Jump to content
Dogomania

WSZYSTKO O NOWOFUNDLANDACH (prosimy zakladac oddzielne tematy)!


lidiya

Recommended Posts

Chciałaby Was zapytać, ile ważyły Wasze nowofundlandy w wieku 3 mies.? Szukałam na necie wiadomości na ten temat, ale znalazłam tylko wagę docelową - to akurat wiedziałam wcześniej, ile powinien ważyć dorosły niufek. Ciekawi mnie, czy moje Maleństwo waży odpowiednio... Miesiąc temu odebrałam go od hodowcy, wtedy ważył 4,5 kg, teraz mając 3 mies. waży 10 kg. Pago pojawił się u nas, jako pies do kochania:loveu:, ale teraz zastanawim się, czy jeśli wyrośnie na ładnego psa, nie wystawiać go... Pago był najmniejszy z trzech samców w miocie, suczki z kolei były mniejsze od niego. Dlatego zastanawiam się, czy rośnie dobrze :lol:?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 663
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Po pierwsze - niuf wcale nie musi śmierdzieć :shake: Jak moja sunia zaczęła wydzielać dziwny zapach ( w okolicy łałoka na początku tylko ) to chodziłam po wielu wetach. W końcu trafiłam do psiego dermatologa. I....tam dopiero zgodzono się ze mną, ze pies - nawet kudłaty - brzydko pachnąć nie powinien. Kazano mi kupić szampon leczniczy na łojotok skóry o nazwie Peroxywet i kąpać psine co dwa dni wcierając dokładnie szampon. Był drogi - owszem ale stwierdziłam że spróbuję bo jestem wrazliwa na zapachy ;) Minął rok a mój pies od tamtej kuracji KOMPLETNIE nie śmierdzi :multi:

Po drugie - szczeniak w wieku 2 m-cy samiec waży około 10 kg. a w wieku 3 - ponad 20 :) [B]inez76[/B] - skąd masz swojego psa?

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem co z tym zapaszkiem,myśle,że przyczyną nie jest żadna choroba skóry, bo skóra i sierść wyglądają ładnie, poza tym jestem w stałym kontakcie z wetem. Moj wet twierdzi ,ze taka rasa i zdazają się smierdziuchy ,pamięta jak kolega z roku miał 2 niufki i tez tak zalatywały. Zauwazyłam,że zapach nasila się po czętym kąpaniu w morzu.
Na wszelki wypadek zapytam weta o ten Peroxywet albo jakiś inny leczniczy szampon,bo z morza raczej nie da się zrezygnowac;).
Dzięki za pomoc:p

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Just-tea']Nie wiem co z tym zapaszkiem,myśle,że przyczyną nie jest żadna choroba skóry, bo skóra i sierść wyglądają ładnie, poza tym jestem w stałym kontakcie z wetem. Moj wet twierdzi ,ze taka rasa i zdazają się smierdziuchy ,pamięta jak kolega z roku miał 2 niufki i tez tak zalatywały. Zauwazyłam,że zapach nasila się po czętym kąpaniu w morzu.
Na wszelki wypadek zapytam weta o ten Peroxywet albo jakiś inny leczniczy szampon,bo z morza raczej nie da się zrezygnowac;).
Dzięki za pomoc:p[/quote]
U mojej skóra i sierść była w cudownym stanie :) I weci też twierdzili że to niuf i tak ma być. Dopiero ta dermatolog wybiła mi z głowy to. Stwierdziła że psiana ma leciutkie zapalenie mieszków włosowych co zdarza się nagminnie u psów i dlatego wydziela taki zapach. Nie widać tego zapalenia ale własnie to powoduje specyficzny smród. Wetka studiowała dermatologie w Anglii ;) Podziałało a przez 3 lata inni weci twierdzili ze tak ma być :diabloti:

Link to comment
Share on other sites

Pysia, no to mnie zmartwiłaś :placz:. A wydawało mi się, że on taki duży jest. My się już znamy, byłam w Twojej hodowli, to mnie zabrakło szczeniaka - psa w ostatnim miocie (urodził sie tylko jeden). Potem czekałam na pieska z hodowli z Gniezna, ale znowu mi się nie udało (suka nie zaszła), ostatecznie mam szczeniaka z takiej (chyba) mało znanej hodowli - jego matką jest Inna Nie Będę Viva Zabajka, a ojcem Nero od Stiky.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='inez76']Pysia, no to mnie zmartwiłaś :placz:. A wydawało mi się, że on taki duży jest. My się już znamy, byłam w Twojej hodowli, to mnie zabrakło szczeniaka - psa w ostatnim miocie (urodził sie tylko jeden). Potem czekałam na pieska z hodowli z Gniezna, ale znowu mi się nie udało (suka nie zaszła), ostatecznie mam szczeniaka z takiej (chyba) mało znanej hodowli - jego matką jest Inna Nie Będę Viva Zabajka, a ojcem Nero od Stiky.[/quote]
Nie jest nieznana ta hodowla tylko chyba strony nie mają :) Masz do mnie niedaleko :) Przyjedź to zobaczymy smarkacza ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='inez76']Dziękuję za zaproszenie :p. Chętnie skorzystam. To ja może przestaję już uprawiać prywatę ;), zadzwonię do Ciebie gdy znajdę czas na wyjazd, żeby konkrety dogadać.
A strony internetowej to faktycznie nie mają...[/quote]
Zaoraszam :)

Link to comment
Share on other sites

No dobra, to już ostatni post - bo zmykam z moim chudym :lol: maleństwem na kurs do Wesołej Łapki. Tak sobie tylko pomyślałm, że może się Pysiu nie dogadałyśmy, bo Pago jest z 21.07.07 to on jeszcze nie ma skończonych trzech mies. (no zostały mu trzy dni), tylko wciąż dwa ... Może Ty miałaś na myśli, że pod koniec tego 3 mies. waży 20 kg... a tak się tylko pocieszam :eviltong:...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='inez76']No dobra, to już ostatni post - bo zmykam z moim chudym :lol: maleństwem na kurs do Wesołej Łapki. Tak sobie tylko pomyślałm, że może się Pysiu nie dogadałyśmy, bo Pago jest z 21.07.07 to on jeszcze nie ma 3 mies. (no zostały mu trzy dni)... Może Ty miałaś na myśli, że pod koniec tego 3 mies. waży 20 kg... a tak się tylko pocieszam :eviltong:...[/quote]
Dobrze dogadałyśmy się. W dniu kupna tj w wieku 8 tyg. wszystkie samce ważyły ( te z pierwszego i ten z drugiego miotu) od 8,5 kg . Ten z ostatniego był chudy a ważył 8,90 kg. W dniu ukonczenia 3 m-cy wazył 26 kg. a w dniu 6 - 42 kg. Suczki mniej ale to normalne.

Link to comment
Share on other sites

[COLOR=navy]Pysiu, bardzo ciekawe rzeczy. Czy możesz podać mi tytuł jakieś publikacji, z której czerpiesz wiedzę?[/COLOR]
[COLOR=#000080]1. Waga szczenięcia uwarunkowana jest wieloma czynnikami. Właściwa waga dla trzymiesięcznego szczenięcia to 15-25 kg, ale mogą być znaczne odchylenia.[/COLOR]
[COLOR=#000080]2. Nowofundlandy mają specyficzny zapach wynikający z innej niż u większości ras lokalizacji gruczołów podskórnych, co wynika z ich pierwotnej użytkowości i potrzeby ochrony przed wpływem słonej wody. Nowofundland nie musi śmierdzieć - to fakt, ale ich specyficzny zapach nie jest oznaką żadnej choroby! [/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Niufka'][COLOR=navy]Pysiu, bardzo ciekawe rzeczy. Czy możesz podać mi tytuł jakieś publikacji, z której czerpiesz wiedzę?[/COLOR]
[COLOR=#000080]1. Waga szczenięcia uwarunkowana jest wieloma czynnikami. Właściwa waga dla trzymiesięcznego szczenięcia to 13-20 kg, ale mogą być znaczne odchylenia.[/COLOR]
[COLOR=#000080]2. Nowofundlandy mają specyficzny zapach wynikający z innej niż u większości ras lokalizacji gruczołów podskórnych, co wynika z ich pierwotnej użytkowości i potrzeby ochrony przed wpływem słonej wody. Nowofundland nie musi śmierdzieć - to fakt, ale ich specyficzny zapach nie jest oznaką żadnej choroby! [/COLOR][/quote]
Po pierwsze nie pisałam że czerpię wiedzę z publikacji :) Pisałam że moje szczeniaki i tyle :)
Po drugie pisałam o smrodzie a nie o specyficznym zapachu który mi absolutnie nie przeszkadza :) Ale jak niuf capi ( przepraszam za określenie ;) ) na kilka metrów to nie jest normalne :)
Wszystko co napisałam wynika z mojego doświadczenia - ot co :)
Pozdrawiam i zmykam na spacer z futrami :)

Link to comment
Share on other sites

:lol:[B][I]Witajcie![/I][/B]
[B][I]A ja mysle ,ze problem z zapachem Niufa najczestsza przyczyne ma w zlym wysuszeniu po kapieli.[/I][/B]
[B][I]Juz dawno stwierdzilam na wiekszej ilosci egzemplarzy ,ze jak po desczu,kapieli pies wyschnie spiac to smierdzi-zaparza sie po prostu majac dosc duzo skory i wlosa.[/I][/B]
[B][I]Jak go wysuszymy suszarka lub w zabawie to nie ma zadnego przykrego zapachu.[/I][/B]
[B][I]No i oczywiscie trzeba niufy kapac dosc czesto urzywajac dobrego szamponu.[/I][/B]
;)[B][I]Anka[/I][/B]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Pysia']Po pierwsze nie pisałam że czerpię wiedzę z publikacji :) Pisałam że moje szczeniaki i tyle :)
Po drugie pisałam o smrodzie a nie o specyficznym zapachu który mi absolutnie nie przeszkadza :) Ale jak niuf capi ( przepraszam za określenie ;) ) na kilka metrów to nie jest normalne :)
Wszystko co napisałam wynika z mojego doświadczenia - ot co :)
Pozdrawiam i zmykam na spacer z futrami :)[/quote]

[COLOR=navy]No to się z Tobą zgadzam :)[/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

Chodziło mi raczej o specyficzny zapach(tak napisałam), a nie o jakiś zniewalający smród;) Osobiście uważałam, że ten zapach wynika z jakichs uwarunkowan rasowych i tego,że mój pies ma iście nowofundlandzkie życie-często,bywa,ze codziennie, pływa w morzu. Oprócz tego,ze pływa to się jeszcze czochra w piasku, więc pewnie drażni te gruczoły. Co do kontrolowanych kąpieli w wannie, to włąsciwie wypadaja raz na miesiąc ewentualnie raz na 1,5:eviltong:. Używam szamponu Kawu.

P.S. a z wetem i tak o peroxywecie pogadam;)

Link to comment
Share on other sites

Witajcie
Dolączam sie do dyskusji.
Zgadzam sie z Pysią i z Anią - Tak- niufek pachnie - dla mnie pies ma byc czysty a wiec pachnacy jak pies, jezeli cos smierdzi - trzeba szykac przyczyny. Sama ostatnio wezwana zostalam do domu, gdzie niuf smierdzial. Przez telefon oznajmiono mi , ze bardzo smierdzi i juz nie wiedza czym, co robic - przyjechalam i od drzwi poczulam smród starej, mokrej szamty - tak, to niuf - kapany w stawie i nie suszony- wysychal po 2-3 dni i zasmierdzial sie biedaczek. Polecilam pozadna kąpiel i wysuszenie suszarkami - podzialalo...tylko czy za kazdym razem bedzie im sie chcialo go suszyc...

co do wagi- zgadzam sie z Pysią - moje mając 3 miesiące wazyły w okolicach 20 kg

Link to comment
Share on other sites

Skoro już wiem, że moje maleństwo jest wychudzone i pokurczone :p, to chciałabym jeszcze zapytać, czy to znaczy, że on bedzie małym psem? Czy to może sie wyrównać w późniejszym okresie? Czy jest nadzieja, że wyrośnie z niego duży nowofundland? Jego matka jest naprawdę dużą suką. Pago jest karmiony Royalem Giant Puppy, linia weterynaryjna.
No kurcze, dopóki Was o to nie spytałam, żyłam sobie w błogiej nieświadomości, że jest duży - bo moim zdaniem jest duży i wypasiony. Teraz to chyba muszę uznać, że jest duży inaczej:lol:.

Z tego wszystkiego postanowiłam go jeszcze raz zważyc (na wagę wlazł mój mąż i miał na rękach Pago, a potem wlazł sam i odjęłam różnicę) i muszę sprostować, że jednak dziś waży 12 kg (10 kg ważył w poniedziałek, gdy byłam z nim na szczepieniu u weta). Jak się bardzo postaram i go utuczę to może dociągnie w te trzy dni, które mu brakują do 3 mies., do 15 kg podanych przez Niufkę jako waga właściwa:-). Oczywiście ŻARTUJĘ ... :-)

Link to comment
Share on other sites

[COLOR=navy]Aż sobie krzyknę:[/COLOR]
[COLOR=#000080]TWÓJ PIES JEST NORMALNY!!!![/COLOR]
[COLOR=#000080]Absolutnie go nie tucz. Ciesz się, że szczupły, bo tłuszczyk obciąża stawy. Nic nie rób. No, może zmień karmę, chyba że linia weterynaryjna, bo np. ma uczulenie. Royal ma za dużo białka, więc nie jest to najlepsza karma dla molosów. Może zamiast Giant Maxi - jakość ta sama, a wskaźnik białka niższy.[/COLOR]
[COLOR=#000080]Może jego boom wzrostowy jeszcze nie nadszedł.[/COLOR]
[COLOR=#000080]Najbardziej niebezpieczne dla szczenięcia to być zagłaskanym...[/COLOR]

[COLOR=#000080]Powtarzam, Wasz pies jest w sam raz![/COLOR]

[COLOR=#000080]Gratuluję Maluszka.[/COLOR]
[COLOR=#000080]A, no właśnie, ciesz się, że mały, bo moje sześciomiesięczne gluty przerosły już matkę.[/COLOR]
[COLOR=#000080]Daj jakieś fotki, pociesz widokiem maluszka :)[/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

[B][I]INEZ -nie rob glupot!!!!!!:angryy:[/I][/B]
[B][I]Kazdy szczeniak Niuf nie niuf inaczej rosnie.[/I][/B]
[B][I]Jestem przekonana ,ze bedzie rosnac umiarkowanie i jesli genetycznie ma zakodowane ,ze ma byc duzy to wzrost osiagnie w swoim czasie mniej wiecej roczny zacznie sie wyrownywac.[/I][/B]
[B][I]Nawet z tego samego miotu szczeniaki rosna inaczej -pamietam moja ELANOR z ktorej niesamowicie bylam dumna bo mi rosla jak na drozdzach i jak pojechalam z wizyta do Beatrice co zostawila sobie brata to on w 6 miesiecy wygladal jak taborecik i polowa z Elanor.[/I][/B]
[B][I]Jako dorosle sa po 75 cm w klebie z tym ,ze moja Elanor ma C dysplazje i II stopnia lokcie.A PIKA jest czysciutki na lokcie i biodra.[/I][/B]
[B][I]Wiec uspokoj sie a czy szczeniak jest chudy czy gruby to sie kontroluje dotykajac psa w zebrach.Tam masz poczuc czy zebra sa mocno wyczuwalne z wyraznymi wglebieniami pomiedzy nimi (za chudy),czy zebra sa wyczuwalne ale pod lekka warstewka cialka (idealnie).[/I][/B]
[B][I]Byc moze twoj Niuf nie bedzie gigant jako dorosly ale to za wczesnie mowic.Najwazniejsze aby byl zdrowy.[/I][/B]
[B][I]Bzdurne sa porownania wagi w szczeniakach (tabele itd....) kazdy osobnik jest inny. Mniej wiecej wagi sa podobne ale nie mozna zakladac ,ze wszystkie powinny tak rosnac szczegolnie w rasach molosowatych .[/I][/B]:shake:
[B][I]Co do karmy linia giant jest dobra.Sama teraz daje moim szczeniakom ta karme.[/I][/B]
[B][I]Mimo to od 3 miesiaca przejda na ta dla Owczarkow niemieckich-jest [/I][/B]
[B][I]tam 26% protein (GR 26-Maxi Adult).[/I][/B]
[B][I]Dobrze tez jest z HILL's- P/D Large Breed.Idealna dla szczeniaka Niufa.[/I][/B]
[B][I]INEZ radze Ci z twoim malym do 6 miesiaca dawac linie GIANT jak powinno isc.Teraz mysle ze bierze PUPPY.Wedlug wieku przejdz na JUNIOR.Pozniej 6 miesieczny zobaczysz czy juz mozesz przejsc na ADULT.Pamietaj ,kazdy pies jest inny a twoje malenstwo mysle ,ze potrzebuje troche wiecej niz inne szczeniaki i prawdopodobnie sledzenie lini GIANT jest dla niego najlepsze.[/I][/B]
[B][I]Jak mozesz zamiesc zdjecia to zrobimy sobie jakies wyobrazenie o nim.Pomoze.:loveu:[/I][/B]

[B][I]A ogolnie moje psy na Royalu sa extra.[/I][/B]
[B][I]Mam Shih-tzu,PON-a,i Niufy i kazdy z nich je ROYAL.Dla mnie idealna karma.[/I][/B]
[B][I]HILL'S dobry ale kupska robia duzo wiecej i troche luzniejsze.[/I][/B]
[B][I]Po eksperymentach z roznymi karmami ROYAL jest THE BEST![/I][/B]
[B][I]Anka:razz:[/I][/B]

Link to comment
Share on other sites

Bardzo chętnie wkleiłabym zdjęcie Pago, ale jestem kompletnym beztalenciem infirmatycznym i nie umiem :placz:. Nawet avatarka sobie zrobić nie umiem :angryy:.
Jeśli ktoś mógłby to bardzo proszę o pomoc. Chętnie prześlę komuś jego zdjęcie na maila i będę bardzo wdzięczna za wstawienie na forum :loveu:.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...