Jump to content
Dogomania

BOSCH


sylwiaskalska

Recommended Posts

Skład Boscha: Ryż, rozdrobniona pszenica, sproszkowane mięso drobiowe, tłuszcze zwierzęce, kukurydza, jęczmień, kaszka pszenna, mięso suszone i odtłuszczone, sproszkowane mięso, pszenica, suszone jaja, krajanka buraczana, sproszkowane ryby, ekstrat z mięsa, siemie lniane, suszone drożdże, groch, chlorek sodu.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • Replies 164
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 4 weeks later...

co do bosha to niemcy robią dobre czołgi ale na pewno nie karmę.
Skład:Skład Boscha: Ryż, rozdrobniona pszenica, sproszkowane mięso drobiowe, tłuszcze zwierzęce, kukurydza, jęczmień, kaszka pszenna, mięso suszone i odtłuszczone, sproszkowane mięso, pszenica, suszone jaja, krajanka buraczana, sproszkowane ryby, ekstrat z mięsa, siemie lniane, suszone drożdże, groch, chlorek sodu.

Z tego składu wynika niska jakość karmy jeżeli producent nie podaje z jakiego mięsa jest karma to znaczy że z odpoadów a dokładniej to sam nie wie ( co wpadnie to jest) co do tłuszczów to sprawa wygląda podobnie.Poza tym karma ta zawiera bardzo dużo przetworów zbożowych co może wywoływać uczulenia.Dobre karmy wycofały ze swoich składów przetwory zbozowe i mączne.
Przeciętna karma za duże pieniądze

Link to comment
Share on other sites

[quote name='daga10011']zaba,o purinie slysze podzielone zdania :( ...i nie wiem juz sama.....niektorzy twierdza,ze jest jak frolic..albo cos z tej polki :o ....A niektorzy chwala.....juz mam metlik w glowie z tymi karmami-a mlodemu tak ciezko dogodzic :P[/quote]

Ale podobno Purnia Pro Plan jest lepsza niż Purnia :roll: zresztą sama nie wiem... szczerze to człowiek nie wie co w sklpie kupuje, a ma wiedzieć co dla jego psa jest lepsze :x

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Dzisiaj po moim osiedlu przeszedl sie Wilczopolski z kilkoma piesami, i dal nam probke BOSCHa wraz ze spisem produktow itp.:) Dalam psom po 50g na lebka, a zajadaly az im sie uszy tzresly:D Tak wiec z dooopnego cahppi przezucamy sie na BOCSHa, ktory jest w przystepnej cenie;)

Link to comment
Share on other sites

A co do skladu, to taki maly fragmencik przetocze:
"(...)skladniki pochodzenia zwierzecego pochodza wylacznie z pelnowaartosciowego miesa, nadajacego sie rowniez do konsumpcji dla ludzi."
"korzystamy oczywiscie wylacznie ze starannie dobranych dodatkow i surowcow(m.in. drob, jaja, wolowina, jagniecina, roznego rodzaju warzywa, pelnoziarniste zboza)..."
"w celu ochrony waznych dla zycia, ale bardzo wrazliwych witamin i podstawowych kwasow tluszcxowych dodajemy do karmy dla zwierzta mieszanke roznego rodzaju tokoferoli pochodzenia naturalnego, ktore w polaczeniu z galusanem propylu zapewniaja niezbedene, doskonale zabezpieczenie witamin i kwasow tluszczowych..."
"(...)Nasza karma nie zawiera zadnych sztucznych substancji wabiacych czy smakowych..."

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zaba14'][quote name='daga10011']zaba,o purinie slysze podzielone zdania :( ...i nie wiem juz sama.....niektorzy twierdza,ze jest jak frolic..albo cos z tej polki :o [/quote]
Ale podobno Purnia Pro Plan jest lepsza niż Purnia :roll: [/quote]
[b]Purina Pro Plan[/b] jest z wysokiej półki (może nawet dorównywać Royalowi i Eukanubie), natomiast duuużo tańsza [b]Purina Dog Chow[/b]to rzeczywiście coś a'la Pedigree, Chappi itp.
Moja Luka dostaje Purinę Pro Plan z tuńczykiem jako przysmak :o - te wielkie oczy stąd, że ona gardzi niemal każdą suchą karmą, a za tą "śmierdziuchę" rybną robi nawet swoje sztuczki :o :wink:

Link to comment
Share on other sites

Właśnie Mikuś też jest strasznie wybredny.. zaowazylam że je same drogie karmy, za byle co sie nie złapie ;) jadł Boscha.. i takze mu smakował, jednak nie moge juz go dostać na wagę.. wiec kupujemy Purnie Pro plan.. Eukanube także lubi, a gdy dostałam próbkę Royal canin to az mu sie uszy trzesły ;)

Link to comment
Share on other sites

To u Wilczopolskiego jest znacznie taniej:P My Friends kosztuje 100zl za 20kg 8) Mozesz podac cala nazwe tej, ktore Ty kupujesz?? Sprawdzialbym, iel tu kosztuje...:| Tu np. adult maxi kosztuje za 3kg 40 zl... Nie wiem czy to drogo, czy tanio...? 152zl za 15kg:)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zakla']To u Wilczopolskiego jest znacznie taniej:P My Friends kosztuje 100zl za 20kg 8)[/quote]

[b]Zakla[/b], Bosch, podobnie jak Purina ma dwie linie: Premium (drozsza i lepsza) i Economic (tansza i gorsza).
Bosch My Friend to seria Economic - czyli z nizszej polki (a i tak cena, ktora podalas nie jest najnizsza, mozna kupic te karme jeszcze taniej 8) ).
karmy z serii Premium nie naleza do najtanszych, ale i nie sa najdrozsze.

[b]Tufi[/b], 60 zl za 3 kg Lamb&Rice to faktycznie straszna cena :o tam, gdzie sie do niedawna zaopatrywalam w karme worek 3 kg Sensitive L&R kosztuje 42 zl (dostawa gratis, ale tylko w warszawie).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

kochani odświeżam temacik, bo chciałabym zapytać czy wasze psiaki po Boschu puszczają bąki :oops:
mój Fart był dramatycznie chudy po przywiezieniu ze schroniska i dostawał Bento Kronen Perform - fantastyczna karma, wygląda jak gwiazdor, przytył 10 kg. Jednak bąki, które puszcza po Bento to po prostu masakra, trzymają się w domu do pół godziny - niemalże chmure widać. Nie możemy już tego wytrzymać (szczególnie jak ktoś wpadnie). Teraz i tak musimy zmienić karmę, bo starczy już tego intensywnego odżywiania, więc zastanawiam się nad Boschem.
będę wdzięczna za podzielenie się doswiadczeniami!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='asia102']
będę wdzięczna za podzielenie się doswiadczeniami![/quote]
Moja sucz Boscha jadła z apetytem i żadnych przygód nie mieliśmy :wink:

Nadmiar bączków świadczy o złym tolerowaniu karmy i jest wskazaniem do zmiany, więc dobrze, że planujecie zmianę przeprowadzić 8)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='asia102']kochani odświeżam temacik, bo chciałabym zapytać czy wasze psiaki po Boschu puszczają bąki :oops:
mój Fart był dramatycznie chudy po przywiezieniu ze schroniska i dostawał Bento Kronen Perform - fantastyczna karma, wygląda jak gwiazdor, przytył 10 kg. Jednak bąki, które puszcza po Bento to po prostu masakra, trzymają się w domu do pół godziny - niemalże chmure widać. Nie możemy już tego wytrzymać (szczególnie jak ktoś wpadnie). Teraz i tak musimy zmienić karmę, bo starczy już tego intensywnego odżywiania, więc zastanawiam się nad Boschem.
będę wdzięczna za podzielenie się doswiadczeniami![/quote]


starsza jak byla szczeniolem faktycznie puszczała (bączki :P ) ale ona puszczała takze po royalu wiec nie ma sie czym sugerowac. Młodszej suni nic "gazowego" nie jest po tej karmie. Inna rzecz ze suchego w zasadzie dostają malo, bo wiecej gotowanego i serow jedzą.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Witajcie,

Mam na imię Szymon, pracuję w firmie [color=red]usunięte przez moderatora[/color], ale na tym forum chciałbym występować jako Szymon i prosić, abyście moich postów nie traktowali jako oficjalne stanowisko firmy. Tutaj moja drużyna :) [color=red]link przeniesiony do linkowni[/color]

Czytam różne psie fora od dłuższego czasu, czytam info na stronach różnych dystrybutorów i obok wartościowych informacji znajduję także różne bzdury. Postanowiłem napisać na którejś z naszych stron FAQ i w jego tworzeniu chciałbym prosić Was o pomoc.

Zadawajcie pytania, a ja będę odpowiadał w wątku, a potem zbiorę to do kupy, dokładniej opracuję i opublikuję na ewenement.pl albo e-bosch.pl.

Nie chodzi mi o pytania czy bosch jest dobrą karmą, albo czy lepszą o innej - każdy swoje chwali, (niektórzy trochę przesadzają oczko :wink: dla SAWA/HodowcaON/ i anonimy z dogs.pl - Windy Hill, potem Sir John's teraz kolejna karma-cud z krainy hormonalnie pędzonych kurczaków i GMO... ) - są pewne standardy karm, którymi się nalezy kierować, a przede wszystkim nie tracić głowy - każdy pies jest inny, ma różny metabolizm i nie ma marki, ani karmy idealnej dla każdego psa, trzeba spróbować.

Jest za to ekonomiczna karma bytowa, karma Premium i karma Super Premium/High Premium. Są także certyfikaty oraz składy surowcowe
( w końcu przetłumaczę i zamieszczę, obiecuję :) - póki co na bosch-tiernahrung.de w dziale download)

Chodzi mi gównie o "trudne" pytania, o terminologię, niejasności, badania, rolę pewnych substancji, o to jak nie paść ofiarą marketingu, o certyfikaty itp., nie tylko w boschu, także ogólnie, w innych karmach. Pewnie na niektóre pytania nie odpowiem od razu, będę chciał się skonsultować. Bardzo szczegółowe będę chciał skonsultować z dr F.Neumannem , który zajmuje się w boschu składami karm.

Na początek najważniejsze certyfikaty, z którymi spotkać się można na stronach dystrybutorów karm:

ISO9001 - moim zdaniem ważny, świadczy o jakości i jednym z punktów programu jest stałe zwiększanie zadowolenia klienta, co daje nam pewność, że firma nie stoi w miejscu, udoskonala stale produkt.

ISO 14000 - dbałość o środowisko. Dla samej karmy mało istotny, taki certyfikat, ze jesteśmy EKO.

HACCP - ocena ryzyka i krytyczne punkty kontroli, rodem z NASA, tam wdrożony od lat. Bardzo ważny. Ustala się najbardziej ryzykowne etapy produkcji, czyli np. co się stanie jak zabraknie prądu na 5 godzin na pewnym etapie produkcji, jaki będzie rozwój bakterii w karmie, jak zmieni się jej skład, trwałość. Robi się szereg prób, dzięki którym można zachować niezmienioną jakość produktu mimo ewentualnych awarii. Jest też szereg wytycznych dotyczących higieny zakładu, wszystko jest dokumentowane non stop. Producenci nie mający HACCP nie muszą tego robić, nie mają zewnętrznego audytu, nie wykluczone, że sprzedają czasem karmy niespodzianki (była jakaś historia z całym tirem nutry chyba, ale nie pamiętam, więc na markę prosze [u]nie patrzeć[/u])
[url]http://www.euroinfo.org.pl/prawo/index.php?a=180[/url] więcej tutaj

IFS - International Food Standard lub British Retail Consortium BRC - karma z tym certyfikatem jest produktem spożywczym, czyli na każdym etapie produkcji spełnione sa wszystkie normy, jakim podlegają produkty żywnościowe "ludzkie" i może byc wprowadzona do obrotu spożywczego. Wymagania są bardzo ostre i zapewniają o niezmiennej jakości produktów na każdym etapie. Troszkę w necie mozna znaleźć.

AAFCO - ustala dolne i górne granice zawartości składników karmy (witamin, minerałów) i chroni konsumentów przed szkodliwością pokarmów. Każda jedna karma spełnia te normy, nawet te najtańsze.

Certyfikat UE - oznacza, że produkt zgodny jest z normami UE, które są bardziej restrykcyjne od Azjatyckich, Kanadyjskich, czy Amerykańskich. Dla karm spoza UE to ważne i powinny go mieć.

Inne lokalne - warto poszperać w necie, np. Amerykański Instytut Wypieków dla mnie brzmi jak Chorwacka Unia Producentów Jaj, a jak poczyta się głębiej, to jednym z elementów koniecznych do uzyskania certyfikatu jest wdrożenie systemu HACCP i zewnetrzny audyt, a to już świadczy o podejściu firmy do jakości.

I na początek najczęstsza bzdura na forach:

Surowy popiół - nie dodaje się do karmy popiołu :D .
W największym uproszczeniu surowy popiół = zawartość minerałów, czyli składników, które się nie spalą takich jak wapno, fosfor, magnez, sód, potas, chlor, również elem. śladowych jak: żelazo, miedż, cynk, mangan, kobalt, selen, jod. Są to pierwiastki ważne w budowie szkieletu, ale też w funkcjonowaniu nerwów, mięśni, pigmentacji, przepływie płynów, są składnikiem wielu hormonów i enzymów. Ważna jest ich ilość, ale przede wszystkim proporcje. Dlatego żadnej zbilansowanej karmy nie należy uzupełniać skoncentrowanymi substancjami mineralnymi, bo mozna doprowadzić do wad rozwojowych, upośledzeń itd.

Często też spotykam stwiedzenia, że np. ta karma jest lepsza, bo ma więcej kwasów Omega - i w znakomitej większości te "więcej" przeleci przez kiszki, bo po prostu organizm nie przyswoi tyle, bo nie potrzebuje. Ot nowoczesny marketing..... Karma zbilansowana to karma zbilansowana, a składniki z High Premium będą przyswajane w tych optymalnych proporcjach lepiej, niż z karm ekonomicznych (chociaż u zdrowego jak ryba kaukaza prosto z gór różnicy może nie być ;))


Z góry dzieki za pomoc, pytajcie do bólu, mam nadzieję na wartościowy odzew.

Miłego weekendu
Szymon[color=red][/color][/color]

Link to comment
Share on other sites

witaj!
ja w sprawie mineralow zawartych w karmie...
moj pies (gdy jeszcze odzywial sie suchym) musial dostawac dodatki wapniowe poniewaz najnormalniej rozjezdzaly mu sie palce-co jest objawem zbyt malej ilosci wapnia w organizmie.
wiem, ze masa ludzi stosuje dodatki, poniewaz ma ten sam problem.

jesli ilosc pierwiastkow w karmie jest optymalna, to mamy jeszcze kwestie wchlaniania z przewodu pokarmowego i najwyrazniej sek tkwi w tym :roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='asher']W opisie karm Bosh brakuje podstawowej rzeczy - składu. [/quote]

Prawda, skład jest tylko na opakowaniu, w druku jest ulotka Produktspecification, w której składy już są. Trochę nie fajnie, ale męczę niemców ostro :)

Mam już to wszystko przetłumaczone, tylko brakuje mi czasu, żeby umieścić na stronie. Plan jest dosyć szeroki - nowa domena z max. ilością informacji o samych karmach, a ewenement.pl bardziej dla dealerów i sklepów, więc trochę to może potrwać... Wygląda to tak: http://bosch-tiernahrung.de/dl/dat/Produktspezifikation(d).pdf

Link to comment
Share on other sites

Dowiedziałam się (od sprzedawcy w moim sklepie zoo), że są jakieś problemy z dystrybutorem karmy "Bosch" i najprawdopodobniej wycofają tą karmę z naszego rynku :cry: Żałuję, bo Bosch to dobra karma i nie tak bardzo droga - karmię nią moje ogonki od ponad miesiąca i bardzo Im smakuje... :(

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...