Jump to content
Dogomania

Cieczka


Vectra

Recommended Posts

Mam małe pytanko jak to jest u suni ON to jest moja 2 sunia w życiu i niewiele wiem na temat rui .Aktualnie ma 7 miesiecy jak rozpoznać kiedy to nastąpi??? Czy są jakiesz szczególne obiawy że ten dzień jest już blisko??
Naturalnie sunia bedzie miała dwa razy cieczke tj.pierwszy i ostatni :D potem sterylka .

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Vectra']Mam małe pytanko jak to jest u suni ON to jest moja 2 sunia w życiu i niewiele wiem na temat rui .Aktualnie ma 7 miesiecy jak rozpoznać kiedy to nastąpi??? Czy są jakiesz szczególne obiawy że ten dzień jest już blisko??
Naturalnie sunia bedzie miała dwa razy cieczke tj.pierwszy i ostatni :D potem sterylka .[/quote]
A czemu nie od razu, [b]przed[/b] pierwszą cieczką?

Link to comment
Share on other sites

Niewiem ale może mam błedne wiadomości na ten temat i podobno sterylka przed pierwszą cieczką może spowodować nietrzymanie moczu.Taką opinie uzyskałam od dwoch wet gdy sterylizowałam swoja pierwszą sucz.Nie planuje szczeniąt mam warunki sprzyjające temu by w czasie cieczki sunia nie dostała sie w łapy jakiegoś psiego amanta. Ale jeśli można przeprowadzić ten zabieg przed no to super jetem za.Hmmm znaczy że wet konował??

To w jakim wieku można ten zabieg przeprowadzic??
Moja wiedza na ten temat jest jak widac mierna i chętnie dowiem się więcej

Link to comment
Share on other sites

Mokka strasznie ci dziekuje za pokłady dodatkowej wiedzy no coż człowiek całe życie sie uczy .To ja jestem strasznie szczęśliwa że moge już wykonać sterylke :D :D :D :D :D :D :D :D :D czyli nieopacznie zostałam wprowadzona w błąd no coż widać niektórzy lekarze nie podążaja za techniką i zostają przy zabobonach .

Link to comment
Share on other sites

Jeśli jesteś zdecydowana wykonać sterylkę przed pierwszą cieczką, to proponuję zabrać się za to jak najszybciej, bo sunia jest w wieku, kiedy może się to stać w każdej chwili, a cięcie tuż przed cieczką nie jest wskazane, ponieważ narządy rodne są o wiel bardziej ukrwione i zwiększa się ryzyko krwotoku.

Link to comment
Share on other sites

No właśnie stąd moje pierwsze pytanie jak rozpoznać że to już ewentualnie..
Moja sucz jest z odzysku i sporo czasu zabrało wyleczenie jej teraz jest zdrowa.Widze że jesteś z wawy może polecisz mi jakąś dobrą lecznice gdzie wykonują te zabiegi dobrze i solidnie .Bo chyba straciłam zaufanie do obecnego weta hehh ......

Link to comment
Share on other sites

Pozwolę sobie zacytować kawałek artykułu z "PSA" o nietrzymaniu moczu:

"W Polsce u suk niehodowlanych zaleca się sterylizację po uzyskaniu dojrzałości płciowej (po pierwszej cieczce).
Natomiast w USA, gdzie owariohisterektomii poddawane są suki jeszcze niedojrzałe płciowo, kilkunastotygodniowe, nietrzymanie moczu jest problemem dużo częstszym niż u nas, traktowanym jako nieunikniony skutek uboczny zabiegu i standardowo leczonym. Amerykańscy właściciele psów wolą codziennie podawać leki kontrolujące chorobę niż narażać ulubione zwierzaki na konsekwencje związane z pozostawieniem ich w stanie aktywności płciowej..."

A ja osobiście zaczekałabym do zakończenia pierwszej cieczki.

Link to comment
Share on other sites

A ja zadałam pytanie jak rozpoznać kiedy cieczka a na pytanie już mi matka natura odpowiedziała własnie wczoraj zaóważyłam małe plamki krwi wiec sterylka odroczona :( :( :(
Więc czekamy aż sie skończy i dopiero będziemy przprowadzać zabieg czyli za jakieś 3 miesiące

Link to comment
Share on other sites

[b]Vectra[/b], ja mam sukę ON, sterylizowana w 14 mies życia, "na chwilę" przed ropomaciczem (moja sucz, to w ogóle jakiś chorobliwy przypadek). Gdybym mogła, posiadając moją dzisiejszą wiedzę, na pewno bym suki tak wcześnie nie wysterylizowała. Mogą sobie Amerykanie mówić i pisać co chcą, że wczesna sterylka zapobiega ropomaciczu i ogranicza guzy sutków - tak na pewno jest, w to nie wątpię. Ale dlaczego nie mówi się głośno o tym, że sukom nie daje się szansy dojrzeć psychicznie i fizycznie. Że bardzo dużo psów ma problemy z układem kostnym (o moczowym nie będę wspominać, bo to fakt znany), że mogą być problemy z niedoczynnością tarczycy? Że wczesna sterylka nie pozwala na osiągnięcie prawidłowego rozwoju psychicznego, a przynajmniej odsuwa się to w czasie? Suka ON jest w pełni rozwinięta psychicznie i fizycznie w wieku około 2 lat. Jeżeli jesteś w stanie do tego czasu upilnować sukę, to warto się wstrzymać.

Zastanawia mnie fakt... dlaczego w Europie Zachodniej nie ma takich standardów sterylizowania? Wydaje mi się, że problem lezy w mentalności narodu amerykańskiego: problemem jest suka w cieczce, bo mogą być plamy na dywanie, bo nie chce mi się zawracać głowy pilniowaniem. Stąd zachęty aby wyciąć suce wszystko jak najwcześniej i pozbyć się kłopotu.

Twoi weci Vectra, to wcale nie konowały. Może po prostu podchodzą do tematu racjonalnie i nie wierzą ślepo we wszystko co amerykańskie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='madlen']Mogą sobie Amerykanie mówić i pisać co chcą, że wczesna sterylka zapobiega ropomaciczu i ogranicza guzy sutków - tak na pewno jest, w to nie wątpię.[/quote]Tak się składa, że ropomaciczu zapobiega sterylizacja wykonana w kazdym wieku :lol: Wycina sie macicę i wyrzuca do kosza, więc niemożliwe jest, by suka macicy pozbawiona dostała ropnego jej zapalenia :lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='asher'][quote name='madlen']Mogą sobie Amerykanie mówić i pisać co chcą, że wczesna sterylka zapobiega ropomaciczu i ogranicza guzy sutków - tak na pewno jest, w to nie wątpię.[/quote]Tak się składa, że ropomaciczu zapobiega sterylizacja wykonana w kazdym wieku :lol: Wycina sie macicę i wyrzuca do kosza, więc niemożliwe jest, by suka macicy pozbawiona dostała ropnego jej zapalenia :lol:[/quote]

heh, asher, przyłapałaś mnie ;)
tak to jest jak się chce coś szybko napisać zanim cię forum wyloguje i używa się skrótów myślowych...
oczywiście: sterylka zapobiega ropomaciczu całkowicie i raz na zawsze
co zaś do guzków sutka to już bywa różnie, z pewnością ogranicza, w jakim stopniu, nie do końca wiadomo, mimo amerykańskich badań

jak to mawia wet Cziki, z którym rozmawiam na podobne tematy, amerykanie raz na rok mają w zwyczaju publikować różne rewelacje, z których się później wycofują...

Link to comment
Share on other sites

Warunki mam takie że cieczka nie przeszkadza ogrodzone podwórko w mojej okolicy nie ma raczej biegających samopac psów.Więc nie ma nieprzyjemnych sytuacji.
Cieczke suńka właśnie już ma więc czekamy aż sie skończy.
Więc dużo opini na ten temat.
W sumie to moja druga sunia w życiu zawsze miałam psy (samce) niewiele wiem na temat cieczek itp...
Czy jakoś trzeba specjalnie żywić sunie w tych trudnych dniach??? jakieś dodatkowe preparaty podawać ??

Link to comment
Share on other sites

Ja nigdy Sabiny jakoś specjalnie nie traktowałam (chodzi o żywienie, itp. bo podejście do niej miałam oczywiście ulgowe :wink: ).
A co do "bezpieczeństwa" na podwórku - byłabym ostrożna. Psia namiętnośc nie zna granic, czymż dla rozochoconeo amanta jest jakies tam ogrodzenie :wink:
Nie zostawiaj Tesy samej na podwórku!

Link to comment
Share on other sites

Nie sama nie zostaje jak wychodzimy z domu psy są zamykane a Tesa to juz bez dwóch zdań..Pozatym starsze psy chyba by nie pozwoliły wtargnąć obcym psom na teren (mają silny innstynk obrony zwłaszcza dobek)Pilnujemy jej jak oka w głowie .A nasza Lalcia (pitka) strasznie jej matkuje cały czas ją pilnuje nawet zabawki jej oddaje i jedzonkiem się dzieli .Jak ktoś obcy Tese głaszcze to Lalcia nadzoruje .
Szczeże to podziwiam ja za to że tak ja "kocha" i się Teska opiekuje czasem napatrzeć się nie możemy .
Strasznie jest zrzyte to moje stadko ...
Jak wychodze z którymś poza dom to reszta wyje a po powrocie taka radość.

Dziękuje za podpowiedzi na temat sterylki :) :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nie będe zakładać nowego tematu bo tu będzie chyba dobrze.
A więc mam takie małe pytanko:
moje słodkie dziewcze już skonczyło cieczke kawałek czasu temu obecnie ma prawie 9 miesięcy bez kilku dni :)
czy to normalne że ona pożera tyle jedzenia i jest wciąż głodna?? ona ma nowe hobby niszczenie (rozumiem- dorasta , buntuje się,burza hormonów ect)
ale ona ciągle jest głodna :o pochłania swoją (niemałą) porcje i próbuje wyjadać innym psom i kota michy nieoszczędzi , i jeszcze przy stole sępi.Jeszcze nie jest po sterylce ( musimy poczekać jeszcze troszke)

Czy to normalne że to taki głodomor?????
(intymnych spotkań z innym psem nie miała na 100%)

a dodam skąd moje zdziwienie.Była wybredna nie wszystko zjadałą , a teraz pochłania wszystko bez wyjątku nawet suchą karme której do niedawna nawet nie powąchałą.

ja patrze na nią i :o :o :o

Link to comment
Share on other sites

moja niuska wlasnie ma ,,te " dni ,je b. malo , choc aktywnosc ( dzieki wam o kochani znajomi udostepniajcy nam ogrodzona dzialke na pobieganie psie ) i porcje ruchu w normie , moze więc u twojej suni tez tak bylo ,a teraz nadrabia zaległości ?

Link to comment
Share on other sites

Uwazaj, zwiekszone pochłanianie zywienia po cieczce moze byc oznaką, iz wkracza w ciąze urojoną i szykuje sie do urojonego porodu. Sporo suk tak ma, nie jest to jednak zdrowe, gdyz suka próbuje mamkowac zabawkom, czasem nawet ma laktacje i moze dojsc do zapalenia gruczołów mlecznych.

Zapobiegawczo ograniczyc zarcie, wiecej ruchu, mniej czułosci.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Pomocy

Co jest z moją Tesą ona znowu dostała cieczki po 4 miesiącach :shake: :shake:
Myślałam że mam zwidy jak zobaczyłam plamki krwi :-o :-o :-o ale teraz to na bank cieczka (kropki krwi , srom powiększony boorki pod bramą serenady śpiewają) koszmar

a w marcu miała iść na sterylke :-( :-( :-( :-( i nici z tego

Czy to normalne??? po tak krótkim czasie ponowna cieczka.Pies jak kotka znaczy chyba z niej.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...