Jump to content
Dogomania

A moze by tak galeria...


:)

Recommended Posts

[quote name='Grey']PapryczkoChili włosy które urosły na nosie trzeba skrócić , a nie golić .Ja skracam ostrzem 2 mm. jeżeli piesek się nie boi , lub skracam krzywymi nożyczkami . Nie które wibrysy skraca się.Nie odgrywają takiej roli jak u kota .[/QUOTE]

Grey, dziękuję za odpowiedź. Nie wystawiam moich psiaków, więc to dla mnie tylko czynność kosmetyczna - bo się podoba ta czarna przestrzeń pod nosem ;) ale ostatnio czytałam kilka książek, w których autorzy pisali, że jednak te wibrysy to ważna sprawa... stąd moje wątpliwości. Widzę te długie i sztywne włosy - przypuszczam, że to są wibrysy ;) moje psy mają długi włos, więc się wyróżniają, ale właśnie pod nosem są czarne włoski, z tym, że już nie takie sztywne - pojęcia więc nie mam, czy to wibrysy czy nie ;) nos golę maszynką, kiedyś wycinałam nożyczkami, ale to wychodzi nierówno ;) no i nie wiem, moje psiaki poddają się tym zabiegom, ale widać, że nie lubią (nieważne czy nożyczkami czy maszynką, więc nie chodzi o hałas maszynki), no i tak pomyślałam - czy je to nie hmmm... boli, podrażnia, takie cięcie wibrysów.
i też dołączam się do pytania: co znaczy, że niektóre trzeba? i które trzeba? ;)

moje psy mają dwa długie czarne sztywne włosy pod brodą, to pewnie też wibrysy, chociaż w gąszczu tych kłaków to nie mam pewności ;)
może to banalne pytania, ale poprostu na serio nie wiem :D wiele w życiu robiłam, wiele umiem, a dopiero odkrywam wibrysy ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 8.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

[quote name='Unbelievable']jaka agresja? dla mnie to logiczne że każdy pies ma wibrysy na pysku, po bokach i z przodu(krótsze), bo pies to pies i nic do rzeczy nie ma czy pysk jest krótki czy normalny...[/QUOTE]

a dla mnie cała masa rzeczy, o których Ty pewnie nie masz pojęcia, jest logiczna i banalna. a na wibrysach się nie znam, przepraszam, że śmiałam zapytać. jeśli nie masz ochoty odpowiadać, to poprostu nie pisz. przecież przymusu nie ma.
pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

PapryczkaChili te sztywne włosy na brodzie, nad i pod oczami to również wibrysy- czyli wlosy czuciowe. Są one nazywane włosami zatokowymi poniewaz ich mieszki sa polozone baardzo blisko zatok żylnych, dzieki czemu sa bardzo czule. Uwazam, ze nie powinno sie ich obcinac.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Talagia']PapryczkaChili te sztywne włosy na brodzie, nad i pod oczami to również wibrysy- czyli wlosy czuciowe. Są one nazywane włosami zatokowymi poniewaz ich mieszki sa polozone baardzo blisko zatok żylnych, dzieki czemu sa bardzo czule. Uwazam, ze nie powinno sie ich obcinac.[/QUOTE]

Uświadomiłam sobie, pod wpływem niedawnych lektur, ileż to razy zostały one zgolone - nawet przez weterynarzo - groomera... zawsze, jak się strzygło mordę, to i te włosy... pewnie i nie korzystają z nich tak, jak koty, ale myślę sobie, że wolałabym ich nie przycinać. zwł. że te rasy to ani mocne w nosie ani wzroku sokolego nie mają... ;)
to jeszcze jedno pytanie: czy tylko te sztywne pojedyncze włosy to wibrysy? czy te włosy po nosem, sztywniejsze od pozostałych, ale nie tak jak te długie, których jest sporo, to też wibrysy? poprostu nie wiem, czy golić ten nos czy odpuścić i tylko przycinać, żeby do mordy nie wchodziło?

Link to comment
Share on other sites

Włosy czuciowe sa rowniez na wardze gornej i dolnej. Ja nie twierdze oczywiscie, ze pies nie obejdzie sie bez wibrysow, czy ich obcinanie boli. Ale zastanawiam sie jaki ma sens pozbawianie psa jakiejs tam mozliwosci odbierania podniet dotykowych ? (Bo od tego wlasnie sa te wlosy - w zatokach zylnych sa liczne zakonczenia nerwowe). Ja uwazam, ze sa urocze :D

dowód :D
[IMG]http://lh3.ggpht.com/_utg6caj0104/TIPr2s6B5hI/AAAAAAAABEQ/0q5yX4UPxVc/s512/wasy.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Talagia']Włosy czuciowe sa rowniez na wardze gornej i dolnej. Ja nie twierdze oczywiscie, ze pies nie obejdzie sie bez wibrysow, czy ich obcinanie boli. Ale zastanawiam sie jaki ma sens pozbawianie psa jakiejs tam mozliwosci odbierania podniet dotykowych ? (Bo od tego wlasnie sa te wlosy - w zatokach zylnych sa liczne zakonczenia nerwowe). Ja uwazam, ze sa urocze :D[/QUOTE]

Talagia, bardzo Ci dziękuję za odpowiedź :) mam takie samo podejście, po coś one są - dlatego chciałam się dowiedzieć, jak to jest z tymi wibrysami. Ja swoje psy kąpię i tak co 2 tygodnie, kosmetyków mają tyle co ja - więc czasem zastanawiam się, czy to jeszcze pies :D dlatego mimo wszystko staram się, żeby nie przesadzać. One i tak mają słaby węch - jak ćwiczę z nimi komendę 'szukaj' to raczej się rozglądają niż niuchają nosem ;) a wygolone włosy u shih wyglądają, moim zdaniem cudownie i uroczo, ale jeśli to jest jakaś tam ingerencja to zrezygnuję.

Link to comment
Share on other sites

PapryczkoChili skracanie włosów dotyczy wszystkich psów , które mają długie włosy na pysiu , a czyni się po to nawet , żeby ułatwić widzenie.Właściwie tak tymi wibrysami nie przejmuj , skracamy z włosem .
Na koniec pytanko ,panujesz nad filcami ? .

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Grey']PapryczkoChili skracanie włosów dotyczy wszystkich psów , które mają długie włosy na pysiu , a czyni się po to nawet , żeby ułatwić widzenie.Właściwie tak tymi wibrysami nie przejmuj , skracamy z włosem .
Na koniec pytanko ,panujesz nad filcami ? .[/QUOTE]


Filc jest nam obcy :D pudlówka _ super grzebień = zero filcu :D Ilonka, z tego też wątku, nauczyła mnie jak każdą z moich panienek pielęgnować, do tego odpowiednie kosmetyki i jest super. poza pojedynczymi, sporadycznymi kołtunami, czeszemy się tylko przed kąpielami (co by brudnego włosa nie czesać i nie niszczyć). Jedynie to grzywka na czole jest często, nie raz codziennie, czesana. A włosy koło oczu zapuszczamy. Kiedyś wycinałam bardzo często, ale ciągle oczy łzawiły, dlugie włosy związywane na czole zdecydowanie lepiej się u nas sprawdzają :)

Link to comment
Share on other sites

Chciałabym bardzo wiedzieć na jakiej płaszczyźnie Papryczka ma problemy :evil_lol: Bo idąc tym tokiem rozumowania ja mam poczwórny problem :loveu::diabloti:

A apropos wibrysów u shicków :roll: ja moim wystawowym "gole nosy" regularnie i nie zauważyłam żadnego odstępstwa od normy w porównaniu z psami które nie były w tym miejscu golone :razz:

Link to comment
Share on other sites

[B]Papryczka [/B]śliczne masz te psiaki - bardzo podoba mi się takie ścięcie "na szczeniaka" u niewystawowych psiaków :).
Jeżeli chodzi o wibrysy to ja je mojej suce przycinam jak ścinam pysk [Birma z zarośniętym pyskiem mi się nie podoba].

Gray tak dla twojej satysfakcji - my mamy kołtuny i to potężne... Birma rano biegała po polu i jakieś cholerstwo jej się w sierść powkręcało. Na swoje usprawiedliwienie mogę dodać tylko, że jak mi dziecko zaśnie to się biorę za wyczesywanie cholerstwa z sierści, tak na oko czeka mnie z tym ładnych parę godzin roboty. No chyba, że się wkurzę i zetnę Birmę na krótko - jedna przednia łapa jest w tym czymś cała, połowa grzbietu też. Po spacerze wyciągałam jej tego tylko trochę, tak żeby jej przy ruszaniu się nie przeszkadzało.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za miłe słowa :) ale do naszego ideału to jeszcze kawał drogi... marzą mi się wąsy do ziemi :D
Grey, z pysiami to mamy taki problem, żeby zawsze były suche - ja nie wiem, jak one to robią, zwłaszcza młodsza biała, ale wąsy są co chwilę do robienia ;)
A o którym pysiu dokładnie mówisz Grey? I jednak jak się zapuszczamy to się zapuszczamy - nic nie przycinam, więc co matka natura dała to mamy w pakiecie ;) nawet jeśli jest to za bardzo zarośnięty pyś ;)

Link to comment
Share on other sites

PapryczkaChili mając dwa psy takiej rasy trzeba nauczyć się pielęgnacji , z kompletować narzędzia i jeszcze u innych robić , ja nie widzę problemu i mogę pomóc . Tak samo ja uczyniłem , miałem średniaki łobuziaki i żeby nie mieć kłopotu musiałem nauczyć się sam robić , były wystawy i tak to poleciało.

Bonsai_88 musisz mieć dobre grzebienie 072 oraz 076 i problemu nie będzie .( Dotyczy wszystkich ).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...