Jump to content
Dogomania

krótkowłosy Chow-chow


SZAMAN

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

A ja widziałam, ale one były zza granicy. W Poznaniu na pewno będa jakieś krótkowłose.

Szczerze mówiąc podobają mi się znacznie bardziej, niż długowłose.

Myślę, że warszawska sekcja szpica w postaci Pana Jakubowskiego może wiedzieć, czy ktoś w Polsce ma krótkowłose chowy. To jego ukochana rasa.

Gosia

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 5 months later...

Hej! :D

Fajowe te chowy! Szkoda tylko, że nie bardziej ruchliwe...

Agappe a masz jakieś namiary na tych właścicieli krótkowłosych chowów z warszawskiej wystawy, i na te psy -z jakiej hodowli, jakie umaszczenie itp. info? Nie mam katalogu z tej wystawy.

Link to comment
Share on other sites

Chow-chow obu rodzajów owłosienia jest oceniany łącznie, ale osobno w kolorach tzn. w kolorach rudy i cynamonowy oraz osobno czarny i niebieski, a bez podziału na krótko- i dlugowłose.

Dlatego z samego katalogu niewiele da sie wywnioskować. Trzeba by było znać numery katalogowe tych psów o krótkim włosie.

Link to comment
Share on other sites

Hej! :D

Fajowe te chowy! Szkoda tylko, że nie bardziej ruchliwe...

Agappe a masz jakieś namiary na tych właścicieli krótkowłosych chowów z warszawskiej wystawy, i na te psy -z jakiej hodowli, jakie umaszczenie itp. info? Nie mam katalogu z tej wystawy.

ojj ciężko mi powiedzieć jeden był czarny (tak mi sie przynajmniej wydaje, tylko rzuciłam na nie okiem), ale właściciel innego chowa móił że to bardzo niespotykane, ze w finałach na 3 chowy występują 2 krótkowłoce

charny :

suka klasa otwarta:

TREAT ME NICE of the Royal Club (tu jest jej zdjęcie z innej wystawy

a-Weltjugendsiegerin%20290503.jpg

Mł.Ch.Lt, 14.08.2002 (INT.CH. CH.NL SWEET TALKIN ROMEO of the Royal Club - SMOOTH CHINAROSE of the Royal Club), hod. K.B.Buurman, wł. Loreta Tamaseviciene

co do drugiego krótkowłosego to nie mam pojecia, który to mógł być rudzielec..

Link to comment
Share on other sites

Chow-chow obu rodzajów owłosienia jest oceniany łącznie, ale osobno w kolorach tzn. w kolorach rudy i cynamonowy oraz osobno czarny i niebieski, a bez podziału na krótko- i dlugowłose.

O! Nie wiedziałam,że są oceniane razem 2 warianty, chociaż bardziej to rozumiem niż podział na kolory, podobnie jest w innych rasach, np. dogach-czy mógłby mi to ktoś bliżej wyjaśnić skąd się wzięła oddzielna ocena różnych odmian kolorystycznych u niektórych ras? Na pewno ma to jakiś cel i sens.Dlaczego np.Labradory nie są w ten sposób dzielone? A może są... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem dlaczego chowy sa oceniane z podziałem na kolory :(

Ale sie dowiem!

Podejrzewam, że ten podział pochodzi z okresu kiedy rasa była bardziej popularna i stawki bardziej liczne. Tak jest np. u cocker spanieli angielskich, które są oceniane w 5! kolorach :o Mimo to otrzymują tylko jeden CACIB w płci na całą rasę! Teraz , przy spadku popularności rasy, wydaje sie to niepotrzebne, ale kiedyś... cockerów bywało na wystawach po 80-90 :o

Chowy oczywiście też mają jeden CACIB.

Podział na kolory może też być związany z tym, że czarne i niebieskie chowy mają zwykle drobniejszą kość i mniej obfitą szatę, a na dodatek czarny kolor "wyszczupla" :lol: , więc może dlatego są oceniane oddzielnie :roll: Zapytam u źródeł czyli Panią Gabrysię Łakomik.

Link to comment
Share on other sites

tak, tak :angel:

Zwłaszcza osobno powinny być całkowicie białe :wink:

A do tego szare=srebrne, wilczaste, czarne,jasnorude=kremowe, rude, czekladowe a może jeszcze jakieś :lol:

Wtedy każdy mógłby wygrać :D

Link to comment
Share on other sites

Już podałam propozycję

Zwłaszcza osobno powinny być całkowicie białe

A do tego szare=srebrne, wilczaste, czarne,jasnorude=kremowe, rude, czekladowe a może jeszcze jakieś

Wtedy każdy mógłby wygrać

:P :wink: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Mam już wiadomość o tym dlaczego chowy sędziuje sie "w kolorach".

Otóż decyzję o rozdziale kolorów podjął dawno temu Klub Szpica w Polsce. Dokładnej daty nie zna nawet Pani Gabrysia :(

Przyczyną była duża różnica w pokroju psów czarnych i niebieskich w porównaniu z rudymi i resztą oraz spora ilość egzemplarzy na wystawach.

Zbieg tych dwu faktów powodował, że "czarnuchom" trudniej było zdobywać laury i hodowcy odchodzili od tego umaszczenia.

Aby min. zapobiec zanikowi tych umaszczeń dano im szansę na CWC poprzez ocenę we własnym gronie :)

Podobne rozwiązania są też w większości krajów zrzeszonych w FCI, chociaż nie we wszystkich.

Link to comment
Share on other sites

W sumie u chch to nie taki zly pomysl bo np.mopsy czarne praktycznie calkiem zanikly bo nie wygladaja tak atrakcyjnie dla wielu jak plowe......

A dogi.....Zdaje sie ze to dlatego ze nie nalezy krzyzowac np.czarnego z zoltym bo wychodza dziwne umaszczenia...... Arlekiny i czarne miedzy soba a plowe i pregowane miedzy soba.....

Link to comment
Share on other sites

Rozdział na kolory przy ocenie chow'ów i dogów niemieckich to jednak dwie różne kwestie.

Tak jak napisałaś dogów nie krzyżuje się w kolorach ocanianych osobno ze względu na wspomniene "dziwne", niezgodne ze wzorcem, umaszczenia, które mogą się pojawić po takim skojarzeniu.

U chow-chow'ów jednak nie ma takich obostrzeń. Wszystkie kolory można swobodnie krzyżować.

Chodziło raczej o to, aby hodowcy nie rezygnowali z czarnych zwierząt, które mają lżejszy kościec i mniej obfitą szatę (zwłaszcza jako homozygoty).

Link to comment
Share on other sites

Sh chyba zle sformulowalam posta (ostatnio mi sie zdarza :hmmmm: )

U dogow chodzilo o kwestie zdrowotne,a u chch o efektownosc....

Chodziło raczej o to, aby hodowcy nie rezygnowali z czarnych zwierząt, które mają lżejszy kościec i mniej obfitą szatę (zwłaszcza jako homozygoty).

U mopsow ten podzial nie nastapil i czarna "rodzynka"to rarytas.....Dlatego u chch jestem za tym podzialem :roll:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...