Jump to content
Dogomania

boston terier czy buldozek francuski


carinka

Recommended Posts

juz od dluzszego czasu planuje zakup suczki
tylko mam problem, zeby ostatecznie zdecydowac sie na rase
zastanawiam sie nad boston terierem i buldozkiem francuskim

prosze o wszystkie za i przeciw, wszelkie rady

jaka hodowle boston terierow byscie polecili?

piszczie wszystko co pomoze mi podjac decyzje

a jeszcze napisze, ze nie zamierzam z tym malenstwem jezdzic po wystawach

z gory dziekuje za wszelkie info

Link to comment
Share on other sites

Mialam podobny dylemat :wink: Wlasciwie zaczelo sie od zakochania sie w buldozkach :wink: Przeczytalam wszystko o nich w necie, kupilam sobie ksiazke... ale bardzo mnie niepokoilo zdrowie - a to alergie,a to to, a to tamto i najgorsze - problemy z oddychaniem. Pytalam sie na forum tutaj i buldozkowym o to zdrowie i wychodzilo na to, ze wlasciciele nie uwazaja by z tym oddychaniem bylo cos nie tak, mialam wrazenie, ze te dzwieki uwazaja za fajne takie charakterystyczne buldozkowe i ze nie ma sie czym przejmowac, mozna sie latwo przyzwyczaic...Widzialam pozniej z daleka buldozki w parku, jak sie bawily i uwazalam, ze sa swietne, takie przezabawne nietoperze.Powiedzialam kolezance, ze chyba kupie sobie buldozka a ona zaczela mnie przestrzegac, ze na jej osiedlu sa trzy i latem jest tragedia z oddechem. Sami wlasciciele i hodowcy przestrzegaja przed wychodzeniem z nimi latem na dlugie spacery - myslalam, ze pojade np. na wczasy i co pies bedzie sam w pokoju sziedzial bo goraco jest? Jednym slowem i bardzo mi sie podobaly i mialam watpliwosci ;) Ta sama kolezanka podsunela mi bostony jako "podobna nieco a zdrowsza rase" ale musze przyznac, ze buldozery podobaly mi sie bardziej. W koncu wyszlo tak, ze kupilam inna rase, silky terriera. Nie mniej jednak rozwazam drugiego psa i wiem juz ze nie bedzie to buldozek. Od tamtego czasu mialam kilka sptotkan z buldozkami juz z bliska i sposob ich oddychania jest dla mnie nie do zaakceptowania. Nikt nie powinien kupowac tej rasy niz zblizywszy sie na tyle, zeby tego posluchac. Pamietam, ze wcale nie bylo zbyt goraco, moj psiak biegal jak szalony a napotkany buldog sapal i rzezil probujac go dogonic. Te dzwieki dla mnie sa takie jakby pies sie dusil :/ Dalej uwazam, ze sa piekne i zabawne ale hodowcy powinni postarac sie zrobic cos aby poprawic ich wydolnosc oddechowa. Pewna uzytkowniczka z forum terrarystycznego pisala mi, ze jej nierodowodowy buldozek oddychal normalnie ale mial lzejsza budowe ciala niz typowy, rodowodowy pies. Nie wiem, moze to by pomoglo, ale z rasami psow czesto tak jest, ze "udoskonalanie" idzie przede wszystkim w strone oczekiwanego wygladu a malo w strone zdrowia i jakosci zycia psa. To widac u wielu ras.
Co do bostonow, one takze maja plaskie pyszczki ale znacznie lzejsza budowe - hodowcy sa raczej skolnni twierdzic, ze zblizone sa wygladem do bokserow (1/3 boksera;) niz do buldozkow. Podobno sa bardzo szybkie, zwinne i nie maja trudnosci z oddychaniem. Podobno - bo niestety nie widzialam zadnego na zywo, tylko mase zdjec. Pisalam z hodowcami i twierdzili, ze generalnie jest to zdrowa rasa i nie maja tendencji do takiego sapania. Poswiecilam tylke uwagi tej jednej kwesti bo dla mnie jest najwazniejsza. Poza tym bostony sa bardziej zywiolowe i ruchliwe niz buldozki. Podsumowujac ja na dzien dziesiejszy wybralabym bostona i byc moze w koncu zamieszka ze nami i naszym silkiem suka bostonka :) Jednak to nie jest przesadzone, najpierw musze koniecznie zobaczyc te psiaki na zywo. I Tobie radze to samo - obejrzyj i jedne i drugie psy na zywo.
Co do hodowli:
Ajba (ta pani odpisala mi na wszystkie pytania, byla b. mila wiec mysle, ze mozesz sie do niej zwrocic z watpliwosciami)
On Time
Z Gdanska Rodem
Torques
Alikana (z ta pania rozmawialam na gg, takze bardzo dobry kontakt)
Dla Pociechy

Nie bede Ci polecac zadnej, sama nie mam tej rasy wiec ciezko mi obiektywnie ocenic, ktora ma najlepsze psy.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='jaszczurka'] Nie mniej jednak rozwazam drugiego psa i wiem juz ze nie bedzie to buldozek. Od tamtego czasu mialam kilka sptotkan z buldozkami juz z bliska i sposob ich oddychania jest dla mnie nie do zaakceptowania. Nikt nie powinien kupowac tej rasy niz zblizywszy sie na tyle, zeby tego posluchac. Pamietam, ze wcale nie bylo zbyt goraco, moj psiak biegal jak szalony a napotkany buldog sapal i rzezil probujac go dogonic. Te dzwieki dla mnie sa takie jakby pies sie dusil :/ [/quote]
Jaszczurka,pies psu nie równy.Mam buldożka francuskiego i japan china,który jest psem ruchliwym i zwinnym.Nie zauważyłam aby mój buldożek był jakoś bardziej nieruchawy od china.Problemów z oddychaniem też nie ma.Dzwięki wydaje,owszem,ale są one charakterystyczne dla rasy.Ja je uwielbiam,ale masz rację,że nie dla każdego są do zaakceptowania.Mój buldożek w lecie jeździł ze mną na wczasy i na weekendowe wypady nad jeziorka.I tu również nie było większych problemów.Bo wiadomo,że na prażące słońce nie wypuścisz nawet psa który ma długą kufę.Takiemu też trzeba zapewnić cień.Dla mnie buldożki francuskie,to rasa mojego życia.Już teraz wiem,że one będą ze mną zawsze.
Decydując się na kupno,trzeba wybrać dobrą hodowlę,aby wyeliminować jak najwięcej problemów ze zdrowiem.Na alergie cierpią przeważnie białe i łaciate buldożki.
A oto kilka fotek mojego buldożka,dla zachęty :wink: .

[URL="http://imageshack.us"][IMG]http://img234.imageshack.us/img234/278/tndscf02893xk.jpg[/IMG][/URL]

[URL="http://imageshack.us"][IMG]http://img234.imageshack.us/img234/4131/tndscf05488ic.jpg[/IMG][/URL]

[URL="http://imageshack.us"][IMG]http://img234.imageshack.us/img234/3286/tndscf12394zq.jpg[/IMG][/URL]

Link to comment
Share on other sites

carinka,nie znam nikogo z forum kto ma bostony.Ale są to super pieski,bardzo ruchliwe i inteligentne.Można je szkolić w zakresie agility.Napewno jest bardziej ruchliwy i wytrzymały od buldożka.Co nie znaczy,że buldożek to kanapowiec ospały.Mój uwielbia długie spacery i dużo ruchu.Z tym,że latem trzeba zapewnić mu cień i chłodne miejsce,tak jak i innym rasom.Bo z tego co czytałam na tym forum, nikt przy zdrowych zmysłach nie wybierze się na długi spacer z psem jakiejkolwiek rasy w +30st.C.Kiedyś rozmawiałam z hodowczynią bostonów.Ponieważ rozważałam czy drugim pieskiem w moim domu ma być buldozek czy boston.Koniec końców zdecydowałam się na buldożka,a mam japan china :D .
Wklejam to co znalazłam w necie o bostonach,ale napewno już to czytałaś.Musiałabyś porozmawiać z jakimś hodowcą na temat bostonów.Bo tych piesków jest wciąż w Polsce bardzo mało.Znajdź w necie hodowle boston terierów i napisz maila z zapytaniem o nie.

Boston terier jest przemiłym psem towarzyskim. Wesoły, sprężysty i zawsze skory do zabawy jest idealnym psem rodzinnym. Jest zrównoważony, przywiązany do swojego właściciela, oraz niezwykle łagodny i cierpliwy w stosunku do dzieci. Nie jest psem awanturniczym, lecz zaatakowany przez innego na pewno będzie się bronił. Są idealnymi psami nadającymi się do szkolenia w zakresie posłuszeństwa. Polecane dla osób starszych i ludzi, którzy oczekują od swojego pupila niewielkich rozmiarów, wesołego usposobienia i niewielkich zabiegów pielęgnacyjnych.

Link to comment
Share on other sites

Misiaczek, Twoj buldozek jest sliczny :D Naprawde niesamowicie mi sie podobaja ale to charczenie jest dla mnie straszne. Szkoda.
Teraz co do bostonow. Dostalam od TZ-ta na mikolajki "Przesadnik kynologiczny" i autorka bardzo zle wypowiada sie o ich zdrowiu. Przepisze Wam cytat:
""...ten mily piesek ma predyspozycje do wiekszosci chorob, na jakie moga zapadac psy, od wypadania galki ocznej ( :o ) po choroby nowotworowe i w zwiazku z tym nie zalicza sie do ras, ktore mozna by polecac ludziom, ktorzy chca miec towarzysza na dlugie lata."
Nie mam pojecia co o tym myslec, pierwszy raz spotykam sie z taka opinia na temat tej rasy.
Carinka, nie dziwie sie, ze masz dylemat! Tez mialam straszny, po nocach siedzialam i czytalam o roznych rasach. To samo bedzie pewnie, jak bede kupowac drugiego psa :wink: U mnie faworytami byly buldozek, boston i miniaturowy bulterier (mam ogromna slabosc do bulkow), przy czym ten ostani odpadl ze wzgledu na kosmiczna cene. I w koncu wzielam calkiem innego psa, czyli wlasnie silka - przyznam sie, ze w duzej mierze przyczynila sie do tego ogromna dla mnie zaleta mianowicie nie linienie. Jak mialam 7 lat kupiliysmy z mama cocer spaniela, potem byl labek (i jest dalej tyle ze nie mieszkam juz z rodzicami) i zawsze wszedzie byla siersc. Nie cierpie mebli i ubran w siersci i do dzis nie moge sie nacieszyc, ze przy Czarim tego nie ma. [size=1]a jakby tak miec psa ktory wyglada jak bulek, jest pojetny jak border i nie gubi siersci jak silk to w ogole by bylo super [/size] :lol: :oops:

Link to comment
Share on other sites

Ja napisze tak znam kilka buldożków każdy sapie, chrumcha i grucha, ale są to przesymaptyczne dzwieki i zaden nie miał problemów ze zdrowiem oprócz osławionej nuzycy - dlatego trzeba uważać przy wyborze hodowli. Sa to przesympatyczne aktywne psy co do ostrzożnosci w lecie na każdego spa trzeba uwazać i w upały go oszczędzać ...

Link to comment
Share on other sites

O matko...Jaszczurka,niewiedziałam,że boston teriery są takie chorowite :( .Straszne to co napisałaś.Tak jak juz wspominałam,rozmawiałam w necie z panią,która hoduje te śliczne pieski i wypowiadała się o nich w samych superlatywach.A szczególnie to mi w pamięci zapadło,że są nie do zdarcia.Dlatego troszkę się bałam czy mój buldożek podoła takiemu tempu życia i takiej energii jaką mają bostny.

Co do wyboru rasy to Carinka,niestety musi podjąć decyzję sama(po zebraniu jak największej ilości informacji oczywiście),bo ja napewno nikogo nie będę namawiać do zakupu takiej czy owakiej rasy.Przyszły pańcio,musi wybrać sam,zeby później nie miał pretensji,że piesio albo za absorbujący,albo za ospały,albo chrapiący.
I tu nawet po naszych postach widać różnicę zdań.Dla jednych bulgotanie i chrapanie buldożka,to melodia,dla innych nie do zaakceptowania.

Ale miejmy nadzieję,że Carinka wybierze odpowiednią rasę dla siebie i pokocha tego bąbla z całego serducha.Tego jej życzę.



[B]Patka[/B],Twoja AST rewelka.Niewiedziałam,ze one też chrapią i sapią. Moja buldożka ma przyjaciela AST-a,który nie cierpi mojego chinka.
Pozdrawiam

[B]Jaszczurka[/B],ja dopiero teraz zobaczyłam,że jesteś z Zielonej Góry.
Pozdrowienia dla ziomalki.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='misiaczek']O matko...Jaszczurka,niewiedziałam,że boston teriery są takie chorowite :( [/quote]
Ja wcale nie wiem czy takie sa - sama juz zglupialam . To cytat z ksiazki. Tez wczesniej czytalam, ze to zdrowa rasa. Najgorzej, ze to taka rzadka rasa jakby bylo na forum wielu wlascicieli to by mogli napisac czy im choruja czy wrecz przeciwnie. Byla kiedys jedna dziewczyna ktora miala bostonka, ale chyba sie nie wypowiada.

[quote]Jaszczurka,ja dopiero teraz zobaczyłam,że jesteś z Zielonej Góry .
Pozdrowienia dla ziomalki [/quote]
Ja teraz to niestety bardziej z Wroclawia jestem :( nie lubie duzych miast ale czego sie nie robi dla TZta :roll: Ale w Zielonej tez bywam u rodzicow :D I wtedy sie przerzucam z 4kg Czariego na ponad 40kg Kenzo :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

ja mam buldożka, ale znajomi rodziców prowadzą hodowlę bostonów. I nie opisując różnic wizualnych... to dowiedziałam się, że bostony są znacznie bardziej szczekliwe. Choć wszystkie cechy temperamentu są oczywiście indywidualne dla osobnika. Bostony występują w 3 typach wagowych: 1. <6,8kg, 2. 6,8-9,1, 3. >9,1 (biorąc pod uwagę buldożki 8-14kg to chucherka z bostonków :P ( Wagi wg wzorców FCI ). No, ale miało być bez wyglądu..
No i boston to terrier, a buldog to buldog :) Bostonki są bardzo żywiołowe, potrzebują więcej aktywności fizycznej od bf. Na tresurze spotkałam się z opinią, że bostony są cięższe do ułożnenia.
A mi tam i tak bardziej podoba się moja klockowata bulwa :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...