Jump to content
Dogomania

ZAŁOMEK NA OGONIE U GRZYWACZA??!!


bula

Recommended Posts

[quote name='resuruss']Witaj Bula!Czy moge prosic o bardziej precyzyjne sformulowanie pytania?????Bo nie bardzo rozumiem.... :roll:[/quote]
Dzięki za zainteresowanie!!
Chodzi o to czy załomek wyczuwalny jest już u kilkutygodniowego szczeniaka, czy to dopiero "wychodzi" u dorosłego psa?

Link to comment
Share on other sites

znalazłam takie definicje ZAŁOMKA:

1) Wada ta polega na zniekształceniu zazwyczaj przedostatniego lub wcześniejszego kręgu ogonowego. Załomek można łatwo wyczuć przesuwając palcami wzdłuż ogona. Psy/koty posiadające tą wadę nie powinny być używane w hodowli (choć to różnie bywa), ponieważ jest to wada wysoce odziedziczalna, choć rzadko w I pokoleniu.

2)Załomek ogona to wada genetyczna. Ogon jest jakby "złamany". Sprawdzajac reka caly ogon czujesz załamanie kosci w pewnym momencie. Bardzo ławe do wyczucia u rozwinietych kotów .
Wyaje mi sie ze ta wada dyskwalifikuje kota jako hodowlanego i wystawowego.

Link to comment
Share on other sites

Witaj Bula!
z tego co wiem, to pies rodzi sie z załomkiem - nie nabywa sie tej wady wraz z wiekiem; takie psy uznawane są jako "pety" i sprzedawane raczej jako pieski do kochania;
w innych rasach wada ta jest dyskwalifikująca (chociaż znam suczki, które z załomkiem niejednokrotnie otrzymywały oceny doskonałe);
nie wiem jak jest w rasie chiński grzywacz - myślę, ze powinnaś zapytać ekspertów :)

Link to comment
Share on other sites

Wiem dobrze co to załomek i dlatego bardzo mnie dziwi,że była okazja kupna suczki, która to coś ma, jest hodowlana i nawet osiągała I m-ca wraz z CWC, a wypuszczono ją z hodowli, gdzie hodowca zna się ponoć świetnie na zwierzętach!!
Gdzie byli sędziowie i komisja hodowlana-przegląd - to tak a propos tych"ślicznych" jamniczków!!
Załomek to bardzo ważne obciążenie, a nie tak widoczne!!

Link to comment
Share on other sites

No, ja to o załomkach dowiedziałam sie od weta
A nazwy suni chyba nie powinnam podawać, bo nie mam "upoważnienia" :wink:
Po prostu mam dla siebie na przyszłość i pewnie dla innych wniosek - sprawdzajmy ogonki!!!! przy zakupie, skoro wyczuć je można juz u kilkutygodniowego szczenięcia.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

właśnie przeszukując forum w poszukiwaniu innej rzeczy do ktorej jeszcze sie nie dokopałam czyli do badan jakie powinno sie robic przed hodowla :) nasuneło mi sie pytanie bo sędzie Kozber na ostatniej wystawie podczs oceny psa powiedział że mój futrzak może mieć zrośniety 9 kręg (ale nie jest tego pewny i nie bedzie szkodzil psu bo może mu sie tylko zdawać bo ma malo delikatne palce i nie chce za bardzo gniesc mojemu ogona zeby mu nic nie zrobil bo jest bardzo dorobnej kosci) w ogonie ?? czy to to samo co załamek ?? i jak mam rozumieć ten zrost ?? czy to dyskwalifikuje psa z hodowli ?? w przyszła niedziele bedzie oceniać nas pani Junkiewicz i zobaczymy czy ona cos wyczuje :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...