Jump to content
Dogomania

Odpowiednia karma


fika-foka

Recommended Posts

[b]ELO!!!


tyle ile osob roznych tyle bedzie zdan na temat karm dla psow....
moim zdaniem Acana jest karma z gornej polki po przyzwoitej cenie poprostu... a swoje zdanie motywuje tym ze od roku 2001 karmie swoje psy Acana i nie maja zadnych klopotow zdrowotnych (weta widza tylko raz w raku na szczepnieniu) siersc maja ladna, w czsie sezonu startowego nie traca na wadze... w srod moich znjaomych zaprzegowcow tez sie przekonali do acany psy wcinaja az im uszy sie trzesa
pozdro [/b]

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='danek']Ryż jest miekki, jak dla ludzi.
Mięso to kurczak, wołowina, wieprzowina, nie serca itp.
a kupowałem je w sklepach, lub od dalekich znajomych z własnej masarni. Raczej pewne żródło.
Po prostu mój pies to klasyczny delikates....[/quote]

Pytam, bo ryż lepiej żeby był wręcz rozgotowany, niz miałby być choćby lekko niedogotowany :roll:
O pochodzenie mięsa pytam, bo czasem, szczególnie to z hipermarketów wszelakich, jest tak naszprycowane chemią, że żadne normalne zwierze nie przeżyje go bez problemowo :-?

Link to comment
Share on other sites

Mój mamutek też miewał problemy trawienne, to co robił na spacerach przypominało bardziej krowie placki niz kupę, przetestowaliśmy trochę karm, po żadnej nie było idealnie. Przez przypadek spróbowałam Nutram Large Breed i super. Moje psiaki jedza ją rano, kolację staram się im dawać gotowaną, ale czasami są przez dłuższy czas tylko na suchym i też jest dobrze. Myślę, że warto popróbować różnych karm i sposobów żywienia, coś dobrego dla niego się wreszcie trafi

Link to comment
Share on other sites

[quote name='"fika-foka"']Bardzo chętnie przygarnę przepis na psoe smakołyki :P

Ok. No to podaje:
Ciasteczka wątrobowe: składniki:
3 jaja
1/3 szklanki oleju
0,5 kg surowej wątroby
1 ząbek czosnku
ok. 2 szklanki mąki


Ubijasz lekko jajka, dodajesz olej i czosnek. Mieszasz. Wątróbkę mielisz maszynką do mięsa , wrzucasz do oleju, jajek i czosnku i dodajesz tyle mąki, żeby konsystencja była taka średnia(niezbyt płynne). Wykładasz na blachę i rozprowadzasz cienkką warstwą tak 0,5 -1 cm. Piec to nalezy w nagrzanym piekarniku do temp. 220st. ok 15-30 min. Kiedy powierzchnia jest sucha, i zaczyna się rumienić jest ok. Sprawdzasz patyczkiem srodek, jak wychodzi suchy to koniec. Kroisz to potem na kawałeczki i juz. Jeżeli chcesz by ciasteczka gyły bardziej twarde i suche, włóż kawałki na glache i susz ok 30 min. w lekko nagrzanym piekarniku.
Moja zwierzątko to bardzo lubi, nie ma problemów żołądkowych, a ty masz pewność że składniki są świeże i pierwszej jakości.
Życzymy smacznego wszystkim psiakom- niedobrakom i dobrakom :D

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Szamanka']Nigdy Nigdy, moja teza wynika z działu "Żywność" jak też z historii psów znajomych.[/quote]

[quote name='Szamanka']Na pewno nie powinno się karmić karmami typu Pedigree, bo mimo początkowych efektów typu lśniąca sierść - po latach wychodzą straszne problemy zdrowotne...[/quote]

Poproszę o jakieś dowody, podstawy, wyniki badań (mogą być chmiczne badania laboratoryjne, nie koniecznie na żywych zwierzętach). 8)

Zapominasz, Szamanko, że firma Pedigree wyprodukowała nieco więcej niż jedną gamę produktów serii "Complete Menu"- dla babci, która kupuje swojej Pusi "pokarm championów".
Master Food produkuje również gamę Advance (skądinąd wyśmienitą, porownywalną do Eukanuby) oraz "Veterinary Diet" (bardzo fachowa, starannie dobrana dieta).
Stwierdzenia typu "Na pewno nie powinno się karmić karmami typu Pedigree" uważam za nieco....
Ekhm...
No comments.... :-?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='NigdyNigdy']
Zapominasz, Szamanko, że firma Pedigree wyprodukowała nieco więcej niż jedną gamę produktów serii "Complete Menu"- dla babci, która kupuje swojej Pusi "pokarm championów".
Master Food produkuje również gamę Advance (skądinąd wyśmienitą, porownywalną do Eukanuby) oraz "Veterinary Diet" (bardzo fachowa, starannie dobrana dieta).
Stwierdzenia typu "Na pewno nie powinno się karmić karmami typu Pedigree" uważam za nieco....
Ekhm...
No comments.... :-?[/quote]

Myślę że szamance chodzilo o produkty sprzedawana pod nazwa Pedigree, a nie ogólnie o produkty MasterFoodsa.

To ja moze spróbuje w inny sposób o tego typy karmach...

Czy zadawala Cie żarcie dla Twojego pupila, które kosztuje 5 zł za kilo, a przechodzi po drodze, przez, producenta, dostawce, przedstawiciela i sklepikarza? Jak dla mnie samo w sobie to wszystko tlumaczy. Nie zebym bym jakims zapalonym zwolennikiem tezy cena=jakosc, ale akurat Pedigree, Chapi i inne takie beadziewia nie maja w moim srodowisku dobrej opinii...

Co do karm, którymi ja karmie.

Swojego czasu kupowałem Chicopee (i zwykla i wysokoenergetyczna) - psy wsuwały, ja bylem zadowlony.
Obecnie przeszliśmy na Bewi-Doga z uwagi na wiele korzystnych czynników ;-)

Ale oprócz wymienionych Chicopee i Bewi-Doga polecam Acane.

Mysle ze wszystkie te trzy karmy sa bardzo dobre i przy kilku psach az tak bardzo nie naciagają kieszeni (chyba istotne przy ich cenie jest to ze w zasadzie ciezko je znalezc w "wolnej sprzedazy")

Link to comment
Share on other sites

[quote name='husky-regan']Myślę że szamance chodzilo o produkty sprzedawana pod nazwa Pedigree, a nie ogólnie o produkty MasterFoodsa."[/quote]

Ale Pedigree Advance, czy Pedigree Veterinary Diet to również Pedigree....

[quote name='husky-regan']Czy zadawala Cie żarcie dla Twojego pupila, które kosztuje 5 zł za kilo, a przechodzi po drodze, przez, producenta, dostawce, przedstawiciela i sklepikarza?.[/quote]

Absolutnie mnie to nie zadawala i nigdy nie zadawalało.
Dlatego pewnie karmię karmą cztery razy droższą (niesety dla mojej kieszeni).
Jednak, gdyby mnie ktoś zapytał, co sądzę o karmie [b]Pedigree[/b] Advance Formula- ze spokojnym sumieniem bym ją poleciła 8)

[quote name='Drabster']Moge wam podać wyniki badań na Akademi Rolniczej jaka ma przyswajalność poszczególne karmy a Pedigri poprostu przelatuje[/quote]

Drabster, to powiedz jeszcze, o której karmie marki Pedigree piszesz.
Widzę, że niektórzy jeszcze nie pojęli, czego się czepiam. :roll:
Moi Mili, nie chodzi mi o to, że karma Pedigree jest w moim odczuciu karmą dobrą, bo tak jak wiele marek posiada produkty z dolnej i z górnej półki.
Nigdy nie polecam karmy Pedigree Complete Menu, bo jest to po prostu produkt kiepski w jakości.
Nie znaczy to jednak, że WSZYSTKIE produkty Pedigree są takie same.
Łapię zasłówka i [b]robię to z pełną premedytacją[/b]. :evilbat:

Link to comment
Share on other sites

Przeczytałam całość i... dorzucę swoje 3 grosze :)

Zgadzam się ze stwierdzeniam, które padły wprost lub między wierszami :
1 - nie ma karmy, która jest dobra dla wszystkich psów;
2 - parametry żywieniowe karm z górnej półki są stałe i pochodzą z lepszej jakości składników dlatego bym je poleciła do stosowania;
3 - pedigree to dobra marka produktów dla psów, ale jeden z nich - linia karm "complete menu" - to nie jest produkt, który poleciłabym hodowcom;
4 - częstym powodem problemów "żołądkowych" są smakołyki a nie karma zasadnicza.

Od siebie dodam jeszcze, że moje psy karmię karmą suchą od 9 lat. Przez ten czas miałam okazję "przetestować" na nich wiele karm.
Były wśród nich m.in. Chicopee, K-9, Anka, Acana, Royal Canine, Bento Kronen, Eukanuba, Bosch, Purina Dog Chow, Purina Pro Plan, Darling, PolKarm, Nutram, Nutra Gold, Friskies a nawet Chapi i Pedigree.

Efekty?
Moje sunie jedzą tylko Eukanubę lub Acanę - zmieniam to co kilka miesięcy, bo się skubańcom nudzi :evilbat:
Jeden jest na domowym, gotowanym żarełku + Pedigree z marketu.
A dwa kolejne wcinają PolKarm albo Darling + rosołki z korpusów drobiowych i marchewkę.
Wszystkie psy wygladają dobrze (sierść, zęby, masa mięśniowa, skóra) i czują się dobrze (nie mają biegunek ani zaparć, chętnie się bawia i wytrwale pracują).

Wnioski?
Jak wyżej -> nie ma karmy dobrej dla wszystkich lub szkodzącej wszytkim.

Co do smakołyków to stosuję te oferowane w szerokiej gamie przez Pedigree oraz Purinę, albo w przypływie weny kulinarnej przyrządzam je sama.
Te wątrobiane, na które przepis zacytowano powyżej są uwielbiane przez wszystkie psiaki :D
Kolejne przepisy m.in. na ciasteczka owsiane/z otrębami można znaleźć w grudniowym numerze "Mojego Psa".

Acha i jeszcze uzupełnię info o sposobie karmienia.
Moje suńki dostają jedzonko raz dziennie - latem wieczorem, a w zimniejszych okresach poźnym popołudniem.
Na posiłek składa się odmierzona porcja suchej karmy + "coś" do zalania. Tym czymś może być czysty rosół z drobiu (z korpusów lub kuperków), sparzona mielona wołowina, mielone i ugotowane żołądki lub serca drobiowe, rozcieńczona ciepłą wodą konserwa dla psów (po łyżce na głowę), saszetka Pedigree lub "psia kiełbasa" (tylko firmy PolKarm!).
Rano, przed wyjściem do pracy, rzucam im kilka surowych marchewek albo wędzone uchole lub gryzaki z wędzonej skóry.
Jako smakołyków "argumentów spacerowo-szkoleniowych" używam też czasem karmy Frolic dla małych psów.

Nie uważam aby mój sposób karmienia był lepszy od innych.
Po prostu sprawdza się w przypadku moich psów :)

Link to comment
Share on other sites

Jak najbardziej watrobki drobiowe (indycze, kurze itp), szyje , korpusy drobiowe psiury lubia, mozna je dawac surowe czy obgotowane.
Ja daje najczesciej watrobki/nerki/watroby wolowe lub wieprzowe/ serca (na zmiane) pokrojone lub zmiksowane z platkami owsianymi/jeczmiennymi, rozdrobnionymi owocami lub warzywami (marchew, pietrucha, seler, jablko, banan, ostatnio rozmrozone maliny :) ), lyzka oleju,siemieniem lnianym.Czasem do tego jajko.
Oczywiscie wszystko powyzej surowe. Na odmiane daje tez filet duzych ryb, taki zamrozony - to dopiero dla wilka przysmak :D

Link to comment
Share on other sites

No to smacznego psiurowi :D
Aha, jeszcze jeden drobiazg, nie wiem jak twoj pupilek, ale moj musial sie przekonac do takich "dziwnych" rzeczy jak mieso, jogurt, jajka, twarog, ryby, bo w poprzednim domu dostawal tylko suche "As" i chleb :o .
PS no i oczywiscie kompleks mineralow i witamin

Link to comment
Share on other sites

Nigdy-nigdy napisał:
[quote]Master Food produkuje również gamę Advance (skądinąd wyśmienitą, porownywalną do Eukanuby) oraz "Veterinary Diet" (bardzo fachowa, starannie dobrana dieta).[/quote]
Dokładnie, poza tym dodam, że produkują tez pyszne i zdrowe batoniki Mars i snickers, podejrzewam, że na bazie tych samych składników ;-)

Kasiu ja mam nieco inne doświadczenia z Advancem, ale się nie wypowiadam w szczegółach bo w sumie przetestowałem tylko około 100 kg... i zrezygnowałem. Zresztą nie wiem, ale chyba Advance'a juz nie ma w sprzedaży?
Łoj ciężki coś ten weekend, ale jak to mówią: oby do poniedziałku ;-)

Pzdr wszystkich

Link to comment
Share on other sites

[quote name='karamia']Ja daje najczesciej watrobki/nerki/watroby wolowe lub [b]wieprzowe[/b]/ serca (na zmiane)[/quote]
Ja niestety nie mogę dawać moim ciapkom wieprzowiny :-?
Nawet po wędzonych uszach (jeśli dostają zbyt czesto) mają brzydki wyciek z oczu :(

Link to comment
Share on other sites

Wilku na szczescie nie ma takich problemow, ale pewnie, ze najlepsza bylaby dziczyzna, wolowina, konina, drob ( ale nie tylko kaczki, kury, indyki czy gesi) i chetnie bym sie pisala na takie miesko dla psa :D .
Tylko ze nie mam dojsc do np, ubojni, a ceny takiego mieska w zwyklych sklepach sa..... az strach (sama rzadko moge sobie na to pozwolic) :(
Aha, ponoc niezle sluzy szpicom miesko strusie czy kangurze (ale to wiem z doswiadczen znajomych)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='HUSKYTEAM']Nigdy-nigdy napisał:
[quote]Master Food produkuje również gamę Advance (skądinąd wyśmienitą, porownywalną do Eukanuby) oraz "Veterinary Diet" (bardzo fachowa, starannie dobrana dieta).[/quote]
Dokładnie, poza tym dodam, że produkują tez pyszne i zdrowe batoniki Mars i snickers, podejrzewam, że na bazie tych samych składników ;-) [/quote]

Oj Jacku, czepiasz się 8)
Róznica pomiędzy ludźmi, a zwierzętami polega na tym, że ci pierwsi zjedzą wszystko, co ładnie pachnie i nienagannie smakuje :wink:
No, a batoniki Mars i Snickers są pyszne, ale.... po nich leczę się z syfów.
Advance jest widocznie lepszy :roll:

[quote name='HUSKYTEAM']Kasiu ja mam nieco inne doświadczenia z Advancem, ale się nie wypowiadam w szczegółach bo w sumie przetestowałem tylko około 100 kg... i zrezygnowałem. Zresztą nie wiem, ale chyba Advance'a juz nie ma w sprzedaży?[/quote]

Widać, różne są reakcje, różnych psów- wspominała o tym SH (oba moje psy po saszetkach Pedigree leczyłam jakiś tydzień :wink: ).
Kilka naszych wystawowych championów (i Inter również :wink: ) było przez wiele lat na Pedigree Advanced Formula i nie mieliśmy tej karmie nic do zarzucenia.
Być może marka się zmieniła na gorsze, co również się zdarza.
Moje doświadczenia z tym produktem są jednak jak najbardziej pozytywne i do tej pory nie zostały zmącone jakimś niemiłym incydentem.
Fakt, że nie sięgałam po tę karmę już ładnych kilka lat, więc....
Co, do tego, czy jest nadal w sprzedaży.... :roll:
Niestety nie orientuję się, bo i potrzeby takowej nie miałam.
Wiem, że Advance nie był produkowany w Polsce, więc czy to chodzi o wycofanie produktu całkowicie z rynku (jeśli tak, to ciekawi mnie dlaczego), czy wycofanie go jedynie z rynku polskiego, a może zmiana nazwy marki....? :roll:
Czort wie- zabiegów marketingowych jest całe mnóstwo, a specjaliści z Master Foods, myślę, potrafią wymyślić różne niecodzienne rzeczy :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ja obecnie karmie swoje psy Acana. Na Azji wyprobowalam wiele karm m.in eukanube,royala,hill's,nutre gold,bento kronen i jeszcze jakies ktorych nie pamietam. Najlepiej wypadla u nas Acana i Bento Kronen original dinner pod tym wzgledem,ze Azji smakuja i mysle,ze jakosciowo i cenowo sa ok. Jesli bralabym pod uwage ktora karma jej najlepiej smakuje to chyba wyszloby,ze pedigree,ale po niej Azja miala rzadsze kupy.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='fika-foka']Z oczu?? A wiesz czym to jest spowodowane?

Czy maja jakieś uczulenie??[/quote]

Moje suńki nie mają alergii. Przynajmniej na to co jedzą :wink:
A po wieprzowinie wyciek z oczu jest u psów niemal standardem :(
Wynika to chyba z jakichś właściwości "świniny" - być może jest za tłusta :roll:
Podobnie wygladało to u moich poprzednich psów (rasowych i wielorasowych) orasz psiaków moich znajomych - po zjedzeniu kości czy mięsa wieporzowego miały wyciek z oczu.
Dawniej (15-20 lat temu) podawałam psom sporo wieprzowiny, zwłasza podrobów, bo było to tanie i stosunkowo łatwo dostępne mięso, a informacje o prawidłowym karmieniu psów nie były tak szeroko dostępne jak obecnie.
Aktualne teorie dotyczące karmienia psów nie zawierają wskazań do karmienia wieprzowiną, a wręcz odradzaja jej stosowanie.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

No zapewne ze kazdy karmi psa tak na co go stac.
a co do suchej karmy wazne jest to aby byla kontrolowana i nie produkowana z byle jakich odpadow,ja karmie moje psy amerykanska karma ktora nawet nie jest przepakowywana i nie pochodzi z przetworstwa wtornego tak jak wiekszoc karm.Slyszalam ze nawet eukanuba nie jest taka jak ja pisza, miala jakas afere juz nie pamietam.ale rozmawialam z jednym fachowcem od tych spraw to e...a niby nalezy do tych co zawieraj niezbyt ciekawe rzeczy:roll:
a ja karmie ich:
CHOICE PERFORMANCE.
jestem z niej zadowolona pieski ladnie wygladaja,smakuje im choc sa wybredne,no ale te groszki uwielbiaja,do tego rowniez im gotuje miesko.
A makaronu za duzo tez nie mozna powiedzial mi wet,jak juz to lepiej ryz naturalny:lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...