Jump to content
Dogomania

"Psy myśliwskie"


JustynaJK

Recommended Posts

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ja boje sie wchodzic do domu gdzie sa yorki :diabloti:

a tak serio: siegnelam do encyklopedii rabera i pisze ze york byl wykorzystywany do polowania na ktoliki w norze :evil_lol: (oprocz szczurow i myszy...) wiec jednak... ;)

pozdrawiam

na króliki oczywiscie mialo byc... brak opcji edytuj :roll: ehhh

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

[quote name='roksana1997r1']tak się składa że ja mam książki o yorkach i w każdej z nich pisze moja wersja
i mam aką prośbę przestańcie sie nasmiewać z kogoś bo jak ten ktoś by się tak z was naśmiewał miłoby było wam???????????????????????????????[/quote]
nikt sie nie nasmiewa, na kursie w szkolce mam 2 yorczki i 2 cziłki i sa bardzo fajne ;) chodzi oto ze ja osobiscie watpie aby taki pies mogl zapewniac pozywienie dla rodziny i jeszcze ja bronic ? przed kim ? chyba przed 2gim jorkiem, przceiz takeigo pieska mozna z latwoscia zabic.

cytat z yorkland.pl
" Yorków używano do tępienia szkodników w przędzy, wyrobach włókienniczych, później także w kopalniach i młynach."
wikipedia.pl
"Ich zadaniem było tępienie myszy i szczurów w domach biednych rzemieślników i robotników."
eukanuba-eu.com
"Ta rasa, jak większość innych, powstała z określonej potrzeby. W przypadku Yorka ta potrzeba wynikała z konieczności tępienia szkodników, które na początku i w połowie XIX wieku były plagą w industrializowanych regionach na północy Anglii. Celem ówczesnych hodowców było wyhodowanie odważnych psów o instynkcie myśliwskim i samodzielności typowej dla terierów, ale też chodziło o to, aby były to psy niewielkie, które byłyby idealne do zwalczania gryzoni w często nawiedzanych przez nie, ciasnych pomieszczeniach w dzielnicach robotniczych."

nigdzie nie pisze o tym dostarczaniu pozywienia...

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

[quote name='roksana1997r1']a wiecie że ta małe kochane yoreczki były kiedyś psami myśliwskimi!![/quote]
[quote name='shangri_la']

a tak serio: siegnelam do encyklopedii rabera i pisze ze york byl wykorzystywany do polowania na ktoliki w norze :evil_lol: (oprocz szczurow i myszy...) wiec jednak... ;)
[/quote]
Dokładnie tak.
Pierwsze yorki były duzo wieksze niż dzis - ich waga wahała sie od 6 do 9 kg (niektóre źródła wspominaja nawet o psach 13 kg).
Poniewaz przywilej polowania i trzymania duzych psów mysliwskich zarezerwowany był dla szlachetnie urodzonych, prości biedacy radzili sobie hodując małe, odwazne, waleczne teriery które wydatnie przyczyniały sie do uzupełniania ubogiego menu rodziny. Polowały przede wszystkim na króliki ale radziły sobie tez doskonale wypłaszając z nor borsuki i lisy.

Na uwage zasługuje fakt że zmniejszanie rozmiarów yorków nastapiło bez dolewania krwi innych ras , wyłącznie dzieki surowej selekcji hodowlanej wiec choć w mikrym ciałku to wciąz jest nieustraszony mysliwy. I mimo wieloletniej hodowli "na kanape" nie odwazyłabym sie zostawić go sam na sam z królikiem....

[quote name='MARS']Nooo pewnie polowały na dziki i je do domu rodzinie znosiły, a w nocy pilnowały obejścia i atakowały każdego intruza. Jak taki york stanął w bramie to strach było wejść.[/quote]

Prawie dobra odpowiedź.
Co prawda nikt przy zdrowych zmysłach na dzika sie nie wazył zapolowac bo trudno było to ukryc a kary za kłusownictowo były drakonskie ale króliki tez były smacznym kaskiem.
No i nie od dzis wiadomo ze najczujniejszymi strózami sa malutkie szczekaczki. Juz wieki temu trzymano małe pieski aby jako pierwsze podnosiły alarm w razie niebezpieczenstwa. Dopiero potem wkraczały do akcji duze psy obronne.
[quote name='MARS']No chyba że Ci rzemieślnicy byli tak biedni że musieli się żywić szczurami, co wcale wtedy nie musiało być takie dziwne ;-)[/quote]
Nie rozumiem dlaczego sie nabijasz z yorków a nie śmiesza Cie jamniki skoro dawny polujący york wazył mniej wiecej tyle ile dzisiejszy jamnik standart. Fakt ze wygladaja głupio w ubrankach i kokardkach ale temperament i instynkt mysliwego wciąż mają.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...
  • 2 years later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...