży, o ile zrozumiałam dobrze weta, czyli wyrobimy się w pierwszym tygodniu. a pisząc "pobożne życzynie" mam na myśli że JA tak planuję, ale ostatnie słowo należy chyba do weta.

Asher zasugerowała mi elwet, rozważam jeszcze śreniawitów, bo dość blisko i lekarze wydają się być dość sensowni - ale trochę namysłu i macania chyba też nie zaszkodzi. Forum w tej materii jest naprawdę nieocenione.

A jeszcze! Cóż, jest przede święty, no wyobraź sobie wieść pociągiem czterysta kilometrów kundlica ze szwami w brzuścu... Naprawdę bardzo mi miło Malawaszka, że się angażujesz, wszyscy wyświadczyliście miwiele uprzejmości i rozjaśnili w głowie ;), dam znak jak już będę dokładnie wiedzieć szto, nie bój, nie skrzywdzim Białki, nasza kochana i jedyna ona :D

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Quetzalcoatl']hmm, no nie do końca jest tak jak napisałaś - nie czekać tylko się przygotowywać - dwie różne sprawy - nie? [/quote]
o ile przygotowania idą sprawnie to ok ;)
[quote]asher zasugerowała mi elwet,[/quote]
Wszyscy tu o nich dobrze piszą, więc ja bym się nie zastanawiała...
[quote] A cóż, przede święty... no to wyobraź sobie wieść pociągiem czterysta kilometrów kundlica ze szwami w brzuścu... [/quote]
Nie do końca rozumiem? Wyjeżdżasz na święta? Czy po świętach?
Znajomi jechali ze swoją sunią ze szwami na brzuszku z Mazur na Śląsk, oczywiście nie zaraz po operacji, tylko kiedy sunia już się dobrze czuła i szwy w podróży nie przeszkadzały. 8-)

Link to comment
Share on other sites

wyjeżdżam na święta - czasu więc jest mało. Jakoś nie wyobrażam sobie zdjąć psa ze stołu a potem targać go przez pół Polski (nawet jeżeli miało by być to parę dni po zabiegu a nie od razu, co przecież w ogóle w grę nie wchodzi) Podróżujemy pociągiem nie taksówką, nie można się zatrzymać na siusiu, położyć wygodnie na siedzeniu i generalnie - zrelaksować nijak się nie da.
Pewnie zależy to też od psychiki psa - Moba jest dość delikatna, więc to byłby conajmniej głupi pomysł. jeden stres - straszni lekarze (brrr), drugi - podróż...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...